Autor: Janusz Werner
Budynek gospodarczy, czyli właściwie co? Definicja, budowa bez pozwolenia, przekształcenie na mieszkalny
Czy budynek gospodarczy można zbudować bez pozwolenia? Jaki budynek gospodarczy można zbudować na zgłoszenie? Czy można w nim zamieszkać? Wyjaśniamy przepisy.
Dom z keramzytobetonu: czy warto budować dom prefabrykowany? Technologia budowy z keramzytu
Domy z keramzytobetonu mogą być nie tylko energooszczędne, ale nawet pasywne. Jakie są ich zalety i wady? Czym charakteryzuje się technologia budowy z keramzytobetonu? Wyjaśniamy.
Czy warto postawić dom prefabrykowany drewniany? Zalety i wady domów całorocznych z prefabrykatów
Drewniany dom prefabrykowany jest kolejnym etapem rozwoju domu szkieletowego. Powstaje z gotowych elementów, przygotowywanych w fabryce, potem przewożonych i tylko składanych na budowie. Tu się niczego nie muruje - elementy domu, np. duże fragmenty ścian, są produkowane tak samo jak kanapa, czy samochód. Czy warto zbudować dom drewniany prefabrykowany? Poznaj ich zalety i wady.
Ile za drewno na opał w grudniu 2024? Ceny drewna opałowego: sprawdzamy, gdzie jest najtańsze
Ile kosztuje drewno na opał i jakie kupić? Najlepiej - pozyskane z drzew liściastych. Jeśli nie jest sezonowane, musimy je wysuszyć. Zakupu drewna opałowego możemy dokonać w tartaku czy markecie budowlanym, ale najtaniej będzie u leśników. Sprawdzamy aktualne ceny drewna opałowego.
Jak poprawnie obliczyć powierzchnię użytkową na poddaszu? Definicja i wzór, jak to policzyć
Pomieszczenia mieszkalne na poddaszu urządza się pod połaciami dachu skośnego, więc z zasady mają one wysokość, która jest zmienna - maleje w kierunku ścian zewnętrznych. Co utrudnia obliczenie powierzchni użytkowej takich pomieszczeń. Jak zrobić to prawidłowo? Wyjaśniamy na przykładzie.
Działka budowlana czy nie? Jak sprawdzić rodzaj działki przed zakupem - poradnik
Dowiedz się, jak sprawdzić czy działka jest budowlana. Nie na każdej działce możliwa jest budowa domu! Jak zatem sprawdzić, czy ta, która się nam podoba, jest budowlana? Wyjaśniamy.
Czyste Powietrze wstrzymane! Kiedy wróci i jakie zmiany w 2025 roku?
28 listopada 2024 r. wstrzymujemy przyjmowanie wniosków o dopłaty z programu Czyste Powietrze - poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Już złożone wnioski zostaną rozpatrzone, przyznane dotacje będą wypłacane. Nowa, jak zapewnia NFOŚiGW, lepsza odsłona programu ma ruszyć na wiosnę 2025. Dlaczego wstrzymano program?
Jak uniknąć rachunków grozy za prąd przy pompie ciepła? 4 kluczowe zasady, które musisz znać
Pompa ciepła ma ogrzewać dom tanio i ekologicznie. Do jej zalet przekonało się już wielu inwestorów, ale dla innych to wciąż nowość. Pomp ciepła wzbudzają sporo kontrowersji - a to rachunki za prąd stają się rachunkami grozy, a to w wybuchu pompy ktoś zginął. Czy pomp ciepła trzeba się obawiać? Zdecydowanie nie! Wyjaśniamy kluczowe kwestie, które pozwolą uniknąć wysokich rachunków za prąd.
Ostatnia szansa na dopłatę do kotła gazowego! Od 1 stycznia 2025 ulga termomodernizacyjna z dużymi zmianami
Kotły gazowe bez ulgi! Chcesz zainstalować kocioł gazowy lub olejowy i skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej? Pośpiesz się, bo czasu zostało niewiele. Od stycznia 2025 roku wydatków na ogrzewanie gazowe i olejowe nie będzie już można odliczyć od dochodu. Wyjaśniamy, co się zmieni w uldze termomodernizacyjnej w 2025 roku. Wsparcie zyskają za to magazyny energii i przydomowe elektrownie wiatrowe.
Pozwolenie na budowę 2024, zgłoszenie, czy budowa bez formalności? Wyjaśniamy, jak zacząć budowę domu!
Jak uzyskać pozwolenie na budowę domu i kto je wydaje? Wyjaśniamy formalności, które należy dopełnić przed startem budowy domu. Do wyboru mamy dwie opcje: pierwsza to uzyskanie pozwolenia na budowę, druga - zgłoszenie budowy domu. Są też sytuacje, kiedy można budować bez uzyskiwania pozwolenia. Poznaj obowiązujące przepisy w 2024 / 2025 roku.
Czy przegląd kominiarski jest obowiązkowy, ile kosztuje i co grozi za jego brak? Prawo budowlane 2024
Czy przegląd kominiarski jest obowiązkowy? Jak często należy go przeprowadzać? Takie pytania pojawiają się na forach internetowych, także na forum.budujemydom.pl. Prawidłowej odpowiedzi udzielą tylko nieliczni właściciele domów, a tymczasem, w kwestii przeglądów kominiarskich dokonała się mała rewolucja.
Ile za węgiel tej jesieni? Ceny węgla - sezon grzewczy 2024/2025
Na początku sezonu grzewczego cena węgla wzbudza emocje. Ile trzeba zapłacić za tonę węgla w listopadzie 2024? Sprawdzamy ceny w składach i sklepie PGG.
Ile kosztuje pellet w sezonie 2024? Sprawdź aktualne ceny i na co zwrócić uwagę przy zakupie!
Ile trzeba zapłacić za dobrej jakości pellet w rozpoczynającym się właśnie sezonie grzewczym? Sprawdziliśmy ceny pelletu - listopad 2024. Pellet drzewny to w Unii Europejskiej paliwo przyszłości - ekologiczne, odnawialne. Odwrotnie niż będące na cenzurowanym gaz i węgiel. Wyjaśniamy, jaki wybrać do ogrzewania domu.
Zmiany w podatku od nieruchomości w 2025 r. Dla kogo 10-krotna obniżka?
W październiku rząd przyjął i skierował do Sejmu projekt ustawy wprowadzający zmiany w podatku od nieruchomości. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2025 r. Co się zmieni? Kto skorzysta? Wyjaśniamy.
Jak sprawdzić czy działka jest na terenie zalewowym? Wyjaśniamy!
Jak sprawdzić czy działka, którą chcemy kupić nie jest na terenie zalewowym? Czy nie grozi nam powódź? Dowiedz się, jak sprawdzić teren zalewowy online.
Program Moje Ciepło 2024: warunki, wniosek, wysokość dopłat. Jak uzyskać dofinansowania do pompy ciepła?
Czy państwo dopłaca do pomp ciepła w nowych domach? Tak! Dowiedz się dla kogo jest program Moje Ciepło i jakie są warunki, by uzyskać dofinansowanie. Do wymiany starego kotła i docieplenia domu można dostać dofinansowanie z programu Czyste Powietrze. Wyjaśniamy, jak dostać dopłaty do domów nowych, właśnie budowanych?
Wyczyść rynny przed zimą! Jak i czym czyścić rynny?
Jak dbać o rynny, aby chronić ściany zewnętrzne oraz tynki przed zawilgoceniem i pękaniem? Rynny i rury spustowe muszą być drożne! Dlatego przynajmniej dwa razy w roku, wiosną i na jesieni, trzeba je wyczyścić. Dowiedz się, jak i czym najlepiej czyścić rynny.
Zalane instalacje w domu po powodzi: co zrobić? Pilne wskazówki
Dom został zalany przez powódź. Czy po zejściu wody można tak po prostu włączyć prąd i korzystać z gazu? Co z wodą i kanalizacją? Jak postępować z zalanymi urządzeniami grzewczymi - kotłem, pompą ciepła? Jak ocenić zniszczenia powodziowe? Wyjaśniamy wątpliwości i przestrzegamy - bezpieczeństwo instalacji i nasze przede wszystkim!
Twój dom po powodzi tak wygląda, pod żadnym pozorem nie wchodź do środka! Są wytyczne GUNB
Główny Urząd Nadzoru Budowlanego podał wskazówki jak wrócić do zalanego domu na skutek powodzi. Kiedy można wejść do środka i jak ocenić stan budynku. Warto je znać, żeby uniknąć kolejnej tragedii.
Jak uzyskać odszkodowanie po zalaniu domu przez powódź? Jakie są dofinansowania dla powodzian? Poradnik
Jeśli Twój dom został zniszczony na skutek powodzi, a Ty masz wykupioną polisę, należy Ci się odszkodowanie za zniszczenia. Wyjaśniamy, jak zgłosić i udokumentować szkody po powodzi, żeby dostać odszkodowanie, a także jakie są dofinansowania dla powodzian i jak uzyskać pomoc?
Każda przydomowa oczyszczalnia ścieków będzie skontrolowana! Jak zbudować ją zgodnie z prawem? Odpowiadamy na 10 najczęstszych pytań
Trwają masowe kontrole przydomowych oczyszczalni ścieków! Urzędnicy sprawdzą, czy oczyszczalnię zbudowano zgodnie z przepisami, czy mamy umowy na wywóz nieczystości i rachunki! Odpowiadamy na 10 najczęstszych pytań dotyczących budowy przydomowych oczyszczalni ścieków.
Sposoby eliminacji mostków termicznych w konstrukcji budynku
Dom energooszczędny cechuje niskie zapotrzebowanie na energię, niezbędną do ogrzania wnętrza. Co da się osiągnąć jedynie w przypadku budynków dobrze izolowanych termicznie. Mostek cieplny to zaprzeczenie właściwej izolacji, zwykle jej wada, dlatego we współczesnym budownictwie dąży się do ich eliminacji.
Tapetowanie - poradnik praktyczny
Chcesz odmienić swoje wnętrze bez gruntownych remontów? Dowiedz się, jak krok po kroku położyć tapetę i nadać swoim pomieszczeniom nowy, świeży wygląd.
6 kroków do udanego remontu dachu
Remonty dachu mogą być bardzo różne - od drobnych napraw (wymiany paru dachówek, zrobienia zaprawek malarskich na blasze, poprawienia obróbek), przez ułożenie nowego pokrycia, aż po całkowitą wymianę dachu łącznie z więźbą. Jeżdżąc po kraju łatwo zauważyć, że mimo kosztów i trudności, związanych z realizacją tego przedsięwzięcia, wymiana pokrycia, czy nawet całego dachu jest u nas jedną z częściej realizowanych potrzeb remontowych.
Na co wymienić kopciucha? Jakie są dotacje? Nie zwlekaj, wybór coraz mniejszy!
Nie warto zwlekać z wymianą kopciucha. Termin coraz krótszy i wybór urządzeń coraz mniejszy. Wyjaśniamy, jakie urządzenie wybrać, aby dostać dotacje do wymiany pieca.
Konstrukcja dachu spadzistego. Charakterystyka i wykonanie
Zazwyczaj inwestor ma swoją wizję dachu - np. wie, że będzie spadzisty i pokryty czerwoną dachówką. Interesuje go jednak głównie to, co widać. Ukryta pod pokryciem konstrukcja obchodzi go mniej - a to właśnie ona ma zasadniczy wpływ na trwałość dachu i bezpieczeństwo domowników.
Dofinansowanie do wymiany okien: jakie są warunki dotacji na okna w 2024 r.?
Termomodernizację mają ułatwić dopłaty z programu Czyste Powietrze. Wyjaśniamy, jak dostać i w jakiej wysokości dofinansowanie do wymiany okien w 2024 r. Jakie warunki trzeba spełnić i komu przysługuje dopłata? Kto może otrzymać 100% zwrotu kosztów? Wymiana okien w domu - szybki poradnik i finansowanie.
Jak zdobyć dofinansowanie do termomodernizacji budynku w 2024 r.? Programy, warunki, wysokość dopłat
Termomodernizacja to różne działania, służące zmniejszeniu zużycia energii cieplnej. Najważniejsze z nich to ocieplenie domu, wymiana stolarki, wymiana starego systemu grzewczego. Jakie są dopłaty i z jakich programów? Wyjaśniamy, jak dostać dofinansowanie do termomodernizacji domu w 2024 roku.
Izolacja nakrokwiowa. Jak ocieplić dach od zewnątrz? Poradnik
Izolacja nakrokwiowa sprawdzi się jako ocieplenie lub docieplenie dachu skośnego. Poznaj zalety izolacji nakrokwiowej, dowiedz się, jak ocieplić dach od zewnątrz, i jakie materiały wybrać. Sprawdź, kiedy warto zastosować izolację na krokwiach i jakie są korzyści tego rozwiązania. Praktyczny poradnik.
Czy warto budować dom drewniany? 5 powodów, które przekonują do domu z drewna
Domy drewniane wracają do łask. Jak przebiega budowa domu z drewna? Czy warto mieć dom drewniany całoroczny? Poznaj zalety domów drewnianych i technologie ich budowy.
Jak działa i jaki wybrać klimatyzator do domu? 13 kluczowych pytań o klimatyzator
Klimatyzator w domu to jeden z najlepszych sposób na upały. Przeczytaj poradnik, jaki klimatyzator do domu wybrać, w którym odpowiadamy na 13 kluczowych pytań dotyczących wyboru klimatyzatora i jego działania. Dowiedz się, czym różni się klimatyzator przenośny od klimatyzatora split. Jakie są najważniejsze parametry, które trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie klimatyzatora.
Stawianie ścianek z płyt gipsowo-kartonowych i gipsowo-włóknowych
Płyty gipsowo-kartonowe wykorzystuje się do budowy ścian działowych i podwieszanych sufitów oraz jako okładziny ścienne, zastępujące tradycyjny tynk. Łatwe w montażu i obróbce karton-gipsy umożliwiają znaczne przyśpieszenie prac i tworzenie wymyślnych zabudów, które trudno byłoby wykonać z innego materiału.
Ignorując te 9 punktów, nie dobierzesz właściwego pokrycia dachowego!
Wybór pokrycia dachowego to jedna z bardziej emocjonujących, budowlanych decyzji - blacha czy dachówka? Jaki wzór - tradycyjny czy nowoczesny? Jaki kolor, bo tych do wyboru jest przecież bez liku. Razem z pokryciem dobieramy orynnowanie.
Nie tylko pokrycie. Te 3 warstwy w konstrukcji dachu zapewniają stabilność i szczelność
Dach to nie tylko pokrycie. Ta widoczna i najbardziej interesująca inwestora część dachu, jest tylko jedną z trzech warstw, które go tworzą. Pod pokryciem mamy jeszcze podkład i konstrukcję. Podkład (razem z pokryciem) odpowiada za szczelność dachu, konstrukcja za jego stabilność i bezpieczeństwo domowników.
Dachówka na elewacji domu - nowy trend? Sprawdź, czy to trwałe rozwiązanie i jak ją zamontować
Spodobał mi się dom z elewacją z dachówki. Jak się ją wykonuje? Czy to trwałe rozwiązanie?
Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Czy decyzje WZ stracą ważność?
Mam działkę i decyzję o warunkach zabudowy, ale nie zacząłem się budować. Słyszałem, że gminy mają przyjmować jakieś plany ogólne - czy moja wuzetka straci ważność?
Czy warto ocieplić stary dom? 13 najważniejszych pytań o ocieplenie domu
Czy termomodernizacja i ocieplenie starego domu się opłaca? Tak! Od termomodernizacji nie ma ucieczki. Jak i czym ocieplić stary dom? 13 pytań o ocieplenie - przeczytaj elementarz ocieplenia domu i sprawdź, jakie materiały izolacyjne są najlepsze.
Jakie okna do domu wybrać i jaki parametr najważniejszy? 11 wskazówek pomocnych przy zakupie okien
Jakie okna do domu wybrać, aby nie żałować wydanych pieniędzy? Oto 11 najważniejszych wskazówek przy zakupie okien. Wyjaśniamy, jaki parametr okna jest najistotniejszy. Jakie okna są najlepsze, a jakie najdroższe.
Czy można pić wodę z kranu? Czy różni się od butelkowanej? Oto 12 kluczowych zagadnień
Czy można pić wodę z kranu? Jak sprawdzić, czy kranówka w naszym mieszkaniu jest zdrowa i nie ma zanieczyszczeń. Ile zaoszczędzimy pijąc wodę z kranu? Wyjaśniamy 12 kluczowych zagadnień. Mimo że woda z wodociągów spełnia normy, to już ta ze studni bez oczyszczania na ogół nie nadaje się do spożycia. Dowiedz się dlaczego.
Pompa ciepła i grzejniki - czy to ma sens?
Pytamy ekspertów o połączenie pompy ciepła z grzejnikami, które budzi wiele wątpliwości. Powszechnie uważa się, że pompa ciepła dobrze współpracuje z ogrzewaniem podłogowym. A co jeśli mimo wszystko chcemy ogrzewać dom grzejnikami, czy wszystkie się do tego nadają. Jakie grzejniki do współpracy z pompą ciepła? Wyjaśniamy.
Co z wypłatami dotacji z Czystego powietrza? Kiedy dostaniemy zaległe i nowe dofinansowania w 2024 roku?
Wiele osób czeka z niecierpliwością na wypłaty środków z Czystego Powietrza. Kiedy pieniądze pojawią się na kontach osób, które dostały potwierdzenie o pozytywnej weryfikacji wniosku? Teoretycznie WFOŚiGW ma na to 30 dni. A jak to wygląda w praktyce?
Schron przydomowy: budowa, wyposażenie i cena
Schrony przydomowe wzbudzają coraz większe zainteresowanie. Czy budowa schronu wymaga pozwolenia? Ile kosztuje gotowy schron? Sprawdzamy.
Czyste Powietrze 2024 - ważne zmiany! Dopłaty na nowych zasadach
22 kwietnia 2024 r. wystartowała nowa edycja programu Czyste Powietrze. Dopłaty w 2024 roku będzie można dostać tylko na pompy ciepła i kotły z listy ZUM. Co to oznacza w praktyce? Wyjaśniamy nowe warunki dofinansowania do termomodernizacji domów w ramach programu Czyste Powietrze.
Remont instalacji elektrycznej po 20 latach użytkowania
Przez kilka ostatnich dekad w domowych instalacjach elektrycznych zmieniło się wszystko: osprzęt, przewody, sposób ich planowania. Stare instalacje są zawodne, co gorsza - mogą być niebezpiecznie. Ale ich wymiana oznacza kucie w ścianach i wielki bałagan w całym domu. Dlatego najlepiej połączyć ją z remontem kapitalnym.
Co jest dziś modne w łazience? 3 rozwiązania funkcjonalne!
Co jest dziś modne w łazience? Czy da się odpowiedzieć na to pytanie, nie zajmując się łazienkowym designem? Tak, wystarczy wskazać rozwiązania funkcjonalne, kiedyś w łazienkach niespotykane, a dziś pożądane. Widzę takie przynajmniej trzy - stelaże podtynkowe, kabiny walk-in z odpływami liniowymi i płytki w dużych formatach. Wszystkie służą naszej wygodzie - dzięki nim łazienki łatwiej sprzątać i bardziej komfortowo się z nich korzysta.
Ocieplenie przegród zewnętrznych a energooszczędność. Czy stare domy trzeba będzie ocieplać?
Nowe domy, stawiane zgodnie z Warunkami Technicznymi 2021, już są energooszczędne. Prawo budowlane określa bowiem m.in. dopuszczalne współczynniki przenikania ciepła U przegród zewnętrznych, z czego bezpośrednio wynika, jak musi być ocieplona np. ściana o konkretnej konstrukcji. W przypadku budynków starszych, ich ocieplenie wymuszą unijne przepisy. W grudniu 2023 roku Parlament Europejski i Rada UE porozumiały się co do nowelizacji tzw. dyrektywy budynkowej.
Samodzielne układanie posadzki żywicznej w garażu - czy to rozsądne?
Czy ktoś samodzielnie robił żywiczną posadzkę w garażu? Patrząc na instrukcje w necie, nie jest to jakieś skomplikowane.
WSZYSTKO na temat FOLII I MEMBRAN DACHOWYCH
Są takie materiały budowlane, które budowlańcom z pokolenia naszych dziadków nawet się nie śniły. A na współczesnej budowie nie da się bez nich obejść. Należą do nich folie i membrany dachowe, wykorzystywane w domach ze spadzistym dachem. Od razu zauważmy ważny fakt: membrana dachowa bardziej przypomina nowoczesne tkaniny, z których produkuje się turystyczną odzież i plecaki, niż typową folię.
Moja Woda 2024: do 6000 zł dofinansowania do zbiornika na deszczówkę!
Czy w tym roku będzie można dostać dopłatę do zbiorników na deszczówkę? Czy będzie program Moja Woda 2024?
Instalacje w domu: Zaplanuj je mądrze, by żyć wygodnie
Po zakończeniu robót stanu surowego w domu rozprowadzane są instalacje. Gdy chodzi o elektryczną, wodną i kanalizacyjną, to przez kilka ostatnich lat nie zmieniło się tu zbyt wiele. Za to w przypadku instalacji grzewczej i źródła ciepła, jesteśmy na etapie rewolucji, za którą trudno nadążyć. Równie istotny przełom dokonuje się na polu wentylacji, choć tu sprawa jest prostsza - mechaniczna jest lepsza od grawitacyjnej.
Stan surowy otwarty i zamknięty: Co to znaczy i ile kosztuje? Poradnik dla inwestora
To na tym etapie budowy efekty są najbardziej spektakularne. Na pustej działce, czasami w polu - nawet przy najbardziej czasochłonnej technologii murowanej - po kilku tygodniach robót stoją ściany, a po kilku miesiącach możemy mieć zadaszony dom. Do którego da się wejść, ocenić wielkość pomieszczeń, widoki z okien itp. Po zamontowaniu stolarki i ociepleniu ścian, z zewnątrz budynek wygląda jakby był gotowy.
Jakie zmiany w prawie budowlanym czekają nas w 2024 roku?
Ta część przewodnika dla inwestora rozpoczynającego budowę domu ma pomóc w przygotowaniu się do tego przedsięwzięcia. Inwestor znajdzie tu odpowiedzi na pytania dotyczące wyboru działki i projektu domu. Oraz informacje o przepisach prawa budowlanego, którym podlega proces budowy. Warto się z nimi zapoznać, bo poprzedni rząd zapowiadał istotne zmiany, np. możliwość budowy domów dowolnej wielkości bez pozwolenia. Było o nich bardzo głośno, ale ostatecznie tych przepisów nie przyjęto.
Czy będzie rządowy kredyt 0%?
Budowa domu to ogromny wydatek. Jeśli przyjmiemy, że koszt wybudowania 1 m2 przekracza 6 tys. zł, to za 100-metrowy dom trzeba zapłacić przeszło 600 tys. zł. Do tego należy doliczyć zakup działki, przyłącza, ogrodzenie itd. Przy przeciętnych zarobkach bez kredytu się nie obędzie. W bajki o tym, że dom można zbudować za 200 tys., albo samemu, lepiej nie wierzyć.
Wilgoć i grzyb w domu - przyczyny i zapobieganie
Wilgoć w domu bierze się z zewnątrz - z przecieków z nieszczelnego dachu albo z podciągania z gruntu, bo fundamenty czy podłoga nie są poprawnie izolowane. Może też pochodzić ze środka - ludzie wytwarzają jej dużo. I właśnie dlatego sprawna wentylacja powinna usuwać wilgotne powietrze. Nadmiar wilgoci, bez względu na jej źródło, umożliwia rozwój bardzo niebezpiecznych dla człowieka grzybów pleśniowych.
Czy właściwie użytkujesz kocioł na paliwo stałe? Sprawdź!
Odpowiednie spalanie paliw stałych w domowym kotle to nie tylko klucz do efektywnego ogrzewania, ale również ważny aspekt dbałości o bezpieczeństwo i środowisko. Czy wiesz, jak prawidłowo obsługiwać kocioł, aby zapewnić maksymalną wydajność, uniknąć ryzyka pożaru, wybuchu czy zanieczyszczenia powietrza?
Jakie komponenty wybrać na początek przygody z domem inteligentnym?
W domu inteligentnym rozmaite instalacje i urządzenia integruje się w jeden system. Różnym inwestorom może jednak zależeć na zupełnie odmiennych funkcjach tego systemu - jeden będzie chciał, żeby smart dom dbał o bezpieczeństwo mieszkańców, dla innego ważne będzie obniżenie rachunków za prąd czy ogrzewanie, jeszcze inny zażyczy sobie, żeby system zrobił kawę, gdy wraca z pracy.
Regulacja i konserwacja okuć okiennych
To jeden z trzech podstawowych - obok profilu i przeszklenia - elementów okna. Niewidoczny, ale ważny. Inwestor nie musi mieć wiedzy o okuciach w małym palcu, jednak byłoby dobrze, gdyby wiedział, gdzie je znajdzie i jakie są ich zadania.
Co grozi za palenie śmieci w domowych piecach?
Wojewódzki inspektor ochrony środowiska, a także wójt, burmistrz lub prezydent miasta, mogą zlecić kontrolę domowej kotłowni. Przeczytaj, jaka kara grozi za złamanie zakazu palenia śmieci w domowej kotłowni.
Dach płaski - jak uniknąć problemów? Historia dla przestrogi
Dachy płaskie uchodzą za proste w wykonaniu i stosunkowo tanie. Co potwierdzają inwestorzy wypowiadający się na łamach Budujemy Dom. Niestety, nie wszyscy - są i tacy, którzy musieli walczyć z przeciekami. Trzeba bowiem wiedzieć, że nie każdy dach płaski jest prosty, rozwiązań technologicznych oraz materiałów pokryciowych jest wbrew pozorom sporo, i tylko nieliczni wykonawcy sobie z nimi poradzą.
Tajemnica pompy ciepła, czyli działanie, rodzaje, dofinansowania
Jak w ogóle działa pompa ciepła? Jakie są dostępne typy urządzeń? Co zrobić, żeby pompa działała efektywnie, a przy tym zapewniała niskie koszty ogrzewania? Kto może liczyć na dotację przy zakupie urządzenia? Na te wszystkie pytania odpowiemy w poniższym tekście.
Bezpieczny kredyt 2% na budowę domu jednorodzinnego - zasady
Bezpieczny kredyt 2% można wziąć zarówno na kupno mieszkania, jak i na budowę domu jednorodzinnego, ukończenie rozpoczętej wcześniej budowy domu oraz na zakup działki i budowę domu. Pod pewnymi jednak warunkami, o czym za chwilę.
Jak skorzystać z dopłaty do zbiornika na deszczówkę?
Mam długi, wyłożony kostką podjazd i spory taras. Stąd pytanie, czy dotacje z programu Moja Woda przysługują tylko na instalacje służące do łapania wody z dachu, czy również na odwodnienie tarasu i podjazdu?
Wymiana rynien - kiedy jest pora na nowe orynnowanie?
Rynny wymieniamy zwykle w czasie większego remontu - razem z pokryciem dachowym, ewentualnie w następstwie jakiejś awarii, np. gdy oberwą się podczas letniej nawałnicy. Drobne usterki - poluzowane mocowania, czy małe ogniska korozji na produktach ze stali, możemy usuwać samodzielnie, gdy tylko je zauważymy.
Folie i membrany wstępnego krycia
Folie i membrany dachowe na budowach pojawiły się stosunkowo niedawno, bo jakieś 30 lat temu. Dziś, w najpopularniejszych w Polsce domach, czyli tych z użytkowym poddaszem, są niezbędne. Co ciekawe, membrana dachowa bardziej przypomina nowoczesną, wodoodporną i oddychającą kurtkę turystyczną, niż klasyczną folię.
Na jakich zasadach można budować domy do 70 m2?
Jak to jest z budową domów do 70 m2, można je stawiać bez pozwolenia i projektu, czy nie? Bo raz czytam, że wystarczą odręczne rysunki, a gdzie indziej, że konieczny jest projekt.
Czy fotowoltaika jest opłacalna?
Przez 7 lat liczba mikroinstalacji fotowoltaicznych wzrosła w naszym kraju z 4 tysięcy do przeszło 1,2 mln! To efekt chęci korzystania z czystej, odnawialnej energii, wzrostu cen prądu oraz wprowadzenia państwowych dopłat do fotowoltaiki. Te można uzyskać z dwóch programów - Mój Prąd i Czyste Powietrze. Z pierwszego może skorzystać każdy właściciel domu.
Termomodernizacja domu - sposób na wysokie koszty ogrzewania
Gdyby w branży budowlanej wybierano słowo roku, termomodernizacja miałaby spore szanse na wygraną. Ostatnio mówią o niej wszyscy - liczący na zarobek przedstawiciele firm produkujących materiały ociepleniowe i stolarkę, premier i jego urzędnicy, przygotowujący kraj na rewolucję w ogrzewnictwie, i wreszcie zwykli posiadacze domów. Ci głównie dlatego, że termomodernizacja, choć kosztowna, jest najlepszym sposobem na obniżenie rachunków za ogrzewanie.
Jakie są programy dopłat do instalacji pomp ciepła?
Pompa ciepła to jedyne urządzenie grzewcze, do którego można dostać rządową dopłatę nie tylko przy remoncie (z programu Czyste Powietrze lub Mój Prąd 5), lecz także przy budowie nowego domu (program Moje Ciepło i Mój Prąd 5).
Jak wygląda rynek pomp ciepła w Polsce i Europie?
Rynek pomp ciepła rośnie w imponującym tempie. Dość powiedzieć, że przez 10 lat sprzedaż pomp powietrze/woda zwiększyła się w Polsce przeszło stukrotnie. To efekt wzrostu świadomości ekologicznej inwestorów, rządowych dopłat oraz ogromnych podwyżek cen tradycyjnych nośników energii. Pompom sprzyja też - i wkrótce będzie to czynnik najistotniejszy - unijne prawo. Jeśli projekt nowelizacji tzw. dyrektywy budynkowej wejdzie w życie, to za niespełna 10 lat montaż urządzeń grzewczych na paliwa kopalne (węgiel, gaz), będzie zakazany w całej Unii Europejskiej.
Porównanie 18 napędów do bram ogrodzeniowych
Kiedyś, żeby wyjechać autem z podwórka, lub na nie wjechać, trzeba było wysiąść z samochodu i otworzyć bramę. Dziś, szczególnie przy nowych domach, to coraz rzadszy widok. Bramy wjazdowe, nazywane także ogrodzeniowymi, wyposaża się bowiem w napędy. Wystarczy nacisnąć przycisk pilota i brama otwiera się sama, bez potrzeby opuszczania auta i szarpania się z ciężkim skrzydłem.
Program Mój Prąd - edycja 5. Na co dofinansowanie, ile i dla kogo?
Mam dom jednorodzinny i fotowoltaikę 9,2 kW z net-billingiem. Nie zdążyłem złożyć papierów o zwrot za tę instalację z Mojego Prądu 4, ponieważ go zamknęli, bo kasa się skończyła. Teraz, jak uruchomili Mój Prąd 5, chciałbym założyć pompę ciepła i dostać dotację na całość. Pytanie, czy dostanę pieniądze na pompę, jeśli w domu mam piec na ekogroszek klasy 5, który zamontowałem w 2021 r.?
Rozmowy o wyborze okien
Najważniejszym trendem w budownictwie jednorodzinnym jest dziś energooszczędność. Dlatego okna coraz lepiej chronią przed ucieczką ciepła. Wspomagają je w tym osłony okienne, np. zewnętrzne rolety, których zadaniem jest także ochrona przed upałem. Inwestorzy sprawdzają jeszcze izolacyjność akustyczną stolarki, i jak długo powstrzyma włamywacza. A ponieważ jesteśmy coraz wygodniejsi, okna wyposaża się w automatykę.
Trendy obowiązujące w budownictwie jednorodzinnym w 2023 roku!
Jakie trendy obowiązują dziś w budownictwie jednorodzinnym? "Dom pod Mielcem" odpowiada na to pytanie na kilku polach - po pierwsze, pokazuje, jakie bryły są modne. Po drugie, elewację wykończono tu tym samym materiałem, którym pokryto dach, czyli płaską blachą. I wreszcie po trzecie, dom pod Mielcem jest smart, czyli inteligentny.
Jak wygląda typowa wymiana bramy garażowej?
Podstawowa przyczyna wymiany bramy garażowej, w garażu znajdującym się w bryle domu, jest dziś taka sama, jak przy wymianie okien i drzwi. To chęć ograniczenia ucieczki ciepła z budynku. Znaczenie mają też estetyka, ponieważ brama ma pasować do reszty stolarki, i wygoda - obsługa wersji z napędem jest dużo bardziej komfortowa.
Program Czyste Powietrze a ogrzewanie gazowe
Czy to prawda, że Unia Europejska chce zakazać używania kotłów gazowych? Mam kopciucha i chciałem go wymienić na kocioł na gaz z dopłatą z programu Czyste Powietrze - czy to możliwe?
Pytania o podłogę i posadzki - co inwestor powinien wiedzieć
Większość z nas określeń podłoga i posadzka używa zamiennie, opisując w ten sposób to, co w domu mamy pod stopami. Inwestor powinien jednak wiedzieć, że posadzka to tylko wierzch podłogi, jej górna warstwa. Pod nią są pozostałe: konstrukcja, która może występować w kilku rodzajach, i izolacje - w zależności od potrzeb przeciwwilgociowe, termiczne, akustyczne.
Ściany i stropy w pytaniach - poznaj, zanim zdecydujesz
W Polsce króluje technologia murowana, a na rynku materiałów ściennych dominują dwa produkty: bloczki z betonu komórkowego i pustaki z ceramiki. Jednak oferta jest zdecydowanie szersza. Warto wiedzieć, czym różnią się materiały ścienne, żeby świadomie wybrać budulec, który - w zależności od potrzeb - lepiej izoluje termicznie czy akustycznie. Ze stropami jest podobnie - w zależności od rodzaju mają różne właściwości, przy czym wybór stropu to raczej zadanie projektanta.
Konstrukcja dachu - porady dla początkującego inwestora
Najpopularniejsze u nas dachy spadziste składają się współcześnie z trzech warstw: konstrukcji, podkładu i pokrycia. Inwestorów interesuje na ogół tylko to ostatnie, ale to konstrukcja ma zasadniczy wpływ na stabilność dachu i bezpieczeństwo domowników. W przypadku tych skośnych stanowi ją zwykle drewniana więźba. Przy dachach płaskich możliwości jest więcej.
Co to jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła?
Najpierw Warunki Techniczne 2021, a potem drastyczny wzrost kosztów ogrzewania sprawiły, że mechaniczna wentylacja z rekuperacją znalazła się w centrum zainteresowania inwestorów. I nie należy się dziwić - jej poprzedniczka, wentylacja grawitacyjna, w budynku dobrze ocieplonym i wyposażonym w nową stolarkę jest głównym źródłem strat ciepła.
WSZYSTKO o przegrodach w domu energooszczędnym
Przy dzisiejszych kosztach ogrzewania do energooszczędności nikogo nie trzeba już przekonywać. Choć oficjalnej definicji domu energooszczędnego nie ma, przyjęło się uważać za taki budynek o parametrach przynajmniej równie dobrych, jak te wskazane w Warunkach Technicznych 2021. Co pozwala na dokładne określenie grubości ocieplenia przegród zewnętrznych (ścian, dachu, podłogi na gruncie) takiego domu.
Wymiana okien dachowych w 3 wariantach
Okna dachowe, nazywane też połaciowymi, na większą skalę zaczęto stosować w naszym kraju przeszło ćwierć wieku temu. Co oznacza, że ich pierwsi użytkownicy stają już przed koniecznością wymiany stolarki. Wbrew pozorom, wymiana takiego okna nie musi być nadmiernie kłopotliwa.
Zanim zaczniesz budowę domu pamiętaj o...
W artykule piszemy, jak wybrać działkę i projekt domu. Zaczniemy jednak od omówienia zmian w prawie budowlanym, które zapewne zaczną obowiązywać w 2023 roku. Zdaniem wielu, będzie to prawdziwa rewolucja. Na razie jest głównie zamęt - wbrew wcześniejszym deklaracjom i temu, co trąbią niektóre media, zmiany nie weszły w życie 1 stycznia 2023 r. I nie wiadomo, kiedy wejdą.
Jaka jest różnica między współczynnikiem lambda i U?
Podpowiadamy, czym są współczynniki przewodności cieplnej λ i współczynnik przenikania ciepła U.
Ceny materiałów ociepleniowych - co obecnie na nie wpływa?
Niestety, w świecie po pandemii, materiały ociepleniowe stały się liderami wzrostu cen. W ubiegłym roku te oszalały tak bardzo, że latem styropian potrafił zdrożeć o 20% z miesiąca na miesiąc. I nie można go było dostać!
Ogrzewanie, oświetlenie i wentylacja w domu pod kontrolą. Wystarczy smartfon
Nowocześni inwestorzy, nie pamiętający świata sprzed epoki smartfonów, chcą mieć dom inteligentny. Czyli taki, w którym wszystkim, albo prawie wszystkim, da się zarządzać z poziomu telefonu. Zdalnie można w nim sterować wentylacją (mechaniczną oczywiście), ogrzewaniem, alarmem, oświetleniem i mnóstwem innych instalacji i sprzętów. To rozwiązanie wyraźnie podnosi wartość nieruchomości, ale też sporo kosztuje na etapie inwestycji.
Wentylacja mechaniczna z rekuperacją - standard w nowych domach
Do niedawna w domach powszechnie stosowano wentylację grawitacyjną. Ale wystarczyło kilka lat, żeby oczekiwania odnośnie tej instalacji zmieniły się diametralnie. Dziś inwestor chce mieć wentylację mechaniczną z rekuperacją, czyli odzyskiem ciepła. To efekt - po pierwsze - wzrostu świadomości dotyczącej jakości powietrza, którym oddychamy i - po drugie - podwyżek cen nośników energii, przekładających się na koszty ogrzewania.
Klimatyzacja - instalacja podwyższająca wartość domu
Jeśli klimatolodzy mają rację, to wkrótce klimatyzacja może stać się niezbędnym wyposażeniem naszych domów. Jej popularność rośnie wraz ze wzrostem średniej temperatury i pojawianiem się kolejnych fal upałów. Te zdarzają się już tak często, że coraz trudniej nie wierzyć w globalne ocieplenie.
Kotły gazowe - charakterystyka
Gaz, podobnie jak inne paliwa, drożeje. Pojawiają się też obawy, czy w związku z rozpętaną przez Putina wojną go nie zabraknie. Odłóżmy jednak na bok strachy i emocje. Ogrzewanie gazowe ma niezaprzeczalne zalety - jest bezobsługowe i dość ekologiczne (choć unijni urzędnicy są innego zdania). Obecnie, co może stanowić spore zaskoczenie, także tańsze od ogrzewania węglem czy pelletem.
Kiedy okno jest energooszczędne?
Podstawowym trendem w branży budowlanej jest dziś energooszczędność. Dlatego okna są coraz cieplejsze. W połączeniu z zewnętrznymi roletami skutecznie chronią przed utratą ciepła zimą, a te ostatnie również przed nadmiernym nagrzewaniem się domu latem. Rolety zwykle są zautomatyzowane, ten trend pojawia się także na rynku okien.
Koszt wykonania 1 m2 ściany zewnętrznej z izolujących elementów szalunkowych
Porównujemy koszt wybudowania 1 m2 ściany zewnętrznej z izolujących elementów szalunkowych Izodom.
Koszt wykonania 1 m2 ściany zewnętrznej dwuwarstwowej
Murowanie ścian to w Polsce zdecydowanie najpopularniejsza technologia wznoszenia domów jednorodzinnych. W jej ramach najczęściej wybierana jest ściana dwuwarstwowa. Wybór materiału, z którego ją postawimy, jest większy niż w przypadku przegród jednowarstwowych. Poza betonem komórkowym i ceramiką poryzowaną w grę wchodzą pustaki z ceramiki tradycyjnej oraz bloczki: silikatowe i keramzytobetonowe.
Koszt wykonania 1 m2 ściany zewnętrznej jednowarstwowej
Murowane ściany zewnętrzne mają jedną, dwie lub trzy warstwy. Inwestorzy najczęściej wybierają dwuwarstwowe, ale jednowarstwowe też mają swoich zwolenników. Przekonuje ich prostota tego rozwiązania i szybkość budowania jednorodnych murów. Ponieważ przegrody muszą spełniać surowe wymogi dotyczące ciepłochronności, jednowarstwowe stawia się wyłącznie z materiałów najcieplejszych.
Połączenie instalacji alarmowej przewodowej i bezprzewodowej
Podstawowa różnica między instalacją alarmową przewodową i bezprzewodową sprowadza się do sposobu, w jaki komunikują się między sobą ich elementy. W systemach przewodowych poszczególne urządzenia łączą przewody, w alarmie bezprzewodowym komunikacja odbywa się drogą radiową - urządzenia nie są ze sobą fizycznie połączone. Co ważne dla użytkownika - funkcjonalność (czyli np. sposób reakcji na zdarzenie) obu systemów nie różni się, można je też ze sobą łączyć.
Fotowoltaika - musisz to wiedzieć!
Fotowoltaika to na rynku domów jednorodzinnych największy przebój i najgorętszy temat ubiegłego roku. Atrakcyjny system rozliczeń i rządowe dopłaty sprawiły, że prawie każdy chciał mieć na dachu panele PV. Jesienią i zimą instalatorzy nie nadążali z robotą, bo po 1 kwietnia zasady rozliczeń z zakładami energetycznymi miały się zmienić na mniej korzystne. Tak też się stało, ale ponieważ prąd wciąż drożeje, fotowoltaika z pewnością nadal będzie się opłacać.
5 sposobów na elewację z klinkieru
Elewacja z klinkierowych cegieł jest wyjątkowo trwała, odporna na działanie czynników atmosferycznych i w zasadzie bezobsługowa. Niestety, swoje kosztuje. Zbliżony wizualnie efekt można osiągnąć, stosując płytki z tego samego materiału. Te są nie tylko tańsze - co ważniejsze, da się nimi wykończyć ściany o dowolnej konstrukcji.
Jak rozpoznać materiał izolacyjny dobrej jakości?
Współczesny dom ma być energooszczędny, co w naszym klimacie oznacza konieczność zatrzymania w jego wnętrzu wytworzonego ciepła. Umożliwiają to materiały ociepleniowe - styropian, wełna skalna i szklana, piany i płyty poliuretanowe, keramzyt. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu na budowach domów jednorodzinnych w zasadzie się nie pojawiały (te najpopularniejsze weszły do powszechnego użycia w drugiej połowie XX w.), dziś są absolutnie kluczowym materiałem budowlanym. Równie ważnym jak pustaki na ściany, czy pokrycie dachowe. I równie kosztownym.
Oświetlenie ogrodu lampami solarnymi - czy to się sprawdzi?
Czy kupowanie lamp solarnych do oświetlenia ogrodu to dobry pomysł?
Co to jest zaprawa anhydrytowa?
Planuję w całym domu ogrzewanie podłogowe, naczytałam się na temat wylewek i sama nie wiem. Wiele przemawia za anhydrytem - lepiej otula rurki, dobrze się poziomuje, zdania są jednak podzielone. Co radzicie?
Czym się kierować, wybierając pokrycie dachowe?
Na etapie budowy stanu surowego wybór pokrycia dachowego jest jednym z przyjemniejszych zadań - w końcu wybieramy materiał nie tylko ze względu na jego funkcję, ale także na urodę. W rodzajach, kształtach i kolorach materiałów na dachy strome można przebierać do woli. Razem z nimi kupujemy rozmaite akcesoria: obróbki, elementy wentylacyjne, stopnie i ławy kominiarskie, płotki przeciwśnieżne... Z dachem płaskim jest inaczej - to czego nie widać, nie musi być ładne, wystarczy że jest szczelne.
Janusz Werner
Dziennikarz z przeszło 25-letnim doświadczeniem w mediach drukowanych i elektronicznych. W Budujemy Dom od blisko dekady. Na budowach bywa tak często, jak w redakcji. Autor tekstów poradnikowych i publicystycznych, także porad prawnych. Nadąża za zmianami w największych programach pomocowych dla inwestorów indywidualnych: w Czystym Powietrzu, Moim Prądzie, Mojej Wodzie...