Czym jest prąd budowlany i jak go podłączyć na placu budowy? To musisz wiedzieć!

Czym jest prąd budowlany i jak go podłączyć na placu budowy? To musisz wiedzieć!

Co musisz wiedzieć o prądzie budowlanym? Nie da się budować domu bez prądu. Jakimś rozwiązaniem, choć tymczasowym, może być skorzystanie z agregatu prądotwórczego, ale większość ekip nie będzie chciała wejść na plac budowy bez przyłącza elektroenergetycznego. Dlatego przed rozpoczęciem robót inwestor musi zadbać o przyłącze i prąd
budowlany.

Na współczesnej budowie pracuje mnóstwo sprzętów zasilanych elektrycznie: szlifierki kątowe, wiertarki, betoniarki, zagęszczarki do betonu… Dlatego bez prądu nie ma budowania domu. Niektórzy wspomagają się agregatami prądotwórczymi, ale na ogół budowlańcy nie godzą się na wejście na plac budowy bez doprowadzonego zasilania.

Przyłącze prądu docelowe czy tymczasowe?

Przyłącze prądu docelowe to lepsze rozwiązanie, bo można z niego zasilać i plac budowy i odebrany dom po jej zakończeniu. Procedurę przyłączeniową przechodzi się tylko raz i raz ponosi się związane z nią koszty. Niestety, na przyłącze docelowe czeka się długo - rok, nawet półtora. Rzadko kiedy inwestor ma tyle czasu. Dlatego zwykle plac budowy zasilany jest z przyłącza prądu tymczasowego, wykonywanego na czas trwania budowy. Jego największą zaletą jest krótsze oczekiwanie na przyłączenie do sieci - do dwóch miesięcy.

prąd budowlany
Działka musi mieć dostęp do prądu - bez tego nie dostaniemy pozwolenia na budowę lub zasiedlenie, fot. J. Werner

Co to jest prąd budowlany?

Tzw. prąd budowlany to po prostu taryfa elektryczna, według której rozliczamy się z zakładem energetycznym za prąd dostarczony na plac budowy. Czy prąd budowlany różni się czymś od „zwykłego”? Głównie ceną - jest droższy. Gospodarstwa domowe rozliczają się za prąd w taryfie G, prąd budowlany to taryfa C. Czyli ta sama, według której rozliczają się małe i średnie firmy.

Ile kosztuje prąd budowlany?

Czy prąd budowlany jest droższy? W okresie od 1 stycznia do 30 września 2025 r. ceny prądu pozostają zamrożone, tak zdecydował rząd. Maksymalna cena w taryfie G została ustalona na 0,50 zł /kWh netto. Według tej samej stawki zapłacą pobierający prąd budowlany, o ile złożą oświadczenie, że budują dom na własne potrzeby. Ale faktura za prąd budowlany i tak będzie wyższa, czyli zapłacimy o wiele więcej, ponieważ składnik stały składki sieciowej i opłata przejściowa są mnożone zależnie od mocy umownej wskazanej w umowie. Przy taryfie G mnożenia nie ma.

Jaka taryfa prądu budowlanego?

Inwestor może wybrać jedną z trzech taryf budowlanych:

  • C11, w której stawka za energię jest stała przez całą dobę,
  • C12a, w której mamy dwie tańsze strefy godzinowe, inne latem i zimą,
  • C12b - tu również są dwie strefy czasowe w różnej cenie, ale nie ma podziału na lato i zimę.

Większość inwestorów wybiera taryfę C11 - i słusznie, bo dopasowanie budowlańców do taryf budowlanych nie jest możliwe.

Jak ominąć prąd budowlany? Czy da się budować w taryfie G?

Niektórzy próbują, ale trzeba wyraźnie zaznaczyć, że nie jest to legalne. W taryfach spółek energetycznych można znaleźć takie zapisy: Place budów, które posiadają prawomocne pozwolenie na budowę, a przeznaczeniem budowanej nieruchomości określonym w pozwoleniu na budowę jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych, zaliczane są do Grup taryfowych C11, C12a i C12b (E.ON Polska). Co wynika z rozporządzenia w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną.

Zatem nielegalne jest np. korzystanie na budowie z prądu mieszkającego obok sąsiada. Rozliczanie się z nim za zużytą energię może być potraktowane jako jej bezprawne odsprzedawanie z pominięciem układu pomiarowego, co narazi obie strony na kłopoty, np. grzywnę.

Jaka moc przyłączeniowa na plac budowy?

Jaka moc przyłączeniowa jest potrzebna do zasilania placu budowy? Czy przyłącze powinno być 1-fazowe czy 3-fazowe? Moc przyłączeniowa do zasilenia placu budowy zależy od technologii budowy, jednocześnie pracujących urządzeń elektrycznych czy wykorzystania prądu na cele bytowe ekip budowlanych. W przeciętnych warunkach wystarczy 6 kW, przy czym trzeba pamiętać, że w przypadku przyłącza tymczasowego płaci się dość wysoką stawkę stałą za każdy kW mocy przyłączeniowej niezależnie od zużytej energii elektrycznej. Przyłącze lepiej zrobić trójfazowe, np. do zasilenia betoniarki.

Jak podłączyć prąd budowlany?

Zaczynamy od złożenia wniosku o wydanie warunków przyłączenia prądu budowlanego u lokalnego Operatora Systemu Dystrybucyjnego. Potrzebny jest tytuł prawny do nieruchomości i plan sytuacyjny działki. We wniosku podaje się planowane zużycie energii w roku i moc przyłączeniową. W odpowiedzi na wniosek dystrybutor energii elektrycznej wydaje warunki przyłączenia i umowę o przyłączenie do sieci. Z warunków przyłączenia inwestor dowie się, na jaką moc przyłączeniową może liczyć, czy przyłącze będzie napowietrzne czy kablowe, gdzie zostanie zamontowana skrzynka elektryczna.

W umowie znajdą się informacje o terminie wykonania przyłącza prądu budowlanego i opłacie przyłączeniowej. Po podpisaniu umowy i uiszczeniu opłaty dystrybutor energii buduje przyłącze.

W kolejnym etapie prac elektryk z uprawnieniami montuje tablicę zasilającą w skrzynce złącza. U Operatora Systemu Dystrybucyjnego należy zgłosić gotowość instalacji do przyłączenia prądu. Po podpisaniu umowy z dostawcą i sprzedawcą energii elektrycznej zakład energetyczny montuje licznik i można korzystać z prądu!

Jak przejść z prądu budowlanego na zwykły?

Jeśli na działce jest przyłącze prądu tymczasowe, niezbędne jest wykonanie przyłącza stałego i zainstalowanie docelowej instalacji odbiorczej. U Operatora Systemu Dystrybucyjnego należy złożyć wniosek o zmianę taryfy prądu i zawiadomienie o zakończeniu budowy domu.

Janusz Werner
Janusz Werner

Dziennikarz z przeszło 25-letnim doświadczeniem w mediach drukowanych i elektronicznych. W Budujemy Dom od blisko dekady. Na budowach bywa tak często, jak w redakcji. Autor tekstów poradnikowych i publicystycznych, także porad prawnych. Nadąża za zmianami w największych programach pomocowych dla inwestorów indywidualnych: w Czystym Powietrzu, Moim Prądzie, Mojej Wodzie...

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz