Ściany i stropy

Wybór ścian obejmuje dwa aspekty: materiał wykonania i ilość warstw. Stropy, jako kluczowy element konstrukcyjny, dobierane są przez projektanta.
Polecane produkty i technologie
Ściany i stropy - Artykuły
Sposób na ciepły dom: systemowa budowa z betonu komórkowego Ytong
Sposób na ciepły dom: systemowa budowa z betonu komórkowego Ytong
Przed budową domu inwestorzy skupiają się na wyborze kluczowych technologii, np. materiału na ściany zewnętrzne. Zapominają jednak, że równie ważne są dodatkowe elementy, jak nadproża czy stropy. Nawet najcieplejsza ściana nie uchroni wnętrza przed ucieczką ciepła, gdy zapomnimy o mostkach termicznych, które występują najczęściej na styku nadproży lub płyty balkonowej z murami zewnętrznymi. Jak ich uniknąć? Wybierając systemowe "ciepłe" nadproża i stropy z betonu komórkowego Ytong, które w połączeniu ze ścianami z bloczków lub paneli Ytong, tworzą wysoce energooszczędny dom.
Budowanie z betonu komórkowego - oszczędnie, energooszczędnie i ekologicznie
Budowanie z betonu komórkowego - oszczędnie, energooszczędnie i ekologicznie
Budowanie energooszczędne to budowanie przede wszystkim z myślą o celu, polegającym na tym, by wybudowany budynek miał jak najmniejsze zapotrzebowanie na energię. Czyli jest to działanie docelowe. Energooszczędność też może być zauważalna podczas samego procesu budowy. Zobaczmy, co ma wpływ na energooszczędność i jak to się ma w przypadku betonu komórkowego.
Szybka budowa i bez zbędnych kosztów? Postaw na technologię jednowarstwową!
Szybka budowa i bez zbędnych kosztów? Postaw na technologię jednowarstwową!
Każdy, kto przystępuje do budowy domu, staje przed dylematem, jakie ściany wybrać - dwu- lub trójwarstwowe? A może jednowarstwowe, czyli bez dodatkowej termoizolacji. W tym ostatnim przypadku mur jest sam w sobie tak "ciepły", że nie wymaga docieplania. Ponadto ściana jednowarstwowa ma szereg innych zalet. Pomaga regulować poziom wilgotności w pomieszczeniu ("oddychająca" ściana), jest również tańsza w realizacji, bo nie trzeba płacić za dodatkowe prace termoizolacyjne jak w przypadku ściany dwuwarstwowej.
Jak się wykonuje stropy żelbetowe?
Jak się wykonuje stropy żelbetowe?
Układanie stropu żelbetowego rozpoczyna się po wymurowaniu ścian nośnych do wymaganej wysokości oraz wypoziomowaniu i wyrównaniu ich powierzchni.
Budowanie z betonu komórkowego - oszczędnie, energooszczędnie i ekologicznie
Budowanie z betonu komórkowego - oszczędnie, energooszczędnie i ekologicznie
Podczas budowy aspekt ekonomiczny ma duży wpływ na dobór materiałów. Wiadomo, każdemu inwestorowi zależy na tym, by w miarę możliwości wybudować się oszczędnie. Oszczędności dla inwestora to nie tylko koszty związane z realizacją inwestycji, ale również te związane z późniejszą eksploatacją budynku. Dotyczy to energooszczędności w trakcie budowy i przede wszystkim w trakcie użytkowania budynku. Jest jeszcze jeden ważny od jakiegoś czasu aspekt, który jest mocno powiązany z branżą budowlaną. Chodzi o budowanie ekologiczne. W kontekście istotnych dla inwestorów kwestii budowanie ekologiczne nie zawsze jest dla nich ważne. Jest zazwyczaj związane z ich poglądem na ten temat i często jest powiązane z kosztami, będącymi priorytetem. Taka jest niestety brutalna prawda. Jednak budowanie oszczędne i energooszczędne może być również ekologiczne.
Jak budować z ceramiki poryzowanej? Cechy materiału
Jak budować z ceramiki poryzowanej? Cechy materiału
Ściany zewnętrzne domu pełnią rolę konstrukcyjną, a jednocześnie są barierą przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Wykorzystywane do ich budowy materiały muszą być więc wytrzymałe i ciepłe. Obie te cechy ma ceramika poryzowana.
Rozmowy o budowaniu ścian zewnętrznych
Rozmowy o budowaniu ścian zewnętrznych
Inwestor pyta eksperta budowlanego o sposoby wznoszenia ścian zewnętrznych budynków jednorodzinnych.
Rozmowy o budowaniu stropów
Rozmowy o budowaniu stropów
Inwestor pyta eksperta budowlanego o charakterystykę i rodzaje stropów stosowanych w budownictwie jednorodzinnym.
Dom z keramzytu? Adaptacja projektu ma znaczenie
Dom z keramzytu? Adaptacja projektu ma znaczenie
Projekty gotowe, z uwagi na bardzo niską cenę w porównaniu z projektami indywidualnymi, są niezmiennie najczęściej wybieranym rozwiązaniem w przypadku domów jednorodzinnych. Oszczędność jest duża, bardzo rzadko udaje się jednak znaleźć projekt idealnie spełniający oczekiwania, co prowadzi do konieczności adaptacji wybranego projektu. Jak to zrobić bez błędów i nadmiernych kosztów? Wystarczy trzymać się kilku zasad.
Materiał na ściany, któremu warto zaufać
Materiał na ściany, któremu warto zaufać
Każdy etap budowy domu jest wyzwaniem w szczególności dla osoby, która będzie to robiła po raz pierwszy. Przez cały okres jej trwania trzeba będzie podejmować szereg decyzji związanych z zakupem działki, wyborem projektu, wykonawcy, kierownika budowy oraz doborem właściwych materiałów budowlanych. Jedną z takich decyzji jest wybór odpowiedniego materiału do wykonania ścian. To właśnie mury tworzą główną konstrukcję budynku, stanowią podporę dla dachu i chronią wnętrze przed czynnikami atmosferycznymi.
Wilgoć i grzyb w domu - przyczyny i zapobieganie
Wilgoć i grzyb w domu - przyczyny i zapobieganie
Wilgoć w domu bierze się z zewnątrz - z przecieków z nieszczelnego dachu albo z podciągania z gruntu, bo fundamenty czy podłoga nie są poprawnie izolowane. Może też pochodzić ze środka - ludzie wytwarzają jej dużo. I właśnie dlatego sprawna wentylacja powinna usuwać wilgotne powietrze. Nadmiar wilgoci, bez względu na jej źródło, umożliwia rozwój bardzo niebezpiecznych dla człowieka grzybów pleśniowych.
Budowa w szwedzkiej technologii szkieletu drewnianego
Budowa w szwedzkiej technologii szkieletu drewnianego
W celu wzniesienia jednokondygnacyjnego budynku, z wygodnym i uszytym na miarę układem funkcyjnym, wybraliśmy "ciepłą" szwedzką technologię szkieletu drewnianego - mówi Artur, który ściany stawiał w 2010 r.
Zobacz więcej artykułów
Ściany i stropy - porady
Beton komórkowy - ochrona przeciwpożarowa na najwyższym poziomie!
Beton komórkowy - ochrona przeciwpożarowa na najwyższym poziomie!
W przypadku budynków mieszkalnych jednorodzinnych nie ma specjalnych wymagań co do bezpieczeństwa pożarowego, niemniej jednak ma ono znaczenie podczas nieszczęśliwych wypadków, które się zdarzają. W kontekście bezpieczeństwa pożarowego budynku ma znaczenie z jakich materiałów wykonane są najważniejsze elementy budynku, a więc ściany, stropy, dach oraz inne elementy konstrukcyjne budynku. To one decydują o bezpieczeństwie pożarowym. Jest to oczywiście związane z materiałami, z których są one wykonane. Jeśli chodzi o materiału na ściany w kontekście bezpieczeństwa pożarowego, to beton komórkowy nie ma sobie równych.
Montaż stropów panelowych - łatwy, szybki i tańszy od innych?
Montaż stropów panelowych - łatwy, szybki i tańszy od innych?
Dostaliśmy w spadku po dziadkach niewielką działkę. Zaczęliśmy myśleć o postawieniu domu, ale warunkiem jest szybka realizacja, bo nie mamy czasu na pilnowanie budowy. Wiem, że nowoczesne technologie pozwalają budować szybko. O ile wznoszenie ścian można przyspieszyć, wybierając ściany jednowarstwowe (budynek na pewno będzie prosty), to nie bardzo wiem, jak zaplanować strop, by jego "wylewanie" nie przedłużało niepotrzebnie prac. Czytałem o stropach prefabrykowanych, ze względu na małą powierzchnię działki i brak możliwości wjazdu dużego dźwigu, najlepszym rozwiązaniem wydają się stropy panelowe. Czy faktycznie montaż ich jest łatwy i szybki? Nie planujemy piwnic, więc wykonanie fundamentu nie powinno pochłonąć dużo czasu.
Jakie miejsca w murach należy wzmocnić?
Jakie miejsca w murach należy wzmocnić?
W murach, niezależnie od zastosowanych materiałów murowych jest wiele miejsc, które należy wzmacniać. Mury wzmacnia się najczęściej na etapie ich wznoszenia za pomocą elementów żelbetowych ulokowanych w płaszczyźnie muru lub przy użyciu zbrojenia umieszczanego w spoinach. Można też wzmacniać mury metodą powierzchniowego wzmacniania za pomocą specjalnych siatek lub taśm. Oczywiście, w tym ostatnim przypadku dotyczy to już wykonanych murów, a najczęściej budynków już użytkowanych. W niniejszym artykule zajmiemy się wzmacnianiem murów, wznoszonych w trakcie budowy.
Solidne mocowanie w betonie komórkowym
Solidne mocowanie w betonie komórkowym
Budujący swój dom inwestorzy, gdy podejmują decyzję o wyborze materiałów zazwyczaj się nie zastanawiają, jak materiały konstrukcyjne mogą mieć wpływ na komfort użytkowania budynku w kontekście wygody jego urządzenia i zagospodarowania. A to przecież ma również znaczenie. Urządzanie domu i jego użytkowanie jest związane z tym, że zachodzi konieczność wykonania wielu mocowań do różnych elementów budynku. Większość z nich wykonuje się do ścian mocując na nich zarówno ciężkie przedmioty takie, jak urządzenia instalacyjne np. kotły grzewcze, półki i szafki, które są później obciążone ciężkimi przedmiotami, ale i również lekkie. Niektóre mocowania są na stałe, ale niektóre wykonuje się jako tymczasowe.
Zmiana materiału na ściany
Zmiana materiału na ściany
Zmiany w kontekście zastosowanych materiałów budowlanych względem projektu budowlanego wprowadzane są na każdym etapie. Jest to w zasadzie normalna sprawa, która ma dosyć często miejsce. Może to następować w tracie adaptacji projektu katalogowego, w którym jest już przyjęty budulec, a więc jeszcze przed uzyskaniem decyzji pozwolenia na budowę lub zgłoszeniem. Wprowadzane są też zmiany już po uzyskaniu decyzji pozwolenia na budowę i po zgłoszeniu. Dzieje się to czasami przed rozpoczęciem budowy albo już w trakcie realizacji budowy. Zobaczmy, jak to wygląda w kontekście zmiany materiałów na ściany.
Jak to jest z tą wilgotnością w trakcie budowania?
Jak to jest z tą wilgotnością w trakcie budowania?
Wokół tematu wilgotności materiałów i struktur budynków w trakcie realizacji budowy powstało wiele mitów. A przecież jest to zupełnie naturalna sprawa. Po pierwsze - warunki klimatyczne w naszej strefie geograficznej są takie, że część budowy jest realizowana w warunkach powodujących zawilgocenie budynku. Po drugie - do budowy stosuje się też technologie mokre, które również na to wpływają. Jest więc to naturalna sprawa. Ale mimo tego zachodzą obawy i nasuwają się pytania, czy jest się czego obawiać w trakcie budowy w kontekście podwyższonej wilgotności materiałów oraz struktur budynków? Czy traktować to jako rzecz oczywistą i normalną? A może są możliwości podejmowania działań w trakcie budowy, które może wykluczą wzrost wilgotności materiałów budowlanych w budynku?
Co mogło spowodować zawilgocenie ścian i podłogi i jak w przyszłości tego uniknąć?
Co mogło spowodować zawilgocenie ścian i podłogi i jak w przyszłości tego uniknąć?
Jestem właścicielem domu w budowie, która trwa już drugi rok i tej zimy zauważyłem pojawienie się wilgoci wewnątrz na ścianach i podłodze, a w niektórych miejscach wystąpił nawet szron. Dom jest przykryty dachem i ma wstawione okna oraz drzwi, a od lata ubiegłego roku nie były prowadzone żadne mokre roboty. Co spowodowało takie zawilgocenie (nie ma żadnych przecieków) i jak w przyszłości tego uniknąć?
Na co zwrócić uwagę, wybierając technologię ułożenia stropu?
Na co zwrócić uwagę, wybierając technologię ułożenia stropu?
Przystępując do budowy domu należy zapoznać się szczegółowo z jego projektem, w którym został już przyjęty odpowiedni strop zaprojektowany jako żelbetowy monolityczny lub prefabrykowany (belki, pustaki, płyty, panele).
Na czym polega systemowa budowa domu?
Na czym polega systemowa budowa domu?
Budowa to skomplikowany proces. Polega on m.in. na dobraniu odpowiednich materiałów i wyrobów budowlanych oraz ich połączeniu, by zapewnić odpowiednie właściwości użytkowe wszystkim elementom budynku, a tym samym budynkom globalnie.
Zobacz więcej porad
Filmy
KBD
Rankingi Najbardziej znane marki
Stawki wykonawców
10
12
15
20
30
40
50
zł/

m2

Tapetowanie
Budowa
Remont
Prezentujemy stawki wykonawców za popularne usługi budowlane. Dane są zbierane w postaci ankiet wypełnianych przez członków KBD (Klubu Budujących Dom).

Wartości skrajnie niskie i skrajnie wysokie są odrzucane. Rozkład podanych przez czytelników stawek jest prezentowany w postaci wykresu słupkowego, przy czym słupki czerwone dotyczą budowy nowego domu, a szare remontów.
Zobacz więcej usług
Ceny materialow i produktów
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz