System AKU - naturalny dom z keramzytu doprowadzony do perfekcji
System AKU - naturalny dom z keramzytu doprowadzony do perfekcji
Keramzyt jest stosowany w budownictwie mieszkaniowym od wielu lat. Nic zresztą dziwnego - jest to kruszywo wypalane z naturalnej gliny pęczniejącej, która charakteryzuje się znakomitą izolacyjnością termiczną utrzymującą się także przy podwyższonej wilgotności powietrza. Stworzenie ściany z keramzytu spełniającej wymogi współczesnego budownictwa mieszkaniowego wymagało jednak dopracowania w najdrobniejszych szczegółach zarówno receptury keramzytobetonu, jak i całego procesu produkcyjnego. Ta sztuka udała się w przypadku linii bloczków i pustaków ściennych AKU firmy Czamaninek.
Artykuł promocyjny
Data publikacji: 2024-10-25
Data aktualizacji: 2024-12-13
Ściana z keramzytu często traktowana jest jako wysokiej jakości alternatywa dla ścian z betonu komórkowego. Podobne parametry termiczne pustaków oraz zbliżona wytrzymałość na ściskanie to cechy charakterystyczne obu produktów. Wraz z systemem AKU ściana z keramzytu stała się jednak bardziej wszechstronnym rozwiązaniem.
Pustak AKU K5 o znakomitym współczynniku przewodzenia ciepła równym λ = 0,21 W/mK sprawdzi się w budynkach pasywnych, ponieważ już przy 20 cm izolacji termicznej pozwala na uzyskanie współczynnika przenikania ciepła na poziomie 0.13 W/m²K. Jednocześnie dzięki zastosowaniu specjalnej mieszanki keramzytu udało się osiągnąć wytrzymałość na ściskanie aż 4 MPa. Podobnymi parametrami wytrzymałościowymi cechuje się pustak AKU K3 dedykowany do ścian o grubości 18 cm. Co istotne - nawet decydując się na ścianę o mniejszej grubości, już przy 20 cm wysokiej jakości warstwy izolacji termicznej współczynnik przenikania ciepła przegrody sięgnie 0.14 W/m²K.
Alternatywnym rozwiązaniem są bloczki keramzytobetonowe AKU K4 i AKU K2 dedykowane odpowiednio do ścian o grubości 24 i 18 cm. Zmieniona receptura pozwoliła osiągnąć wytrzymałość na ściskanie od 8 do nawet 15 MPa bez istotnego pogorszenia parametrów termicznych. Odpowiednio rozmieszczone drążenia oraz wysokiej jakości keramzyt pozwalają bowiem utrzymać współczynnik przenikania ciepła przegrody równy 0.14 W/m²K przy ociepleniu 20 cm styropianem. Podwyższona gęstość keramzytobetonu stosowanego w bloczkach AKU K4 i AKU K2 przełożyła się również na imponującą izolacyjność akustyczną. Przeprowadzone w laboratoriach ITB badania dały wynik równy 56 dB.
Nic więc dziwnego, że bloczki AKU K4 i AKU K2 są coraz częściej stosowane w budownictwie mieszkaniowym wielorodzinnym, gdzie oprócz termiki szczególne znaczenie ma komfort akustyczny mieszkańców.
Budowa domu z bloczków keramzytowych AKU
Zapomnij o mostkach termicznych i niespodziankach podczas budowy domu
Tworząc system AKU zadbano także o to, by możliwe było zbudowanie dowolnie złożonego domu lub bloku mieszkalnego przy minimalnym udziale dodatkowych deskowań. Ściana fundamentowa może być wykonana z wysokiej jakości bloczków keramzytobetonowych Liatop Start lub specjalnych pustaków szalunkowych. Z kolei system stropowy Czamaninek EU wraz z ofertą kształtek wieńcowych oraz nadproży prefabrykowanych pozwalają utrzymać pełną jednorodność konstrukcji. Jest to szczególnie ważne w kontekście utrzymania właściwego mikroklimatu w domu w tym wysokiego komfortu cieplnego. Nadproża i pustaki stropowe również wykonane są z ciepłego keramzytobetonu, dlatego w budynku nie występują mostki termiczne, a niski opór dyfuzyjny wynikający ze struktury keramzytu sprawia, że występuje znakomita samoregulacja wilgotności.
Zadbano także o wykonawców. Bloczki i pustaki mają pióro i wpust, a elementy uzupełniające praktycznie eliminują potrzebę docinania na budowie. Kształtki i nadproża z kolei pozwalają ograniczyć do minimum deskowania. Wraz z całą gamą produktów z keramzytobetonu oferta zawiera też dedykowane kleje i zaprawy idealnie dopasowane pod bloczki i pustaki z betonu lekkiego, jak również siatki zbrojeniowe do ściany i stropu.
Dom budowany z bloczków keramzytu w systemie AKU
Korzystny mikroklimat, który przekłada się na zdrowie domowników
Ściana z keramzytu jest perfekcyjnym złotym środkiem - nie tylko gwarantuje świetne parametry termiczne, ale także wyśmienitą izolacyjność akustyczną. Ponadto specjalnie zaprojektowana struktura pustaków i bloczków z linii AKU przekłada się na relatywnie wysoką zdolność do akumulacji ciepła, co w połączeniu z niskim oporem dyfuzyjnym bezpośrednio przekłada się na tak istotny parametr, jak komfort cieplno-wilgotnościowy. Nadmiar wilgoci szybko jest wchłaniany przez ściany, a następnie w przypadku obniżenia wilgotności w wyniku sprawnego działania wentylacji jest z powrotem oddawany do wnętrza domu. Przy tym nie występują wahania izolacyjności termicznej, ponieważ keramzyt znakomicie izoluje przy różnym poziomie wilgotności.
Keramzyt to kruszywo wypalane z naturalnej gliny pęczniejącej, która charakteryzuje się znakomitą izolacyjnością termiczną utrzymującą się także przy podwyższonej wilgotności powietrza
Projekt, który pozwala na więcej
Prawdziwą wisienką na torcie jest oferowany wraz z systemem projekt 3D wykonany z uwzględnieniem najdrobniejszych detali na podstawie projektu budowlanego. Pozwala on nie tylko dokładnie oszacować potrzebą ilość poszczególnych materiałów budowlanych, ale też wyeliminować wszelkie błędy przeoczone przez autorów pierwotnego projektu. Klient otrzymuje ponadto pełne wsparcie techniczne na czas adaptacji projektu oraz budowy. W ten sposób zarówno produkt w postaci kompletnego systemu ściennego AKU, jak i obsługa klienta są na absolutnie najwyższym poziomie.