Stropy gęstożebrowe - zalety i wady

Stropy gęstożebrowe - zalety i wady

Najpopularniejsze w domach jednorodzinnych są obecnie stropy gęstożebrowe. Występują w wielu odmianach (np. Teriva, Fert), ale zawsze składają się z gęsto rozstawionych, lekkich stalowo-betonowych lub stalowo-ceramicznych belek.

Przestrzeń pomiędzy belkami, zwykle szerokości 60 cm, wypełnia się pustakami – najczęściej ceramicznymi lub z betonu lekkiego. Materiał, kształt i wymiary pustaków są odmienne w „systemach” różnych producentów.

Końce belek kotwi się w wieńcu stropowym (łącząc ze sobą zbrojenie belek i wieńca). Następnie mieszanką betonową pokrywa się górną powierzchnię stropu oraz wypełnia nią wieniec. Na stropie to tzw. nadbeton – jego klasa oraz grubość określona jest w projekcie.

W stropach, których rozpiętość przekracza 4–4,5 m, wykonuje się tzw. żebra rozdzielcze, czyli dodatkowe belki usytuowane prostopadle do belek stropowych.

Żebra rozdzielcze zapobiegają niezależnemu uginaniu się belek pod obciążeniem. Takie niezależne ugięcia, zwane „klawiszowaniem”, prowadzą bowiem do pękania tynku na spodzie stropu. Zjawisko klawiszowania zmniejsza też warstwa nadbetonu, gdyż wiąże ze sobą zbrojenie poszczególnych belek i usztywnia konstrukcję.

W miejscu oparcia murowanych ścian działowych, biegnących równolegle do belek, konieczne jest usztywnienie stropu przez ułożenie dwóch belek obok siebie.

Zalety:

  • łatwo dostępne prefabrykaty, które produkuje wiele firm, w tym także niewielkie lokalne zakłady;
  • znana wykonawcom technologia (różnice pomiędzy wariantami stropów oferowanych przez różnych producentów są niewielkie);
  • stosunkowo łatwy montaż, niewymagający użycia ciężkiego sprzętu.

Wady:

  • trudność wykonania stropów o skomplikowanych kształtach;
  • spora pracochłonność, także ze względu na wymagane podparcie do czasu osiągnięcia przez strop pełnej wytrzymałości;
  • podatność na klawiszowanie;
  • izolacyjność akustyczna gorsza niż betonowych stropów monolitycznych oraz prefabrykowanych z płyt kanałowych.
Schemat stropu gęstożebrowego
Strop gęstożebrowy.

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Techbud

Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Komentarze

Gość koti
27-01-2019 17:47
Co to znaczy strop o skomplikowanych kształtach? Tak naprawdę 90% stropu załatwia się prefabrykowanymi belkami. Otwór schodowy (w większości projektów jest tylko jeden) trzeba zazbroić samodzielnie, ale nie jest to jakaś szczególna trudność - tym bardziej, że belki stropowe ...
Gość Adam
19-06-2015 16:49
Jak dla mnie płyty strunobetonowe są o wiele lepszym rozwiązaniem. Mam wrażenie, że gęstożebrowe odchodzą już powoli w zapomnienie.
Barbossa
08-02-2012 09:20
Cytat hej od kiedy to sie uklada belki bezposrednio na murze!??jakis idiota niedouczony pisal ten artykol!!!A pozniej problemy bo belki ,,klafiszuja,,i robie sie rysy na kazdej belce!!jesli niema sie o czyms pojecia to poco wprowadzac ,,ludzi,,w ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz