Stropy monolityczne - zalety i wady

Stropy monolityczne - zalety i wady

Stropami monolitycznymi nazywa się stropy z betonu zbrojonego (żelbetu), betonowane na pełnym deskowaniu bezpośrednio na miejscu budowy.

Jak zaprojektować strop monolityczny?

Stropy monolityczne muszą być zaprojektowane dla konkretnego budynku: w projekcie określa się układ zbrojenia (jedno- lub dwukierunkowy, czyli krzyżowy), a także sposób oparcia na ścianach.

Od decyzji konstruktora zależy nośność stropu, dlatego bez uzgodnienia z nim nie wolno dokonywać żadnych zmian w stosunku do projektu, które mogłyby zmienić przyjęte do obliczeń obciążenia - na przykład przesuwać ścian działowych.

Strop monolityczny wymaga solidnie podpartego deskowania. Obecnie zamiast tradycyjnego deskowania drewnianego używa się zazwyczaj deskowań przeznaczonych do wielokrotnego użycia, wykonanych z płyt ze sklejki szalunkowej. Zbrojenie stropu to zadanie dla doświadczonego zbrojarza.

Do betonowania najlepiej używać gotowej mieszanki z betoniarni: zapewni to utrzymanie odpowiedniej klasy betonu, a dzięki pompowaniu mieszanki z betonowozu wprost na miejsce - ułatwi roboty betoniarskie.

Schemat żelbetowego stropu monolitycznego
Schemat żelbetowego stropu monolitycznego
Betonowanie stropu mieszanką pompowaną wprost z betonowozu
Betonowanie stropu mieszanką pompowaną wprost z betonowozu (fot. Xella)

Stropy monolityczne - zalety:

  • potrzebne materiały można bez trudu kupić u wielu dostawców;
  • kształt stropów monolitycznych może być nietypowy;
  • mają niewielką wysokość (grubość);
  • nie występuje w nich zjawisko klawiszowania;
  • u dołu tworzy równą jednolitą powierzchnię, co ułatwia tynkowanie;
  • zapewniają dobrą izolację dźwiękową (szczególnie od dźwięków powietrznych);
  • do montażu nie potrzeba ciężkiego sprzętu.

Stropy monolityczne - wady:

  • pracochłonność robót na budowie;
  • skomplikowane zbrojenie, wymagające wykonawcy o wysokich kwalifikacjach;
  • praco- i czasochłonne deskowanie oraz stemplowanie, wymagające znacznej ilości drewna (tę wadę można w znacznym stopniu zredukować dzięki zastosowaniu elementów deskowań z wypożyczalni sprzętu budowlanego).

Redaktor: Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Stalexport

Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Komentarze

Gość grzechuuu
27-12-2019 11:52
Nie zawsze warto robić monolity - to jest rozwiązanie pewnie i lepsze technicznie, ale jednak 1.5 do 2 razy droższe od np. stropu gęstożebrowego. Czasochłonność też zdecydowanie na niekorzyść monolitu. Ale generalnie stropy monolityczne to rozwiązanie bardziej uniwersalne, dające ...
dambialy
14-01-2013 09:09
Osobiście robiłem strop monolityczny( lubię solidne rozwiązania), moim zdaniem lepsze to niż uważanie przy wierceniu dziur w suficie aby nie zrobić sobie dziury wielkości pustaka?!, nie wspominając już o klawiszowaniu.Budowałem na równi z kolegą-sąsiadem, powierzchnię stropu ...
Gość Tom
04-07-2010 18:14
Na monolicie koszt 1m2 SAMEGO stropu (bez wieńca) wygląda następująco: - 1mb pręta zbrojeniowego fi12mm waży ok. 0,89kg * przy rozstawie co 10 cm daje 20mb/1m2 czyli 17,8kg * przy rozstawie co 15 cm daje 13,3mb/1m2 czyli 11,9kg - doliczyć należy deskowanie, las stempli.. TERIVA ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz