Autor: Jarosław Antkiewicz
Do czego służy bufor ciepła w instalacji c.o.? Jak działają zbiorniki buforowe? Wyjaśniamy!
Kiedy potrzebny jest bufor ciepła w instalacji c.o.? Dobór zbiornika buforowego jest zadaniem dla dobrego fachowca. Popełnione błędy mogą mieć poważne negatywne konsekwencje.
Czym jest zład wody i jaka powinna być jego wielkość?
Często w kontekście instalacji systemu grzewczego i pomp ciepła, pada termin zład wody. Wyjaśniamy, co to jest zład wody i jaka powinna być jego wielkość, aby urządzenia w instalacji grzewczej działały prawidłowo.
Wykończenie domu: ile to kosztuje? Cena wykończenia domu w 2025 roku
Ile kosztuje wykończenie domu ze stanu stanu surowego zamkniętego? Koszt wykończenia domu jest trudny do oszacowania i inwestorzy, często wydają o wiele więcej niż zakładali, a niektórych nie stać na wykończenie domu do końca. Sprawdzamy jaka jest cena wykończenia domu w 2025 roku.
Czy warto kupić kocioł gazowy w 2025 r.? Co dalej z gazem w UE?
Czy warto kupić nowy kocioł gazowy w 2025 roku? Co będzie dalej z gazem? Właściciele remontowanych domów mają duży dylemat, bo na kotły gazowe nie dostaną już dofinansowania w tym roku. Czy mimo wszystko warto wybrać kocioł gazowy? Wyjaśniamy.
Naczynie wzbiorcze otwarte czy zamknięte? Jak działa i jakie wybrać do instalacji c.o.
Jak działa naczynie wzbiorcze otwarte? Czym różni się od naczynia wzbiorczego zamkniętego? Dowiedz się, jakie naczynie wzbiorcze oraz inne zabezpieczenia dobrać do instalacji systemu grzewczego.
Czy dom jest gotowy na pompę ciepła?
Generalnie, nowe domy bardzo dobrze nadają się do ogrzewania pompami ciepła. Jednak zaniedbanie kilku podstawowych spraw może spowodować, że pompa będzie działać zdecydowanie gorzej, niż by mogła, zaś koszty ogrzewania będą wyższe. O co trzeba więc koniecznie zadbać w dopiero planowanym lub właśnie budowanym domu?
5 rzeczy, które trzeba sprawdzić przed montażem pompy w modernizowanym domu
Czy pompa ciepła może skutecznie ogrzewać stary dom? Tak, pod warunkiem, że zostanie prawidłowo dobrana. Może być też potrzebne dostosowanie samego budynku - jego docieplenie, czy zmodyfikowanie instalacji c.o. Niżej więc przedstawiamy krok po kroku, o co więc trzeba zadbać i na co należy szczególnie uważać, jeżeli decydujemy się na założenie pompy i chcemy by przyniosło to korzyści?
Odprowadzenie spalin przez ścianę domu: kiedy wolno zastosować?
Jakie warunki muszą być spełnione, by odprowadzać spaliny przez ścianę domu? Kiedy jest to dozwolone? Wyjaśniamy.
Jakie są rodzaje kanałów w kominach i po co komin w domu?
Po co komin w domu? To pytanie wydaje się banalne, lecz to tylko pozory. Tak naprawdę ma fundamentalne znaczenie, gdyż od tego do czego ma być używany konkretny kanał w kominie, zależą stawiane mu wymagania. Zupełnie czym innym jest kanał w kominie odprowadzający spaliny z kotła gazowego, niż dym z kominka. Z kolei każdy z nich ma niewiele wspólnego z kanałem wentylacji grawitacyjnej, którym przepływa tylko zużyte powietrze. Jakie są i czym różnią się kanały w kominie dymowe, spalinowe i wentylacyjne? Wyjaśniamy.
Jakiej mocy agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego, a jaki wybrać generator na budowę? Poradnik
Jakiej mocy agregat prądotwórczy wybrać do domu? Spalinowy agregat prądotwórczy przydaje się przede wszystkim w dwóch sytuacjach. Pierwszą jest awaria sieci energetycznej zasilającej dom. Druga to konieczność prowadzenia prac budowlanych lub wykończeniowych w trakcie budowy, na działce do której nie doprowadzono jeszcze prądu z sieci. W każdej z nich trzeba przyjąć odmienne kryteria doboru agregatu prądu. Przede wszystkim jego mocy i tego czy ma być jedno- czy trójfazowe. Wybór agregatu musi jednak uwzględniać nie tylko to. Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę.
Czy warto kupić kocioł na pellet? Poradnik dla właścicieli nowych i remontowanych domów
Ze statystyk programu „Czyste Powietrze” wynika, że obecnie najchętniej wybierane źródło ciepła to kocioł na pellet. Warto więc przyjrzeć im się bliżej. W jakim domu takie ogrzewanie się sprawdzi? Jak prawidłowo dobrać i zainstalować kocioł na pellet? Dla kogo ogrzewanie pelletem nie będzie jednak dobrym rozwiązaniem?
Twoja oczyszczalnia ścieków z drenażem źle działa? Oto przyczyny problemów i metody naprawy
Wielu właścicieli domów szuka sposób na usprawnienie działania oczyszczalni ścieków z drenażem rozsączającym. Czy wręcz jej naprawy, gdy po latach zaczyna szwankować. Podpowiadamy, jak przeprowadzić takie zmiany, oraz gdzie może tkwić przyczyna problemów z działaniem oczyszczalni z drenażem.
Fotowoltaika hybrydowa: jak działa i czy pozwoli uzyskać niezależność energetyczną?
Na czym polega fotowoltaika hybrydowa? Jak połączyć instalację on-grid z off grid? Dowiedz się, dlaczego falownik hybrydowy i magazyn energii to najlepsze rozwiązanie. Wyjaśniamy, jak działa falownik hybrydowy i jak najlepiej wykorzystać prąd z instalacji PV.
Ogrzewanie domu w Polsce coraz trudniejsze! Na co się zdecydować, jakie ogrzewanie będzie najwygodniejsze?
Wybór sposobu ogrzewania domu to obecnie najtrudniejsza decyzja dla inwestorów. Przygotowaliśmy raport instalacyjny. Prześwietlamy, czym Polacy ogrzewają domy oraz jak zmienia się sytuacja na rynku paliw i co to oznacza dla budujących dom. Ekspert wyjaśnia, jaki rodzaj ogrzewania będzie najlepszy i bezpieczny przy niepewnych cenach paliw i wprowadzaniu nowych przepisów! Dowiedz się, co więc trzeba wiedzieć, żeby podjąć optymalną decyzję.
Jaki jest koszt budowy domu w 2024 r. i realne wydatki? Pełny kosztorys dla domu z poddaszem 120 m2
Oszacowanie kosztów budowy pozwoli lepiej przygotować się do budowy wymarzonego domu. Ceny materiałów pod koniec 2024 roku są nadal dość niestabilne, dlatego ustalenie kosztu budowy domu nie jest łatwe. Sprawdź kosztorys budowy domu ok. 120 m2 z poddaszem użytkowym, uwzględniającym ceny materiałów i robocizny.
Ile kosztują instalacje w domu w 2024 roku? Sprawdź ceny instalacji gazowej, wodnej, elektrycznej i wentylacyjnej
Sprawdź szczegółowy kosztorys instalacji gazowej, elektrycznej, wodnej i wentylacyjnej w domu w 2024 roku. Dowiedz się, jak zoptymalizować wydatki na instalacje domowe wewnętrzne podczas budowy i od czego zależy cena.
Jak się robi bonie na elewacji? Nowoczesne boniowanie w ETICS - sposób na modną elewację domu
Dlaczego tradycyjnych boniowań już się nie spotyka? Na czym polega wykonanie boniowania systemowego? Poznaj nowoczesne sposoby na efektowną elewację domu. Bonie na elewacji: zalety oraz sposób wykonania.
Czy pompa ciepła sama ogrzeje Twój dom? Ekspert wyjaśnia, kiedy to możliwe i opłacalne
Czy pompa ciepła wystarczy, żeby samodzielnie ogrzać dom zimą w czasie mrozów? Odpowiedź brzmi - to zależy od domu i rodzaju pompy. Czy jest to dom nowy, czy modernizowany? Wyjaśniamy, jak działa ogrzewanie pompą ciepła i kiedy może ona działać samodzielnie.
Pompa ciepła i kocioł w jednej instalacji
Współdziałanie pompy ciepła z kotłem w jednym budynku nie jest nowym pomysłem. Jeżeli kocioł już jest, to dokupując pompę niektórzy pozostawiają go na wszelki wypadek. Inni planując rozbudowę ogrzewania zakładają od razu, że w pewnych sytuacjach - przede wszystkim przy dużych mrozach - to konwencjonalne ogrzewanie będzie zastępować pompę. Wreszcie identyczną rolę co kocioł, mogą pełnić wbudowane w pompę grzałki elektryczne.
Ile miejsca potrzeba na pompę ciepła? Sprawdź, czy twoja działka jest odpowiednia!
Czy na każdej działce zmieści się pompa ciepła? Nie. Wyjaśniamy, jakie znaczenie ma wielkość działki i ile miejsca potrzebujemy na gruntową pompę ciepła. Jakie są ograniczenia na działce związane z montażem pompy ciepła powietrze/woda. Warto to wiedzieć, żeby uniknąć kłopotów.
Jak sterować ogrzewaniem i regulować grzejniki, żeby mieć ciepło i niskie rachunki za ogrzewanie? Poradnik
Wyjaśniamy, jak sterować ogrzewaniem w domu, żeby było najbardziej efektywne, a nasze rachunki za ogrzewanie niskie. Dowiedz się, jak prawidłowo sterować pracą grzejników i od czego to zależy.
Fotowoltaika: jak obniżyć za wysokie napięcie w sieci? Przyczyny i rozwiązania problemów z wyłączeniem instalacji PV
Wyłączenia fotowoltaiki spowodowane za wysokim napięciem w sieci to poważny problem dla wielu właścicieli paneli PV. Do tego jest to problem, który narasta. Skąd się bierze i jak obniżyć napięcie w sieci? Co zrobić w sytuacji, kiedy przyczyną kłopotów nie jest sieć i nadmiar przyłączonych do niej mikroinstalacji PV, lecz błędy popełnione w instalacji domowej i przy montażu paneli fotowoltaicznych? Wyjaśniamy.
Koniec z wysokimi rachunkami za ciepłą wodę! Wybierz pompę ciepła
Praktycznie w każdym domu ogrzewanym pompą ciepła to samo urządzenie zapewnia również c.w.u., czyli ciepłą wodę użytkową. Możemy też kupić osobną pompę przeznaczoną tylko do tego celu. Podgrzewanie wody za pomocą pompy ciepła może być rozwiązaniem nie tylko wygodnym, ale również niezwykle tanim w eksploatacji. Jednak taki układ musi spełniać pewne warunki, żeby działać sprawnie.
Jakie grzejniki najlepsze do domu? 7 zasad, jak dobrać grzejniki i ich moc do instalacji, którą mamy w domu
Oferta grzejników w sprzedaży jest ogromna. Jak dobrać grzejniki i ich moc do swojego domu i instalacji, którą mamy? To nie takie proste. Wyjaśniamy 7 kluczowych kwestii związanych z wyborem grzejników, które ułatwią podjęcie decyzji.
Mój Prąd 6.0. - fotowoltaika tylko dla bogatych? Koniec z dofinansowaniem do pomp ciepła i kolektorów. Ile, na co i jak dostać dopłaty?
We wrześniu 2024 r. rusza nowa edycja programu Mój Prąd 6.0. Koniec z dofinansowaniem do pomp ciepła i kolektorów słonecznych! Poznaj warunki i wysokość dopłat do fotowoltaiki w 2024 roku. Jakie są negatywne konsekwencje zmian? Kto zyska, a kto straci na nowych zasadach programu Mój Prąd? Wyjaśniamy.
Czy opłaca się przejść na taryfy dynamiczne mając fotowoltaikę? Dlaczego bez magazynu energii nie ma to sensu
Od 24 sierpnia 2024 r. ruszyła możliwość podpisywania z dostawcami energii umów z tzw. taryfą (ceną) dynamiczną za prąd. Czy mając fotowoltaikę to się opłaca? Oferty taryf dynamicznych sprzedawców energii różnią się wysokością opłaty handlowej, która wielu przeraża, a wiadomo, że stanowi większą część rachunku za prąd! O co chodzi w taryfach dynamicznych i dlaczego bez magazynu energii nie ma to sensu? Wyjaśniamy.
Rodzaj stropów a dopuszczalne obciążenia
Jesteśmy z żoną na początkowym etapie inwestycji, gdyż dopiero szukamy odpowiedniego projektu domu. Na razie tylko dla nas dwojga, docelowo najpewniej również dla dzieci. W związku z tym wpadliśmy na pomysł, że obecnie właściwie wystarczyłby nam sam parter, najlepiej z dużym salonem połączonym z kuchnią, 2 pokoje (sypialnia i gabinet), łazienka itd. Natomiast w przyszłości zagospodarowalibyśmy poddasze.
Zła passa pomp ciepła w Polsce. Co decyduje o ich jakości i bezpieczeństwie? Sprawdź przed zakupem
Czy pompy ciepła zapewnią niezawodne ogrzewanie? Co decyduje o jakości pomp ciepła? Czy są bezpieczne? Wiadomo, że są lepsze i gorsze urządzenia. Po tragicznym zdarzeniu eksplozji pompy ciepła zainstalowanej w domu jednorodzinnym, nad pompami zebrały się czarne chmury. A do tego jeszcze mityczne doniesienia o rachunkach grozy. Dlatego, jeśli chcesz kupić pompę ciepła, zrób to z głową!
Jakie są właściwe proporcje okien do pomieszczenia?
Właściwe proporcje okien do pomieszczenia są istotne dla komfortu życia. Nie można przesadzać z ich wielkością, gdyż modne duże przeszklenia powodują znaczne straty ciepła.
Mocowanie przedmiotów do poszczególnych materiałów ściennych
W każdym domu trzeba zawiesić rozmaite przedmioty na ścianach i sufitach - od ciężkich szafek, karniszy i półek po lekkie obrazki. Najważniejsze jest odpowiednie dobranie sposobu mocowania do właściwości podłoża.
Płytki ceramiczne i fugi - naprawa drobnych uszkodzeń (pęknięć)
Zdarza się, że płytki ceramiczne pękają, zwykle w wyniku silnego uderzenia lub upadku ciężkiego przedmiotu, a spoiny (fugi), pękają i kruszą się. Niekiedy też płytki odpadają ze ścian: gdy niewłaściwie je przyklejono, podłoże jest "trudne" (np. pęczniejące pod wpływem wilgoci płyty drewnopochodne), albo przy okazji remontów i kucia ścian. Jak sobie z tym poradzić?
Budowa dobrze zaizolowanego akustycznie domu
Uzyskanie ciszy w domu jest nie mniej istotne niż zapewnienie odpowiedniej wielkości pomieszczeń, światła słonecznego czy świeżego powietrza. W hałasie nie wypoczniemy, a domownicy będą sobie wzajemnie przeszkadzać. Dlatego już na etapie projektu i budowy warto myśleć o akustyce. Dla tych, którzy tego nie zrobili pocieszeniem niech będzie fakt, że również istniejące ściany można pod tym względem poprawić.
Uciążliwe dźwięki z instalacji domowych - dlaczego powstają i jak je wyeliminować?
Źródłem uciążliwości hałasu w domu bywają domowe instalacje. Użytkownicy najczęściej uskarżają się na zbyt głośną kanalizację i wentylację mechaniczną. W obu przypadkach to nieco paradoksalnie efekt rozwoju techniki.
Drewno na więźbę i konstrukcja dachu - uwaga na błędy!
Wiedza na temat dachów ułatwi dokonanie dobrego wyboru, a także pozwoli sprawdzić jakość pracy wykonawców.
Jak zrobić światło na schodach?
Mam garaż wolno stojący z dodatkowym wejściem na bocznej ścianie. Niestety, jego oświetlenie jest bardzo niepraktyczne, bo główną lampę sufitową można włączyć lub wyłączyć tylko z jednego miejsca w pobliżu bramy garażowej. Co muszę zrobić, żeby zastąpić go dwoma włącznikami schodowymi? Jednym obok bramy i drugim przy bocznym wyjściu.
Nowoczesna instalacja elektryczna - jak ją wykonać?
Od dziesiątków lat prąd w domu to standard. Tak się do tego przyzwyczailiśmy, że na działanie instalacji elektrycznej zwracamy uwagę głównie w razie braku prądu lub awarii. Jednak wbrew pozorom w ciągu ostatnich 20-30 lat domowe instalacje elektryczne zmieniły się diametralnie. Co warto wiedzieć, żeby w czasie budowy lub remontu nie zrobić jej w sposób przestarzały?
Kolejność wykonywania instalacji w domu - 5 etapów
Stopień trudności oraz koszt wykonania poszczególnych instalacji w znacznym stopniu zależy od tego, czy kolejność prac została właściwie zaplanowana. Opisujemy, jak powinny wyglądać poszczególne etapy wykonywania instalacji.
Murowane ściany działowe - jak je wykonać?
Ściany działowe - murowane albo z płyt gipsowo-kartonowych, pustaków szklanych lub ceramiki. Dzisiejsze technologie dają wiele możliwości. Ważne, by były solidne, trwałe i dobrze tłumiły hałas.
Od 2030 r. koniec z normalnymi domami! Domu bez pompy ciepła już nie sprzedasz
Jak zmieni się budowa domów od 2030 r.? Dlaczego domu bez pompy ciepła legalnie już nie sprzedasz ani nie wynajmiesz? Wyjaśniamy, jak dyrektywa budynkowa EPBD zmieni budownictwo jednorodzinne w Polsce.
Chłodzenie domu pompą ciepła? To działa!
Pompy ciepła to urządzenia naprawdę wszechstronne - nie tylko mogą ogrzewać budynek i przygotowywać c.w.u., ale również go chłodzić. Jakie warunki trzeba jednak spełnić, żeby to chłodzenie było efektywne, a przy tym tanie?
Remont konstrukcji podłogi - układy warstw dla 3 wariantów podłóg
Zwykle ze starej podłogi chcemy zrobić typową podłogę na gruncie lub stropie, poprawiając izolację przeciwwilgociową, cieplną lub dźwiękową. By to osiągnąć, remont konstrukcji podłogi będzie za każdym razem nieco inny. Niektóre elementy starej podłogi trzeba usunąć, a na ich miejsce dodać nowe.
Remont podłogi - wygłuszanie stropu
Jedną z motywacji, która skłania do remontowania podłogi jest jej słaba izolacyjność akustyczna. Przedstawiamy trzy sposoby wygłuszenia stropu.
Czy mogę odpływ wanny podłączyć bezpośrednio do rury kanalizacyjnej?
Remontuję łazienkę w starym budynku i przy usuwaniu wanny ze zdziwieniem stwierdziłem, że odpływ z niej był bezpośrednio podłączony do rury kanalizacyjnej, bez syfonu i uszczelnienia. Nowa wanna będzie w tym samym miejscu, ale czy mogę ją podłączyć w taki sam sposób, czyli odpływ wstawić po prostu do rury kanalizacyjnej?
Wentylacja naturalna (grawitacyjna): czy sprawdzi się w Twoim domu?
Wentylacja grawitacyjna, nazywana też naturalną, funkcjonuje dzięki naturalnemu zjawisku konwekcji, czyli ruchu powietrza wywołanego różnicą jego gęstości i ciśnienia.
Jak działa pompa ciepła do grzania wody? Ciepła woda z pompy ciepła - tych błędów nie popełnij!
Pompa ciepła od ogrzewania i podgrzewania wody to świetne i opłacalne rozwiązanie. Dowiedz się, jak działa pompa ciepła do grzania wody, jak dobrać zasobnik c.w.u. do pompy? Jeśli chcesz grzać wodę pompą ciepła i zaoszczędzić, tych błędów nie popełnij!
Czy magazyn energii do fotowoltaiki się opłaca? Jak działa i jaki wybrać do domu jednorodzinnego
Jakie są korzyści z magazynu energii? Wyjaśniamy, dlaczego magazyn energii do fotowoltaiki się opłaca i ile kosztuje. Jak duże magazyny energii stosuje się w domach jednorodzinnych i jak dobiera się ich pojemność.
Wentylacja mechaniczna w starym domu: czy ma sens? 5 sposobów jak poprawić wentylację w domu
Nie działa Ci wentylacja? Zobacz, co możesz na to poradzić - 5 sposobów jak poprawić wentylację w domu. Czy rekuperacja w starym domu jest dobrym rozwiązaniem? Czy montaż wentylacji mechanicznej nie jest zbyt trudny i kosztowny? Jeżeli nie rekuperacja to może jakiś inny rodzaj wentylacji sprawdzi się w starym domu i usprawni wymianę powietrza? Odpowiadamy na pytania Czytelnika.
Dlaczego szary styropian odpada?
Szary styropian ma zasadniczą zaletę - izoluje lepiej niż zwykły biały. Ma jednak też istotną wadę - bardzo łatwo ulega przegrzaniu pod wpływem słońca. A to może skończyć się oderwaniem świeżo przyklejonych płyt od podłoża i koniecznością wykonania wszystkich prac na nowo. Wyjaśniamy, dlaczego tak się dzieje i jak temu zapobiec.
Ile zapłacisz za klimatyzację z montażem? Ceny aktualne w lipcu 2024 roku
Klimatyzacja to najlepszy sposób na upał. Ile kosztuje klimatyzator i jego montaż? Ile zapłacisz za prąd do klimatyzacji? Liczymy koszty klimatyzacji w lipcu 2024 roku.
Jak wycisnąć więcej prądu z fotowoltaiki i go zużyć na własne potrzeby? 5 sposobów na większą autokonsumpcję energii
Jak wykorzystać nadmiar energii z fotowoltaiki? Wyjaśniamy, co to jest autokonsumpcja energii i jak ją zwiększyć, żeby nie oddawać nadwyżki prądu do sieci i tym samym obniżyć rachunki za prąd. Co trzeba mieć w instalacji fotowoltaicznej w domu, żeby móc efektywnie wykorzystywać prąd wytworzony na miejscu? Wyjaśniamy.
Jak tanio podgrzewać wodę prądem z fotowoltaiki? O tym mało kto wie
Fotowoltaika do grzania wody to dobry sposób na oszczędność. Na co trzeba uważać, planując wykorzystywanie prądu z paneli fotowoltaicznych do podgrzewania wody użytkowej w domu? Podpowiadamy, jak tanio podgrzewać wodę wykorzystując instalację fotowoltaiczną. O czym pamiętać, żeby jak najlepiej wykorzystać wyprodukowaną energię.
O ile można zwiększyć liczbę gniazd, nie wymieniając przy tym przewodów?
Osprzęt, czyli gniazda zasilające i łączniki oświetleniowe to najbardziej wyeksponowane elementy instalacji elektrycznej. Nie tylko na nie patrzymy, ale i używamy ich wiele razy w ciągu dnia. Zwykle po kilkunastu latach decydujemy się na jego wymianę. Ta z pozoru prosta operacja często okazuje się być całkiem poważnym przedsięwzięciem.
Czy zaizolowanie poddasza folią paroizolacyjną z warstwą aluminium ograniczy straty ciepła?
Zastanawiam się, czy warto zamiast zwykłej folii paroizolacyjnej użyć na poddaszu tej aluminiowej. Czym one tak naprawdę się różnią i czy rzeczywiście użycie aluminiowej zmniejsza straty ciepła?
Dlaczego kotły kondensacyjne zdominowały rynek w Polsce? Obraz uniwersalności kotłów gazowych
Kotłem gazowym można efektywnie ogrzewać każdy budynek - mniej lub bardziej energochłonny, z grzejnikami albo podłogówką itd. Przy tym właściwy dobór urządzenia jest dość prosty, zaś jego eksploatacja nie wymaga wysiłku ze strony użytkownika. Nie znaczy to jednak, że pomiędzy kotłami nie ma istotnych różnic i możemy kupić którykolwiek z nich.
Jak dobrać pompę ciepła? Te dwa parametry są najważniejsze
Jaka pompa ciepła zapewni tanie i skuteczne ogrzewanie domu? Jaki model wybrać, aby nie żałować wydanych pieniędzy i nie płacić wysokich rachunków za prąd? Warto zdobyć wiedzę na temat najważniejszych parametrów pomp ciepła i kryteriów ich doboru do swojego domu, żeby nie dać się wpuścić w maliny przez nieuczciwych sprzedawców!
Ile kosztuje pompa ciepła wraz z montażem? Czy pompa ciepła przy wysokich cenach prądu się opłaca?
Ile kosztuje pompa ciepła wraz z montażem? Podajemy aktualne ceny. Liczymy też koszty używania pompy ciepła. Czy przy planowanej podwyżce cen prądu od 1 lipca pompa ciepła się jeszcze opłaca?
Pompa ciepła do starego domu: czy to ma sens?
Czy w starym domu warto zamontować pompę ciepła? Pompa ciepła do starego domu budzi dużo pytań i wątpliwości. Jaką dobrać, by dobrze zadziałała z istniejącą instalacją grzewczą? Wyjaśniamy.
5 pytań o instalację przydomowej oczyszczalni ścieków. Kiedy nie dostaniesz na nią zgody?
Założenie przydomowej oczyszczalni ścieków to często najlepszy sposób poradzenia sobie z nieczystościami. Tym bardziej, że w praktyce jest to alternatywa przede wszystkim wobec wykonania szamba, które jest jednak nieco kłopotliwe, a przede wszystkim drogie w eksploatacji. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby w ogóle móc założyć oczyszczalnię? Ponadto warto wiedzieć czym różnią się jej poszczególne rodzaje, gdyż tak naprawdę mogą to być skrajnie różne konstrukcje.
Jak dobrać moc pompy ciepła?
Dlaczego moc pompy ciepła jest zwykle znacznie mniejsza niż moc kotła? Jak powinno się ją wyznaczyć? I jak ma się ta faktycznie uzyskiwana, do wartości maksymalnych, którymi chętnie chwalą się sprzedawcy?
Hybrydowe instalacje PV - jak działają?
Hybrydowe instalacje PV, czyli wyposażone w specjalny falownik oraz magazyn energii zyskują na popularności. To nieunikniony trend w sytuacji, gdy giełdowe ceny za prąd oddawany do sieci przez prosumentów są niskie, zaś ceny jego zakupu na własne potrzeby są bardzo wysokie. Układ hybrydowy daje pewną niezależność, a równocześnie nie wymusza odcięcia mikroinstalacji PV od sieci. Na czym dokładnie polega jego przewaga nad innymi rozwiązaniami?
Czym najtaniej ogrzać dom w 2025 r.? Trzy efektywne sposoby na ogrzewanie domu
Czym najtaniej ogrzewać dom w 2025 roku? Jaki system ogrzewania będzie najbardziej efektywny? Wielu inwestorów czuje się zdezorientowanych z powodu wzrostu cen paliw. Sprawdzamy, jak najtaniej ogrzewać dom. Poznaj, trzy efektywne sposoby na ogrzewanie domu energooszczędnego. Podpowiadamy, co zrobić, żeby ogrzewanie domu i jego utrzymanie było w miarę tanie. Jak zabezpieczyć się na wzrostem cen paliw lub kłopotów z ich dostępnością.
Jaka pompa ciepła najlepsza? Pompy ciepła parametry, opinie, koszt
Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła? Jak dobrać moc pompy ciepła do swojego domu? Jeśli planujesz kupić pompę ciepła w 2024 roku, musisz wiedzieć, jakie są najważniejsze różnice pomiędzy nimi i jak rozumieć katalogowe parametry. Przygotowaliśmy poradnik zakupowy.
Ładowanie samochodu elektrycznego z fotowoltaiki: ile kosztuje i jak zaprojektować instalację? O tym warto wiedzieć
Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego w domu? Jak wykorzystać prąd z fotowoltaiki do ładowania elektryka, ile potrzeba paneli? Wyjaśniamy, jak ładować auto w domu tanio i przede wszystkim bezpiecznie.
Domowa instalacja elektryczna - sekrety, o których musisz wiedzieć!
Nie sposób wyobrazić sobie współczesnego domu bez instalacji elektrycznej, zaś instalacji bez osprzętu, czyli gniazd i łączników oświetleniowych. Przecież to osprzęt ostatecznie umożliwia korzystanie z prądu. Bez niego całość byłaby tylko bezużyteczną plątaniną przewodów. Z drugiej jednak strony, bez ułożenia odpowiedniego okablowania, w którym płynie prąd, cała reszta na nic by się nie przydała. Podpowiadamy, jak się w tym wszystkim zorientować i co koniecznie trzeba wziąć pod uwagę przy okazji budowy lub remontu.
14 najważniejszych pytań o dobór grzejników
Trudno znaleźć jakiś inny element instalacyjny, który występowałby w tak wielu wielkościach, wzorach, kolorach, jak grzejniki. Co najważniejsze, różnice pomiędzy nimi nie są błahe. Przeciwnie, mają wręcz zasadniczy charakter. Grzejniki charakteryzuje bowiem odmienne nie tylko wygląd i moc, lecz nawet sama zasada działania. Równocześnie nie sposób zaprzeczyć, że także różnice stylistyczne są ogromne.
Wszystko o wentylacji - 17 najważniejszych odpowiedzi
Obecnie w domach jednorodzinnych spotyka się przede wszystkim dwa rodzaje wentylacji - grawitacyjną oraz z rekuperatorem, czyli mechaniczną z odzyskiem ciepła. Ta druga ma szereg zalet, jednak przy jej projektowaniu, wykonaniu i użytkowaniu zdarzają się mniej lub bardziej poważne błędy. O czym trzeba wiedzieć, żeby ich uniknąć?
Ogrzewanie gazem. Czy UE wprowadzi zakaz kotłów gazowych?
Kotły gazowe to jedne z najpopularniejszych urządzeń grzewczych w naszym kraju. Nic w tym dziwnego, skoro są bezobsługowe, oszczędne i nadają się do ogrzewania praktycznie każdego domu. W takim razie o czym powinniśmy pamiętać, wybierając kocioł? Oraz ile jest prawdy w twierdzeniu, że z ogrzewaniem gazowym trzeba się będzie niedługo pożegnać?
9 błędów popełnianych podczas montowania grzejników
Ogrzewanie grzejnikowe można zainstalować w domu nowym, jak i podczas modernizacji instalacji w remontowanym. Oto 9 najczęstszych błędów popełnianych podczas montowania grzejników.
Grzejniki i ogrzewanie podłogowe w jednej instalacji
Połączenie wodnego ogrzewania podłogowego z grzejnikami nie jest łatwym zadaniem, jednak takie właśnie instalacje stosuje się coraz częściej. Rzecz w tym, by wybrać rozwiązanie najlepiej dopasowane do konkretnej sytuacji, a przy tym niezbyt kosztowne.
Jedna działka, dwie studnie, różna twardość wody - dlaczego tak się dzieje?
Chcę zrobić studnię głębinową. Sąsiad z jednej strony działki już taką ma (prawie 30 m głębokości), ale narzeka na bardzo twardą wodę. Ponadto wydajność tej studni jest mała, hydrofor parę razy wyssał wodę niemal do zera. Natomiast z drugiej strony działki jest tylko domek rekreacyjny ze starą studnią z kręgów. I tam, o dziwo, woda jest miękka. Jak to możliwe na tak małym obszarze i jakiej wody mam się spodziewać u siebie? Jak wykonać studnię i instalację? Jak mam dobrać urządzenia do uzdatniania? Bo liczę się z tym, że będzie potrzebne.
Co może zapewnić klimatyzator? Czy klimatyzacja 3 w 1 to przesada?
Klimatyzatory kupujemy żeby chłodzić pomieszczenia. Jednak to nie koniec ich możliwości. Mogą też skutecznie oczyszczać powietrze, nawet taniej niż kocioł ogrzewać wnętrza, współpracować z automatyką budynkową (smart home) oraz wykorzystywać praktycznie darmowy prąd z instalacją PV. Odnosząc się więc do tytułu śmiało możemy powiedzieć, że klimatyzacja 3w1 to rzeczywistość, czyli: chłodzenie, grzanie i czystsze powietrze. Ponadto to wszystko przy zachowaniuenergooszczędności (klasa A+++), czy bardzo cichej pracy (już nawet od 19dB).
Jak wykonać podłogówkę zasilaną przez pompę ciepła?
W naszym kraju zakłada się przede wszystkim dwa rodzaje pomp ciepła - powietrzne lub gruntowe. Z zastrzeżeniem, że tych pierwszych sprzedaje się kilka razy więcej. Przy czym jedne i drugie prawie zawsze zasilają wodne układy centralnego ogrzewania - z podłogówką lub grzejnikami ściennymi. Ogrzewanie podłogowe dominuje w nowych domach, najczęściej traktuje się je jako pierwszy wybór, optymalny w domu z niskotemperaturową pompą ciepła. I chociaż dostępne są na rynku również specjalne grzejniki, zaprojektowane z myślą właśnie o pompach, to trudno zaprzeczyć, że pompa w parze z podłogówką ma wiele zalet. Oczywiście, jeżeli taki układ zostanie prawidłowo wykonany - z poszanowaniem pewnych zasad i respektem wobec występujących i tu ograniczeń.
Na jakie pompy dostaniemy dotację?
Zaostrzono kryteria, które musza spełniać pompy ciepła finansowane w ramach programu "Czyste powietrze". Dostaniemy dotację tylko na urządzenia, których parametry, np. odpowiednio wysoką klasę energetyczną, potwierdzają badania przeprowadzone w akredytowanym laboratorium na terytorium UE lub EFTA (Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu). Chodzi o wyeliminowanie nadużyć, gdyż zdarzały się sytuacje, gdy deklarowane parametry miały się nijak do rzeczywistości. Po prostu dotąd wystarczała wyłącznie deklaracja producenta lub importera - niczego na jej potwierdzenie nie wymagano.
Jakie warunki musi spełniać dom, aby ogrzewanie pompą ciepła było efektywne?
Jakie warunki muszą być spełnione, aby pompa ciepła mogła ogrzewać dom skutecznie i z wysoką sprawnością, czyli w sposób ekonomiczny? Odpowiedź na to pytanie staje się tym ważniejsza, że coraz częściej pompy trafiają do już istniejących, modernizowanych budynków. Tych nie projektowano zaś z myślą o ogrzewaniu pompą ciepła. W artykule pokażemy nie tylko na co trzeba szczególnie uważać, ale również co można zrobić (co poprawić), żeby pompa działała jak najlepiej.
Elektryk ostrzega: 3 pułapki przy wyborze i wymianie osprzętu elektroinstalacyjnego
Wybór gniazd i łączników oświetleniowych wcale nie jest prostą sprawą. Nie dlatego, że ich brakuje na rynku - wręcz przeciwnie, oferta jest tak duża, że sztuką jest raczej się w niej nie pogubić. No i jak przy tym wszystkim nie wydać fortuny, albo nie kupić czegoś, z czego zamontowaniem może być problem, szczególnie jeżeli tylko remontujemy instalację elektryczną?
5 najważniejszych pytań o instalacje fotowoltaiczne, które musisz sobie zadać przed montażem
System PV musi być przede wszystkim dobrze przemyślany. Zastanówmy się czemu ma służyć, co koniecznie musimy w nim mieć, jak najlepiej dostosować go do systemu rozliczeń oraz co zrobić, żeby zwiększyć oszczędności. To właśnie przepis na osiągnięcie maksimum korzyści.
Koniec z węglem i gazem? Czym będziemy ogrzewać domy w przyszłości?
Ogrzewanie to najczęściej najbardziej skomplikowana spośród domowych instalacji. Przy tym również najdroższa - zarówno na etapie inwestycji, jak i eksploatacji. Chociażby z tych względów warto poświęcić mu naprawdę dużo uwagi. Co będzie tu najistotniejsze dla budujących swój pierwszy dom lub decydujących się na termomodernizację?
Strach przed awarią. Czy warto bać się sanitariatów do zabudowy?
Planujemy wyremontować łazienki w domu rodziców. Ta na parterze jest mała, zaś na poddaszu duża, ale niezbyt ustawna przez ogromną wannę, w której i tak nikt nie robi sobie kąpieli. Ja chciałbym wymienić tradycyjne sanitariaty na zabudowane na stelażach - nie tylko lepiej wyglądają, ale i łatwiej się wokół nich sprząta. Widzę jednak, że tata jest sceptycznie nastawiony wobec takich "nowinek" i martwi się, co będzie, jeżeli któryś z zabudowanych elementów się zepsuje. Przekonuję go jednak, że ryzyko awarii jest niewielkie, a zrobienie stelaży pozwoliłoby ukryć rury. Chciałbym zaś przenieść sedes w nowe miejsce, na boczną ścianę pod skosem dachu. Dzięki temu po wymianie wanny na mniejszą byłoby miejsce również na kabinę. Czy stelaże to w ogóle dobry pomysł i czy ukrycie rur w ten sposób nie będzie przyczyną kłopotów?
Absurdalny obowiązek dla właścicieli przydomowych oczyszczalni?
Właściciele szamb i przydomowych oczyszczalni zobowiązani są do zawarcia umowy z firmą wywożącą ścieki oraz przechowywania rachunków za wykonaną usługę. Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach budzi jednak kontrowersje, szczególnie wśród użytkowników ekologicznych oczyszczalni biologicznych.
Nowa era ogrzewania: Jak skutecznie zmodernizować Twój system grzewczy?
Od drobnych napraw zużytych i zepsutych elementów po wymianę wszystkiego - kotła, grzejników, rur itd. Remont i modernizacja ogrzewania może tak naprawdę oznaczać zupełnie różne przedsięwzięcia - pod względem nie tylko zakresu i kosztu prac, ale przede wszystkim ich efektu.
Nie rób tego, bo zniszczysz kaloryfer!
Położyłam na kaloryfer zwilżoną wodą ścierkę z dodatkiem olejków eterycznych, w tym nowego - cynamonowego. Po usunięciu ścierki z kaloryfera, zauważyłam żółto-brązowe plamy na białym grzejniku. Emalia na grzejniku pod ściereczką stała się kleista i zaczęła schodzić, a plamy pozostały, a nawet pojawiły się nowe, wyglądając jak narośl. Co mogę zrobić?
Termomodernizacja domu: Jakie działania przynoszą najlepsze efekty?
Taniej, cieplej, lepiej - tak najkrócej można podsumować oczekiwane efekty termomodernizacji budynku. Każdy chciałby płacić mniej za ogrzewanie. Jednak zwykle oczekujemy również, że w domu będzie cieplej niż dotychczas - ściany nie będą już zimne, przestanie wiać zimnym powietrzem od nieszczelnych okien, podłoga w łazience będzie ciepła itd. To wszystko można osiągnąć dzięki termomodernizacji. Ale jak nie wydać przy tym fortuny i nie ugrzęznąć na wiele miesięcy w pracach remontowych?
Oszczędności spadają z nieba. Oto jak pozyskasz i wykorzystasz deszczówkę
Nie jesteśmy w stanie sprawić, że spadnie deszcz. Ale możemy złapać deszczówkę, zgromadzić ją i wykorzystać. To bardzo dobry sposób na suszę, chociaż pozyskaną w ten sposób wodę możemy wykorzystywać nie tylko do podlewania roślin.
Jak odmrozić zamarznięte rury spustowe?
Dekarz przy naprawie dachu ułożył nam kable grzejne. Jednak najwyraźniej nie ułożył ich w rurach spustowych, bo gdy uruchomiłem ogrzewanie, śnieg najpierw się topił, a potem rury spustowe się zatkały i zamarzły. Jak to odmrozić, bo przecież gdy śnieg na dachu sam zacznie topnieć, to nas zaleje.
Jaką pompę ciepła wybrać do domu z grzejnikami?
Trudniej, niż do domu z ogrzewaniem podłogowym, jest dobrać pompę ciepła do budynku, w którym są grzejniki ścienne. Szczególnie starszego, do ogrzewania którego potrzeba znacznie więcej ciepła, niż w nowym. Jakie cechy koniecznie musi mieć wówczas pompa oraz reszta instalacji grzewczej?
Ile energii cieplnej ucieka do gruntu?
Wiele osób budujących domy energooszczędne uznaje, że izolacja ścian fundamentowych tylko od zewnątrz jest niewystarczająca. Przedstawiamy możliwości dostępne na rynku budowlanym.
Czy to się opłaca? Przydomowa elektrownia wiatrowa
Mam instalację PV i zastanawiam się, czy dodanie małej elektrowni wiatrowej miałoby sens? Widzę, że na stronach zagranicznych sklepów internetowych jest całkiem sporo małych turbin, o mocy od kilkuset watów do 2-3 kW. U nas jednak praktycznie się ich nie widuje, chociaż dużych wiatraków jest sporo. Chciałbym wiedzieć czy taki mały przydomowy wiatrak ma szansę efektywnie pracować w naszym kraju i na jaki realny uzysk mocy można liczyć? Podawane przez sprzedawców moce wydają mi się bowiem zawyżone.
Barwy światła i ich wpływ na nasze życie
Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wielki wpływ na nasze życie ma światło i jego barwa. W naszym codziennym życiu otaczają nas różne źródła światła, które nie tylko rozjaśniają przestrzeń wokół nas, ale także wpływają na nasze samopoczucie, wydajność i zdrowie.
Co to znaczy, że piec gazowy jest dwufunkcyjny?
Kocioł z zasobnikiem, czy podgrzewający wodę przepływowo? Decyzja jest bardzo ważna, bo tak naprawdę dotyczy nie tylko samego sposobu podgrzewania wody i komfortu korzystania z prysznica czy wanny. Zależnie od tego co wybraliśmy, będziemy potrzebować kotła o odmiennej mocy, nieco inaczej należy wykonać instalację, wygospodarować mniej lub więcej miejsca. Odmienne będą też możliwości rozbudowy instalacji, np. dodania kolektorów słonecznych. Ostatecznie nie można też zapominać o różnicy cen, bo kocioł bez zasobnika będzie zwykle tańszy.
Techniczne parametry grzejników. Jak dobrać grzejniki?
W jednej części domu mam stare żeliwne kaloryfery i kocioł na węgiel, a w drugiej (dodanej wiele lat temu po rozbudowie), nowsze grzejniki płytowe i też już stary kocioł gazowy. Na pewno wymienię kocioł gazowy na kondensacyjny. Nie podjąłem zaś jeszcze decyzji, czy pozostawić możliwość przyłączenia kotła węglowego. Jak powinienem dobrać grzejniki? Przede wszystkim chodzi mi o kwestie techniczne - moc, która przecież musi się zmieniać wraz z temperaturą wody płynącej z kotła, oraz o samą możliwość współpracy z tak różnymi kotłami.
Co o kotłach i paliwach każdy właściciel domu powinien wiedzieć?
Wybór paliwa, dobór rodzaju kotła i jego mocy oraz jego bezpieczna i efektywna eksploatacja to sprawy interesujące chyba wszystkich właścicieli domów jednorodzinnych. Zarówno tych, którzy właśnie je budują, dopiero się do tego przymierzają, już od lat je użytkują albo właśnie remontują. Nic w tym dziwnego, gdyż w naszym klimacie każdy całoroczny dom wymaga ogrzewania. Co więcej, zwykle stanowi ono główny koszt utrzymania budynku. W takim razie, co o kotłach i paliwach, każdy właściciel domu wiedzieć powinien?
Kosztorys budowy domu dla czteroosobowej rodziny
Przedstawiamy kompleksowy kosztorys budowy domu dla czteroosobowej rodziny na podstawie projektu Konwalia Mała II z pracowni Dobre Domy Flak & Abramowicz.
Koszty budowy domu - schody
W projekcie Konwalia Mała II przewidziano typowe schody żelbetowe, wygodne, bo dwubiegowe ze spocznikiem po środku.
Koszty budowy domu - okładziny ścienne
Projekt Konwalia Mała II przewiduje wykonanie ścian wewnętrznych na poddaszu wyłącznie jako szkieletowych, na parterze zaś powierzchnia ścian wewnętrznych nie jest zbyt duża, co jest raczej typowe dla niewielkich domów.
Koszty budowy domu - podłogi
W projekcie Konwalia Mała II, z racji typowego sposobu posadowienia budynku na ławach fundamentowych, przewiduje się także tradycyjną podłogę na gruncie oraz tzw. podłogę pływającą na stropie (wylewka na cienkiej warstwie specjalnego akustycznego styropianu lub twardej wełny mineralnej).
Koszty budowy domu - ocieplenie poddasza
Dwuspadowy dach domu w projekcie Konwalia Mała II nie powinien sprawiać problemów przy docieplaniu. Tym bardziej, że ścianka kolankowa jest wystarczająco wysoka (ponad 60 cm), aby do miejsca styku więźby ze ścianami zewnętrznymi był dobry dostęp.
Koszty budowy domu - ścianki działowe
W kwestii ścian działowych projekt Konwalia Mała II nie przewiduje żadnych ekstrawagancji. Na parterze mają być murowane, chociaż dopuszcza się także zastąpienie ich lekkimi szkieletowymi (z płyt g-k).
Koszty budowy domu - instalacja elektryczna i alarmowa
W projekcie Konwalia Mała II przewidziano typową instalację elektryczną, czyli gniazda i oświetlenie. Wspomina się tylko o konieczności wykonania instalacji domofonowej czy antenowej przez specjalistów z innych branż.
Koszty budowy domu - woda i kanalizacja
To nie wielkość domu, ale przede wszystkim wzajemne położenie łazienek, kotłowni i kuchni przesądza o kosztach wykonania wewnętrznej instalacji wodno-kanalizacyjnej.
Jarosław Antkiewicz
Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.
W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.