Uciążliwe dźwięki z instalacji domowych - dlaczego powstają i jak je wyeliminować?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Uciążliwe dźwięki z instalacji domowych - dlaczego powstają i jak je wyeliminować?

Masz problem z hałasem pochodzącym z instalacji domowych? Dowiedz się, co jest źródłem hałasu w instalacji wentylacyjnej, wodociągowej i kanalizacyjnej i jak go zniwelować?

aktualizacja: 2018-03-15 10:09:04

Uwaga!Z artykułu dowiesz się:

  • Jak zwalczyć problem hałasu w instalacji wentylacyjnej?
  • Co jest źródłem hałasu w instalacji wodno-kanalizacyjnej i jak go wyeliminować?
  • Co zrobić, gdy źródłem hałasu jest praca zestawu hydroforowego?

ŹRÓDŁA HAŁASU W INSTALACJI WENTYLACYJNEJ

Wentylacja to problem najnowszy, który pojawił się wraz z upowszechnieniem wentylacji mechanicznej w domach jednorodzinnych, bo grawitacyjna - przy wszystkich swoich wadach - jest praktycznie bezgłośna. Żeby ją wyciszyć, trzeba w pierwszym rzędzie wybrać odpowiednie miejsce na centralę - możliwie daleko od sypialni i w sąsiedztwie łazienek lub kotłowni, a nie pokoju dziennego. Wówczas, nawet jeżeli centrala jest względnie głośna, jej praca nikomu nie przeszkadza. Podobnie trzeba dobrze przemyśleć trasy dla kanałów wentylacyjnych, je same wygłuszyć, a do elementów konstrukcyjnych mocować, stosując elastyczne zawiesia, ograniczające przenoszenie drgań.

ŹRÓDŁA HAŁASU W INSTALACJI KANALIZACYJNEJ I WODOCIĄGOWEJ

W instalacji kanalizacyjnej i wodociągowej, źródłem dźwięków jest przede wszystkim spływ ścieków oraz hałas występujący w za worach i pompach, a za pośrednictwem rur przenoszony nawet na znaczne odległości.

Miejsca powstawania hałasu w instalacjach wodno-kanalizacyjnych - schemat
Miejsca powstawania hałasu w instalacjach wodno-kanalizacyjnych to przede wszystkim przewężenia rur i zmiany ich kierunku.

Sam przepływ wody w rurach jest praktycznie bezgłośny. Hałas powstaje tam, gdzie zmienia się prędkość i ciśnienie wody, jej przepływ zostaje w jakiś sposób zaburzony
W przypadku kanalizacji podstawowym problemem są piony. Wykonane z lekkiego tworzywa (cienkościenne rury PVC) słabo tłumią dźwięki i łatwo wpadają w drgania. Ponadto żeby je ukryć, często wycina się bruzdy lub nawet dość szerokie kanały w ścianach, a izolacyjność akustyczna tak pocienionej przegrody bardzo spada.

Sytuację nieco poprawia stosowanie uchwytów do rur z elastyczną gumową przekładką, tłumiącą drgania, oraz specjalnych rur, tzw. niskoszumowych. Jednak efekt często jest niezadowalający. Hałas z rur można wyeliminować, ukrywając je za ekranami i ściankami instalacyjnymi, pokrytymi od wewnątrz materiałem wyciszającym w postaci wełny mineralnej. Analogicznie, takim materiałem można pokryć także kanały instalacyjne.

Schemat: Sposób wyciszenia rur instalacyjnych umieszczonych w bruzdach
Schemat 1: Sposób wyciszenia rur instalacyjnych umieszczonych w ściankach instalacyjnych
Schemat 2: Sposób wyciszenia rur instalacyjnych umieszczonych w ściankach instalacyjnych
Różne sposoby wyciszenia rur instalacyjnych – umieszczonych w bruzdach lub za ściankami instalacyjnymi.

ZWALCZANIE UCIĄŻLIWYCH DŹWIĘKÓW Z INSTALACJI

Zwalczanie uciążliwych dźwięków pochodzących z instalacji wodnej, a także centralnego ogrzewania, powinniśmy zacząć od uświadomienia sobie, że sam przepływ wody w rurach jest praktycznie bezgłośny. Hałas powstaje tam, gdzie zmienia się prędkość i ciśnienie wody, jej przepływ zostaje w jakiś sposób zaburzony. Dlatego właśnie głośne są zawory, pompy, baterie czerpalne. Przy tym im gwałtowniejsza zmiana, tym hałas większy. Dodatkowo, każde gwałtowne zamknięcie lub otwarcie przepływu powoduje chwilowy skok ciśnienia (tak działa tzw. taran hydrauliczny). Żeby te dźwięki wyeliminować, trzeba stosować odpowiednio dobrane do parametrów całej instalacji zawory i pompy.

Fatalną praktyką jest np. powszechne używanie zaworów kulowych jako regulacyjnych. Powinny zaś być stosowane tylko jako zawory odcinające - albo w pozycji pełnego otwarcia, albo całkiem zamknięte. Jeżeli ciśnienie w wodociągu jest wysokie, bardzo dobre efekty może dać zastosowanie reduktora ciśnienia. Wprawdzie, w odróżnieniu od zaworu, obniża on ciśnienie do zadanej wartości, ale nie tłumi go, jeżeli ciśnienie w samym wodociągu spada.

HAŁAS A WŁASNA STUDNIA

Warto też wspomnieć o typowej bolączce w domach z własną studnią - głośnej pracy zestawu hydroforowego. Hałas jest mniej dokuczliwy, gdy taki zestaw umieścimy w odpowiednio odseparowanym od reszty domu pomieszczeniu gospodarczym. Pomaga też zastosowanie dużego zasobnika wody - pompa włącza się rzadziej. Jednak są to półśrodki. Problem można zaś rozwiązać całkowicie, kupując odrębną pompę opuszczaną do studni i osobny zbiornik hydroforowy, który ustawiamy w budynku. Wówczas pracy pompy w domu, po prostu, nie słychać.

Jarosław Antkiewicz

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny