Uciążliwe dźwięki z instalacji domowych - dlaczego powstają i jak je wyeliminować?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Uciążliwe dźwięki z instalacji domowych - dlaczego powstają i jak je wyeliminować?

Źródłem uciążliwości hałasu w domu bywają domowe instalacje. Użytkownicy najczęściej uskarżają się na zbyt głośną kanalizację i wentylację mechaniczną. W obu przypadkach to nieco paradoksalnie efekt rozwoju techniki.

Hałas powodowany przez kanalizację

Wykonane z lekkiego tworzywa piony kanalizacyjne to zwykle cienkościenne rury PVC. W przeciwieństwie do dawnych rur żeliwnych i kamionkowych słabo tłumią dźwięki i łatwo wpadają w drgania. Ponadto żeby je ukryć często wycina się bruzdy lub nawet dość szerokie kanały w ścianach, a izolacyjność akustyczna tak pocienionej przegrody bardzo spada.

Sytuację nieco poprawia stosowanie uchwytów do rur z elastyczną gumową przekładką, tłumiącą drgania oraz specjalnych rur, tzw. niskoszumowych. Jednak efekt często jest niezadowalający. Hałas z rur można wyeliminować ukrywając je za ekranami i ściankami instalacyjnymi, pokrytymi od wewnątrz materiałem wyciszającym w postaci wełny mineralnej. Analogicznie, takim materiałem można pokryć także kanały instalacyjne.

Wyciszenie rur instalacyjnych umieszczonych w bruzdach

Wyciszenie rur instalacyjnych umieszczonych za ściankami instalacyjnymi

Wyciszenie rur instalacyjnych umieszczonych za ściankami instalacyjnymi
Różne sposoby wyciszenia rur instalacyjnych - umieszczonych w bruzdach lub za ściankami instalacyjnymi.

Hałas powodowany przez wentylację mechaniczną

Z kolei w wentylacji mechanicznej mamy w centrali wentylatory powodujące hałas oraz kanały, którymi przy złym wykonaniu, będzie się on przenosił. Wentylacja grawitacyjna była jednak bezgłośna. Podstawowy wymóg to umieszczenie centrali z dala od sypialni i innych wnętrz, w których bardzo zależy nam na ciszy.

Ponadto wentylację mechaniczną powinien zaprojektować naprawdę dobry fachowiec. Nie tylko dobierze on wystarczająco wydajną centrale, ale właściwie wykona najtrudniejszą część - zaprojektuje kanały dbając o ich akustykę. A tu znaczenie ma materiał, średnica, zastosowane kształtki, elastyczne odcinki rur na przyłączach centrali oraz anemostatach i kratkach. Projektu wentylacji nie wolno pochopnie zmieniać!

Hałas powodowany instalacje wodne i grzewcze

Często słyszy się też narzekania na zbyt głośną pracę hydroforu. Całkiem zresztą uzasadnione. Pompa z zestawu hydroforowego potrafi być prawdziwą zmorą, szczególnie jeżeli włącza się w nocy. Radykalnym, ale całkowicie skutecznym, rozwiązaniem jest zastosowanie oddzielnej pompy opuszczanej do studni. Sam zbiornik w domu nie hałasuje. Sytuację w pewnym stopniu poprawia też zastosowanie zestawu z dużym zbiornikiem. Dzięki temu pompa pracuje rzadziej.

Zdarza się również, że hałas dobiega z rurociągów instalacji wodnej i grzewczej. Właściwie to nie tyle z rurociągów, co z zaworów, pomp i innej armatury, ponieważ sam stabilny przepływ jest praktycznie bezgłośny. Hałas pojawia się przy zmianie prędkości i ciśnienia, przepływ zostaje jakoś zaburzony. Jednak nowoczesne pompy obiegowe c.o. potrafią same dostosowywać się do zmian przepływu i ciśnienia w instalacji. Dzięki temu, np. przymknięcie wielu głowic termostatycznych na grzejnikach nie powoduje już charakterystycznych szumów i gwizdów.

Uciążliwe dźwięki, np. przy napełnianiu spłuczki wodą pojawiają się gdy ciśnienie wody jest zbyt wysokie. Na to jednak jest prosta rada. Na początku instalacji zakładamy reduktor ciśnienia. W odróżnieniu od zaworu obniża on wprawdzie ciśnienie do zadanej wartości, ale nie tłumi go, jeżeli spada ono w samym wodociągu.

Jarosław Antkiewicz

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje