Najszybciej, najtaniej, SMART - strop panelowy, który warto zastosować

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Najszybciej, najtaniej, SMART - strop panelowy, który warto zastosować

SMART jest płytą strunobetonową o szerokości 60 cm, którą można układać z auta wyposażonego w lekki dźwig typu HDS. Strop wykonany z paneli SMART charakteryzuje się wyjątkowo krótkim czasem montażu. Sam montaż zaś jest naprawdę prosty.

aktualizacja: 2023-11-30 12:56:36
Fabryka Stropów Sp. z o.o.

Strop SMART - czas to pieniądz

Dwóch pracowników wystarczy, aby precyzyjnie ułożyć lekki strop panelowy SMART dla jednej kondygnacji domu jednorodzinnego (100 - 120 m2) w dwie godziny! Dlaczego tak szybko?

Poszczególne elementy stropu SMART to moduły, które można łączyć w dowolnej konfiguracji, uzyskując różne rozpiętości. Praktycznie zaraz po ułożeniu SMARTA można kontynuować prace na budowie. Prace, zarówno na stropie, jak i pod stropem, można prowadzić nieprzerwanie, co znacznie przyspiesza proces budowy.

Zastosowanie stropu SMART pozwala także uniknąć nieporządku na placu budowy, pojawiającego się przy okazji użycia innych systemów, jak zalegające stemple, deski, palety itp.

Wybierając strop SMART, nie ma potrzeby nadlewania betonu, co daje spore oszczędności. Większość stropów wymaga wylania dużej ilości betonu na budowie, wiążą się z tym dodatkowe pytania: Ile betonu zużyjemy? Jaką będzie jego jakość? Czy strop nie zagnie się, gdy użyjemy słabego betonu? Czy wykonawca właściwie wypoziomuje strop i dobrze wykona zbrojenie? Tego typu pytania nie pojawiają się przy zastosowaniu paneli SMART.

Porównanie kosztów różnych systemów stropowych
Porównanie kosztów różnych systemów stropowych.

Do produkcji Lekkiego Stropu Panelowego SMART używa się betonu o wytrzymałości 50 MPa, podczas gdy strop gęstożebrowy zalewa się betonem o znacznie mniejszej wytrzymałości tj. 20-25 MPa. Oszczędzić można także na zamawianiu ciężkiego sprzętu, ponieważ do montażu stropu SMART wystarczy lekki dźwig HDS, który przyjedzie na budowę i ułoży panele SMART na murach budynku.

Układanie paneli SMART

Strop SMART - niska masa własna

Strop SMART należy do najlżejszych tego typu stropów na rynku, jest lżejszy od stropów ceramicznych np. Porotherm, Fert, czy TERIVA. Waga 1 m2 zależy od wysokości konstrukcyjnej: tak dla wysokości 15 cm waga wynosi 250 kg, a dla wysokości 20 cm około 300 kg.

Strop SMART - unikalna modułowość

Poszczególne elementy stropu SMART to moduły, które łączy się jak klocki modularne, więc jest to bardzo proste. Szerokość jednego panelu wynosi 60 cm, a elementy cięte wzdłużnie mają szerokość 30, 40 lub 50 cm, co umożliwia budowę stropów o różnych szerokościach. Panele SMART dostępne są także w dwóch wysokościach: 15 i 20 cm. Jego rozpiętości zależą od wysokości konstrukcyjnej i wynoszą odpowiednio:

  • dla wysokości 20 cm - od 2.4m do 9.3 m
  • dla wysokości 15 cm - od 2,4m do 7,2 m
Strop panelowy SMART.
Strop SMART

Strop SMART - wysokie parametry wytrzymałościowe

Strop Smart cechuje się wysoką wytrzymałością, jego odporność na obciążenia wynosi bowiem od 5 do 40 kN/m2 (500-4000 kg/m2) , a zależy od wysokości konstrukcyjnej stropu, średnicy zbrojenia płyty oraz rozpiętości.

Strop SMART - wysoka izolacyjność akustyczna

Znakomita izolacyjność akustyczna - to kolejna cecha wyróżniająca strop SMART pośród innych systemów. Geometria produktu w połączeniu z wysokiej klasy betonem sprawiają, że akustyka prezentowanego rozwiązania jest dużo wyższa niż np. w przypadku stropów gęstożebrowych.

Poziom izolacyjności akustycznej dla stropu SMART wynosi 54 dB - jest to wynik o 4 dB wyższy od izolacyjności akustycznej stropów gęstożebrowych. Podkreślić należy, że różnica 3 dB to dwukrotnie większy komfort akustyczny dla przebywającego w pomieszczeniu człowieka.

Strop SMART - niska promieniotwórczość

Panele SMART wykonane są z materiałów o promieniotwórczości niższej niż inne systemy stropowe stosowane w Polsce, co przekłada się na poprawę warunków zdrowotnych osób przebywających w stropowanych pomieszczeniach. 


Fabryka Stropów Sp. z o.o.
Konarzyce, ul. Lipowa 6
63-130 Książ Wielkopolski
+48 61 28 22 110
email: biuro@fabrykastropow.pl
www.fabrykastropow.pl

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Wacław

07 Feb 2021, 12:24

Prosty montaż bez deskowania to zaletą. Wieńce jednak trzeba zalać betonem. Rysy na suficie tylko otynkowanym pewne. Możliwe klawiszowanie przy punktowym obciążeniu. Dlatego sufit podwieszany albo gk.

Gość kutko

03 Apr 2020, 07:40

Wszystko fajnie, ale jest jeden podstawowy minus tej technologii - niestety po krótkim czasie wychodzą na stropie wzdłużne pęknięcia przy łączeniach płyt. To bardzo wkurzający problem, bo jest trudny do zamaskowania... W systemach, gdzie poszczególne elementy stropu są mniejsze ...

02 Feb 2020, 13:45

1 godzinę temu, mhtyl napisał: po co mam sobie zaśmiecać pamięć takimi rzeczami które mogą a nie muszą mi się przydać w życiu. Ale na forum mogą ci się przydać    Poza tym to sie nazywa chyba mechanika budowli - jak się interesujesz budownictwem, ...

Gość mhtyl

02 Feb 2020, 12:08

Strzałki ugięcia i inne obliczenia zostawmy konstruktorom,architektom i projektantom itp. Co mnie zwykłego, szarego człowieka obchodzić mają jakieś strzałki czy wektory. Mi to do szczęścia nie potrzebne a po drugie po co mam sobie zaśmiecać pamięć takimi rzeczami które mogą a ...

02 Feb 2020, 11:57

16 godzin temu, mhtyl napisał: Tylko że to są tolerancje produkcyjne, czyli tolerancja +/- produktu a nie tolerancje przy obciążeniu stropu. Strzałka jest założona w produkcji. Odwrotna. Ale chodzi o odwrotną strzałkę ugięcia. Ona pokazuje własności ...

Gość mhtyl

01 Feb 2020, 19:51

Tylko że to są tolerancje produkcyjne, czyli tolerancja +/- produktu a nie tolerancje przy obciążeniu stropu. I podałeś dane nie stropu SMART. 1 godzinę temu, zenek napisał: Odwrotna strzałka ugięcia nie powinna przekraczać L/250. Ten SMART jest do 11m. Producent ...

01 Feb 2020, 19:22

Znalazłem takie coś:   To jest z katalogu Pekabex - producenta :  https://pekabex.pl/pl/wiedza   Ciekawa rzecz - że sama tolerancja dla elementów sprężonych to +- 25 mm.     

01 Feb 2020, 18:39

7 godzin temu, mhtyl napisał: jego waga i nie pisz bredni że strop o dł  5 m  ma ugięcie 5 cm bo wychodziło by na to że jedna płyta dł 5 m ma ugięcia jeszcze więcej aniżeli 5 cm. Odwrotna strzałka ugięcia nie powinna przekraczać L/250. Ten SMART jest ...

Gość mhtyl

01 Feb 2020, 11:07

Dnia 31.01.2020 o 10:14, Gość Majgi napisał: nie ma co liczyć na położenie tynku na suficie na panelu o dł 5mb, po prostu na środku musiałoby być >5cm tynku, sytuacja adekwatna na posadzce na takim panelu (na środku 5cm wylewki a przy bokach 8cm - trzeba mieć ...

01 Feb 2020, 10:07

23 godziny temu, Gość Majgi napisał: Taki strop nie jest też płaski, ma dodatnią strzałkę ugięcia adekwatną do rozpiętości stropu, tak więc nie ma co liczyć na położenie tynku na suficie na panelu o dł 5mb, po prostu na środku musiałoby być >5cm tynku Wydaje ...

Gość Majgi

31 Jan 2020, 10:14

Trzeba mieć na uwadze, że każdy przepust technologiczny wiąże się z naruszeniem zbrojenia w takim panelu, co osłabia jego wytrzymałość, chyba że do odwiercenia jest otwór usytuowany w osi między zbrojeniem o średnicy nie większej niż 110mm. Taki strop nie jest też płaski, ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image