Jak zrobić światło na schodach?



W moim domu schody dochodzą do czterech poziomów (dwa półpiętra) i muszę zainstalować tam co najmniej cztery wyłączniki oświetlenia. Elektryk proponuje zamontowanie trzech kompletów wyłączników schodowych, ale wtedy musiałbym na piętrze gasić dolne oświetlenie (np. parter – piętro) i zapalać górne (np. piętro – półpiętro). Czy można rozwiązać to prościej
Odpowiedź eksperta: Najczęściej spotykany układ, to dwa wyłączniki schodowe i dowolna liczba wyłączników krzyżowych. Układy styków w tych łącznikach pozwalają na zapalanie i gaszenie światła każdym z nich, niezależnie od pozycji klawisza w pozostałych. Łączy się je przewodem trójżyłowym i czterożyłowym, co niestety komplikuje ten obwód w {anchor 24257}instalacji elektrycznej.
Nowszym rozwiązaniem jest zainstalowanie tzw. przekaźników bistabilnych w rozdzielnicy domowej oraz dowolnej liczby przycisków sterujących. Łączone są z cewką sterującą przekaźnika w szereg, a więc do ich podłączenia wystarczy przewód dwużyłowy. Przekaźnik bistabilny działa impulsowo (nie pobiera prądu, gdy przyciski nie są naciśnięte), a kolejne naciśnięcie dowolnego przycisku zmienia stan w obwodzie oświetlenia (żarówki zapalają się lub gasną).
Sterowanie oświetlenia przyciskami umożliwia również wyłącznik czasowy. W tym przypadku, po naciśnięciu przycisku światło pali się przez zadany czas (np. kilka – kilkanaście sekund) i nie można go wyłączyć wcześniej.
Redakcja BD
fot. Liliana Jampolska
Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników
Gość zybi
23 Maj 2009, 13:39
istnieja tez przekazniki bistabilne przystosowane ksztaltem i wymiarem do instalowania w puszce instalacyjnej.upraszcza to i skraca uklad instalacji