Remont instalacji elektrycznej po 20 latach użytkowania

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 23-28 minut
Remont instalacji elektrycznej po 20 latach użytkowania

Przez kilka ostatnich dekad w domowych instalacjach elektrycznych zmieniło się wszystko: osprzęt, przewody, sposób ich planowania. Stare instalacje są zawodne, co gorsza - mogą być niebezpiecznie. Ale ich wymiana oznacza kucie w ścianach i wielki bałagan w całym domu. Dlatego najlepiej połączyć ją z remontem kapitalnym.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego 20% polskich budynków mieszkalnych wybudowano po 1989 r. We wszystkich pozostałych instalacja elektryczna powinna być zmodernizowana lub wymieniona, choć nie ma przepisów nakładających na właściciela nieruchomości taki obowiązek.

W PRL-u instalację układano najczęściej z dwużyłowych przewodów z aluminium (bo są tańsze od miedzianych). Po dwóch dekadach przewody aluminiowe są niebezpieczne - utleniają się powierzchniowo, są łamliwe, luzują się w miejscach połączeń, co może grozić pożarem. Stare instalacje składają się z niewielu obwodów, a w pomieszczeniach jest, jak na dzisiejsze standardy, dramatycznie mało gniazd i punktów oświetleniowych. Tablice rozdzielcze wyposażone są we wkręcane bezpieczniki topikowe, czyli tzw. korki.

Stara instalacja układana w metalowych rurkach po skuciu tynku
Stara instalacja układana w metalowych rurkach po skuciu tynku.
Staroświecka rozdzielnica z wkręcanymi korkami
Staroświecka rozdzielnica z wkręcanymi korkami - takiej nie da się zmodernizować, trzeba ją wymienić.

Stan starej instalacji powinien ocenić elektryk. Sprawdzi on, czy działa ochrona przeciwporażeniowa, czy izolacje przewodów nie sparciały, a gniazda/łączniki nie są nadtopione. Bywa, że inwestor decyduje się jedynie na wymianę fragmentów instalacji. Ale jeżeli zechce zwiększyć liczbę odbiorników prądu (szczególnie tych "prądożernych", takich jak kuchenka, mata grzewcza, bojler, zmywarka), bez wykonania nowych obwodów i wymiany rozdzielnicy się nie obędzie. Starych przewodów nie trzeba jednak usuwać, wystarczy odciąć od nich zasilanie.

Wymiana rozdzielnicy może oznaczać demontaż licznika. Wtedy trzeba zawiadomić zakład energetyczny o terminie rozpoczęcia i zakończenia prac, a po przywróceniu licznika zgłosić gotowość do jego zaplombowania. Prowadzenie robót wymaga uprawnień do wykonywania i odbioru instalacji elektrycznych.

Płaski przewód wielożyłowy w bruździe wykutej w tynku
Płaski przewód wielożyłowy w bruździe wykutej w tynku. Stare przewody nie będą usuwane, wystarczy odciąć od nich napięcie.

Montaż urządzeń elektrycznych o dużej mocy może pociągnąć za sobą konieczność modernizacji przyłącza między domem i siecią elektryczną. Stare przyłącza z cienkich przewodów nie są dostosowane do większych obciążeń. Typowy przydział mocy w domu jednorodzinnym to dziś 12-15 kW, zaś w przypadku korzystania z podgrzewaczy przepływowych, niezbędny będzie dwukrotnie większy. Zużycie prądu przez przeciętną polską rodzinę po roku 89. wyraźnie wzrosło - kto ćwierć wieku temu miał zmywarkę, elektryczne ogrzewanie podłogowe, klimatyzację, napęd do bramy itd?

NOWA INSTALACJA ELEKTRYCZNA

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, instalacje elektryczne wykonuje się z miedzianych przewodów trójżyłowych (obwody jednofazowe) i przewodów pięciożyłowych (instalacja trójfazowa). W obwodach z gniazdami przekrój żyły powinien wynosić 2,5 mm2, w obwodach oświetleniowych 1,5 mm2. Przewody muszą mieć żyłę ochronną (PE) w charakterystycznej, żółto-zielonej izolacji. Przewód fazowy (L) ma izolację czarną lub brązową, neutralny (N) - niebieską. Jeżeli w obwodzie jest żyrandol obsługiwany łącznikiem podwójnym (świecznikowym), przewód ma 4 żyły. W obwodzie z przewodów miedzianych 3 × 2,5 mm2 można zainstalować do 10 gniazd. Wszystkie muszą być uziemione (z bolcem).

Prace nad nową instalacją rozpoczyna się od jej rozplanowania. Trzeba ustalić, gdzie będą gniazda, gdzie punkty oświetleniowe, łączniki (powszechnie nazywane włącznikami), rozdzielnica. Punkty odbioru prądu dzieli się na obwody z odpowiednio dobranym zabezpieczeniem. Przy zasilaniu z sieci trójfazowej podział na obwody powinien zapewniać równomierne obciążenie poszczególnych faz.

Obwody warto podłączyć tak, żeby w pomieszczeniu oświetlenie obciążało inną fazę niż gniazda, co w razie awarii jednej z nich pozwoli na korzystanie z niektórych urządzeń elektrycznych. Rozdzielnicę, która pełni funkcję centrali sterująco-zabezpieczającej, lokalizuje się w pobliżu wejścia do domu, w łatwo dostępnym miejscu. Jej wielkość wynika z liczby modułów aparatury, które zostaną w niej zamontowane, co z kolei zależy od stopnia rozbudowania instalacji.

REMONT INSTALACJI ELEKTRYCZNEJ - PROWADZENIE PRZEWODÓW

Przewody zasilające można poprowadzić w ukrytych w tynku rurkach - sztywnych lub elastycznych, popularnie nazywanych peszlami. Pod rurki wykuwa się w ścianie bruzdy o głębokości kilku cm. Płaskie przewody wielożyłowe w podwójnej izolacji o oznaczeniu YDYp układa się bezpośrednio w tynku. Mocuje się je do muru opaskami z taśmy aluminiowej, plastikowymi uchwytami albo klejem na gorąco.

Wiązki więcej niż 2-3 przewodów wielożyłowych układa się z odstępem, aby umożliwić przylgnięcie do ściany tynku, którym zostaną pokryte. Przy mniejszych remontach, żeby uniknąć kucia, przewody prowadzi się w listwach i kanałach instalacyjnych na wierzchu ściany. Świetnym miejscem na ukrycie nowego okablowania są lekkie ścianki działowe i podwieszane sufity.

Doskonałym miejscem na ukrycie okablowania są lekkie ścianki działowe
Doskonałym miejscem na ukrycie okablowania są lekkie ścianki działowe, w których przewody prowadzi się w peszlach.

Trasę przebiegu przewodów wyznacza się po liniach prostych, w pionie bądź poziomo, ok. 30 cm od posadzki, unikając stref narażonych na podwyższoną temperaturę czy uszkodzenia mechaniczne. Okablowania nie prowadzi się w sposób dowolny! Dobrze jest zachować plan instalacji (jeśli go mamy) i zrobić zdjęcia po jej zamontowaniu. Przydadzą się, gdy w ścianie trzeba będzie wywiercić otwory choćby na uchwyty, na których powiesimy szafkę.

Przewody zasilające prowadzi się po liniach prostych, w pionie lub poziomo
Przewody zasilające prowadzi się po liniach prostych, w pionie lub poziomo.

INSTALACJA ELEKTRYCZNA - PUSZKI I OSPRZĘT

W miejscach rozgałęzienia instalacji oraz tam, gdzie planujemy gniazda i łączniki, montuje się puszki instalacyjne. Otwory pod nie najwygodniej wywiercić otwornicą o średnicy 70-80 mm. Wybierając puszki, warto zdecydować się na modele wyposażone we wkręty, co zapewni lepsze osadzenie gniazd narażonych na siły wyrywające. Puszki nie mogą być założone za płytko ani zbyt głęboko, a wkręty mocujące osprzęt mają być ustawione poziomo. Do ich mocowania wykorzystuje się rzadką zaprawę gipsową. Inne puszki stosuje się w murach pełnych, inne w ściankach z płyt gipsowo-kartonowych. Umieszczenie obok siebie kilku wyłączników lub gniazd umożliwiają puszki podwójne, potrójne i poczwórne. Puszki pod łączniki umieszcza się następująco:

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
  • standardowo łączniki oświetlenia znajdują się 140 cm nad wykończoną podłogą, ale coraz częściej osadza się je niżej, na wysokości 90 cm, dzięki czemu dosięgną do nich mniejsze dzieci, a dorośli przy włączaniu światła nie muszą podnosić ręki;

  • przy drzwiach łącznik oświetlenia umieszcza się od strony klamki. Trzeba zatem zwrócić uwagę na kierunek ich otwierania i zastanowić się, czy po umeblowaniu pomieszczenia łącznika nie zasłoni np. duża szafa;

  • na schodach i w korytarzach światło powinno dać się zapalić przynajmniej z dwóch miejsc łącznikiem schodowym lub krzyżowym. Takie rozwiązanie sprawdzi się też w sypialni, gdzie łączniki głównego oświetlenia warto umieścić nie tylko przy drzwiach, ale także obok łóżka;

  • gniazda wtykowe montuje się w pokojach standardowo na wysokości 30 cm od posadzki, w kuchni i łazience 120 cm nad podłogą;

  • w pokojach liczbę gniazd i ich rozmieszczenie dostosowuje się do planowanego ustawienia mebli i odbiorników prądu, przy czym nawet w niedużej sypialni potrzebne są przynajmniej 4 gniazda. Niektórzy proponują jedno podwójne gniazdo na 5 m2 podłogi, ale to zazwyczaj dość mało;

  • w kuchni gniazda do podłączenia lodówki, zmywarki, piekarnika instaluje się w osobnych obwodach; nad blatem powinno się pojawić kilka kolejnych do zasilania ekspresu do kawy, miksera, czajnika, tostera...
Podwójna puszka instalacyjna wyposażona we wkręty, osadzona w ścianie murowanej
Podwójna puszka instalacyjna wyposażona we wkręty, osadzona w ścianie murowanej. Odstępy między przewodami ułatwią ich otynkowanie.
W lekkich ścianach działowych z karton-gipsu osadza się puszki innego typu. Opisanie przewodów ułatwia podłączenie osprzętu.
W lekkich ścianach działowych z karton-gipsu osadza się puszki innego typu. Opisanie przewodów ułatwia podłączenie osprzętu.

Osprzęt (czyli gniazda, łączniki, ściemniacze itp.) instalowany w pomieszczeniach mieszkalnych jest przeważnie podtynkowy, mocowany do osadzonych w ścianie puszek. W pomieszczeniach wilgotnych powinien być hermetyczny, o stopniu ochrony przynajmniej IP 44. Jego wybór nie sprawi żadnych trudności - w ofercie producentów jest wiele modeli wykonanych z rozmaitych materiałów (tworzywa, szkła, drewna, metalu), w bardzo różnych cenach. Ważne, żeby osprzęt pasował do stylu wnętrza, warto też dobrać urządzenia z jednej linii modelowej.

Łączniki oświetlenia instaluje się niżej niż kiedyś
Łączniki oświetlenia instaluje się niżej niż kiedyś. Standardową wysokość 140 cm często zmniejsza się do 90 cm.
Gniazda w pokojach powinny być 30 cm nad posadzką
Gniazda w pokojach powinny być 30 cm nad posadzką - również wyraźnie niżej, niż kiedyś.

REMONT INSTALACJI ELEKTRYCZNEJ - POŁĄCZENIA

Staranność wykonania połączeń przewodów z osprzętem decyduje o niezawodności instalacji i jej bezpieczeństwie. Ich obluzowanie może spowodować odcięcie zasilania, słaby styk - nagrzewanie się złącza. Co może być przyczyną pożaru. Aktualnie dopuszczalne są dwa rodzaje połączeń - bardziej tradycyjne na zaciski śrubowe i nowocześniejsze, na zaciski sprężyste. W osprzęcie pojawiają się jedne i drugie. Połączenia śrubowe wymagają solidnego dokręcenia.

Osprzęt wyposażony w szybkozłączki z zaciskiem sprężystym zakłada się wygodniej. Przewody wystarczy odizolować na długości 10 mm i wcisnąć w otwór podłączeniowy. Rozłączenie następuje po naciśnięciu przycisku, bądź przez wyciąganie z jednoczesnym obracaniem.

REMONT INSTALACJI ELEKTRYCZNEJ - ROZDZIELNICA, ZABEZPIECZENIA

To tu mają początek wszystkie obwody elektryczne instalacji domowej i ogrodowej. Każdy z nich musi mieć osobny wyłącznik nadmiarowoprądowy. Inne zabezpieczenia, takie jak wyłączniki różnicowoprądowe, obejmują po kilka obwodów. To do rozdzielnicy domowej (nazywanej też tablicą rozdzielczą) trafia cała aparatura sterująca i zabezpieczająca instalację wewnętrzną. We współczesnych rozdzielnicach nie stosuje się już korków starego typu, lecz montuje aparaturę modułową, zakładaną na znormalizowanej szynie instalacyjnej. Wyłączniki, które zastąpiły korki, mają taki sam wymiar podstawowy, odpowiadający szerokości modułu 17,5 mm lub jego wielokrotności.

Dobierając pojemność rozdzielnicy, należy uwzględnić pewien zapas na podłączenie dodatkowych sprzętów w przyszłości. Powinna być ona czytelnie opisana - tak, żeby nie było problemów z ustaleniem, który aparat odpowiada za jaki obwód czy urządzenie.

Domowa instalacja elektryczna przede wszystkim musi być bezpieczna. Także dla użytkowników lekkomyślnych czy nieświadomych zagrożeń, jakie niesie porażenie prądem, które w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci. Standardy bezpieczeństwa przez lata bardzo się zmieniły, a właściwe dobranie zabezpieczeń to zdecydowanie zadanie dla fachowca.

Rozdzielnica w domu z lat 70. przed remontem
Rozdzielnica w domu z lat 70. przed remontem
Rozdzielnica w domu z lat 70. w trakcie prac remontowych
Rozdzielnica w domu z lat 70. w trakcie prac remontowych
Rozdzielnica w domu z lat 70. po wymianie.
Rozdzielnica w domu z lat 70. po wymianie. O zdjęciu licznika trzeba zawiadomić zakład energetyczny.

W rozdzielnicach montuje się zatem kilka rodzajów aparatów zabezpieczających, które chronią przed zagrożeniami różnego typu:

Wyłączniki nadmiarowoprądowe (nadprądowe), nadal nazywane korkami lub bezpiecznikami, chronią instalację (przez odcięcie zasilania) przed skutkami zwarcia lub nadmiernego obciążenia. Do jednego wyłącznika nadprądowego można podłączyć jeden obwód zasilający, obsługujący maksymalnie 10 gniazd lub 20 punktów oświetleniowych. Prąd nominalny tego elementu ma być dostosowany do dopuszczalnego obciążenia zabezpieczanego obwodu i wynosi zwykle 16 A dla gniazd oraz 10 A dla oświetlenia. W przeciwieństwie do korków wyłączników nie trzeba wymieniać. Po usunięciu awarii wystarczy podnieść dźwigienkę.

Wyłączniki różnicowoprądowe chronią przed porażeniem, odcinając zasilanie np. po dotknięciu przez człowieka nieizolowanego przewodu czy zacisków w gnieździe bądź łączniku. Reagują, gdy wyłączniki nadprądowe są bezużyteczne, np. z powodu zbyt słabego prądu zwarciowego - niebezpiecznego dla człowieka, ale niewystarczającego do zadziałania wyłącznika. Zwykle jeden wyłącznik różnicowoprądowy zabezpiecza kilka obwodów.

Wariant, w którym jeden wyłącznik zabezpiecza całą domową instalację, nie jest dobry - uszkodzenie w jednym z obwodów spowoduje całkowite odcięcie prądu. Dobre rozwiązanie wygląda następująco: jeden główny wyłącznik różnicowoprądowy, a za nim szeregowo kilka innych - każdy na 3-4 obwody. W starych instalacjach wyłączniki różnicowoprądowe w ogóle nie występowały.

Ograniczniki przepięć zabezpieczają przed nagłymi impulsami prądu o bardzo wysokim napięciu, spowodowanymi uderzeniem pioruna lub przepięciami w sieci zasilającej. Na takie przepięcia wrażliwy jest sprzęt elektroniczny - komputery, telewizory, sterowniki kotłów. Ogranicznik zamontowany w rozdzielnicy powoduje odprowadzenie impulsu napięciowego do uziemienia.

Uziemienie zapewnia odprowadzenie do gruntu (przez tzw. uziom) niebezpiecznego napięcia, które może się pojawiać np. na metalowych obudowach urządzeń elektrycznych.

W rozdzielnicach instaluje się także lampki sygnalizujące obecność napięcia, brzęczyki informujące o uszkodzeniu ogranicznika przepięć, czy zegary sterujące.

KOSZT REMONTU INSTALACJI ELEKTRYCZNEJ

Może być bardzo różny, w zależności od zakresu robót. Przy prostszych robotach wykonawcy liczą sobie za tzw. punkt, czyli gniazdo, łącznik, lampę. Najtańsze oferty to 30 zł za punkt, drogie sięgają 70 zł. Ceny gniazd i łączników zaczynają się od kilku zł, ale lepszy i bardziej dizajnerski osprzęt kosztuje powyżej 100 zł/szt. Montaż rozdzielnicy to 100-200 zł, do tego dochodzi instalacja osprzętu za kilkaset zł. Przy remoncie trzeba też zapłacić za kucie bruzd, a później za naprawę ścian. Dlatego najczęściej inwestor umawia się z wykonawcą na wyliczoną wcześniej cenę za całość prac.

Za prostą instalację elektryczną zapłacimy przynajmniej kilka tys. zł; typowa, w domu o powierzchni ok. 150 m2, to wydatek kilkunastu tys. zł, rozbudowane instalacje wyposażone w nowoczesny osprzęt mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tys. zł.

tekst i zdjęcia: Janusz Werner

Zdaniem naszych Czytelników

time image

03 Kwi 2021, 19:17

5 godzin temu, Gość jacky napisał: witam, w Polsce przewód neutralny i uziemienie są połączone, czy możemy podłączyć całą szynę neutralną (niebieską) do szyny uziemiającej (żółto-zielona)   W Polsce jest mnóstwo przewodów neutralnych, ale ...

time image

Gość jacky

03 Kwi 2021, 13:57

witam, w Polsce przewód neutralny i uziemienie są połączone, czy możemy podłączyć całą szynę neutralną (niebieską) do szyny uziemiającej (żółto-zielona)

time image

27 Gru 2019, 18:23

55 minut temu, Gość Obserwator napisał: Jak czytam to,to aż mnie chce się smiac.Za artykuł bierze się człowiek który o tym nie ma pojęcia.40 lat prowadziłem budowę stacji trafo,linii energetycznych  Dlatego wiecznie musiałem po Tobie poprawiać. Stacje ...

time image

Gość Obserwator

27 Gru 2019, 17:30

Jak czytam to,to aż mnie chce się smiac.Za artykuł bierze się człowiek który o tym nie ma pojęcia.40 lat prowadziłem budowę stacji trafo,linii energetycznych,instalacji elektrycznych siły i światła.Pisanie o instalacji za kilkadziesiąt tysięcy

time image

22 Gru 2019, 16:14

Bla, bla, bla... @zenek przemówił, chociaż, jak zwykle, niewiele jest sensu w jego wypowiedziach. Ale ględzi, ględzi...

time image

22 Gru 2019, 15:59

6 godzin temu, retrofood napisał: Powiedział @zenek z pewnością w głosie, chociaż nigdy w życiu nie wykonywał żadnej instalacji, ani nie widział jak się ją wykonuje. Nie wykonywałem instalacji - nie mam fabryki drutu, ani peszla, nawet stopek nie wykonuję, ...

time image

Gość mhtyl

22 Gru 2019, 11:38

2 godziny temu, retrofood napisał: Powiedział @zenek z pewnością w głosie, chociaż nigdy w życiu nie wykonywał żadnej instalacji, ani nie widział jak się ją wykonuje. Odpowiedział na stwierdzenie   Dnia 27.08.2018 o 15:18, Pomocnik napisał: Stare ...

time image

22 Gru 2019, 08:47

17 minut temu, zenek napisał: Ale jeśli instalacja jest w rurkach peszla, to chyba tego kucia jest mniej.  Powiedział @zenek z pewnością w głosie, chociaż nigdy w życiu nie wykonywał żadnej instalacji, ani nie widział jak się ją wykonuje.

time image

22 Gru 2019, 08:30

46 minut temu, Gość Lipmar napisał: "Dobre rozwiązanie wygląda następująco: jeden główny wyłącznik różnicowoprądowy, a za nim szeregowo kilka innych - każdy na 3-4 obwody." Czy artykuł na pewno pisał elektryk? Od kiedy stosuje się kilka różnicówek szeregowo? ...

time image

22 Gru 2019, 08:28

Dnia 27.08.2018 o 15:18, Pomocnik napisał: Stare instalacje są zawodne, co gorsza – mogą być niebezpiecznie. Ale ich wymiana oznacza kucie w ścianach i wielki bałagan w całym domu. Dlatego najlepiej połączyć ją z remontem kapitalnym. Ale jeśli instalacja ...

time image

Gość Lipmar

22 Gru 2019, 07:41

"Dobre rozwiązanie wygląda następująco: jeden główny wyłącznik różnicowoprądowy, a za nim szeregowo kilka innych - każdy na 3-4 obwody." Czy artykuł na pewno pisał elektryk? Od kiedy stosuje się kilka różnicówek szeregowo? Już dwie połączone w ten sposób będą się zakłócać ...

time image

21 Wrz 2018, 12:13

Dnia 18.09.2018 o 15:57, Budujemy Dom - działka i dom napisał: Wyłącznik nadmiarowoprądowy jeden na obwód,  Taż inaczej się nie da   Dnia 18.09.2018 o 15:57, Budujemy Dom - działka i dom napisał:  różnicowoprądowowy wystarczy jeden ...

time image

18 Wrz 2018, 13:57

Wyłącznik nadmiarowoprądowy jeden na obwód, różnicowoprądowowy wystarczy jeden w rozdzielnicy, ale zdaniem fachowców lepiej (oraz drożej) jest jak da się ich kilka.

time image

Gość elektryk na bateryjkę 4,5V

18 Wrz 2018, 10:42

Cytuję: ..."Dobre rozwiązanie wygląda następująco: jeden główny wyłącznik różnicowoprądowy, a za nim szeregowo kilka innych – każdy na 3–4 obwody"... Jak to rozumieć w powiązaniu ze zdaniem poprzedzającym artykułu? Czy autor miał tu na myśli wyłącznik nadmiaroprądowy?

time image

Gość inż

27 Sie 2018, 13:18

podstawowe informacje dla inwestora, bez większości szczegółów. ogólnie nie najgorszy artykuł, bywały dużo gorsze, więc ogólnie na plus

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje