Plafon, plafoniera, lampa natynkowa
- wszystkie te nazwy mogą odnosić się do tego samego produktu. Jego istotną cechą, odróżniającą go od żyrandoli, jest sposób montażu, bezpośrednio przy suficie. Plafoniera daje rozproszone światło i najczęściej stosowana jest jako główne źródło światła w pomieszczeniu.
Dostępne na rynku plafoniery mogą mieć przeróżny kształt, choć dominują klosze okrągłe i kwadratowe. Doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach komercyjnych, a także w recepcjach, poczekalniach czy w korytarzach, gdzie mogą stanowić efektowny sposób wytyczenia drogi.
W takich miejscach często spotykane są m.in. energooszczędne plafoniery z rodziny Finestra (kwadratowe) bądź Finestra Ring (okrągłe), w których źródłem światła jest LED. Wyposażona jest w markowe zasilacze najwyższej klasy o wysokim współczynniku cos ϕ >0,95. Daje białą barwę światła i ma wysoką żywotność - powyżej 72000 h.
Od niedawna w ofercie plafonier produkcji PXF Lighting znajduje się Finestra Ring Glow LED, wyposażona w dodatkowy moduł LED, który po włączeniu zasilania tworzy delikatną poświatę na suficie, sprawiając wrażenie lewitowania oprawy tuż pod stropem.
Plafoniera - sposób montażu
Montaż należy poprzedzić wyłączeniem bezpiecznika, który odpowiedzialny jest za dany przewód. Następnie wiertarką trzeba wywiercić dziury, dobierając grubość wierteł do kołków rozporowych, jakie będą użyte. Najczęściej kołki nie są dołączane do zestawu instalacyjnego.
W ramce należy poluzować śruby mocujące, aby móc zdjąć pokrywę. Jeśli decydujemy się na montaż zawieszany, konieczne jest przykręcenie 4 regulatorów linek w otwory montażu nastropowego (dla opraw zwieszanych IP20). Następnie należy podłączyć zasilanie, a dokładniej - przeprowadzić przewód zasilający przez otwór w podstawie oprawy i podłączyć przewody zasilające wg schematu na kostce.
Typowa kostka ma 2 lub 3 otwory na przewody - łączymy tam dwa przewody elektryczne, fazowy (L, czarny lub brązowy) i zerowy (N, niebieski). Przewody umieszczone w kostce należy dokręcić śrubokrętem. Tak przygotowaną plafonierę montujemy następnie do sufitu.
Naklejka znajdująca się na boku podstawy określa kierunek zawieszenia. Najpierw przykładamy lampę do wywierconych otworów i chowamy wystające przewody. To również dobry moment, aby włączyć bezpiecznik i sprawdzić, czy lampa działa prawidłowo. Potem w każdy z otworów wkręcamy śrubę, dociskając plafonierę do sufitu.
Wymieniamy żarówkę
Plafoniery świecą długo bez wymiany żarówki, jednak i w ich przypadku nadchodzi w końcu ta chwila, w której trzeba umieścić w kloszu nową świetlówkę. To również doskonała okazja, aby wyczyścić oprawę. Klosz do ramy zamocowany jest specjalnymi zaczepami.
Jeden z nich wyposażony jest zwykle w mocną sprężynę. Ten właśnie zaczep należy przesunąć w bok, a potem delikatnie zdjąć klosz, nie przestając przytrzymywać go jedną ręką. Jeśli klosz do ramy plafoniery przykręcony jest śrubkami, trzeba je odkręcić.
Po wymianie żarówki należy ponownie przykręcić klosz do ramy. W plafonierach firmy PXF Lighting świetlówki osiągają żywotność ponad 72000 godzin, a zatem bez wymiany żarówki mogą świecić ponad 8 lat. Producent zaleca, aby wymianę zlecić serwisowi firmy lub wykwalifikowanym specjalistom.
źródło i zdjęcie: PXF Lighting