Oświetlenie

Ostatnio dodane produkty
Oświetlenie
Oświetlenie pełni obecnie nie tylko funkcję użytkową, ale i dekoracyjną. Odpowiednio skierowany strumień światła zapewnia mieszkańcom komfort, a także ozdabia wnętrza, uwidacznia fragmenty architektury budynku i wybrane miejsca w otoczeniu domu (np. podjazd do garażu, wybrane rośliny w ogrodzie). Jego dobór jest kwestią indywidualną. Ważne, by sposób i intensywność oświetlenia dostosować do charakteru i wielkości wnętrz.

Dobór oświetlenia w domu

Pokoje mieszkalne. W sypialniach i salonie najlepiej sprawdza się schemat: rozproszone oświetlenie ogólne, np. z centralnie umieszczonego żyrandola oraz miejscowe źródła światła (lampa stojąca do czytania, kinkiety itp.) rozlokowane w zależności od sposobu użytkowania poszczególnych części wnętrza. Taki układ można łatwo zmodyfikować i dobrać lampy o bardzo zróżnicowanej mocy, dające w zależności od potrzeb światło rozproszone lub skupione.

Kuchnie. Tu pracujemy używając ostrych narzędzi i potrzebna jest precyzja. Blaty robocze, kuchenka i zlew wymagają więc mocnego równomiernego oświetlenia, które nie razi patrzącego. Mocne oświetlenie ogólne jest tu bezcelowe, potrzebne są przede wszystkim źródła światła umieszczone nisko nad blatami, np. pod szafkami wiszącymi. Najlepiej w tej roli sprawdzają się świetlówki liniowe.

Łazienki. Tu większości osób odpowiada łagodne, niezbyt kontrastowe oświetlenie ogólne. Poza nim konieczne jest jednak mocne oświetlenie w pobliżu lustra, konieczne do makijażu oraz przy goleniu. Najlepiej by światła były rozmieszczone po bokach lustra – padając z góry lub z dołu powodowałyby nienaturalne cienie.

Do łazienek i toalet często wchodzimy na krótko, dlatego warto wybrać źródła światła które osiągają pełna jasność od razu po załączeniu – żarówki halogenowe i LED. Kompaktowe świetlówki energooszczędne nie są polecane, bo na osiągnięcie pełnego strumienia świetlnego potrzebują przynajmniej kilkudziesięciu sekund, a częste załączanie skraca ich żywotność.

Pomieszczenia techniczne, wiatrołap, garaże, piwnice. Sposób oświetlenia trzeba dostosować do charakteru wykonywanych prac. Przykładowo warsztat majsterkowicza wymaga nie gorszego oświetlenia niż blaty w kuchni. Do pomieszczeń technicznych zwykle wchodzimy tylko na chwilę, pożądane są więc źródła światła osiągające szybko pełną jasność – najlepiej żarówki halogenowe i LED. W pomieszczeniach gospodarczych i garażach warto zastosować oprawy odporne na pył, wilgoć i uszkodzenia (klasy co najmniej IP 44).

Designerska lampa w kuchni fot. Britop
Designerska lampa w kuchni fot. Britop

Światło na zewnątrz

Planując oświetlenie na zewnątrz domu przede wszystkim musimy zdecydować, czy ma ono spełniać funkcje czysto praktyczne, np. oświetlać podjazd, czy chodzi nam o efekt dekoracyjny. Zależnie od tego specjalista powinien dobrać moc, barwę światła oraz rodzaj i sposób ustawienia opraw. Oprawy muszą być odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Ciekawym rozwiązaniem są także tzw. oprawy najazdowe, które można umieścić w podjeździe. Jednak w pełni sprawdzą się tylko wówczas, jeśli podjazd będzie zawsze starannie odśnieżony, a to może zagwarantować tylko instalacja kabli grzejnych.

Oświetlenie zewnętrzne fot. Philips
Oprawa zewnętrzna fot. Philips