Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz

Oświetlenie

Zobacz oferty produktowe firm

Oświetlenie

Znalezione pozycje: 13
Ostatnio dodane produkty
Wybierając lampy do wnętrza domu, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, w którym pomieszczeniu każda z nich zostanie zainstalowana. Idąc tym tropem, trzeba zastanowić się nad tym, jakie możliwości doboru oświetlenia daje nam rynek, jakie rodzaje lamp znajdziemy w sklepach oraz jak najlepiej je dopasować do własnego domu.

Oświetlenie posesji należy dobrać pod kątem bezpieczeństwa, a także komfortu mieszkańców. Punkty, na które należy zwrócić szczególną uwagę podczas projektowania zewnętrznej instalacji, to wejście do budynku, furtka, ścieżka do drzwi, podjazd, taras i balkony oraz alejki ogrodowe.

OŚWIETLENIE WEWNĘTRZNE

Najlepszym rozwiązaniem do salonu będą żyrandole i kinkiety, dzięki którym stworzymy półmrok przy oglądaniu telewizji, jak również lampy podłogowe, którymi podświetlimy miejsce, na przykład, do czytania. W sypialni warto postawić na oświetlenie wokół łóżka, zwłaszcza jeśli jesteśmy amatorami czytania przed snem. W kuchni priorytetem jest oświetlenie blatu roboczego, a w łazience - oświetlenie przestrzeni wokół lustra. Na schodach i korytarzach najważniejsze jest bezpieczeństwo.

Oświetlenie dekoracyjne

Każdy element wystroju wnętrza powinien stanowić integralną całość z aranżacją. Zatem lampy dobierane do kolejnych pomieszczeń niech będą częścią tej samej kolekcji, nie odróżniają się od siebie kolorem - zarówno okuć, jak i zdobień. Zaleca się umiar w ilości tych ostatnich. Szczególnie gdy w pomieszczeniu, w którym zechcemy zainstalować wzorzystą lampę, meble albo tapety są bardzo kolorowe.

Podświetlana punktowo wnęka w salonie
Podświetlana punktowo wnęka uwydatnia dekoracyjne elementy aranżacji. Fot. Britop Lighting

Dekoracyjność oświetlenia nie bazuje jedynie na wzornictwie poszczególnych lamp, ale również na elementach wnętrza, które należy wyeksponować. Każde załamanie w ścianie, tworzące półki i wnęki, może mieć odrębne oświetlenie w postaci małych, pojedynczych wpuszczanych lamp.

Efekt będzie tym ciekawszy, im więcej takich miejsc możemy podświetlić. Dodatkowym atutem będzie symetryczny układ wnęk, na przykład ustawionych względem siebie równolegle na przeciwstawnych ścianach. Nadają się one do wykorzystania do prezentacji zdjęć, kolekcji figurek, czy też na domową biblioteczkę. Będzie to wyglądało atrakcyjnie i w salonie, i w jadalni czy na korytarzu. Nietypowym, ale również stylowym rozwiązaniem mogą być wnęki biegnące w górę (delikatnie po skosie), wzdłuż schodów, które przeznaczymy na książki.

Innym sposobem na zwiększenie dekoracyjnego wyglądu przy pomocy świateł to wyeksponowanie dzięki nim sufitów podwieszanych, wykonywanych najczęściej z płyt g-k. Jeżeli zdecydujemy się na efekt delikatnie rozproszonego oświetlenia sufitowego, powinniśmy zastosować w tym celu ledowe taśmy. Jeśli jesteśmy zwolennikami nietypowych rozwiązań, wykorzystajmy taśmy wyposażone w pilota do zmiany koloru światła.

Oświetlenie funkcjonalne

Na oświetlenie wnętrza składają się lampy sufitowe (żyrandole, plafony), lampy podłogowe i biurkowe (w salonie i sypialni), kinkiety oraz oświetlenie punktowe (kuchenne). Lampy wiszące są podstawą oświetlenia w pomieszczeniu, niezależnie od jego przeznaczenia. Lampy sufitowe (żyrandole, plafony), dobierajmy, pamiętając o metrażu pomieszczenia. Sprzedawane są w kilku wersjach, mających na przykład od 2 do 5 kloszy.

Lampy sufitowe wiszące tuż obok siebie
Bardzo modnym rozwiązaniem jest zastosowanie kilku pojedynczych lamp sufitowych wiszących tuż obok siebie, zamiast jednego dużego żyrandola. Fot (od lewej) Spotlight oraz Spotline

W przypadku wyboru lampy z większą ilością żarówek, zamontujmy w pokoju podwójny przełącznik lub ściemniacz, pozwalające na regulację intensywności światła. Oświetlenie sufitowe pełni rolę ogólnego, dlatego w sypialniach i pokojach dziecięcych należy dopełnić je lampkami biurkowymi, czy też kinkietami, które są w takim wypadku niezbędne podczas czytania i nauki.

Bardzo modne i praktyczne jest umieszczenie wiszącej lampy bezpośrednio nad stołem w jadalni lub wyspą kuchenną. Ich ilość jest uzależniona w dużej mierze od rozmiarów mebla, jednak jeśli zamontujemy kilka lamp obok siebie, stosując w nich żarówki świecące delikatniejszym światłem, będzie to równie ciekawe rozwiązanie. Kinkiety są uniwersalne i pasują do każdego pomieszczenia, w którym znajdzie się ściana z wolną powierzchnią do ich przytwierdzenia.

Poza tym są niezastąpione w oświetleniu sypialni oraz łazienki, kiedy to wiszą po obydwu stronach ramy łóżka lub lustra. Możemy wybrać modele wyposażone w klosze skierowane w dół albo w górę. Ponadto zwróćmy uwagę na oprawę lampy, ponieważ w zależności od przezroczystości materiału, uzyskamy w pomieszczeniu efekt półmroku (matowe klosze) lub mocniejsze światło, które przy dopasowaniu właściwej liczby lamp na ścianach, mogą bez problemu służyć jako główne oświetlenie.

Lampy podłogowe i biurkowe stosuje się zazwyczaj jako oświetlenie dodatkowe (wspomagające), którego intensywność nie jest tak duża jak głównego żyrandola, jednak pozwala na doświetlenie konkretnej, wybranej strefy, na przykład przy łóżku, czy blatu biurka.

Oświetlenie dostosowane do wnętrza

Kwestią, której nie można pominąć podczas projektowania domowego oświetlenia, jest charakter pomieszczenia, w którym ma się ono znajdować. Miejscami do specjalnego potraktowania jest kuchnia i łazienka, ze względu na czynności wykonywane w tych pomieszczeniach. W kuchni potrzeba punktowego oświetlenia, które da dobrej jakości światło potrzebne podczas przygotowywania potraw i gotowania. W tym celu nad blatem montuje się wpuszczane, pojedyncze lampki w dnach szafek lub oświetlenie ledowe. Dzięki temu zyskujemy doskonałe oświetlenie strefy roboczej w kuchni, zapewniając sobie komfort przez cały czas gotowania. Za oświetlenie kuchenki posłuży nam okap, dlatego, podczas zakupu, warto zwrócić uwagę czy wybrany model jest w nie wyposażony. Natomiast główne, sufitowe oświetlenie możemy wzbogacić o kilka lamp, umieszczając je bezpośrednio nad wyspą i nad stołem.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Lampki doświetlające strefy robocze w kuchni
Podstawowym oświetleniem kuchennym są punktowe lampki doświetlające strefy robocze. Fot. Lignum.de

Na oświetlenie łazienkowe składa się górne, podstawowe światło, doświetlenie lustra, punktowe lampki, a także (coraz częściej stosowane) źródła światła montowane w mokrej strefie.

Oświetlenie lustra możemy zainstalować po jego dwóch stronach - jeśli jest dość wąskie, wtedy zapewnimy sobie doskonałą widoczność, jednak w łazienkach, w których lustro stanowi główną część jednej ze ścian (jest szerokie), zaleca się osadzanie lamp bezpośrednio nad nim. Strefę kąpielową warto doświetlić przy użyciu ledowych taśm lub za pomocą specjalnie przystosowanych do tego lamp (z kodem IP 65), które należy montować zgodnie z instrukcją, odpowiednio wysoko nad mokrą strefą.

OŚWIETLENIE ZEWNĘTRZNE

Oświetlenie zlokalizowane na zewnątrz budynku musi spełniać wymogi dotyczące odporności na czynniki zewnętrzne. Bardzo ważne jest, aby każda z lamp miała szczelną obudowę, chroniącą je przed zawilgoceniem. Planując oświetlenie otoczenia domu, mamy do wyboru kinkiety i plafoniery montowane na elewacji budynku, jak też punktowe lampki - instalowane w podbitce dachowej lub w podłożu, które sprawdzą się jako oświetlenie alejek. Ponadto zdecydować się możemy na lampki stojące (zarówno elektryczne, jak i solarne) oraz wysokie latarnie, które będą stanowiły intensywne źródło światła. Głównie z tego względu ich liczba powinna być ograniczona do kilku sztuk, w zależności od metrażu działki.

Oświetlenie furtki

W okolicy bezpośrednich wejść na posesję przydatne będzie oświetlenie, które ułatwi ich lokalizację. Jeśli furtka jest osłonięta daszkiem, bez problemu zainstalujemy pod nim niewielki reflektor, który po zmierzchu dokładnie oświetli zamek oraz dzwonek. Innymi dogodnymi punktami montażu opraw świetlnych przy furtce są słupki w jej pobliżu.

Oświetlenie drzwi wejściowych

Oświetlenie strefy wejścia do budynku musi dawać wyraźne i rozproszone światło. Dzięki temu cały podest przed drzwiami będzie dobrze widoczny. W tym miejscu sprawdzą się kinkiety zawieszone symetrycznie po obydwu stronach drzwi. Jeśli nasz ganek jest zasłonięty daszkiem, jedna wyeksponowana lampa sufitowa albo plafon, jak też punktowe światełka wpuszczone w sufit sprawdzą się doskonale, bez obawy o awarie ze względu na czynniki zewnętrzne.

Lampki będące głównym oświetleniem ciągów komunikacyjnych
Lampki będące głównym oświetleniem ciągów komunikacyjnych na zewnątrz budynku mogą mieć wiele wzorów i wysokości, w zależności od naszych preferencji. Do oświetlenia ścieżek sprawdzą się lampy - słupki (Spootline - zdjęcie po lewej). Lampy wpuszczane w podłoże dobrze oświetlą schody (Pulmann - zdjęcie po prawej).

Warto również zadbać o podświetlenie schodów, szczególnie jeśli są dość strome, jest ich dużo lub po prostu są wysokie. W takim wypadku zaleca się instalację pojedynczych źródeł światła w stopniach, bądź kilku lampek w ścianie - na wysokości kolejnych stopni. Pamiętajmy o podświetleniu numeru domu. Możemy to zrobić za pomocą małych lampek, zamontowanych wokół tabliczki, szczególnie gdy jest ona wkomponowana w elewację. Możemy również kupić lampę z numerem domu umiejscowionym bezpośrednio na oprawie. Inną metodą jest przytwierdzenie halogenowej oprawy na krótkim wysięgniku, który oświetli numer od góry.

Dodatkowym, i obecnie bardzo cenionym przez inwestorów, źródłem światła są pojedyncze reflektory reagujące na ruch. Montuje się je najczęściej nad bramami garażowymi lub drzwiami wejściowymi i tarasowymi, czyli miejscami narażonymi na próby włamania. Takie lampy świecące mocnym światłem mogą odstraszyć potencjalnych złodziei, a także zwrócić uwagę sąsiadów, gdy jesteśmy poza domem.

Oświetlenie tarasu

To strefa wymagająca oświetlenia dającego dużo światła, aby ułatwić komunikację mieszkańcom, jak też z powodu częstych różnic poziomu, które tworzą w tych miejscach schody. W tym celu praktyczne będą kinkiety, montowane w okolicy drzwi tarasowych. Klosze tych lamp powinny być przezroczyste, wtedy światło będzie intensywne. Do wyboru mamy kinkiety wiszące, skierowane w górę, półkinkiety i plafoniery. Ponieważ jednak taras to głównie strefa wypoczynkowa, która ma służyć naszemu relaksowi, dlatego warto ją oświetlić również dekoracyjnie. Delikatne światło lampionów, czy lampek solarnych umieszczonych w doniczkach, będzie dodatkową ozdobą letnich wieczorów spędzanych na tarasie.

Oświetlenie ścieżki

Ważnym elementem oświetlenia zewnętrznego są punkty świetlne towarzyszące ciągom komunikacyjnym, czyli przy ścieżkach oraz wzdłuż podjazdu. Niewielkie źródła światła montowane w kostce przed budynkiem lub wzdłuż chodnika lub miejsca na samochód ułatwią poruszanie się poprzez wyznaczenie krawędzi chodników. Będzie to światło skierowane do góry, dlatego też nie wyposażajmy tych lamp w żarówki świecące ostrym białym światłem, bo będzie zbyt oślepiające. Innym wariantem są lampy na słupkach, również biegnące wzdłuż ścieżek. W tym przypadku istotne jest zachowanie proporcji - im krótsza ścieżka, tym niższe lampy.

Oświetlenie strefy rekreacyjnej

W tej części ogrodu oświetlenie staje się stricte dekoracyjnym dodatkiem. Chcąc wyeksponować niektóre elementy, możemy rozproszyć po terenie lampki solarne. Innym ciekawym pomysłem może być podświetlenie drzew od dołu przy pomocy pojedynczych opraw instalowanych nisko, przy pniu. W tej sposób uzyskamy delikatnie rozproszone światło przenikające koronę drzewa. Jeśli jesteśmy posiadaczami oczka wodnego, wtedy i to miejsce warto podkreślić. Możemy to zrobić za pomocą lampek zlokalizowanych wokół oczka lub bezpośrednio przy nim, co podświetli taflę wody. Równie interesująco będą wyglądały podwodne lub pływające lampy.

Liczbę źródeł światła możemy zwiększyć też wokół stref zabaw dla dzieci, takich jak place zabaw, trampoliny czy piaskownice. Z pewnością możliwość swobodnej zabawy nawet po zmroku, na przykład podczas rodzinnych przyjęć, będzie dla maluchów ogromną frajdą.

Maja Wychowaniec

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum