Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Oświetlenie

Jakie oświetlenie powinno być w przytulnej sypialni?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2020-07-30

Sypialnia to miejsce szczególe w domowym rozkładzie pomieszczeń. Z uwagi na funkcje, które pełni sypialnia, należy w niej zaplanować kilka rodzajów oświetlenia. Najlepiej jeśli sypialnię będziemy mogli wyposażyć w główne sufitowe źródło światła, a także w lampki do czytania oraz oświetlenie dekoracyjne, podtrzymujące nastrój pomieszczenia i dające szybkie ukojenie po męczącym dniu.

Jaka barwa światła do sypialni?

Powinno być tu światło ciepłe, miękkie, wyciszające. Nie polecamy światła zimnego, które nie sprzyja wyciszeniu. Najbardziej polecana jest temperatura barwowa między 2700 a 3500 K (kelwinów). Dotyczy to zarówno światła głównego, bocznego jak i dekoracyjnego.

Oświetlenie sufitowe w sypialni

W sypialni lampa wisząca powinna mieć ciekawą formę, dobrze dopasowaną do stylu aranżacji i kolorystyki pomieszczenia. W żadnym innym pokoju nie patrzymy tak często na górną lampę, jak właśnie w sypialni, szczególnie z dołu, leżąc w łóżku.

Dlatego też wybierajmy raczej oprawy sufitowe osłonięte od dołu, w których światło jest rozproszone i nie razi. Innym rozwiązaniem, aczkolwiek raczej do wnętrz w stylu nowoczesnym, industrialnym, są oprawy typu reflektorki instalowane na szynach. Przykładem może być LightEye Spot - oprawa typu spot, w kształcie kuli, której ustawienie można regulować tak, by nie raziła w oczy, gdy ktoś leży w łóżku.

Czy główne oświetlenie jest konieczne w sypialni?

Oczywiście nie jest aż tak potrzebne jak w salonie czy jadalni, jednak dużo łatwiej przy nim np. pościelić łóżko czy posprzątać, gdy naturalne światło padające z okna nie wystarcza.

Poczytajmy przy lampce przed snem

Boczne oświetlenie zamontowane przy łóżku to zarówno doskonała dekoracja pokoju, jak i bardzo praktyczne rozwiązanie. Doceniają je osoby lubiące czytać przed snem, czy po prostu relaksować się leżąc w miłym półmroku.

Oświetlenie boczne BEDSIDE LED SLV do czytania w sypialni
Oświetlenie boczne BEDSIDE LED SLV do czytania w sypialni

Jeśli boczne oświetlenie ma służyć do czytania, to wybierajmy takie, które daje skupione wiązki światła, padające tylko na książkę, gazetę, laptop. To szczególnie ważne przy aranżacji sypialni dla dwojga, bowiem dzięki temu światło nie będzie przeszkadzało drugiej osobie, śpiącej obok.

Stojące lampki nocne, lampki na wysięgnikach i kinkiety to sprawdzone i dobrze znane rozwiązania. Planując je w swojej sypialni, zadbajmy, by gniazdka znalazły się po obu stronach łóżka, co pozwoli uniknąć plątaniny przewodów i przedłużaczy.

Natomiast innym, bardzo ciekawym pomysłem jest zainstalowanie niewielkich lamp wiszących po dwóch stronach łóżka. Montuje się je do sufitu, ale na tyle blisko ściany, by oświetlały szafkę nocną i część łóżka.

Na przykład taka lampa, jak Helia 30 marki SLV, mająca kształt długiej 60 cm rurki, idealnie nadaje się właśnie do takiej roli. Zwróćmy uwagę, by oprawy nie przeszkadzały przy wstawaniu z łóżka (powinny znajdować się około 65-75 cm nad materacem).

Makijaż w dobrym świetle - toaletka

Duża wygodna, dobrze oświetlona toaletka to rozwiązanie najlepsze dla kobiet, które lubią się malować. Tu doskonale zdają egzamin oprawy z diodami LED. Najlepiej, by miały chłodne dzienne światło o temperaturze ok. 5000K, co ułatwi wykonanie efektownego, dziennego makijażu.

Oświetlona toaletka w sypialni
Oświetlona toaletka w sypialni: lampa MAGANDA LED SLV z podświetlonym lusterkiem, powiększająca 3-krotnie, IP44, średnica lusterka 21 cm

Idealnym, bardzo wygodnym i praktycznym elementem toaletki jest lustro przenośne z własnym oświetleniem LED, jak np. model Maganda z oferty Spotline. Równo oświetla całą twarz, zawsze można je przenieść w dowolne miejsce (potrzebne jest jedynie gniazdo do podłączenia prądu).

Małe lampki mają dużą moc - budujemy nastrój

Małe lampki na półkach czy komódkach, ciekawe kinkiety eksponujące najładniejsze miejsca, ale i lampy podłogowe - to oświetlenie, które doskonale odnajduje się w sypialni. Im więcej małych punktów świetlnych w sypialni, tym ciekawsza, większa i przytulniejsza będzie się ona wydawać. Nie zapominajmy też o podświetleniu okien, bo wystarczy na parapecie postawić nawet malutką lampkę, by powiększyć optycznie pokój i oddzielić się od aury panującej na zewnątrz.

Oświetlenie LED SLV do zbudowania nastroju w sypialni
Oświetlenie do zbudowania nastroju w sypialni: lampa gipsowa PLASTRA SQUARE LED SLV wykończona tapetą w kolorze ściany

Ciekawe efekty daje także zastosowanie pasków LED w sypialni. Dzięki nim można „puścić” delikatne smugi światła na ścianie, za zagłówkiem łóżka, na półkach, na podłodze. Przymocowanie paska LED np. wokół łóżka przy podłodze wyeksponuje mebel, zamykając go w świetlnych ramach. Jeśli do tego dodamy pasek typu FlexLed za zagłówkiem łóżka, to nie potrzeba nic więcej, by stworzyć intymny, spokojny nastrój w sypialni.

źródło i zdjęcia: Spotline, marka SLV

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska kwiecień 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum