Same oprawy mogą mieć różne wymiary, jednak zawsze mają podstawową zaletę - idealnie nadają się do eksponowania wybranych punktów, podkreślania elementów dekoracyjnych i doświetlania miejsc, gdzie światło musi być jak najlepsze.
Profesjonalne systemy dobrze zaprojektowane oświetlą całą przestrzeń pomieszczenia.
Zalety oświetlenia szynowego
Systemy szynowe to połączenie zalet ruchomych reflektorków z zaletami systemu mocowania do szyn. Szyny, najczęściej aluminiowe, instaluje się na suficie (mogą być również wpuszczane w sufit tam, gdzie zależy nam na ukryciu elementów technicznych).
Możliwy jest także montaż szyn na ścianie i wtedy służy do podświetlania witryn sklepowych z zewnątrz.
Dodatkowym atutem przemawiającym za oświetleniem szynowym jest zastosowanie jednego źródła prądu z możliwością zastosowania wielu źródeł światła, więc nie trzeba robić dodatkowego remontu i bałaganu, aby oświetlić nowe miejsca w pomieszczeniu. Wystarczy zamontować szyny, przesunąć lampy i oświetlić obiekt.
Do jakich miejsc stosujemy oświetlenie szynowe?
Takie oświetlenie sprawdza się zarówno w mieszkaniach, jak i w miejscach gdzie wymagane jest oświetlenie z użyciem źródeł światła profesjonalnego czyli - w obiektach użyteczności publicznej, jak sklepy, wystawy, restauracje, galerie obrazów, sale konferencyjne, witryny i gabloty sklepowe.
W mieszkaniach najlepiej prezentują się jako dopełnienie aranżacji w stylu nowoczesnym, a nawet industrialnym. Są idealne do oświetlenia długiego holu. Dzięki temu, że można regulować kierunek padania światła, świetnie eksponują np. obrazy, zdjęcia w ramkach, półki z dekoracjami.
Ułatwiają także prawidłowe oświetlenie garderoby czy biblioteki. W jadalniach z kolei doskonale oświetlą nawet bardzo długi stół, stosując lampy przystosowane do szyn z długim zawieszeniem. Takie systemy pomagają także optycznie wydzielać aneksy w mieszkaniu.
Jak wybrać rodzaj oświetlenia szynowego?
Kupując systemy szynowe, zwróćmy uwagę na ich rodzaj – czy są jedno czy trójfazowe. Jednofazowe pozwalają włączać i wyłączać wszystkie reflektorki jednocześnie. Jeżeli jednak chcemy tworzyć różne konfiguracje takiego światła, to lepszy będzie system trójfazowy, pozwalający włączać lampy grupami, niekoniecznie wszystkie w jednym czasie.
Jeżeli chodzi o najważniejsze parametry, na jakie warto zwrócić uwagę przy zakupie systemów szynowych ze źródłami światła LED, to jest to temperatura barwowa oraz oddawanie barw określane jako współczynnik CRI.
Światło o temperaturze barwowej poniżej 3300K jest ciepłe. Od 3300K do 5300K to barwa neutralna, powyżej 5300K chłodna.
Natomiast współczynnik CRI to zdolność oddawania kolorów od 0 do 100. Im wyższy CRI, tym lepsze odwzorowywanie barw. CRI na poziomie 80-90 świadczy o bardzo dobrym oddawaniu barw.
Oświetlenie szynowe Spotline
Profesjonalne systemy szynowe, które oferujemy to: system 3 FAZOWY seria Structec, Dancer, Supros, Eurospot, Eurocube, Bilas. Reflektory do tych systemów występują w różnych kolorach: czarnym, białym lub srebrnoszarym.
Są wyposażone w LED-y mające współczynnik oddawania barw CRI 80 do CRI>90, dzięki czemu takie oprawy doskonale zdają egzamin np. w sklepach czy na wystawach.
Szyny do systemu 3 FAZOWEGO wysokonapięciowego mogą być natynkowe: EUTRAC©, S-TRAC lub podtynkowe z serii EUTRAC©. Szynom w systemie 1 FAZOWYM wysokonapięciowym natynkowym można nadać odpowiedni kształt, dzięki odpowiednim akcesoriom i łącznikom, tworząc niekoniecznie proste linie. System szynowy 1 FAZOWY podtynkowy delikatnie skryje się w suficie.
Systemy szynowe to także profesjonalne oświetlenie ledowe niskonapięciowe do witryn i gablot np. jubilerskich, muzealniczych - SYSTEM M TRACK, ALU TRACK, GLU TRAX. Reflektorki mogą być montowane na szynach zwykłych lub magnetycznych.
źródło i zdjęcia: Spotline