Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Domy i konstrukcje

Ostatnio dodane produkty
Domy i konstrukcje
Zdecydowana większość domów w naszym kraju powstaje w technologii murowanej. Jest ona najbardziej rozpowszechniona wśród inwestorów i doskonale znana przez ekipy wykonawcze. Solidny dom można jednak wykonać nie tylko w konwencjonalny sposób. Do wyboru jest kilka mniej popularnych technologii, które gwarantują szybką budowę.

Jak wykonać dom szkieletowy?

Konstrukcję takiego budynku stanowi drewniany lub stalowy ruszt. Od zewnątrz jest on obłożony poszyciem z płyt drewnopochodnych lub desek, a od wewnątrz wykończony płytami gipsowo-kartonowymi, gipsowo-włóknowymi lub drewnopochodnymi. Przestrzeń pomiędzy elementami rusztu wypełnia zazwyczaj wełna mineralna.

Zapewnia ona przegrodzie dobre parametry cieplne – na poziomie U nawet poniżej 0,15 W/(m²·K). To zdecydowanie lepiej, niż stanowią polskie normy – od końca 2020 r. współczynnik przenikania ciepła ścian nie może przekraczać 0,20 W/(m²·K). Przenikaniu wiatru przez ścianę oraz kondensacji w niej pary wodnej przeciwdziałają dwa rodzaje folii: paroszczelna (ułożona po wewnętrznej stronie) oraz paroprzepuszczalna, wiatroizolacyjna (pokrywająca z zewnątrz warstwę poszycia).

Dom szkieletowy potrzebuje doskonałej wentylacji, szczególnie że wewnętrzna warstwa płyt g-k ma ograniczoną zdolność pochłaniania wilgoci. Technologia szkieletu drewnianego, która w naszym kraju przeżywała rozkwit w ostatniej dekadzie XX wieku, dosyć szybko ujawniła szereg mankamentów. Stworzono ją bowiem przyjmując założenie, iż elementy będą produkowane przemysłowo, a wykonawcy dysponować będą dużą wiedzą.

Szkielet drewniany, tzw. kanadyjski
Szkielet drewniany, tzw. kanadyjski

Tymczasem w Polsce oba te założenia okazały się dyskusyjne (równie trudno było o wykwalifikowaną ekipę, jak i o odpowiednio wysuszone drewno). Oba te problemy rozwiązuje zastąpienie elementów drewnianych rusztem stalowym. Jednak taką konstrukcję trudniej skutecznie ocieplić. Budynek szkieletowy, z racji niskiej akumulacyjności cieplnej ścian, najlepiej współpracuje ze źródłami ciepła, których prace można zautomatyzować, jest też bardziej podatny na przegrzanie latem. Dużą zaletą domu szkieletowego jest tempo budowy.

Sprawna ekipa może go postawić w kilka tygodni. Taki dom jest łatwy do przebudowy. Oczywiście jeśli wcześniej przewidziano większy fundament (który początkowo może pełnić chociażby rolę tarasu). Dobudówka nie musi też oznaczać zagłady dla kilkuletniego ogrodu, co w przypadku rozbudowy domu murowanego jest raczej nie do uniknięcia.

fot. Jaf Polska

Szkielet domu kanadyjskiego, fot. Jaf Polska

Ile kosztuje dom szkieletowy?

Kosz wykonania takiego domu zależy od kilku czynników, m.in. powierzchni, kształtu czy regionu, w jakim będzie zlokalizowany (różne ceny robocizny). Szacunkowo można przyjąć, że wykonanie go w stanie surowym to wydatek rzędu 200–250 tys. zł (dom o powierzchni 100 m²).

Co wyróżnia domy prefabrykowane?

Tego typu domy wznosi się z prefabrykatów, które powstają w fabryce. Budulcem jest zazwyczaj beton na kruszywie kermazytowym. Keramzyt to porowate, twarde kulki wypalone z gliny w bardzo wysokiej temperaturze. Ma zastosowanie nie tylko w prefabrykacji, ale także do wytwarzania bloczków oraz pustaków stropowych i ściennych.

Gdy użyje się go jako kruszywa do produkcji betonu, powstaje materiał wytrzymały, ale jednocześnie lekki, charakteryzujący się dobrymi parametrami cieplnymi. Całe elementy, nawet wielkości ściany, przygotowane są w specjalnych formach. Od razu mają zatopione puszki elektryczne, bruzdy pod instalacje, a także nadproża. Ściany z keramzytu mogą być również zespolone z warstwą izolacji cieplnej. Po dostarczeniu elementów na budowę należy je ustawić przy pomocy dźwigu i połączyć. Na miejscu do wykonania pozostają tylko wieńce i stropy.

Do prefabrykowanego domu można się więc wprowadzić nawet w kilka tygodni po rozpoczęciu prac. Odpada problem bałaganu na budowie, ponieważ większość robót jest przeniesiona z placu budowy do fabryki. Nie trzeba też zatrudniać wielu ekip, a pogoda nie ma tak dużego wpływu na przebieg prac, jak w przypadku tradycyjnego, murowanego domu. Kolejną zaletą jest to, że budynek może mieć praktycznie dowolny kształt.

Ze względu na koszty transportu, na prefabrykację najlepiej zdecydować się wtedy, gdy fabryka położona jest w niewielkiej odległości od domu. Ponadto należy wziąć pod uwagę, że do montażu prefabrykatów niezbędny jest wspomniany dźwig, a nie na każdą działkę da się nim wjechać. Trzeba też wiedzieć, że po wykonaniu elementów w wytwórni, nie da się już ich zmienić. To inaczej niż w przypadku tradycyjnych metod, gdzie na etapie budowy można jeszcze np. przesunąć drzwi i okna, podnieść ściankę kolankową itp. Dom z prefabrykatów wymaga też zaangażowania wszystkich środków finansowych już na początku inwestycji, ponieważ budowy nie prowadzi się etapami.

Podobnie jak w przypadku domów o konstrukcji szkieletowej tempo inwestycji jest bardzo szybkie. Niestety, rynek prefabrykatów nie jest w naszym kraju jeszcze zbyt rozwinięty. Ponadto wielkowymiarowe elementy wymagają użycia dźwigu w czasie montażu i dużych samochodów ciężarowych do transportu. Na niektóre działki nie da się nimi wjechać.

Dom z prefabrykowanych elementów keramzytobetonowych
Dom z prefabrykowanych elementów keramzytobetonowych

Ile kosztuje dom z prefabrykatów?

Cena takiego domu zależy m.in. od od projektu, metrażu, a także sposobu wykończenia. Orientacyjny koszt wzniesienia budynku o powierzchni 100 m² to 250 tys. zł.

Jak powstaje dom z kształtek styropianowych?

W Tej technologii ściany wznosi się składając – niczym klocki – wydrążone kształtki styropianowe łączone na zamki. Powstały w ten sposób szalunek wypełnia się następnie zbrojeniem i zalewa betonem, który po związaniu tworzy wytrzymały rdzeń konstrukcyjny. W zależności od budowy kształtek, ściany mogą mieć różną grubość oraz izolacyjność cieplną. Atutem tej technologii jest duża skuteczność termoizolacji.

Wszystkie ściany zewnętrzne pokryte są dwiema warstwami styropianu (od środka i od zewnątrz). Eliminuje to skutecznie punktowe ucieczki ciepła. Innym rodzajem szalunku traconego są płyty zrębko-cementowe. Buduje się z nich szalunek usztywniany za pomocą drabinek montażowych, wsuwanych pomiędzy dwie warstwy płyt. Funkcję izolacji cieplnej pełni warstwa styropianu, pokrywająca wewnętrzną stronę szalunku zewnętrznego (elewacyjnego).

Kształtki styropianowe jako szalunek tracony
Kształtki styropianowe jako szalunek tracony

Ile zapłacę za dom z kształtek?

Koszty wykonania takiego domu (o powierzchni 100 m²), przy założeniu, że jego bryła będzie prosta, to szacunkowo 200 tys zł.

fot. Izodom 2000
 Kształtki styropianowe, fot. Izodom 2000

Jak zbudować dom z bali?

Taki dom buduje się bardzo szybko, a użyte do wzniesienia materiały są ekologiczne i naturalne. Nic dziwnego, że technologia ta cieszy się dużym powodzeniem.

Trzeba jednak pamiętać, że wykonanie z bali domu całorocznego wymaga zastosowania docieplenia, bo nawet bale grubości 30 cm pozwalają uzyskać ciepłochronność na poziomie U=0,4–0,5 W/(m²·K). Można też zdecydować się na konstrukcje z belek o przekroju prostokątnym, ocieplone wewnątrz warstwą izolacji. Typowy sposób polega jednak na wykonaniu przegrody z dwóch warstw bali, pomiędzy którymi umieszczona jest izolacja cieplna (zwykle niepalna wełnę mineralną lub włókna celulozy).

Taki dom wygląda równie tradycyjnie z ulicy, jak i od wewnątrz. Surowcem do budowy domu z bali jest najczęściej drewno sosnowe, świerkowe lub jodłowe. Musi być ono dobrze wysuszone (wilgotność 14–18%) oraz wstępnie zaimpregnowane.

Dom drewniany z bali z izolacją cieplną wewnątrz ścian
Dom drewniany z bali z izolacją cieplną wewnątrz ścian

Ile kosztuje dom z bali?

Na rynku funkcjonuje wiele firm specjalizujących się w tej technologii, a oferta jest bardzo zróżnicowana. Podczas wyszukiwania ofert trzeba jednak zwrócić uwagę na koszt transportu elementów, ponieważ powyżej określonej liczby kilometrów jest od dodatkowo płatny i często taniej wyjdzie skorzystanie z usług pozornie droższej oferty z okolicy, niż tej tańszej, ale z drugiego końca Polski.

Ceny wykonania domu z bali w stanie surowym zaczynają się od 150 tys. zł (budynek o powierzchni ok. 100 m²).