Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm

Centralne odkurzanie

Znalezione pozycje: 9
Ostatnio dodane produkty
Odkurzacze centralne najpierw upowszechniły się w dużych obiektach - hotelach i biurowcach. Jednak od kilkunastu lat coraz chętniej wybierają je również właściciele domów jednorodzinnych. Dlaczego się tak dzieje i czym odkurzacz centralny góruje nad tradycyjnym?

Każdy odkurzacz służy w zasadzie do tego samego, bo ma usunąć zanieczyszczenia ze sprzątanych powierzchni. Jednak nie każdy robi to równie skutecznie, szybko przy porównywalnym wysiłku ze strony użytkownika. Zdecydowanie największe różnice występują pomiędzy odkurzaczami centralnymi i tradycyjnymi (przenośnymi).

Jak działa centralny odkurzacz?

Budowę i zasadę działania tradycyjnego odkurzacza znają wszyscy. W korpusie urządzenia mamy silnik z turbiną (wentylatorem), zbiornik na zanieczyszczenia i filtry. Odkurzacz ustawiamy w pomieszczeniu, które zamierzamy posprzątać, podłączamy wąż i rurę ze ssawką (szczotką), przewód zasilający wkładamy do gniazdka i zaczynamy sprzątanie. Taki odkurzacz nie może być zbyt duży, ciężki ani głośny. Za to potrzebna jest bardzo dokładna filtracja zassanego powietrza, bo przecież wraca ono do pomieszczenia. Niestety, odbywa się to kosztem jakości sprzątania.

Z odkurzaczami centralnymi jest inaczej. Odpowiednikiem korpusu zwykłego odkurzacza jest jednostka centralna montowana na stałe w pomieszczeniu gospodarczym, garażu czy piwnicy. Generalnie w miejscu gdzie hałas towarzyszący jej pracy nie będzie nikomu przeszkadzał, a równocześnie my będziemy mogli wygodnie opróżnić pojemnik na zanieczyszczenia czy wyjąć filtry.

Rurociągi łączą jednostkę centralną z poszczególnymi wnętrzami. Rury mają około 50 mm średnicy i muszą by szczelne. Dlatego łączy się je przez klejenie. Zwykle to właśnie ich ułożenie jest najbardziej kłopotliwym etapem prac, jednak wszystko zależy tu od układu wnętrz.

Gniazda ssące to zakończenia odcinków rurociągu. Najczęściej nie potrzeba ich wiele, bo wąż do sprzątania ma przecież kilkumetrowy zasięg. Staramy się raczej żeby gniazda nie rzucały się w oczy, ale równocześnie muszą być łatwo dostępne. Gniazda mają styki elektryczne, z jednostką centralną łączą je niskonapięciowe przewody sygnałowe. Odkurzacz uruchamia się najczęściej po prostu wkładając końcówkę węża do gniazda, ewentualnie przełącznikiem na uchwycie węża.

Wąż ssący najczęściej ma 9 m. Chociaż dostępne są one o długości od 7 do 15 m. Długość to kompromis pomiędzy zasięgiem i wygodą przenoszenia. Duże znaczenie mają więc odległości pomiędzy gniazdami w ścianie.

Sztywna rura i szczotki do sprzątania są podobne jak w odkurzaczach przenośnych. Jednak wybór końcówek do czyszczenia jest znacznie bogatszy.

Odkurzacz centralny to urządzenie stacjonarne. W przeciwieństwie do przenośnego nie musi więc być mały i lekki. W tym modelu opróżnianie z zanieczyszczeń odbywa się automatycznie - spływają do kanalizacji. (fot. Ecomax)

Odkurzacz centralny a odkurzacz przenośny

Odkurzacz centralny jest urządzeniem stacjonarnym. Jego projektanci mogą więc pozwolić sobie na zastosowanie znacznie większego i cięższego silnika oraz turbiny, bez kompromisów w kwestii siły ssania. Ponadto jednostek stacjonarnych nie obejmują wprowadzone kilka lat temu unijne regulacje ograniczające moc silników odkurzaczy. Jest jeszcze jeden czynnik dający dużą przewagę, jeżeli chodzi o skuteczność sprzątania.

Powietrze wciągnięte przez odkurzacz centralny zostaje oczyszczone, ale już nie wraca do sprzątanych wnętrz. Zostaje po prostu wyrzucone poza budynek. Z tego względu jakość filtracji ma znaczenie tylko dla ochrony silnika przed zanieczyszczeniem. W odkurzaczach przenośnych jest zupełnie inaczej, bo tam powietrze po przejściu przez filtr trafia ponownie do pomieszczenia. Od skuteczności tego ostatniego zależy więc ostatecznie cały efekt sprzątania. A jeszcze trzeba zatroszczyć się żeby struga wyrzucanego powietrza nie wzbijała kurzu w powietrze zaś sam filtr był możliwie nieduży. Niestety, im dokładniejszy filtr, tym większe stawia opory przepływowi powietrza i siła ssania odkurzacza słabnie.

Bardzo ważną z praktycznego punktu widzenia różnicą jest również wielkość pojemnika na zanieczyszczenia. Z oczywistych względów nie może by specjalnie duży w odkurzaczach przenośnych. W centralnych zaś nagromadzenie większej masy śmieci to żaden problem. Dlatego wystarczy usuwać je raz na kilka miesięcy.

Odkurzacz centralny - rurociąg dobrze ułożony

Rury ostatecznie zostają zakryte, ich montaż musi więc być bardzo staranny. Prawie wszystkie kłopoty eksploatacyjne wynikają z błędów popełnionych na tym etapie prac. Rury w miejscu połączeń muszą być starannie docięte a ich krawędzie wygładzone - bez zadziorów, na których zbierałby się brud. Ostre załamanie pod kątem 90° wykonuje się tylko tuż za gniazdem ssącym – zatrzymają się tam większe przedmioty (np. długopis), a jeśli nie utkną tutaj, to nie powinny utknąć też nigdzie indziej na dalszej drodze, gdzie załamania są łagodne.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Firmy sprzedające odkurzacze centralne sprzedają też rury do wykonania instalacji. Nie wolno ich zastępować zwykłymi rurami kanalizacyjnymi. Te ostatnie, chociaż mają podobną średnicę, łączone są na wcisk z gumowymi uszczelkami. Nie zapewnia to odpowiedniej szczelności przy dużym podciśnieniu wytwarzanym przez odkurzacz, a uszczelki po kilku latach mogą sparcieć.

Rurociąg kończą gniazda ssące - przynajmniej jedno na kondygnacji. W czasie sprzątania do gniazda wkładamy koniec elastycznego węża o długości 7-15 m. Krótszym łatwiej manewrować, zwijać go i przenosić. Z drugiej jednak strony najpewniej będziemy wówczas potrzebować większej liczby gniazd. A więcej gniazd to z jednej strony większa wygoda (korzystamy z krótszego węża), z drugiej jednak zwykle oznacza konieczność wykonania dłuższego rurociągu, a co za tym idzie wyższe koszty i dodatkowe trudności, jeżeli instalację wykonujemy w remontowanym domu.

Dobrze, jeśli rury instalacji tworzą centralny pion, z krótkimi odgałęzieniami bocznymi, zakończonymi gniazdami do przyłączenia elastycznego węża. Wówczas instalacja jest najprostsza i występują w niej najmniejsze straty ciśnienia (siły ssania). Jednak przede wszystkim trzeba uwzględnić rozkład pomieszczeń, i tak dobrać gniazda, by do każdego zakamarka dało się wygodnie dotrzeć przy pomocy niezbyt długiego elastycznego przewodu.

Najlepiej zaproponowane na rysunkach w projekcie rozmieszczenie gniazd ssących skonfrontować z rzeczywistością - zaznaczyć kredą ich umiejscowienie na ścianach, na podłodze zaznaczyć gdzie ma stać jaki mebel, i używając np. odpowiedniej długości węża ogrodowego sprawdzić, czy jest nam wygodnie.

Nawet w dużym domu zwykle wystarczają 1–2 gniazda na kondygnację. Dlatego ułożenie instalacji nawet w remontowanym domu jest jak najbardziej możliwe. (fot. Santech)

Wąż w ścianie

Dla wielu osób konieczność przenoszenia kilkumetrowego węża pomiędzy pomieszczeniami, a szczególnie pomiędzy kondygnacjami to czynnik zniechęcający do systemu centralnego odkurzania. Można wprawdzie mieć po dodatkowym wężu na każdej kondygnacji, ale to mimo wszystko półśrodek.

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest system Hide-A-Hose, czyli wąż chowany w ścianie, wewnątrz rurociągu. Może on mieć nawet 15 m długości, co daje bardzo duży zasięg sprzątania. To szczególnie przydatne, gdy zależy nam na zredukowaniu liczby gniazd ssących (np. w remontowanym domu). Jest przy tym zasadnicza różnica w porównaniu z tradycyjnym długim wężem. Nie tylko nie musimy nosić dużego, nieporęcznego zwoju.

W systemie Hide-A-Hose możemy wyciągnąć ze ściany tylko częściowo (w miarę potrzeby) i zablokować. Nigdzie nie plącze się jego nadmiar. Po zakończeniu sprzątania odblokowujemy zaś wąż w gnieździe ssącym i zostaje on samoczynnie wciągnięty do rurociągu. Sam wąż może mieć przy tym gładką powierzchnię zewnętrzną lub być okryty pokrowcem chroniącym meble i narożniki ścian.

Odkurzacz centralny - udogodnienia i akcesoria

Możliwości każdego urządzenia w niemałym stopniu zależą od tego jakie akcesoria możemy z nim zastosować. Dotyczy to także odkurzaczy centralnych. Sam wąż, teleskopowa rura i uniwersalna szczotka wystarczą żeby wysprzątać większość domu. Ale pełni możliwości nie wykorzystamy. Oczywiście, nie ma sensu kupowanie od razu wszystkich możliwych dodatków. Jednak niektóre z nich z całą pewnością przydadzą się w każdym domu, a z pozostałymi można poczekać. W trakcie użytkowania systemu przekonamy się w praktyce, co naprawdę się przyda.

Uchwyty i stojaki na wąż i akcesoria są niezbędne żeby utrzymać porządek w miejscu ich przechowywania. To niewielki wydatek, a pozwala znacznie lepiej wykorzystać przestrzeń.

Separator zanieczyszczeń to solidny, metalowy pojemnik z łatwym do oczyszczenia filtrem i własnym krótkim wężem. Separator podłączony do węża systemu centralnego służy do usuwania zanieczyszczeń, które mogłyby uszkodzić wąż ssący, rurociąg, a nawet jednostkę centralną (np. stłuczonego szkła, gruzu, większych ilości pyłu). Często nazywany jest separatorem popiołu, jednak to myląca nazwa. Można nim wprawdzie usunąć niewielkie ilości popiołu rozsypanego przy czyszczeniu kominka, ale wciąganie go w dużych ilościach nie jest dobrym pomysłem. Do tego lepiej kupić niedrogi przenośny odkurzacz do popiołu.

Separator zanieczyszczeń (fot. Beam)

Wąż, rura i szczotki do sprzątania garażu i samochodu. Warto kupić taki niedrogi zestaw oferowany przez producentów odkurzaczy. Unikniemy uszkodzenia i poważnego zabrudzenia (np. olejem) głównego, znacznie droższego, zestawu do sprzątania domu.

Pokrowiec na wąż zabezpiecza meble oraz krawędzie ścian przed zarysowaniem lub poważniejszym uszkodzeniem. Dobieramy go do długości węża.

Automatyczna szufelka, szufelka podblatowa, krótki wąż chowany w kasecie to wszystko akcesoria do szybkiego sprzątania. Bardzo przydatne, bo gdy się nam coś rozsypie lub naniesiemy liści i piasku na butach niekoniecznie będzie nam się chciało iść gdzieś dalej i przynosić długi wąż. A uprzątnięcie tego jest bardzo wskazane. Szufelka wymaga podmiecenia zanieczyszczeń w pobliże otworu ssawnego, więc i tak musimy użyć szczotki. Dlatego wiele osób uważa krótki wąż w kasecie za wygodniejszy.

Ssawki i szczotkido różnych powierzchni trzeba przede wszystkim dopasować do tego co będziemy sprzątać. Inne wymagania stawia gładka podłoga z płytek ceramicznych niż puszysty dywan. A wybór jest naprawdę ogromny, łącznie ze specjalnymi ssawkami np. do czyszczenia żaluzji i szczotkami do wyczesywania psiej sierści.

Odkurzacz centralny w nowym i remontowanym domu

Tak samo jak wszystkie pozostałe instalacje, najlepiej, jeżeli odkurzacz centralny zaplanujemy już na etapie tworzenia projektu domu. Najłatwiej ułożyć wówczas rury, bez obaw o kolizję z innymi rurociągami i przewodami. Niekiedy drobna zmiana, np. lekkie przesunięcie ścianki działowej, pozwala uprościć instalację i zminimalizować liczbę gniazd ssących do 1-2 na kondygnacji.

Z kolei jednostkę centralną należy założyć dopiero po wykończeniu domu. Założenie jej wcześniej może skończy się użyciem odkurzacza do sprzątania gruzu i pyłu, a tego robić nie wolno! Ryzykujemy uszkodzeniem odkurzacza i rur. W remontowanym domu także da się założyć instalację centralnego odkurzania.

Tak naprawdę jedyny istotny problem to ułożenie rurociągów. Jednak tu możliwości jest sporo, bo można je schować np. wewnątrz szkieletowych ścianek działowych, za sufitami podwieszanymi itd. Najlepszy sposób to zaprosić fachowca do domu na wstępne oględziny. Może zaproponować rozwiązanie, które nam w ogóle nie przyjdzie do głowy, np. wykorzystanie nieczynnego kanału kominowego. Cała reszta to już naprawdę nie problem.

Jarosław Antkiewicz

Budujemy Dom wrzesień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze listopad 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn pełen inspiracji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum