Remont konstrukcji podłogi - układy warstw dla 3 wariantów podłóg
Remont konstrukcji podłogi - układy warstw dla 3 wariantów podłóg
Zwykle ze starej podłogi chcemy zrobić typową podłogę na gruncie lub stropie, poprawiając izolację przeciwwilgociową, cieplną lub dźwiękową. By to osiągnąć, remont konstrukcji podłogi będzie za każdym razem nieco inny. Niektóre elementy starej podłogi trzeba usunąć, a na ich miejsce dodać nowe.
Legary od słupków izolowano warstwą papy, a deski często od spodu pokrywano środkiem grzybobójczym. Przestrzeń podpodłogowa była wentylowana - albo przez kratki w ścianach fundamentowych, albo łączące się z pomieszczeniem.
Podłoga drewniana na legarach: (a) na gruntach suchych; (b) na gruntach wilgotnych
Jeśli grunt był wilgotny, albo usunięto starą zagrzybioną podłogę i obawiano się, że podłoże może zawierać zarodniki grzybów, układ warstw był nieco inny.
Układ warstw podłogi, gdy podłoże może zawierać zarodniki grzybów:
10 cm ubitego gruzu;
10-15 cm betonu;
izolacja z papy, cementu z dodatkami uszczelniającymi lub warstwa asfaltu;
podkładki z cegieł;
legary;
deski podłogowe.
Podłoga także była wentylowana. Po usunięciu starej podłogi z desek, legarów i słupków mamy zwykle dość miejsca, by w sytuacji opisanej w pierwszym wariancie ułożyć na istniejącym podkładzie z gruzu.
warstwę betonu grubości ok. 10 cm - wystarczy klasy C 8/10 (B10);
izolację przeciwwilgociową z papy lub folii układanej na zakład szerokości min. 15 cm i wywiniętej na ściany;
izolację cieplną z twardego styropianu, polistyrenu ekstrudowanego (XPS) lub specjalnej wełny mineralnej - najlepiej nie mniej niż 10 cm;
warstwę folii;
wylewkę podłogową o grubości co najmniej 4-5 cm, najlepiej zbrojoną siatką stalową (im warstwa cieńsza, tym siatka jest bardziej pożądana).
Jeśli na te warstwy mamy zbyt mało miejsca, to po konsultacji z konstruktorem, który oceni nośność podłoża, można ewentualnie pominąć warstwę betonu, ułożyć izolację przeciwwilgociową, a na niej płyty z polistyrenu ekstrudowanego, który jest twardszy i mniej nasiąkliwy niż zwykły styropian.
Remont w drugim z przedstawionych wariantów różni się tym, że mamy już gotową płytę betonową, a czasem nawet bardzo dobrą izolację wykonaną z asfaltu. Oczywiście trzeba sprawdzić, czy płyta betonowa jest w dobrym stanie i ewentualnie zaszpachlować w niej większe nierówności czy pęknięcia. Czasem mogą być widoczne regularne, biegnące przez całą płytę pęknięcia - jeśli w płycie nie wykonano dylatacji, to pojawiły się same.
Jeśli beton w tych miejscach nie kruszy się, to raczej nie są one niebezpieczne (warto to skonsultować z konstruktorem), trzeba jednak pamiętać o naprawie izolacji przeciwwilgociowej w tych miejscach.
Jeśli jednak cała płyta jest spękana, a jej powierzchnia łuszczy się, to konstruktor powinien zdecydować, czy:
stary beton trzeba usunąć;
można go pokryć nową kilkucentymetrową warstwą;
uszkodzenia nie są groźne, bo złuszczenie powierzchni wynika np. tylko z niewłaściwej pielęgnacji betonu po ułożeniu.
Podłoga na stropach o nierównej powierzchni
Budowane dawniej stropy np. Kleina lub składające się z belek stalowych i płyt wypełniających (np. WPS) miały nierówną powierzchnię, na której układano legary i podłogę drewnianą. Czasem satysfakcjonuje nas poprawienie tej podłogi, tak by nie skrzypiała.
Strop na belkach stalowych można wyciszyć, dodając podkładki pomiędzy belkami i legarami oraz wypełniając pustą przestrzeń pomiędzy legarami wełną mineralną. Obciążenie stropu wzrośnie bardzo nieznacznie
Możemy jednak chcieć zmienić wierzchnią warstwę stropu, tak by uzyskać w pełni stabilne podłoże, możliwe do wykończenia w dowolny sposób.
Uwaga! Zmiany w konstrukcji stropu zwykle wiążą się z jego dodatkowym obciążeniem, dlatego konieczna jest konsultacja z konstruktorem, który określi, czy takie zmiany są dopuszczalne.
Podstawowym celem jest uzyskanie równej i stabilnej górnej powierzchni stropu. Po usunięciu starych desek podłogowych i legarów powstałe zagłębienia wypełnia się warstwą lekkiego kruszywa, np. keramzytu. Kruszywo dobrze jest wymieszać z niewielką ilością cementu lub spryskać jego powierzchnię rzadką zaprawą cementową tzw. szprycem - pozwala to ustabilizować kruszywo. Na tak przygotowanym podłożu można wykonać wylewkę podłogową grubości 4-5 cm, jednak oznacza to znaczne obciążenie i i wyłączenie pomieszczeń z użytkowania na miesiąc, czas potrzebny na związanie i wyschnięcie wylewki oraz ułożenie nowej posadzki.
Uwaga! Wysychania wylewki nie należy zbytnio przyspieszać przez intensywne wietrzenie i ogrzewanie, bo nie osiągnie ona odpowiedniej wytrzymałości. Generalnie można przyjąć, że wylewki anhydrytowe nadają się do użytkowania szybciej niż cementowe, są jednak mniej odporne na wilgoć.
Alternatywą jest ułożenie tzw. suchego jastrychu z płyt gipsowo-włóknowych lub systemowych, specjalnych płyt gipsowo-kartonowych. Na takim podkładzie posadzkę można układać już następnego dnia, jednak płyty są wrażliwe na wilgoć znacznie bardziej niż zwykłe jastrychy cementowe i ich stosowanie w łazienkach jest nieco ryzykowne.
Podłoga na stropach drewnianych
W starych domach podłogi na stropach drewnianych, szczególnie od strony nieużytkowych poddaszy (strychów), bywały wykonywane w najprostszy możliwy sposób, po prostu przez przybicie desek do belek stropowych. W lepszym wykonaniu na belkach opierano legary, a nawet wykonywano bardziej finezyjne konstrukcje np. z samonośnym tzw. ślepym pułapem (od dołu) poprawiającym wygłuszenie stropu. Stare stropy wypełniano najczęściej tzw. polepą, rzadziej suchym piaskiem, co w pewnym stopniu poprawiało właściwości termoizolacyjne i utrudniało rozprzestrzenianie się ognia.
Remont podłóg na takich stropach można wykonać zgodnie z zaleceniami zawartymi w artykułach: o stabilizacji podłóg drewnianych oraz o naprawach posadzki. Z obciążaniem stropu warstwą wylewki trzeba być jednak bardzo ostrożnym, bo szczególnie nad ostatnią kondygnacją użytkową mają one często niewielką nośność.
Strop drewniany z sufitem podwieszanym i posadzką pływającą na warstwie wełny mineralnej
Redaktor: Jarosław Antkiewicz
FAQ Pytania i odpowiedzi
Jakie są typowe metody budowy starej podłogi na gruncie?
Stara podłoga na gruncie często była budowana na legarach opartych na słupkach ceglanych, podkładzie betonowym, stropach o nierównej powierzchni (np. Kleina), lub stropach drewnianych belkowych.
Jak wyglądała konstrukcja podłogi na słupkach murowanych?
Po wybraniu ziemi roślinnej układano warstwę ubitego gruzu (lub grubego piasku), ustawiano słupki ceglane, na nich legary drewniane, a następnie deski podłogowe. Legary izolowano od słupków warstwą papy, a deski często pokrywano środkiem grzybobójczym. Przestrzeń podpodłogowa była wentylowana.
Jakie warstwy stosowano przy wilgotnym gruncie lub podłożu zawierającym zarodniki grzybów?
W przypadku wilgotnego gruntu lub obawy o zarodniki grzybów układano 10 cm ubitego gruzu, 10-15 cm betonu, izolację z papy lub cementu z dodatkami uszczelniającymi, podkładki z cegieł, legary i deski podłogowe. Podłoga była wentylowana.
Jakie są zalecenia dotyczące zmiany konstrukcji podłogi na stropach o nierównej powierzchni?
Po usunięciu starych desek podłogowych i legarów zagłębienia wypełnia się lekkim kruszywem (np. keramzytem) wymieszanym z cementem lub spryskanym zaprawą cementową. Na takim podłożu można wykonać wylewkę podłogową grubości 4-5 cm, lub zastosować suchy jastrych z płyt gipsowo-włóknowych.
Jakie są wyzwania przy remoncie podłóg na stropach drewnianych?
W starych domach podłogi na stropach drewnianych często były prosto zbudowane przez przybicie desek do belek stropowych. Remont takich podłóg wymaga ostrożności przy obciążaniu stropu wylewką, zwłaszcza nad ostatnią kondygnacją użytkową, ze względu na ograniczoną nośność. Istotnym problemem jest także skuteczne wygłuszenie stropu.
Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.
W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.