Grupy produktowe
Główne grupy produktowe obejmują trzy rodzaje pędzli - drewniane, dwukomponentowe i rodzinę pędzli płaskich. Jakie są właściwości każdej z nich?
Pędzle drewniane to najczęściej pędzle specjalistyczne, przeznaczone do różnego rodzaju zastosowań, przeważnie uniwersalne. Warto zwrócić uwagę na jakość ich rękojeści - wykonanie z selekcjonowanego drewna bukowego, szlifowane lub lakierowane wykończenie posiadają angielskie pędzle uznanej marki Proline. Przydatnym elementem jest otwór w rękojeści, który pozwala na zawieszenie pędzla podczas prac malarskich np. na drabinie.
Ta sama marka produkuje wysokiej klasy dwukomponentowe pędzle Soft Touch, z ergonomiczną rękojeścią i okuciem ze stali nierdzewnej. Głowice tych pędzli umieszczone są w opakowaniach z PVC, co pozwala na wygodne przechowywanie pędzla pomiędzy jedną a drugą pracą.
I w końcu podstawowa rodzina pędzli płaskich, z plastikową, jednokomponentową rękojeścią i okuciem wykonanym z blachy tin-plated.
Oznaczenia pędzli
Wybór odpowiedniego narzędzia ułatwia oznaczenie, zastosowane przez producenta. Powinno być intuicyjne, tak aby w łatwy sposób można było odnaleźć właściwy pędzel. Na opakowaniach znajdują się zwykle szczegółowe dane, w tym wymiary części roboczych.
Dobrym zwyczajem jest posłużenie się podziałem kolorystycznym, dostosowanym do przeznaczenia i rodzaju farby. Znaleźć je można na etykietach, opakowaniach i rękojeści. W przypadku firmy Proline, pod logotypem producenta znajduje się grawer lub tampodruk, dzięki któremu po wyrzuceniu opakowania nadal w łatwy sposób będzie można odczytać, do jakich prac i farb dedykowany jest pędzel.
Podział kolorystyczny/opis przeznaczenia:
Co to jest i do czego służy pędzel angielski?
Rodzaje pędzli i ich główne przeznaczenie
W zależności od charakteru pracy, powierzchni i miejsca aplikacji farby, stosowane są różnego rodzaju pędzle. Mogą to być:
- PĘDZLE PŁASKIE, czyli najbardziej uniwersalne i najpopularniejsze narzędzia malarskie, które sprawdzają się większości podstawowych prac malarskich.
- PĘDZLE KĄTOWE / KALORYFEROWE. Ich długi trzonek i zagięty kształt sprawdzą się doskonale przy malowaniu trudno dostępnych powierzchni, np. za kaloryferami lub miejsc znajdujących się w wyższych partiach. Przeznaczony do prac malarskich wszystkimi rodzajami farb i lakierów.
- ŁAWKOWCE, ŁAWKOWCE MINI, TAPETOWCE, które są idealne do wydajnego malowania dużych powierzchni, a także do wszystkich prac przygotowawczych, takich jak mycie, odpylanie, gruntowanie, itp.
- PĘDZLE OKRĄGŁE - niezastąpione przy malowaniu określonych kształtów, drobnych elementów, miejsc trudnodostępnych np. rozet, elementów ogrodzenia itp.
- PĘDZLE SKOŚNE / ŚCIĘTE WŁOSIE - stworzone są do malowania odcięć, ram okiennych, itp.
W przypadku firmy Proline, w zależności od rodzaju pracy, do jakiej są dedykowane, pędzle oznaczone zostały określonymi symbolami. I tak:
- Pędzle płaskie
- symbole Proline grupa Professional: 41106-41110,
- symbole Proline grupa Premium: 41440-41445; 41446-41451,
- symbole Proline grupa Standard: 41400-41406.
- Pędzle kątowe / kaloryferowe
- symbole Proline grupa Professional: 41500-41503; 41510-41513.
- Ławkowce, ławkowce mini, tapetowce
- symbole Proline grupa Professional: 41520; 41521-41524; 41530-41531.
- Pędzle okrągłe
- symbole Proline grupa Premium: 41480-41482.
- Pędzle skośne / ścięte włosie
- symbole Proline grupa Professional: 41470-41473.
Arsenał urządzeń niezbędnych do remontu, w tym malowania mieszkania, warto uzupełnić o:
- Mieszadła ręczne do farb.
- symbole Proline: 41560; 41561; 41562,
- Skrobak wielofuncyjny.
- Folię antychlap.
- symbole Proline: 41320-41323,
- Kurtyny przeciwpyłowe:
- symbole Proline: 41317, 41318.
Na koniec warto zauważyć, że pędzle dostępne są w różnych szerokościach włosia. W tym przypadku wyboru należy dokonać uwzględniając wielkość powierzchni, która ma zostać pokryta farbą lub lakierem.