Kompletny przewodnik po narzędziach malarskich. Jakie pędzle wybrać?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Kompletny przewodnik po narzędziach malarskich. Jakie pędzle wybrać?

Wszelkiego rodzaju prace malarskie wymagają użycia pędzli odpowiednio dobranych dla danej aplikacji. W grę wchodzi szereg czynników, odpowiedzialnych za to, czy narzędzie sprawdzi się w pracy. Inny pędzel będzie właściwy do pomalowania kaloryfera, inny do ram okiennych, a jeszcze inny do dużych powierzchni. Poniższy artykuł pomoże poruszać się w gąszczu dostępnych pędzli malarskich.

aktualizacja: 2024-03-19 14:37:24
PROFIX (PROLINE)
Czego dowiesz się z artykułu?
 • Jakie są rodziny produktowe wśród pędzli?
 • Jakie są oznaczenie pędzli?
 • Jakie są rodzaje pędzli i ich główne przeznaczenie?

Grupy produktowe

Główne grupy produktowe obejmują trzy rodzaje pędzli - drewniane, dwukomponentowe i rodzinę pędzli płaskich. Jakie są właściwości każdej z nich?

Pędzle drewniane to najczęściej pędzle specjalistyczne, przeznaczone do różnego rodzaju zastosowań, przeważnie uniwersalne. Warto zwrócić uwagę na jakość ich rękojeści - wykonanie z selekcjonowanego drewna bukowego, szlifowane lub lakierowane wykończenie posiadają angielskie pędzle uznanej marki Proline. Przydatnym elementem jest otwór w rękojeści, który pozwala na zawieszenie pędzla podczas prac malarskich np. na drabinie.

Ta sama marka produkuje wysokiej klasy dwukomponentowe pędzle Soft Touch, z ergonomiczną rękojeścią i okuciem ze stali nierdzewnej. Głowice tych pędzli umieszczone są w opakowaniach z PVC, co pozwala na wygodne przechowywanie pędzla pomiędzy jedną a drugą pracą.

I w końcu podstawowa rodzina pędzli płaskich, z plastikową, jednokomponentową rękojeścią i okuciem wykonanym z blachy tin-plated.

Oznaczenia pędzli

Wybór odpowiedniego narzędzia ułatwia oznaczenie, zastosowane przez producenta. Powinno być intuicyjne, tak aby w łatwy sposób można było odnaleźć właściwy pędzel. Na opakowaniach znajdują się zwykle szczegółowe dane, w tym wymiary części roboczych.

Dobrym zwyczajem jest posłużenie się podziałem kolorystycznym, dostosowanym do przeznaczenia i rodzaju farby. Znaleźć je można na etykietach, opakowaniach i rękojeści. W przypadku firmy Proline, pod logotypem producenta znajduje się grawer lub tampodruk, dzięki któremu po wyrzuceniu opakowania nadal w łatwy sposób będzie można odczytać, do jakich prac i farb dedykowany jest pędzel.

Podział kolorystyczny/opis przeznaczenia:

Opis przeznaczenia pędzli malarskich

 

Co to jest i do czego służy pędzel angielski?

Rodzaje pędzli i ich główne przeznaczenie

W zależności od charakteru pracy, powierzchni i miejsca aplikacji farby, stosowane są różnego rodzaju pędzle. Mogą to być:

 1. PĘDZLE PŁASKIE, czyli najbardziej uniwersalne i najpopularniejsze narzędzia malarskie, które sprawdzają się większości podstawowych prac malarskich.
 2. PĘDZLE KĄTOWE / KALORYFEROWE. Ich długi trzonek i zagięty kształt sprawdzą się doskonale przy malowaniu trudno dostępnych powierzchni, np. za kaloryferami lub miejsc znajdujących się w wyższych partiach. Przeznaczony do prac malarskich wszystkimi rodzajami farb i lakierów.
 3. ŁAWKOWCE, ŁAWKOWCE MINI, TAPETOWCE, które są idealne do wydajnego malowania dużych powierzchni, a także do wszystkich prac przygotowawczych, takich jak mycie, odpylanie, gruntowanie, itp.
 4. PĘDZLE OKRĄGŁE - niezastąpione przy malowaniu określonych kształtów, drobnych elementów, miejsc trudnodostępnych np. rozet, elementów ogrodzenia itp.
 5. PĘDZLE SKOŚNE / ŚCIĘTE WŁOSIE - stworzone są do malowania odcięć, ram okiennych, itp.
Szukajcie ekspozycji Proline w dobrych sklepach z farbami, narzędziami i na www.narzedzianonstop.pl

W przypadku firmy Proline, w zależności od rodzaju pracy, do jakiej są dedykowane, pędzle oznaczone zostały określonymi symbolami. I tak:

 1. Pędzle płaskie
 • symbole Proline grupa Professional: 41106-41110,
 • symbole Proline grupa Premium: 41440-41445; 41446-41451,
 • symbole Proline grupa Standard: 41400-41406.
 1. Pędzle kątowe / kaloryferowe
 • symbole Proline grupa Professional: 41500-41503; 41510-41513.
 1. Ławkowce, ławkowce mini, tapetowce
 • symbole Proline grupa Professional: 41520; 41521-41524; 41530-41531.
 1. Pędzle okrągłe
 • symbole Proline grupa Premium: 41480-41482.
 1. Pędzle skośne / ścięte włosie
 • symbole Proline grupa Professional: 41470-41473.

Arsenał urządzeń niezbędnych do remontu, w tym malowania mieszkania, warto uzupełnić o:

 1. Mieszadła ręczne do farb.
 • symbole Proline: 41560; 41561; 41562,
 1. Skrobak wielofuncyjny.
 • symbol Proline: 31122,
 1. Folię antychlap.
 • symbole Proline: 41320-41323,
 1. Kurtyny przeciwpyłowe:
 • symbole Proline: 41317, 41318.
Pędzle malarskie Proline


Na koniec warto zauważyć, że pędzle dostępne są w różnych szerokościach włosia. W tym przypadku wyboru należy dokonać uwzględniając wielkość powierzchni, która ma zostać pokryta farbą lub lakierem.

Zdaniem naszych Czytelników

10 Oct 2023, 20:13

Komentarz dodany przez KEFF: Mało kompletny ten przewodnik. Brakuje choćby wałków.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image