Cechy stylu loftowego
Większość z nas dobrze wie, jak wyglądają wnętrza loftowe:
- przestrzeń,
- wysoki sufit,
- duże okna,
- ceglane detale,
- betonowa baza,
- skóry,
- metalowe i czarne, stalowe szczegóły
Oraz elementy, odwołujące się do tego, skąd styl ten się wywodzi, czyli:
- odkryte rury,
- odkryte żarówki
- odkryte kable.
To wszystko tworzy atmosferę, jaka panowała w starych fabrykach, magazynach i innych budynkach poprzemysłowych, które systematycznie adaptowano na mieszkalne w latach 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Królowała tu prostota, zmierzająca nawet ku surowości i minimalizmowi, którą podkreślały niewykończone powierzchnie ścian, czy betonowe podłogi. Surowość tę rekompensował jednak niezwykły klimat, jaki panował wewnątrz tak zaaranżowanych pomieszczeń. To dlatego, od ponad sześciu dekad wciąż próbujemy odwzorowywać ten styl w naszych wnętrzach. Jak jednak sprawić, by mimo surowości materiałów wykończeniowych, z jakich korzystamy mieszkania w stylu loftowym były przytulne i ciepłe?
Rośliny w stylu loftowym
Z szarością betonu, stonowanymi kolorami kamienia i ceglaną czerwienią, czyli wszystkimi kolorami, jakimi charakteryzują się wnętrza industrialne pięknie będą komponować się rośliny. Postawić warto przede wszystkim na te zielone, liściaste – ich barwa wspaniale ociepli surowe wnętrza w loftowym stylu. Zielone rośliny zawsze wprowadzają ciepły nastrój i stwarzają wrażenie przytulności. Jeśli chcemy dobrać te, które będą pasować do stylu industrialnego, to zdecydujmy się na odcień nasyconej zieleni. Beton we wnętrzu będzie idealną bazą i tłem dla takich roślin. Bardzo dobrze sprawdzą się rośliny zwisające, ale też duże kwiaty stojące, np. drzewa lub trawy. Taki wybór spotęguje efekt przestrzeni i wysokości pomieszczeń, jednocześnie ocieplając pofabryczną stylistykę.
Naturalne drewno w stylu loftowym
Beton i kamień to najczęściej wybierane motywy do wnętrz, w których króluje loftowy styl. To dość naturalny wybór, bo właśnie te wzory i kolory zdobiły poprzemysłowe budynki. Nowoczesne wnętrza w tym stylu również je lubią, ponieważ bardzo dobrze komponują się z typowymi detalami i ozdobami – stalowymi lub metalowymi nogami stołów lub komód, czy z minimalistycznymi meblami. Kamień i beton we wnętrzach charakteryzują się jednak dość zimnym odbiorem. Jest jednak jeden motyw, który nie dość, że świetnie pasuje do industrialnych pomieszczeń, to jeszcze potrafi cudownie je ocieplić – drewno. To kolejny wzór, który wyróżnia styl loftowy. Motyw drewna, najlepiej w ciepłych odcieniach, potrafi zmiękczyć klimat w każdym wnętrzu. Industrialne, betonowe wnętrza też bardzo lubią jego towarzystwo, bo wspaniale współgrają z drewnem kolorystycznie oraz świetnie równoważą wzajemnie swoją surowość i ciepło.
Duże przeszklenia w stylu loftowym
Mieszkanie loftowe nie miałoby tego niepowtarzalnego stylu, gdyby nie dwa, bardzo ważne wyróżniki: przestrzeń i światło. Jedno łączy się z drugim – im większe okna, tym bardziej spotęgowany efekt doświetlenia i przestronności. Ale zasada ta sprawdza się tylko za dnia. Kiedy światło słoneczne już nie będzie zaglądało do Twoich dużych, industrialnych okien, potrzebne Ci będzie dobrze dobrane światło sztuczne. Styl loftowy, zwłaszcza nowoczesne wnętrza w tym stylu stawiają na dużo punktów świetlnych. Wszystko po to, by odpowiednio dobierać jego moc do sytuacji, chwili i potrzeb. Lampy, lampki, okazałe żyrandole lub po prostu żarówki wiszące na kablach będą bardzo dobrym wyborem. Rozmieść je w różnych miejscach, zadbaj o ciepłe światło, a kiedy tylko zapadnie zmrok zapal te punkty, które będą Ci potrzebne. Ciepłe i wielopunktowe oświetlenie nie tylko dobrze doświetli przestronne pomieszczenie, ale też nada mu nastrojowej i przytulnej aury.
Zastosowanie tkanin w stylu loftowym
Kolejnym sposobem na ocieplenie wnętrz, w których dominuje styl industrialny jest uzupełnienie ich różnymi tkaninami. Mieszkanie w stylu loftowym nabierze wtedy przyjemniejszego i delikatniejszego charakteru, a beton i kamień we wnętrzach nie będą wydawały się zimne i nieprzyjazne. Jak wprowadzić tekstylne dodatki do pomieszczeń w tym stylu? Możesz rozpocząć od dużej kanapy z materiałową tapicerką. Najlepiej, jeśli będzie w kolorze ciepłego beżu, brązu, szarości lub ochry. Do tego oczywiście ozdobne poduszki, na których może pojawić się delikatny wzór, np. geometryczny lub graficzny oraz nieco bardziej wyraźny kolor. Koce i narzuty możesz swobodnie rozmieścić na kanapie, fotelach, czy krzesłach. Jeśli chodzi o zasłony, to wnętrza industrialne raczej nie wymagają ich użycia – okna są tu duże, dlatego firany, czy inne tekstylia okienne mogłyby przyćmić ten efekt. Jeśli jednak zależy Ci na ich zasłonięciu, dobierz stylowe tkaniny, współgrające z resztą kolorystyki pomieszczenia. Na koniec dodaj dywan. Raczej niewielki, który wyeksponuje, a nie przykryje podłogę z motywem betonu lub kamienia.
Ciepłe kolory w stylu loftowym
Surowe wnętrza i styl industrialny to nie tylko zimne kolory – szarość, czy metaliczne i czarne ozdoby. Dom w stylu loftowym to też ciepłe, przyjazne odcienie. Jeśli postawisz właśnie na takie barwy to Twoje pomieszczenia nie będą miały nic wspólnego z chłodnym klimatem. Wręcz przeciwnie – wnętrze zyska ciepłego, przyjaznego klimatu. Jak wprowadzić takie kolory we wnętrza industrialne? Nie rezygnuj z typowych motywów, ale wypróbuj je w innych barwach! Beton na podłogach lub ścianach nie musi przybierać stalowoszarego, zimnego odcienia. Możesz postawić na strukturę i wygląd betonu w innych kolorach, np. ciepłej szarości, beżu, czy nawet brązu. Pomocne będą np. płytki imitujące beton. Wybór tu jest naprawdę szeroki. Sytuacja wygląda podobnie jeśli chodzi o kamień we wnętrzach. Płytki imitujące kamień dostępne są w wielu różnych kolorach i wzorach, również tych ciepłych, które nadadzą wnętrzu przytulności i intymnego charakteru. Jeśli te ciepłe barwy uzupełnisz dodatkami właściwymi dla industrialnej estetyki to stworzysz niepowtarzalne, ale pełnoprawne mieszkanie loftowe!
źródło i zdjęcia: Ceramika Paradyż