Kotły elektryczne - działanie i budowa

Kotły elektryczne - działanie i budowa

Wodna instalacja grzewcza z kotłem elektrycznym... Dlaczego nie? Choć nie jest to rozwiązanie często stosowane, bywa niekiedy przydatne i wcale nie musi być bardzo kosztowne w eksploatacji, jeśli tylko instalacja jest dobrze zaprojektowana i wykonana. A sam kocioł, jako dodatkowe źródło ciepła, może się okazać prawdziwym strzałem w dziesiątkę!

Energia elektryczna jako źródło ciepła w domu nie wzbudza entuzjazmu. W minionych czasach przerwy w jej dostawie były na porządku dziennym, a i obecnie się zdarzają, do tego prąd jest przecież drogi...

Dlaczego warto wybrać kocioł elektryczny?

Zwolennicy tego rozwiązania twierdzą, że prąd jest najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, a korzystanie z energii elektrycznej nie pomnaża uciążliwych zanieczyszczeń środowiska. Szkodliwe substancje powstają nie w domach, ale tam, gdzie ta energia jest wytwarzana, to zaś umożliwia skuteczne oczyszczanie spalin.

Przeciwnicy natomiast uważają, że spaliny emitowane do atmosfery przez elektrownie węglowe stanowią poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego w postaci kwaśnych deszczy oraz efektu cieplarnianego. Dodatkowo wytwarzanie energii elektrycznej wiąże się z gromadzeniem tysięcy ton odpadów. Jak widać zdania są podzielone, ale wiele przemawia za tym, że zakup kotła elektrycznego to opłacalna inwestycja.

Kotły na prąd mają sporo zalet, m.in. bardzo wysoką, niemal stuprocentową sprawność. Cena takiego urządzenia jest zazwyczaj dużo niższa niż podobnej mocy kotła gazowego lub olejowego.

Kocioł elektryczny jest wygodny w użyciu, nie wymaga komina, nie usuwa się zeń popiołu, a także nie stwarza ryzyka zaczadzenia. Zajmuje mało miejsca i można go zamontować w dowolnym pomieszczeniu w domu.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej

Rodzaje kotłów elektrycznych

Większość kotłów elektrycznych to małe i lekkie urządzenia jednofunkcyjne, wykonane w wersji wiszącej. Mogą współpracować z zasobnikiem c.w.u., dzięki czemu jedno urządzenie zapewni także ciepłą wodę.

Są również dostępne kotły stojące, zazwyczaj dużej mocy i z wbudowanym zasobnikiem lub ich tańsze odmiany bez zasobnika, a więc bez możliwości podgrzewania c.w.u. 

Schemat instalacji centralnego ogrzewania z zasobnikiem c.w.u.
Schemat instalacji centralnego ogrzewania z zasobnikiem c.w.u.; ----> - kierunek przepływu wody

Jak działa kocioł elektryczny?

Kocioł elektryczny ma prostą budowę. Źródłem ciepła jest w nim najczęściej grzałka, czyli metalowy drut oporowy w osłonie stalowej, miedzianej lub mosiężnej. Osłona ta zabezpiecza grzałkę przed kontaktem z wodą (podobnie jak w czajnikach elektrycznych). Kocioł może mieć jedną grzałkę lub kilka - ich liczba wpływa na moc kotła.

Elektryczny kocioł wodny EKW Chorąży AsC - budowa
Elektryczny kocioł wodny EKW Chorąży AsC - wys. 700 mm, szer. 540 mm, gł. 265 mm, rozstaw 100 mm: 2. Płyta montażowa, 3. Podstawa do mocowania automatyki, 4. Wyświetlacz LED, 5. Panel sterujący, 9. Zespół grzewczy, 12. Przekaźniki, 13. Króciec zasilający ¾'' (1'' dla AsP, AsBI, AsBIII), 14. Króciec powrotny ¾'' (1'' dla AsP, AsBI, AsBIII), 15. Elektroniczna pompa c.o., 17. Manometr 4 bary, 18. Naczynie przeponowe 8l (4l dla AsC), 22. Odpowietrznik solarny, 26. Przepływowy podgrzewacz wody

Gdy kocioł ma wiele grzałek, włączają się one kolejno wraz ze wzrostem zapotrzebowania na ciepło, a więc moc kotła odpowiednio się zwiększa. Stopnie grzewcze składają się na całkowitą moc kotła, a ich sekwencyjne uruchamianie sterowane jest automatycznie. Proces ten można uzależnić od temperatury wody powrotnej, temperatury w tzw. pomieszczeniu kontrolnym (automatyka pokojowa) lub temperatury panującej na zewnątrz (automatyka pogodowa). Kocioł jest sterowany tak, żeby przez włączanie i wyłączanie jego moc była dopasowywana do rzeczywistego zapotrzebowania budynku na ciepło. 

Urządzenie może być także wyposażone w programator czasowy, zapewniający pracę według wytycznych ustalonych przez domowników. Dzięki temu, nad ranem może ogrzewać dom do temperatury wyższej niż przeciętnie (np. 22-23°C zamiast 20°C), a w dzień włączać się dopiero wtedy, gdy spadnie ona poniżej określonego minimum.

Im bardziej rozbudowana jest automatyka, tym kocioł jest droższy, większe są jednak możliwości obniżania kosztów ogrzewania.

Kocioł elektryczny jest zazwyczaj wyposażony w przeponowe naczynie wzbiorcze i pompę obiegową niezbędne do funkcjonowania urządzenia. Przed uszkodzeniem kocioł chroni zawór bezpieczeństwa oraz termostaty, a przed przeciążeniem instalacji elektrycznej zabezpieczają ograniczniki poboru ­prądu.

Kocioł elektryczny ma też najczęściej tzw. układ przeciwzamarzaniowy, czyli taką pozycję ustawienia termostatu, która włącza kocioł w przypadku, gdy temperatura spadnie poniżej np. +5°C.

Warto też sprawdzić, czy kocioł ma wbudowaną tzw. grupę bezpieczeństwa, czyli manometr, naczynie wzbiorcze i zawór bezpieczeństwa. Układ ten zapobiega nadmiernemu wzrostowi ciśnienia wody w instalacji grzewczej, co mogłoby doprowadzić do jej poważnego uszkodzenia.

Jeśli moc kotła jest niewielka, wystarcza zasilanie prądem jednofazowym 230 V. Kotły większej mocy muszą być zasilane prądem trójfazowym.

Kupując kocioł elektryczny, warto sprawdzić, jakie ma on wyposażenie. Może się bowiem okazać, że niektóre z wymienionych tu elementów, np. pompa obiegowa lub naczynie wzbiorcze, muszą być zamontowane osobno.

Joanna Dąbrowska
fot. otwierająca: Kospel

Joanna Dąbrowska
Joanna Dąbrowska

W prasie budowlano-wnętrzarskiej od początku drogi zawodowej. W miesięczniku „Budujemy Dom” pracuję od kilkunastu lat. Moja ulubiona tematyka to architektura i aranżacja wnętrz. Śledzę trendy i nowości rynkowe. Cenię sobie kontakt z naturą. Kocham jazdę na nartach i pływanie kajakiem. W wolnym czasie spełniam marzenia podróżnicze - bliskie i dalekie.

Komentarze

Jak teraz jest przygotowywana cwu?Można dać bufor przystosowany do dwóch źródeł ciepła i wykorzystać grzałkę elektryczną zasilaną przez przetwornicę z paneli. 3kW spokojnie podgrzeje kilkaset litrów wody. Trzeba to tak przemyśleć, że w słoneczny dzień, gdy pracują panele ...
retrofood
04-02-2022 16:29
Do czego ten kocioł? Ogrzewanie czy woda bytowa? Jaka instalacja, w sensie jaka temperatura na wylocie i powrocie?
Gość Dominik
04-02-2022 16:21
Witam Mam kościoł na pellet i fotowoltaike z zapasem około 3 kw. Myślałem o dołożeniu dodatkowego elektrycznego kotła co żeby wspomagał kocioł na pellet .... lub bufor z grzałką. Nie wiem co jest lepszym rozwiązaniem ? Jeżeli piec to gdzie? Na powrocie czy na zasilaniu ??
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz