PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Armatura instalacyjna

F-Power - nowa linia zaworów kulowych. Gdzie tkwi sekret niezawodności?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Zawory kulowe służą do odcinania dopływu wody lub innych mediów. To rozwiązanie jest powszechnie stosowane. Jednak od jakiegoś czasu coraz większą wagę przykłada się nie tylko do funkcji, ale również do tego, jaki wpływ na środowisko ma określony produkt. Niemal w każdej dziedzinie głośno podkreśla się konieczność zastosowania w produkcji materiałów ekologicznych i zostawiających jak najmniejszy ślad węglowy. Ta potrzebna światu tendencja nie ominęła także rynku instalacyjnego i armatury wodnej. Przykładem jest nowa linia zaworów kulowych F-Power, w przypadku których producent, firma FERRO, postawił na przyjazne dla człowieka i środowiska komponenty.

Jak jest zbudowany zawór F-Power?

Jak już zostało wspomniane, zawory kulowe są tym elementem armatury zaporowej, którego zadaniem jest zamykać i otwierać przepływ wody (ale także roztworu glikolu o maksymalnym stężeniu do 50% czy sprężonego powietrza). Pod korpusem - obudową mechanizmu, znajduje się napęd ręczny (będący jednoramienną dźwignią lub motylkiem), trzpień z dławikiem oraz gniazdo wraz z kulą.

Budowa zaworu kulowego z serii F-Power. fot. FERRO
Budowa zaworu kulowego z serii F-Power. fot. FERRO

Kula posiada z dwóch stron wydrążony otwór, przez który przepływa medium, jeśli zawór jest otwarty. Obrócenie dźwigni bądź motylka o 90 stopni, obraca kulkę znajdującą się wewnątrz zaworu, tym samym zamykając przepływ.

Zastosowanie zaworów z serii F-Power

Seria zaworów kulowych F-Power znajduje swoje zastosowanie w instalacjach wodociągowych, grzewczych, sprężonego powietrza, a także solarnych i chłodniczych (z roztworem glikolu o maksymalnym stężeniu do 50%).

Podłączenie wiszącego kotła gazowego do instalacji wodnej w wykorzystaniem zaworów motylkowych z serii F-Power. fot. FERRO
Podłączenie wiszącego kotła gazowego do instalacji wodnej w wykorzystaniem zaworów motylkowych z serii F-Power. fot. FERRO

Zawory F-power pracują z medium, którego temperatura nie przekracza 120°C i nie spada poniżej -30°C (Roztworu glikolu o maksymalnym stężeniu 50%). W zależności od modelu, zawory mogą pracować pod ciśnieniem od 16 bar - 1,6 MPa, poprzez 25 bar - 2,5 MPa po 30 bar - 3,0 MPa.

Podłączenie gruntowej pompy ciepła do instalacji wodnej w wykorzystaniem zaworów motylkowych z serii F-Power. fot. FERRO
Podłączenie gruntowej pompy ciepła do instalacji wodnej w wykorzystaniem zaworów motylkowych z serii F-Power. fot. FERRO

Warto w tym miejscu podkreślić, że znakomita większość zaworów z linii F-Power to zawory pełnoprzelotowe. Dzięki temu, że należą do grupy zaworów pełnoprzelotowych nie generują dodatkowych oporów hydraulicznych w instalacji.

Materiały zastosowane do produkcji zaworów F-Power

Ze względu na dbałość o środowisko, bardzo istotne jest to, z jakiego materiału zostały wytworzone zawory. M.in. dlatego zawory z serii F-Power wykonane zostały w sposób znacznie ograniczający obecność niklu. Wyprodukowano je z mosiądzu, a dokładniej ze stopu CW617N-4MS, w którym znajduje się nie więcej niż 0,1% niklu i maksymalnie 2,2% ołowiu. Co istotne, na wewnętrznej powierzchni, która wchodzi w bezpośredni kontakt z medium, nikiel w ogóle nie występuje.

Z dbałością o środowisko naturalne

Fakt tak znikomej obecności niklu i ołowiu w zaworach kulowych F-Power jest bardzo korzystny dla środowiska. Nie ma bowiem zagrożenia, że pierwiastki te przedostaną się do wody lub innych części składowych ekosystemu.

Zawór kulowy F-Power w instalacji sprężonego powietrza. fot. FERRO
Zawór kulowy F-Power w instalacji sprężonego powietrza. fot. FERRO

Na uwagę zasługuje także fakt, że zawory te - ze względu na swoją doskonałą jakość - są bardzo żywotne. Potwierdza to producent, gwarancją obejmującą aż 10 lat użytkowania. Trwałość zaworów jest kolejnym elementem potwierdzającym wagę, jaką producent przykłada do ochrony środowiska naturalnego.

Dokonując wyboru zaworu kulowego, warto postawić na ten, który wykonany został z poszanowaniem przyrody. Zachęcamy, aby postawić także na sprawdzoną markę, w przypadku której możliwa jest weryfikacja materiałów użytych do produkcji zaworu.

Źródło: redakcja budujemydom.pl

Zdjęcia: AFIR dla FFERRO