Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak podłączyć sprzęgło hydrauliczne?

Sprzęgło hydrauliczne SHT znajduje zastosowanie w kotłowniach wyposażonych w jeden lub kilka kotłów, przeznaczonych do zasilania układów grzewczych o kilku obiegach (np. grzejnikowym, ogrzewania podłogowego lub płaszczyznowego ściennego). Urządzenia tego typu montowane są zarówno w budynkach mieszkalnych jak i komercyjnych. Warunkiem jest, aby ich zapotrzebowanie na moc grzewczą była nie większa, niż 65 kW.

Jak podłączyć sprzęgło hydrauliczne?
TECHNIPROT Przemysłowo-Techniczna Spółdzielnia Pracy Rozdzielacze do ogrzewania podłogowego i grzejnikowego, rozdzielacze modulowe
techniprot.pl
TECHNIPROT Przemysłowo-Techniczna Spółdzielnia Pracy Rozdzielacze do ogrzewania podłogowego i grzejnikowego, rozdzielacze modulowe
Dane kontaktowe:
22 758 77 49, 22 729 06 46
Komorowska 24, 05-800 Pruszków

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Sprzęgło hydrauliczne - zastosowanie

Zastosowanie sprzęgła hydraulicznego SHT w kotłowniach obsługujących kilka obiegów grzewczych możliwe jest przy zastosowaniu kilku parametrów. Układ grzewczy, w którego skład wchodzi ogrzewanie grzejnikowe, nie może przekraczać temperatury 80 stopni Celsjusza, natomiast ogrzewanie płaszczyznowe podłogowe lub ścienne nie powinno osiągać temperatury większej niż 50 stopni Celsjusza. Może też współdziałać z instalacjami c.w.u.

Sprzęgło hydrauliczne z rozdzielaczem Techniprot
Sprzęgło hydrauliczne z rozdzielaczem Techniprot

Sprzęgło hydrauliczne SHT można stosować z rozdzielaczami czynnika grzejnego produkcji Techniprot lub rozdzielaczami czynnika na obiegi grzewcze i układy mieszające innego producenta.

Sprzęgło hydrauliczne przeznaczone jest do pracy m.in. w układach grzewczych o dużej pojemności czynnika grzejnego i zróżnicowanym zapotrzebowaniu na energię cieplną poszczególnych obiegów grzewczych w przypadku jednego lub kilku źródeł ciepła.

Sprzęgło hydrauliczne - zasada działania

Sprzęgło hydrauliczne SHT w systemie grzewczym oddziela obieg kotłowy od obiegów grzewczych. Konieczne jest przy tym zastosowanie jednej lub kilku pomp w obiegu kotłowym, a także pomp w obiegach grzewczych.

Urządzenie w sposób znaczący zwiększa wydajność cieplną kotłów, jednocześnie pozwalając pompom w obiegach grzewczych pracować z różną wydajnością, której parametry nie zakłócają pracy pomp w obiegu kotłowym.

Sprzęgło hydrauliczne - sposób montażu

Producent dostarcza urządzenie z zainstalowanym odpowietrznikiem automatycznym, zaworem spustowym i tuleją czujnika temperatury.

Przed rozpoczęciem montażu konieczne jest przymocowanie na korpusie sprzęgła wsporników, górnego - poniżej króćca zasilania z kotła i dolnego - pod króćcami powrotu. Następnie sprzęgło wraz ze wspornikami należy przyłożyć pionowo do ściany i zaznaczyć na niej miejsca, w których zamocowane zostaną śruby.

Oczywiście - trzeba sprawdzić, czy oznakowanie umieszczone zostało w osi, a dopiero potem wykonać otwory. Sprzęgło mocujemy w oznaczonym miejscu, a potem wykonujemy przyłącze do instalacji kotła i do instalacji obiegów grzewczych (kotłowego rozdzielacza obiegów grzewczych).

Po tak wykonanym montażu sprzęgło należy napełnić czynnikiem grzewczym i sprawdzić szczelność połączeń. W kolejnym kroku, do tulei zanurzeniowej w pokrywie sprzęgła wkładamy czujnik temperatury czynnika grzejnego (będący na wyposażeniu automatyki kotła), zasilającego obwody grzewcze.

Gdy wyregulujemy przepływy w obiegu kotła i obiegach grzewczych zgodnie z projektem, nie będzie konieczności dalszej obsługi sprzęgła. Trzeba jedynie pamiętać, aby po zakończeniu sezonu grzewczego sprzęgło przepłukać, oczyszczając je z nagromadzonych cząstek mułu.

Na koniec sprzęgło napełniamy czynnikiem grzejnym. Istotne jest przy tym, aby dla zabezpieczenia  pomp pracujących w instalacji grzewczej, na przewodzie zasilającym z kotła sprzęgło hydrauliczne zainstalować filtr siatkowy o minimalnej ilości oczek 200/cm2.

Autor: Damian Żabicki

Redakcja: Aleksander Rembisz

Zdjęcie: Techniprot