Kotłowy rozdzielacz obiegów grzewczych tzw. KROG

Kotłowy rozdzielacz obiegów grzewczych (KROG) jest przeznaczony do kotłowni  jedno- lub wielokotłowych z kotłami konwencjonalnymi lub kondensacyjnymi o łącznej mocy grzewczej do 65 kW, zasilających instalacje w których zaprojektowano kilka  obiegów  grzewczych o różnych parametrach.

Kotłowy rozdzielacz obiegów grzewczych tzw. KROG
TECHNIPROT Przemysłowo-Techniczna Spółdzielnia Pracy Rozdzielacze do ogrzewania podłogowego i grzejnikowego, rozdzielacze modulowe
Dane kontaktowe:
22 758 77 49, 22 729 06 46
Komorowska 24 05-800 Pruszków

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Zasada działania rozdzielacza KROG

Zadaniem kotłowego rozdzielacza w systemie grzewczym jest podział strumienia czynnika grzejnego na niezależne obiegi grzewcze o różnych parametrach pracy z zastosowaniem dla każdego z obiegów grzewczych oddzielnej pompy.

Aby zmiany wielkości strumieni nie miały znaczącego wpływu na pracę kotła, należy zainstalować w obiegu kotłowym pompę i sprzęgło hydrauliczne, lub zamiast sprzęgła wykonać połączenie („spinkę”) obu belek rozdzielacza  przewodem z zaworem zwrotnym.

Dzięki  zastosowaniu  takiego rozwiązania pompa(y) w obiegu kotłowym pracuje(ą) z wydajnością optymalną dla charakterystyk cieplnych kotła (ów), podczas gdy pompy w obiegach grzewczych mogą pracować z różną wydajnością, a zmiana parametrów ich pracy nie zakłóca pracy pomp w obiegu kotłowym, w przypadku „spinki” uzyskamy podobny efekt i podwyższenie temperatury  powrotu czynnika grzejnego.

Jak jest zbudowany kotłowy rozdzielacz obiegów grzewczych Techniprot?

Kotłowy rozdzielacz obiegów grzewczych jest wykonany z rur mosiężnych wymiarach 48x3 mm w gatunku M63. KROG jest rozdzielaczem segmentowym , co umożliwia montaż rozdzielacza o dowolnej ilości przyłączy. W produkcji stosujemy segmenty o dwóch i trzech przyłączach obiegów grzewczych.

Każdy segment  zakończony jest  z jednej strony gwintem Gz1½” lewym, a z drugiej strony gwintem Gz 1½" prawym. Do łączenia segmentów służy nakrętka z gwintamiwewnętrznymiGw1½" lewym i prawym (nakrętka „rzymska”)oraz uszczelka gumowa płaska (EPDM 70). Druga strona belki jest zamknięta korkiem nakrętnym Gw1½" z zaworem spustowym G½".

Na belce zasilającej na przyłączach obiegów grzewczych zamontowane są w wersji:

  • uproszczonej - zawory kulowe Gw1"xGz1" z półśrubunkiem,
  • kompletnej - pompy Wilo-Star-15/6 z zaworami kulowymi Gw1”,  układ(y) mieszający(e) z termostatycznym  zaworem mieszającym VTA i pompą Wilo-Star-15/6 z zaworem kulowym Gw1” oraz termostatem przylgowym i termometrem opaskowym do pomiaru temperatury czynnika grzejnego na wyjściu z układu mieszającego.

Na belce powrotnej na przyłączach obiegów grzewczych zamontowane są w wersji:

  • uproszczonej - filtry skośneDN25 z Gw1" i zawory kulowe Gw1"xGz1" z półśrubunkiem,
  • kompletnej - na powrocie obiegów grzewczych z pompami są filtry skośneDN25 z Gw1”i zawory kulowe jak w wersji uproszczonej, a na obiegach grzewczych z mieszaczami są dodatkowo instalowane mosiężne zawory zwrotneDN25 z Gw1”.

Na belkach rozdzielacza umocowane są wsporniki  do montażu rozdzielacza na ścianie.

Rozdzielacz KROG może pracować ze sprzęgłem hydraulicznym SHT 

Sprzęgło hydrauliczne SHT. fot. Techniprot
Sprzęgło hydrauliczne SHT. fot. Techniprot

Rozdzielacz może być stosowany ze sprzęgłem hydraulicznym  SHT  produkcji „Techniprot”, lub sprzęgłami hydraulicznymi innych producentów, a także w  kotłowniach, w których obieg kotłowy jest wyposażony w pompę, a belki zasilania i powrotu kotłowego rozdzielacza obiegów grzewczych połączone są „spinką kolektorową” w celu podwyższenia temperatury powrotu.

źródło i zdjęcia: Techniprot