Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak właściwie podzielić dom na strefy grzewcze?

Ogrzewanie podłogowe jest nowoczesnym i wyjątkowo dobrym sposobem ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych ze względu na komfort mieszkańców oraz oszczędność podczas eksploatacji.

Jak właściwie podzielić dom na strefy grzewcze?
TECHNIPROT Przemysłowo-Techniczna Spółdzielnia Pracy Rozdzielacze do ogrzewania podłogowego i grzejnikowego, rozdzielacze modulowe
techniprot.pl
TECHNIPROT Przemysłowo-Techniczna Spółdzielnia Pracy Rozdzielacze do ogrzewania podłogowego i grzejnikowego, rozdzielacze modulowe
Dane kontaktowe:
22 758 77 49, 22 729 06 46
Komorowska 24, 05-800 Pruszków

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Ogrzewanie podłogowe czy ścienne?

Ogrzewanie podłogowe bardzo dobrze sprawdza się w obiektach wyższych niż tradycyjne mieszkania tzn. powyżej 2,6-3,0 m. W halach produkcyjnych, kościołach, halach sportowych czy kurnikach gdzie wysokość pomieszczeń przekracza 5 m, ze względu na rozkład temperatury wraz z wysokością. Oszczędność kosztów eksploatacji przekracza 50% w stosunku do tradycyjnych dotychczasowych sposobów ogrzewania.

Aby uzyskać komfort i oszczędność konieczne jest utrzymywanie oczekiwanej temperatury. Ogrzewanie podłogowe ma dużą bezwładność cieplną - wolno się rozgrzewa i wolno stygnie.

Zanim ciepło zacznie być przekazywane do pomieszczenia, musi się nagrzać beton, w którym są zatopione rury z wodą. Czas nagrzania tradycyjnej płyty grzejnej do temperatury pracy wynosi, w zależności od wykonania płyty, od 2 do 3 godzin.

Rozgrzany beton pozostaje za to ciepły przez długi czas po wyłączeniu źródła ciepła. Dlatego w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym dostosowywanie ilości ciepła dostarczanego przez instalację grzewczą do szybko zmieniającego się zapotrzebowania na ciepło nie odbywa się tak sprawnie jak w przypadku np. nowoczesnych grzejników o małej pojemności wodnej.

Rozdzielacz w instalacji wodnego ogrzewania podłogowego

Układy mieszające do OP z samoregulującą się pompą elektroniczną UME. fot. Techniprot
Układ mieszający do instalacji ogrzewania podłogowego z samoregulującą się pompą elektroniczną UME. fot. Techniprot

Najprostszym i niezawodnym sposobem jest zamontowanie do rozdzielacza podłogowego układu mieszającego (np. UME firmy Techniprot), składającego się z pompy i zaworu termostatycznego mieszającego, sterującego całością ogrzewania podłogowego w wielu pomieszczeniach.Tylko na podstawie tego zaworu termostatycznego będzie utrzymywana bądź sterowana temperatura we wszystkich pomieszczeniach.

Termostaty w każdym pomieszczeniu

Bardziej efektywniejszym sposobem sterowania jest zastosowanie termostatów we wszystkich pomieszczeniach ogrzewanych podłogowo, podłączonych do siłowników w rozdzielaczu podłogowym.

Siłownik otwiera lub zamyka przepływ cieczy grzejnej w podłodze. W tym wypadku w każdym pomieszczeniu możemy utrzymywać niezależną temperaturę. Poszczególni użytkownicy wybierają kiedy i jaką temperaturę chcieliby mieć.

Istnieje możliwość programowania temperatury w każdym okresie czasu, w cyklach dobowych czy tygodniowych. Sposób komunikacji pomiędzy termostatem, a sterownikiem może być tradycyjny, przewodowy lub bezprzewodowy, gdzie sygnał jest przekazywany drogą radiową.

Czujnik pogodowy w instalacji ogrzewania podłogowego

Jeszcze bardziej efektywne sterowanie ogrzewaniem podłogowym daje układ regulacji pogodowej. Temperatura wody zasilającej instalację jest wtedy dostosowywana do temperatury na dworze, mierzonej przez zewnętrzny czujnik. Dzięki temu wraz z jej zmianą od razu zmienia się temperatura wody krążącej w podłodze.

Źródło i zdjęcia: Techniprot