Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Czym można palić w kotle 5. klasy?

Klasa 5 odnosi się do emisji pyłu stałego i określana jest dla urządzeń grzewczych, takich jak piece, kotły czy kominki (ogrzewacze pomieszczeń). W kotle 5 klasy można palić różne paliwa, ale muszą one spełniać określone normy jakościowe i emisyjne. Warto dodać, że obecnie w sprzedaży oferowane są wyłącznie kotły klasy 5. Ma to związek z wyzwaniami, jakie niosą ze sobą zmiany klimatyczne i wyśrubowane wymagania unijne ujęte w stosownej dyrektywie.

Czym można palić w kotle 5. klasy?
ZGM "Zębiec" w Zębcu kotły co na ekogroszek i pellet, zbiorniki akumulacyjne, zasobniki paliwa, bentonit, perlit ekspandowany
www.zebiec.pl
ZGM "Zębiec" w Zębcu kotły co na ekogroszek i pellet, zbiorniki akumulacyjne, zasobniki paliwa, bentonit, perlit ekspandowany
Dane kontaktowe:
41 27 67 400, 41 230 78 70 (infolinia dla kotłów)

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Co to znaczy, że kocioł jest 5 klasy?

Kotły niższych klas niż 5. wycofane zostały ze sprzedaży blisko 5 lat temu. Te, które oferowane są obecnie, są zdecydowanie bardziej ekonomiczne i ekologiczne, stanowią zatem doskonałe zastępstwo dla starych kopciuchów.

Kotły piątej generacji muszą być zgodne z normą PN-EN 303-5:2012. Można w nich spalać paliwa kopalne (w tym węgiel brunatny i kamienny), natomiast istotna jest maksymalna emisja spalin.

W przypadku ręcznego zasilania, kotły 5 klasy mogą emitować maksymalnie 700 mg/m3 tlenków węgla, 30 mg/m3 organicznych związków gazowych i nie więcej niż 60 mg/m3 cząstek stałych. Dla zasilania automatycznego, normy te wynoszą kolejno 500 mg/m3, 20 mg/m3 oraz 40 mg/m3.

Znacznie łatwiej uzyskać takie normy, a przy tym minimalną sprawność cieplną na poziomie 88% dla kotłów o mocy 10 kW, paląc ekogroszkiem bądź pelletem. Wartą uwagi alternatywą są także kotły zasypowe na węgiel.

Budowa kotłów 5. generacji

Kotły 5 klasy wyposażone są w podajniki, które w sposób automatyczny dostarczają paliwo do komory spalania, ułatwiając jego dozowanie. Aby poprawić wymianę ciepła pomiędzy spalinami a wodą kotłową i zmniejszyć emisję zanieczyszczeń, kotły tego typu wyposażone są w tzw. zawirowywacze.

Sterownik LUKSUS EKO PID stosowany w kotle WENUS ECO. fot. ZGM Zębiec w Zębcu
Sterownik LUKSUS EKO PID stosowany w kotle WENUS ECO 21 kW. fot. ZGM "Zębiec" w Zębcu

Natomiast zasobnik jest w pełni zautomatyzowany, a w sterowaniu nim pomaga układ elektroniczny. To powoduje, że kotły 5. generacji są niemal całkowicie bezobsługowe i wymagają jedynie uzupełniania zasobnika w paliwo oraz czyszczenia z popiołu.

Kotły zasypowe na węgiel

Kotły zasypowe na węgiel to rodzaj urządzeń grzewczych, w których spalanie odbywa się w sposób ciągły, a węgiel jest stopniowo zużywany. Kotły zasypowe na węgiel są powszechnie stosowane do ogrzewania domów oraz budynków użyteczności publicznej, takich jak szkoły, szpitale czy urzędy.

W zależności od mocy kotła oraz potrzeb użytkownika, zasobnik węgla może być zróżnicowany pod względem pojemności. Dzięki zastosowaniu kotłów zasypowych na węgiel można osiągnąć relatywnie wysoką sprawność cieplną oraz zapewnić skuteczne i efektywne ogrzewanie w okresie zimowym.

Bardzo dobrym przykładem tego typu kotła jest Wenus Eco - kocioł produkowany przez firmę Zębiec. Jest on wyposażony w dużą komorę zasypową i sporych wymiarów otwór zasypowy. Urządzenie charakteryzuje wysoka sprawność (90,8%)i efektywność spalania przy niskim zużyciu paliwa, co oczywiście wpływa na ekonomiczność użytkowania.

Piec, pomimo tego, że zasilany jest węglem, emituje jedynie niewielką ilość substancji szkodliwych, przez co jest przyjazny dla środowiska i otoczenia. Warto podkreślić, że urządzenie nie wymaga podłączenia do prądu, co ogranicza koszty eksploatacji.

Kotły na pellet

Pellet to rodzaj biopaliwa stałego, produkowanego z rozdrobnionych odpadów drzewnych, słomy, trocin, czy innych materiałów roślinnych. Surowiec jest suszony, a następnie przetwarzany w specjalnej prasie w celu uzyskania małych cylindrycznych brykietów o stałym kształcie i rozmiarze.

Pellety charakteryzują się wysoką gęstością, co umożliwia ich składowanie w mniejszej przestrzeni w porównaniu z tradycyjnymi opałami. Pellety są powszechnie wykorzystywane jako alternatywny i bardziej ekologiczny sposób ogrzewania w domach i przemyśle. Przykładem kotła zasilanego tego rodzaju paliwem, jest kocioł Rubin, również produkowany przez firmę Zębiec.

Dzięki sterownikowi Pello obsługa kotła Rubin jest nad wyraz prosta, a proces spalania jest w pełni automatyczny. Funkcje sterownika, obsługa grzałki - rozpalanie i wygaszanie paleniska oraz czyszczenie palnika również przebiegają w sposób automatyczny.

Co istotne, sterownik daje możliwość obsługi dwóch niezależnych obiegów grzewczych i obsługi siłownika zaworu zabezpieczającego kocioł przed korozją niskotemperaturową. Pozwala także na rozszerzenie funkcji sterowania ciepłem w domu o dodatkowe moduły, takie jak radiowe głowice termostatyczne, czujniki temperatury i wilgotności czy temperatury zewnętrznej. Wszystko to wpisuje się w popularną obecnie ideę i technologię Smart Home.

W pełni automatyczny kocioł na pellet RUBIN. fot. ZGM Zębiec w Zębcu
W pełni automatyczny kocioł na pellet RUBIN. fot. ZGM "Zębiec" w Zębcu

Kocioł Rubin ma stosunkowo prostą konstrukcję. Jego drzwiczki - górne, środkowe i dolne - znajdują się z przodu urządzenia grzewczego, dzięki czemu znacznie łatwiej jest wyczyścić kanały spalinowe i wnętrze kotła. Niesie to ze sobą jeszcze jedną korzyść, w postaci skrócenia czasu niezbędnego na usunięcie popiołu z procesu spalania.

Komora zasobnika kotła jest spora i pomieści aż do 275 dm3/195 kg pelletu. Tę cechę docenią użytkownicy, dla których dużym walorem jest możliwość rzadszego uzupełniania paliwa.

Warto wiedzieć, że kocioł Rubin o mocy 21 kW kwalifikuje się do grupy kotłów o podwyższonym standardzie, dzięki czemu można uzyskać wyższą dotację z programu Czyste Powietrze na jego zakup i montaż.

Kocioł na ekogroszek

W ofercie firmy Zębiec znajduje się także kocioł na trzecie popularne paliwo w kotłach 5 klasy - ekogroszek. To model Koral - nowoczesny kocioł z podajnikiem, który charakteryzuje się łatwością obsługi.

Sterowanie pracą tego kotła odbywa się za pośrednictwem nowoczesnego sterownika marki Elster. Kontroler pozwala na sterowanie 4 pompami, zaworem mieszającym oraz kilkoma niezależnymi obwodami grzewczymi.

Ekologiczny kocioł na ekogroszek KORAL. fot. ZGM Zębiec w Zębcu
Ekologiczny kocioł na ekogroszek KORAL. fot. ZGM "Zębiec" w Zębcu

Kocioł Koral posiada bardzo wysoką sprawność cieplną, osiągającą nawet 95,5%. Jego walorem jest także zastosowany w sterowniku algorytm PID, który automatycznie steruje ilością podawanego paliwa oraz mocą nadmuchu. Stałopalność przy takim sterowaniu zapewnia bardziej ekonomiczne, sprawniejsze i czystsze spalanie.

Kotły na ekogroszek firmy Zębiec wyposażone są w system zapobiegania cofaniu się dymu do zasobnika. Dodatkowo czopuch można podłączyć z góry lub z tyłu kotła, co daje możliwość wyboru tylnego lub górnego wyjścia spalin. Jest także możliwość, aby w sterowniku ustawić program do dezynfekcji zbiornika c.w.u.

Jeśli chodzi o budowę, w kotle tym zastosowany został ruszt obrotowy (w modelach o mocy: 14, 18, 22 i 25 kW), bądź stały w Koralu o mocy 10 kW.

Autor: Damian Żabicki

Opracowanie: Aleksander Rembisz

Zdjęcia: ZGM "Zębiec" w Zębcu