Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Bufor ciepła 1000 l - kiedy warto stosować, a kiedy nie?

Bufor ciepła to określonych rozmiarów zbiornik, przypominający bojler, podłączony do instalacji grzewczych. Tego typu rozwiązania stosowane są zarówno w domach prywatnych, jak i w instytucjach i obiektach komercyjnych, a ich zadaniem jest zwiększenie efektywności działania instalacji grzewczej.

Bufor ciepła 1000 l - kiedy warto stosować, a kiedy nie?
ZMK SAS Spółka z o. o. Jedno- i dwufunkcyjne kondensacyjne kotły gazowe
www.sas.busko.pl
ZMK SAS Spółka z o. o. Jedno- i dwufunkcyjne kondensacyjne kotły gazowe
Dane kontaktowe:
+48 500 260 986
Przemysłowa 3, 28-100 Busko Zdrój, Owczary
Zobacz firmę w innym dziale: Kotły na paliwo stałe Pompy ciepła

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Bufor ciepła - jakie pełni zadanie?

Celem zastosowanie buforów jest magazynowanie ciepła, a tym samym zmniejszenie jego strat w sytuacji, gdy źródła ciepła są odłączone. Z bufora można pobierać ciepło wtedy, gdy jest ono potrzebne.

Z jakich źródeł bufor może czerpać ciepło? To oczywiście zależy od modelu. Zbiorniki buforowe SAS BST mogą współpracować z różnymi źródłami ciepła, umożliwiając obniżenie kosztów ogrzewania poprzez funkcję magazynu ciepła.

Co więcej, do tego typu zbiorników można podłączyć kilka różnych źródeł ciepła, a następnie przekazywać energię cieplną na instalację grzewczą, wymagającą zróżnicowanych temperatur medium.

Budowa bufora ciepła

Zbiorniki buforowe najczęściej wykonane są z bardzo odpornych stopów stali. Kluczowa jest zastosowana w nich izolacja - im grubsza, tym lepiej.

W zbiornikach produkowanych przez firmę SAS wykorzystana została wielowarstwowa izolacja z pianki poliuretanowej o grubościach od 60 do 100 mm, która pozwala na znaczne zmniejszenie strat cieplnych. Izolacja znajduje się w specjalnym płaszczu typu skay, który łatwo można zdjąć, odpinając zamek błyskawiczny.

Budowa zbiornika buforowego SAS BST
Budowa zbiornika buforowego SAS BST

Decydując się na wybór bufora ciepła, warto zwrócić uwagę na jego elementy montażowe. Zastosowanie muf przyłączeniowych 90 stopni umożliwia montaż możliwie blisko ściany, dzięki czemu urządzenie zajmuje mniej miejsca w kotłowni.

Największym zainteresowaniem użytkowników cieszą się bufory o pojemności 1000 l.

Jak długo nagrzewa się bufor 1000 litrów?

Czas nagrzewania bufora to jeden z najważniejszych parametrów. Należy jednak mieć na uwadze, że w praktyce na tempo nagrzewania duży wpływ mają czynniki zewnętrzne, w tym m.in. miejsce, w którym zamontowany jest bufor i panująca w nim temperatura czy rodzaj instalacji cieplnej, z której czerpie.

Korzystny jest zakup takiego bufora cieplnego o pojemności 1000 l, który zimą ładuje się nie częściej, niż raz na dobę. Aby obliczyć  czas nagrzewania zbiornika, należy skorzystać ze wzoru – iloczynu kW i 24 godzin.

W ten sposób uzyskujemy dane dotyczące maksymalnego dobowego zużycia w danym budynku. W kolejnym kroku należy określić ilość energii, jaka ma być przechowywana. Czas, jaki bufor potrzebuje do nagrzania, zależy w dużej mierze od zastosowanego modelu grzewczego.

Jak długo trzyma ciepło bufor 1000l?

Odpowiedź na to pytanie jest ściśle związana z zapotrzebowaniem budynku na ciepło, wyrażanym w kWh. Istotna jest także sprawność źródła ciepła oraz rodzaj, wielkość i ilość kaloryferów w domu.

Wiedząc, ile wynosi ciepło właściwe wody, można przyjąć, że do ogrzania 1000 litrów wody do poziomu 60 stopni Celsjusza, należy zużyć około 65 kWh. W przybliżeniu zatem bufor 1000 l pozwoli na ogrzanie budynku, którego moc grzewcza wynosi 60-65 kWh.

Ile kW do ogrzania bufora 1000l?

Zbiornik buforowy o pojemności 1000 l wymaga wykorzystania kotła, którego moc potrzebna do ogrzania całego budynku wynosi nie mniej niż 21 kW. Można przy tym założyć, że 1000-litrowy bufor ciepła i źródło grzewcze o mocy 21 kW pozwolą na ogrzanie domu o powierzchni do 200 m2 - oczywiście, jeśli bufor służy jedynie do obsługi systemu ogrzewania.

Kiedy nie stosować bufora?

Można wymienić kilka sytuacji, w których zastosowanie bufora nie przyniesie zbyt wielu korzyści. W energooszczędnych budynkach zasilanych podłogówką, która sama w sobie długo magazynuje ciepło, bufor ciepła jest w zasadzie zbędny.

Również przy drugiej skrajności – w przypadku starych instalacji c.o., z szerokimi stalowymi rurami i żeliwnymi grzejnikami o dużej pojemności, zastosowanie bufora nie ma większego sensu.

Nie ma również potrzeby stosowania zbiorników buforowych w przypadku instalacji grzewczej zasilanej nowoczesnym kotłem gazowym, sterowanym bardzo precyzyjnie w funkcji temperatury w pomieszczeniu lub/i temperatury zewnętrznej (tzw. porodówka).

Tak sterowany kocioł uruchamia dokładnie wtedy, gdy konieczne jest nagrzanie kaloryferów i zakładając, że ustawienia i użytkowanie są prawidłowe, nie dojdzie do powstania nadwyżkowej energii, którą warto byłoby magazynować.

Natomiast jeśli mamy do czynienia ze współistnieniem kilku instalacji - np. połączenia systemu opartego na gazie i pompy ciepła lub kotła na paliwo stałe, wykorzystanie bufora ciepła ma duże uzasadnienie, bowiem pozwala na połączenie ze sobą różnych źródeł ciepła i instalację otwartą z zamkniętą.

źródło i zdjęcia: ZMK SAS