Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł
ZMK SAS Spółka z o. o. Monoblokowa pompa ciepła Vesta powietrze-woda
www.sas.busko.pl
ZMK SAS Spółka z o. o. Monoblokowa pompa ciepła Vesta powietrze-woda
Dane kontaktowe:
+48 500 260 986
Przemysłowa 3, 28-100 Busko Zdrój, Owczary

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Kondensacyjne kotły gazowe SAS - komfortowe ogrzewanie domu

W jakich wnętrzach najlepiej sprawdzi się kocioł jednofunkcyjny, a w jakich dwufunkcyjny? Jak działają kotły kondensacyjne? Czy są bezpieczne? Opowiadamy o tym, co jest ważne przy wyborze tego typu ogrzewania.

Kondensacyjne kotły gazowe SAS - komfortowe ogrzewanie domu

Oferta firmy SAS poszerzyła się o kolejne produkty. Są to gazowe kotły kondensacyjne CONDENS oraz CONDENS PLUS. Odpowiednio dobrane do zapotrzebowania energetycznego, kotły gazowe sprawdzą się zarówno w nowych budynkach, jak i modernizowanych.

Kocioł jednofunkcyjny CONDENS (19, 24, 30, 42 kW) został zaprojektowany do centralnego ogrzewania, można jednak podłączyć do niego zewnętrzny zasobnik c.w.u., co umożliwi przygotowanie ciepłej wody użytkowej.

Kocioł w wersji dwufunkcyjnej CONDENS PLUS (19, 24, 30 kW) zaprojektowano zarówno do centralnego ogrzewania, jak i do produkcji c.w.u. przepływowo - za pośrednictwem wbudowanego płytowego wymiennika ciepła.

Kondensacja w kotle gazowym - czyli dlaczego osiągamy sprawność powyżej 100%?

Sprawność kotłów kondensacyjnych SAS dochodzi do ponad 108%. W tradycyjnych kotłach na paliwa stałe sięga do ponad 90% - jednak nie możliwości, by przekroczyła 100%.

W kotłach gazowych wykorzystujących zjawisko kondensacji, dochodzi do skraplania pary wodnej zawartej w spalinach, powstałej w wyniku spalania gazu. Jej schładzanie powoduje wygenerowanie dodatkowej energii przekazywanej do instalacji.

Warunkiem zaistnienia zjawiska kondensacji jest odpowiednio niska temperatura pary wodnej wracającej z instalacji.

Kocioł kondensacyjny - jedno- czy dwufunkcyjny?

Główna różnica pomiędzy tymi dwoma typami kotłów polega na tym, że kocioł jednofunkcyjny służy do ogrzewania pomieszczeń, a dwufunkcyjny, dzięki wbudowanemu wymiennikowi, dodatkowo przygotowuje ciepłą wodę użytkową.

W mieszkaniach i w małych domach, w których można zainstalować kocioł blisko kuchni i łazienki (czyli długości instalacji CWU są niewielkie), oraz nie ma dużego zapotrzebowania na CWU, stosuje się najczęściej kotły dwufunkcyjne.

Natomiast w domach większych, gdzie punktów poboru ciepłej wody jest więcej, zdecydowanie lepszym wyborem jest montaż urządzenia jednofunkcyjnego z zasobnikiem.

Ponadczasowy design kotła gazowego SAS
Wygląd kotłów kondensacyjnych SAS jest ponadczasowy i klasyczny, pasuje do wnętrz zaaranżowanych w każdym stylu

Jak działają kotły kondensacyjne?

Gorące spaliny, powstałe w wyniku spalania gazu, przekazują energię do wody grzewczej w wymienniku ciepła. Doprowadzenie powietrza do spalania odbywa się przewodem powietrznym, produkty spalania odprowadzone są na zewnątrz przewodem spalinowym, natomiast kondensat usuwany jest na zewnątrz kotła i odprowadzany do instalacji kanalizacyjnej.

Ciepło powstałe w procesie spalania paliwa gazowego w palniku przekazywane jest do obiegu kotłowego poprzez wymiennik kotła, a stamtąd - do instalacji grzewczej.

Kocioł w wersji dwufunkcyjnej może dodatkowo produkować ciepłą wodę użytkową przepływowo za pośrednictwem wbudowanego płytowego wymiennika ciepła wykonanego ze stali nierdzewnej.

Woda przepływa przez wymiennik płytowy, a następnie, za pośrednictwem instalacji, łączy się z instalacją ciepłej wody użytkowej. Funkcje te realizowane są za pomocą grupy hydraulicznej zamontowanej w korpusie kotła.

Bezpieczeństwo pracy kotła kondensacyjnego

Kocioł wyposażono w liczne elementy zabezpieczające, takie jak ogranicznik temperatury zasilania, czujnik temperatury spalin, zabezpieczenie termiczne wymiennika, które gwarantują jego bezpieczną i niezawodną pracę.

Wymiennik zbudowany jest ze stali nierdzewnej, a jego zamknięcie wykonano z aluminium w systemie Cold Burner Door tzw. zimnych drzwi chłodzonych powietrzem napływającym do palnika.

Proces spalania mieszanki powietrzno-paliwowej odbywa się w palniku Bluejet Premix o niskim poziomie emisji NOx oraz o dużym zakresie modulacji - już od 12% mocy.

Wyłożenie wnętrza obudowy kotła izolacją termiczno-akustyczną oraz tłumik zasysania powietrza dolotowego gwarantują niewielkie straty energii i doskonałe wytłumienie pracy urządzenia.

Nowoczesny design

Kotły gazowe muszą harmonijnie zgrywać się z wnętrzami - nie potrzebują kotłowni, więc często są montowane w kuchniach, w łazienkach czy w przedpokojach.

Ponadczasowa biel frontu o ciekawej fakturze wraz z szarym akcentem i dyskretnym logotypem będzie pasowała zarówno do nowoczesnych pomieszczeń, jak i do tych zaaranżowanych w klasycznym stylu.

Źródło i zdjęcia: ZMK SAS Spółka z o. o.