PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Pompy ciepła

Kondensacyjne kotły gazowe SAS - komfortowe ogrzewanie domu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

W jakich wnętrzach najlepiej sprawdzi się kocioł jednofunkcyjny, a w jakich dwufunkcyjny? Jak działają kotły kondensacyjne? Czy są bezpieczne? Opowiadamy o tym, co jest ważne przy wyborze tego typu ogrzewania.

Oferta firmy SAS poszerzyła się o kolejne produkty. Są to gazowe kotły kondensacyjne CONDENS oraz CONDENS PLUS. Odpowiednio dobrane do zapotrzebowania energetycznego, kotły gazowe sprawdzą się zarówno w nowych budynkach, jak i modernizowanych.

Kocioł jednofunkcyjny CONDENS (19, 24, 30, 42 kW) został zaprojektowany do centralnego ogrzewania, można jednak podłączyć do niego zewnętrzny zasobnik c.w.u., co umożliwi przygotowanie ciepłej wody użytkowej.

Kocioł w wersji dwufunkcyjnej CONDENS PLUS (19, 24, 30 kW) zaprojektowano zarówno do centralnego ogrzewania, jak i do produkcji c.w.u. przepływowo - za pośrednictwem wbudowanego płytowego wymiennika ciepła.

Kondensacja w kotle gazowym - czyli dlaczego osiągamy sprawność powyżej 100%?

Sprawność kotłów kondensacyjnych SAS dochodzi do ponad 108%. W tradycyjnych kotłach na paliwa stałe sięga do ponad 90% - jednak nie możliwości, by przekroczyła 100%.

W kotłach gazowych wykorzystujących zjawisko kondensacji, dochodzi do skraplania pary wodnej zawartej w spalinach, powstałej w wyniku spalania gazu. Jej schładzanie powoduje wygenerowanie dodatkowej energii przekazywanej do instalacji.

Warunkiem zaistnienia zjawiska kondensacji jest odpowiednio niska temperatura pary wodnej wracającej z instalacji.

Kocioł kondensacyjny - jedno- czy dwufunkcyjny?

Główna różnica pomiędzy tymi dwoma typami kotłów polega na tym, że kocioł jednofunkcyjny służy do ogrzewania pomieszczeń, a dwufunkcyjny, dzięki wbudowanemu wymiennikowi, dodatkowo przygotowuje ciepłą wodę użytkową.

W mieszkaniach i w małych domach, w których można zainstalować kocioł blisko kuchni i łazienki (czyli długości instalacji CWU są niewielkie), oraz nie ma dużego zapotrzebowania na CWU, stosuje się najczęściej kotły dwufunkcyjne.

Natomiast w domach większych, gdzie punktów poboru ciepłej wody jest więcej, zdecydowanie lepszym wyborem jest montaż urządzenia jednofunkcyjnego z zasobnikiem.

Ponadczasowy design kotła gazowego SAS
Wygląd kotłów kondensacyjnych SAS jest ponadczasowy i klasyczny, pasuje do wnętrz zaaranżowanych w każdym stylu

Jak działają kotły kondensacyjne?

Gorące spaliny, powstałe w wyniku spalania gazu, przekazują energię do wody grzewczej w wymienniku ciepła. Doprowadzenie powietrza do spalania odbywa się przewodem powietrznym, produkty spalania odprowadzone są na zewnątrz przewodem spalinowym, natomiast kondensat usuwany jest na zewnątrz kotła i odprowadzany do instalacji kanalizacyjnej.

Ciepło powstałe w procesie spalania paliwa gazowego w palniku przekazywane jest do obiegu kotłowego poprzez wymiennik kotła, a stamtąd - do instalacji grzewczej.

Kocioł w wersji dwufunkcyjnej może dodatkowo produkować ciepłą wodę użytkową przepływowo za pośrednictwem wbudowanego płytowego wymiennika ciepła wykonanego ze stali nierdzewnej.

Woda przepływa przez wymiennik płytowy, a następnie, za pośrednictwem instalacji, łączy się z instalacją ciepłej wody użytkowej. Funkcje te realizowane są za pomocą grupy hydraulicznej zamontowanej w korpusie kotła.

Bezpieczeństwo pracy kotła kondensacyjnego

Kocioł wyposażono w liczne elementy zabezpieczające, takie jak ogranicznik temperatury zasilania, czujnik temperatury spalin, zabezpieczenie termiczne wymiennika, które gwarantują jego bezpieczną i niezawodną pracę.

Wymiennik zbudowany jest ze stali nierdzewnej, a jego zamknięcie wykonano z aluminium w systemie Cold Burner Door tzw. zimnych drzwi chłodzonych powietrzem napływającym do palnika.

Proces spalania mieszanki powietrzno-paliwowej odbywa się w palniku Bluejet Premix o niskim poziomie emisji NOx oraz o dużym zakresie modulacji - już od 12% mocy.

Wyłożenie wnętrza obudowy kotła izolacją termiczno-akustyczną oraz tłumik zasysania powietrza dolotowego gwarantują niewielkie straty energii i doskonałe wytłumienie pracy urządzenia.

Nowoczesny design

Kotły gazowe muszą harmonijnie zgrywać się z wnętrzami - nie potrzebują kotłowni, więc często są montowane w kuchniach, w łazienkach czy w przedpokojach.

Ponadczasowa biel frontu o ciekawej fakturze wraz z szarym akcentem i dyskretnym logotypem będzie pasowała zarówno do nowoczesnych pomieszczeń, jak i do tych zaaranżowanych w klasycznym stylu.

Źródło i zdjęcia: ZMK SAS Spółka z o. o.

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze czerwiec 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum