Instalacje ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (w skrócie HVAC) odpowiadają za około 20% światowego zużycia energii. Koszty ponoszone za ogrzewanie są odczuwalne w domowym budżecie, dlatego warto zastanowić się nad tym, co możemy zrobić, żeby zminimalizować wydatki na ogrzewanie przy zachowaniu optymalnego komfortu i przyjemnej temperatury w pomieszczeniach.
Podniesienie temperatury w pomieszczeniu o 1°C to wzrost rocznego zużycia energii (i kosztów wyprodukowania tej energii) na poziomie 11%. Jedynym słusznym rozwiązaniem jest więc stabilna i dokładna regulacja temperatury w pomieszczeniach.
Jednym z podstawowych zakupów, na jaki powinien zdecydować się świadomy inwestor, jest kupno energooszczędnych zaworów termostatycznych wraz z odpowiednimi głowicami reagującymi na zmiany temperatury w pomieszczeniach. Precyzja nastawy jest kluczowa, gdyż to ona decyduje o ilości dostarczanego ciepła do naszych grzejników.
Co za tym idzie? Utrzymanie pożądanej temperatury przy odpowiednich kosztach. Głowice termostatyczne IMI Heimeier są zaprojektowane z myślą o trwałości. W asortymencie IMI jest dostępna m.in. kultowa głowica K, a także designerska seria Halo, w tym Halo-B przeznaczona do miejsc, w których wymagana jest wysoka odporność i ochrona przed kradzieżą.
Niezależnie od potrzeb klienta, oszczędności zaczynają się już na etapie planowania pomieszczeń. Jednak zarówno w przypadku głowic, jak i zaworów termostatycznych, proces ich wymiany może nastąpić także w okresie termomodernizacji. Należy pamiętać o tym, że wymiana starych głowic termostatycznych na nowoczesne może przynieść oszczędności energii sięgające nawet do 7%.
W porównaniu z zaworami ręcznymi, precyzyjne termostatyczne zawory grzejnikowe zapewniają oszczędność energii do 28%. Świadomy instalator powinien doradzić zastosowanie technologii automatycznej kontroli przepływu AFC (Automatic Flow Control).
Rodzina produktów Eclipse z technologią AFC IMI Hydronic Engineering została zaprojektowana w taki sposób, żeby po nastawieniu zaworu na właściwą wartość przepływu, wartość ta nie została przekroczona bez względu na ciśnienie różnicowe. Takie rozwiązanie ogranicza ryzyko wystąpienia nadprzepływów i zapobiega marnowaniu ciepła.
5 przykazań świadomego oszczędzania na ogrzewaniu
Przykazanie pierwsze
Upewnij się, że termostaty pokojowe lub głowice termostatyczne w tym samym pomieszczeniu są ustawione na taką samą wartość temperatury. Numeracja na głowicy ma ogromne znaczenie - większy numer nie oznacza wcale większego otwarcia zaworu, lecz temperaturę do jakiej ma dążyć. Jeśli jeden z nich ma nastawę 5, a drugi 3, spowoduje to nieefektywność pod względem wydajności i kosztów.
Przykazanie drugie
System grzewczy potrzebuje czasu, żeby się do tego przystosować. Zniecierpliwieni mają tendencję do zmiany nastawień na głowicy zanim zdąży poprawnie zadziałać. Żeby tego uniknąć, sugerujemy stopniową zmianę temperatury i znalezienie swojego ulubionego punktu. Dodatkową korzyścią będzie większa oszczędność energii.
Przykazanie trzecie
Głowice termostatyczne z wbudowanym czujnikiem nie mogą być zakryte zasłonami czy obudową grzejnika, nie mogą też być montowane w głębokich niszach ani w pozycji pionowej, ponieważ uniemożliwi to dokładną regulację temperatury. W takich przypadkach niezbędne będzie zastosowanie czujnika zdalnego lub termostatu pomieszczeniowego.
Przykazanie czwarte
Odsłoń grzejniki. Każda osłona powoduje niepotrzebny opór dla przepływu powietrza, prowadzi do dyskomfortu i nieefektywności energetycznej.
Przykazanie piąte
Wietrz pomieszczenia rozsądnie. Grzejniki są zwykle umieszczane pod oknami. Otwarcie okna w sezonie grzewczym obniża temperaturę w pomieszczeniu i przestawia system na zbyt wysokie obroty - czujnik znajdujący się w głowicy termostatycznej zauważy spadek temperatury i będzie próbował przywrócić optymalną temperaturę w pomieszczeniu.
Źródło i zdjęcia: IMI Hydronic Engineering