PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Pomiary i automatyka

Jak małe zmiany w instalacji grzewczej mogą przynieść duże efekty?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Instalacje grzewcze niezależnie od rozmiarów, mocy, oraz charakteru budynków w jakich pracują posiadają szereg zbieżnych cech i celów. Jednym z głównych, wspólnych mianowników jest wymóg możliwe wysokiej efektywności energetycznej instalacji.

Główne urządzenia grzewcze jakim są np. kotły cechują się wysokimi sprawnościami. Wybierając wysokoefektywne źródło ciepła inwestujemy w późniejsze oszczędności podczas eksploatacji. Nierzadko w tym punkcie kończy się dbałość o wielkość przyszłych rachunków i poziom komfortu.

Jednakże w instalacji jest szereg innych obszarów gdzie suma drobnych zmian przy jednocześnie niewielkim dodatkowym koszcie może podnieść w dużym stopniu sprawność całego systemu oraz jakość klimatu wewnętrznego.

Te drobne kroki których podjęcie pozwoli na uzyskanie optymalnego efektu to:

  • Montaż zaworów termostatycznych z nastawą wstępną kv (Calypso exact) lub nastawą przepływu całkowitego (Eclipse)

Zastosowanie zaworów z nastawą zapewnia właściwe zrównoważenie przepływów. Woda dociera do każdego odbiornika w żądanej ilości w tym samym czasie. To gwarantuje właściwe moce grzejników w każdym pomieszczeniu.

  • Montaż głowic termostatycznych ze skalą temperatury

Samo zastosowanie głowicy termostatycznej to już ogromne oszczędności w zużyciu energii. Jednakże poza montażem konieczne jest ich świadome użytkowanie. Znaczna część głowic na runku posiada skalę nastaw od 1-5 co dla użytkowników może nie być w pełni zrozumiałe. Kończy się to np. pozostawianiem głowic na nastawie 5 której odpowiada temperatura 28°C iw konsekwencji przegrzewaniem pomieszczeń. Natomiast montaż głowicy ze skalą temperaturową (głowica HALO) to czytelna informacja dla każdego. Świadomość ustawianej temperatury to świadome użytkowanie.

  • Zastosowanie ogrzewania podłogowego

Rozwiązanie mimo iż droższe w wykonaniu w porównaniu do grzejników to mocno zyskujące na popularności. Jedną z zalet jest możliwość efektywnego wykorzystania pomp ciepła, ale i przy kotłach jest to słuszny wybór. System płaszczyznowy zwiększa zdolność procesu kondensacji i tym samom podnosi sprawność kotła. Ważne jest jednak aby nie dopuszczać do lokalnego przegrzewu posadzki na krótkich pętlach.

W tym celu należy zastosować rozdzielacze z możliwością równoważenia przepływu w pętlach. Najwyższą klasą jest wybór rozdzielacza z ograniczeniem przepływu maksymalnego (Dynacon Eclipse). Natomiast w układach kombinowanych gdzie przeważają grzejniki, warto wykonać podłogówkę z zastosowaniem ograniczników temperatury powrotu z funkcją równoważenia przepływu (Multibox RTL).

  • Montaż naczynia wzbiorczego oraz separatorów

Właściwe naczynie wzbiorcze oraz separatory powietrza i zanieczyszczeń to profilaktyka w dbałości o żywotność instalacji. Zbyt niskie ciśnienie w  systemie, krążące pęcherzyki powietrza, osady i szlam - to czynniki chorobotwórcze dla instalacji i zabudowanych w nich urządzeń takich jak pompa obiegowa, zawory termostatyczne, grzejniki czy kotły.

Zastosowanie wysokiej jakości wzbiorczych naczyń workowych (STATICO) efektywnych separatorów szlamu z funkcją hydrocyklonu (Zeparo ZCD) separatorów powietrza (ZUV) to działania w myśl dobrze znanej zasady: Lepiej zapobiegać niż leczyć.

  • Stosowanie regulatorów różnicy ciśnień

Dobra instalacja to taka, której efekt jest odczuwalny, ale niesłyszalny. Szum, gwizd, pisk wydobywający się z instalacji to w obecnych czasach stan wykraczający poza dopuszczalne normy. Regulatory różnicy ciśnień (STAP lub TA-COMPACT-DP) zwłaszcza w budownictwie wielorodzinnym to rozwiązania które niwelują problem hałasu w instalacji.

Co warto wiedzieć na temat zbędnego zużycia energii cieplnej?

  • 1 mm osadów może zwiększyć zużycie energii w kotle aż o 9%,
  • Korozja i zanieczyszczenie rur osadami może zwiększyć koszty pompowania elektrycznego w systemach ogrzewania i chłodzenia nawet o 35% w ciągu pierwszych lat po instalacji,
  • Wzrost temperatury w pomieszczeniu o 1°C może zwiększyć całkowite zużycie energii w systemach grzewczych o 6-11% rocznie,
  • Zapowietrzenie w grzejnikach może zmniejszyć produkcję ciepła nawet o 80%,
  • Wymiana głowic termostatycznych starego typu (te wyprodukowane przed 1988 r.) na nowoczesne wersje może dać maksymalnie 7% oszczędności energii.

Ekspert firmy IMI Hydronic Engineering
Konrad Kargul - Menedżer ds. Kluczowych Klientów

źródło i zdjęcia: IMI Hydronic Engineering