PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Kotły na biomasę

Czy warto kupować droższy, certyfikowany pellet?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Pellet to opał, który ze względu na to, że należy do paliw odnawialnych, nazywany jest „zielonym węglem”. Już sam ten ekologiczny walor przemawia na jego korzyść. Na tym jednak nie koniec, bowiem ma on także doskonałe właściwości energetyczne, a do tego jest wygodny w użytkowaniu. Jego jedyną wadą jest cena zbliżona do ceny węgla, zwłaszcza wtedy, gdy pellet jest certyfikowany. Czy warto więcej zapłacić za ten produkt?

Długa lista zalet pelletu

Choć cena pelletu jest podobna do ceny węgla, pellet wygrywa ze swoim „czarnym” odpowiednikiem wydajnością, którą zawdzięcza dobrym właściwościom kotłów pelletowych. Jeśli zbiornik dobrany jest prawidłowo, wtedy wystarczy wsypać do niego granulat raz w tygodniu.

To nie tylko ekonomiczny walor, ale także spora oszczędność czasu. Do tego warto dodać, że to biopaliwo można wygodnie i bez bałaganu przechowywać. Co więcej, ma przyjemny zapach, pozostawia po sobie niewielką ilość popiołu, którą dodatkowo można wykorzystać jako nawóz w ogródku.

No dobrze, ale co z ceną pelletu? Dobry, certyfikowany pellet kosztuje ok. 1200 zł/tona. Trzeba wziąć pod uwagę także zakup kotła przeznaczonego do spalania tego paliwa. To z kolei koszt rzędu 8-10 tys. zł, jednak w tej cenie otrzymujemy niemal bezobsługowy piec. Choć nie jest to mało, nie ma wątpliwości, że się opłaca.

Co wpływa na taką a nie inną cenę pelletu?

- Wpływ na cenę pelletu ma zarówno jakość oraz rodzaj samego surowca, jak i proces produkcji i certyfikacji - pellet dobrej jakości poddawany jest ciągłym kontrolom, by spełniał wytyczone normy i mógł posiadać certyfikaty – wyjaśniają przedstawiciele firmy Biomasa Parter Group, uznanego producenta certyfikowanego pelletu. - Jakość pelletu związana jest również z kalorycznością, która także decyduje o jego cenie oraz z ilością popiołu pozostałą po jego spaleniu. Pamiętajmy, że wysokiej jakości pellet zapewni prawidłowe spalanie oraz zachowanie czystości kotła.

Certyfikat EN Plus oraz DIN Plus

Jeśli pellet legitymuje się certyfikatem EN Plus oraz DIN Plus, możemy mieć pewność, że otrzymujemy najwyższej jakości produkt. Certyfikaty gwarantują powtarzalną jakość produktu i bezpieczeństwo eksploatacji kotła. Warto wiedzieć, że przy spalaniu pelletu z Certyfikatem Din Plus /EN Plus A1 z 1 tony pelletu otrzymujemy zaledwie 5 kg popiołu. To prawdziwie doskonały produkt, nieporównywalny w żaden sposób do tego, który pochodzi z niewiadomego źródła.

Certyfikowany pellet najwyższej jakości. fot. Biomasa Partner Group

Pellet z dobrego źródła - jakość dla wymagających W ofercie firmy Biomasa Partner Group znajdziemy dwa rodzaje certyfikowanego pelletu drzewnego En Plus A1 i Din Plus - Excellent Selection i Premium Selection. Do produkcji pelletu Excellent Selection zastosowane zostały specjalnie wyselekcjonowane suche trociny drzew iglastych. Dzięki temu posiada on wysoką wartość opałową (>18,5 MJ/kg), przy niewielkiej ilości popiołu (<0,3% - poniżej 3 kg z każdej spalonej tony).

Pellet Excellent Selection charakteryzuje się jasną barwą, a do tego jest czysty w użytkowaniu i niebrudzący. Co ważne, nie zawiera substancji szkodliwych i tym samym nie emituje zapachów nieprzyjemnych dla człowieka. Walory pelletu Excellent Selection doceniło nie tylko wielu użytkowników kotłów na pellet w Polsce, ale również w Europie. Na uwagę zasługuje fakt, że paliwo to znalazło uznanie we Włoszech, gdzie szczególny nacisk kładzie się na ekologię.

Do produkcji pelletu Premium Selection również wykorzystano wyselekcjonowane czyste trociny drzew iglastych. Wartość opałowa tego produktu wynosi >18,3 MJ/kg, a zawartość popiołu nie przekracza 0,5-0,6%. Jest wysokokaloryczny i - podobnie jak Excellent Selection - polecany przez producentów kotłów. Sprzedawany jest m.in. w praktycznych - 15 kg opakowaniach, ale również w Big Bagach oraz luzem. Certyfikat, który został mu przyznany, gwarantuje wysoką jakość i powtarzalność produktu w każdej partii.

Biomasa Parter Group uzupełnił swoją ofertę także o pellet klasy A2 Economy Selection, sprzedawany bez certyfikatu. Ten produkt przeznaczony jest do mniej wymagających instalacji i urządzeń grzewczych. Najczęściej stosowany jest w obiektach użyteczności publicznej. Jego wartość opałowa wynosi >17,4 MJ/kg, a zawartość popiołu <1,2%. Jakością nie dorównuje swoim certyfikowanym poprzednikom - produkowany jest z trocin różnych gatunków drzew iglastych z domieszką kory.

źródło i zdjęcia: Biomasa Partner Group