PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Kotły na biomasę

Czy warto inwestować w droższy pellet? Paliwo w dobie inflacji

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Czy każdy pellet jest ekologiczny? Jakie pułapki czekają na nas na rynku tego rodzaju paliwa? Jakie są przyczyny wzrostu cen pelletu i czy warto inwestować w droższy produkt? Pokazujemy, jak obecnie wygląda rynek pelletu w Polsce i w Europie.

Rynek pelletu drzewnego zmienia się dynamicznie - zarówno w zakresie popytu, jak i podaży. Minione sezony grzewcze potęgowały popyt, który na skutek przybywających instalacji grzewczych dla pelletu drzewnego, przewyższał podaż tego produktu na rynku europejskim.

W ostatnich latach trend ten widoczny jest także w Polsce - z roku na rok odnotowujemy znaczący przyrost nowych instalacji pelletowych.

Dlaczego wzrasta cena pelletu?

Odpowiedzią na dynamicznie rosnący popyt są nowe zakłady produkcji pelletu, które powstały przy funkcjonujących już tartakach. Pozwalają w ten sposób zwiększyć przychody tych zakładów przy jednoczesnym wykorzystaniu odpadów produkcyjnych.

Skutkiem tego jest fakt, że obecnie znaczna część polskich zakładów działających w branży drzewnej ma własną linię produkcyjną pelletu lub planuje ją założyć. Rozdrobnienie i przyrost liczby zakładów produkujących pellet spowodowały deficyt surowca do produkcji, a to z kolei, wraz z rosnącymi cenami drewna, przełożyło się na cenę surowca i wyrobu końcowego.

Ze względu na ograniczenia w pozyskaniu drewna, zwiększającą się wydajność tartaków, rosnące zapotrzebowanie na biomasę drzewną ze strony branży meblarskiej, zwiększenie podaży pelletu drzewnego jest mocno ograniczone i nie nadąża za popytem.

Znaczącymi producentami pelletu drzewnego i jego eksporterami na rynki europejskie były do niedawana zakłady produkcyjne z Ukrainy, Białorusi czy Rosji. Obecnie tragiczne okoliczności wojny w Ukrainie powodują jeszcze większy deficyt pelletu na rynku europejskim.

W ciągu ostatnich miesięcy znacząco wzrosły ceny drewna w Polsce, a tym samym - koszty surowca wykorzystywanego do produkcji pelletu. Ponadto koszty opakowań, palet drewnianych czy energii elektrycznej również utrzymują tendencję wzrostową, co może dalej wpływać na ceny pelletu produkowanego w Polsce.

Pellet Excellent Selection
Coraz częściej na rynku można znaleźć podrabiany pellet, zawierający m.in. odpady meblarskie, zanieczyszczony szkodliwymi żywicami, dlatego warto postawić na produkty sprawdzonych dostawców

Kwestie kosztów logistyki również nie pozostają bez znaczenia - rosną ceny usług transportowych i z pewnością w najbliższych miesiącach będą one wyższe. To wszystko wpływa na zmianę cen pelletu drzewnego. 

Warto pamiętać, że na cenę pelletu ogromny wpływ mają jakość surowca i jego rodzaj - wprost przekładają się na jego kaloryczność czy na ilość popiołu pozostały po spaleniu pelletu.

Użytkownicy pelletu powinni być świadomi tego, że jedynie wysokiej jakości pellet zapewni prawidłowe spalanie, bezawaryjność pieca oraz zachowanie czystości, dlatego należy kupować pellet z tzw. pewnego źródła, czyli sprawdzić producenta pelletu.

Jednym z liderów w produkcji najwyższej jakości pelletu drzewnego na rynku polskim jest Biomasa Partner Group. Firma ma w swojej ofercie ekologiczny, wydajny i certyfikowany pellet drzewny En Plus A1 PL 027 i Din Plus 7A229.

Pellet Premium Selection
Pellet Premium Selection marki Biomasa Partner Group

Czy każdy pellet jest ekologiczny?

W tym miejscu warto postawić sobie pytanie, czy każdy pellet jest w pełni naturalny i ekologiczny? Niestety nie. Coraz częściej na rynku można znaleźć podrabiany pellet, zawierający m.in. odpady meblarskie, zanieczyszczony szkodliwymi żywicami.

Dla niektórych użytkowników pieca na pellet jest on pozornie atrakcyjny, ponieważ jego cena jest dużo niższa od pełnowartościowego i certyfikowanego pelletu drzewnego. Zapominają jednak, że zakup pelletu o niewiadomym składzie, który nie jest certyfikowany, wiąże się z ryzykiem:

  • uszkodzenia kotła na pellet,
  • dużą ilością popiołu,
  • problemem z rozpaleniem pelletu w palniku,
  • brakiem możliwości osiągnięcia pożądanej temperatury,
  • powstania zgorzeli.

Skład pelletu drzewnego 

Ważne jest zatem upewnienie się, czy pellet, który zamierzamy kupić, ma certyfikat, oraz jaki jest jego skład. Firma Biomasa Partner Group ma w swojej ofercie dwa rodzaje certyfikowanego pelletu drzewnego: Excellent Selection i Premium Selection.

Są to najwyższej jakości paliwa, produkowane z czystych trocin iglastych, bez kory i bez innych substancji, co przekłada się wprost na wysoką i powtarzalną jakość oferowanego produktu, która jest doceniana przez użytkowników rozumiejących wszelkie elementy składowe ceny, skłonnych ją zaakceptować.

To klienci, którzy kierują się wyborem paliwa najwyższej jakości.

Źródło i zdjęcia: Biomasa Partner Group

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska sierpień 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum