Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak ustawić sterowniki w kotle klasy 5?

Kotły klasy 5. od lat cenione są za swoją wydajność oraz ekonomiczną eksploatację. Każdy, komu na sercu leży stan środowiska naturalnego, zauważa także ekologiczne walory tych urządzeń. Konieczność ograniczenia emisji dwutlenku węgla wpłynęła na dużą popularność kotłów, a automatyczne systemy, jakie są w nich zastosowane, są dodatkowym magnesem wpływającym na wybory Polaków ceniących sobie komfort użytkowania. Aby jednak zalety kotłów klasy 5. zostały w pełni wykorzystane, trzeba wiedzieć, w jaki sposób ustawić ich sterowniki.

Jak ustawić sterowniki w kotle klasy 5?
Komiz Kotły na węgiel i pellet
komiz.pl
Komiz Kotły na węgiel i pellet
Dane kontaktowe:
62 74 20 940, 517 540 830
Lenartowicka 39, 63-300 Pleszew

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Co charakteryzuje kotły 5. klasy?
  • Jak prawidłowo ustawić sterowniki?

W kotłach klasy 5. załadunek pieca odbywa się raz na kilka dni. Za pomocą sterowników można ustawić czas podawania, przerwę i moc nadmuchu. Należy przy tym zachować ostrożność, bowiem ustawienie złych parametrów może skutkować wadliwym działaniem kotła.

Kotły 5. klasy – charakterystyka

Od 5 lat na rynku nie mogą być sprzedawane kotły niższej klasy, niż piąta. To nowsze generacja tych urządzeń, która emituje mniejszą emisję spalin niż tradycyjne piece węglowe. Należy mieć na względzie, że do końca 2024 roku wszyscy użytkownicy pieców o niższych klasach, będą musieli wymienić je na te, które dopuszczane są do sprzedaży obecnie i które spełniają normę PN-EN 303-5:2012.

Oczywiście parametry techniczne kotłów 5. klasy są znacznie wyższe niż te, które charakteryzowały ich poprzedników. Jak pokazują statystyki, urządzenia te emitują nawet do 50 razy mniej tlenku węgla i 5 razy mniej pyłów niż piece węglowe. Wiąże się to jednak z koniecznością stosowania lepszej klasy materiału opałowego - ekogroszku albo węgla o niskiej ziarnistości i lepszej klasie.

Większość kotłów 5. klasy wyposażonych jest w podajnik automatyczny, sterowany za pomocą mikroprocesora, który odpowiada za jednostajne spalanie materiału opałowego. Użytkownik jedynie dosypuje opał raz na kilka dni i usuwa popiół. Dzięki temu właśnie straty energii są ograniczane do minimum, a piec jest wysokowydajnym urządzeniem. Bardziej zaawansowane modele posiadają również system automatycznego gaszenia w przypadku awarii pieca.

Podstawowy poziom sterowników

Czas podawania należy ustawić zawsze zgodnie z zaleceniami producenta pieca. Aby ustawić intensywność grzania, można manewrować pozostałymi parametrami - przerwą w podawaniu i mocą nadmuchu. Na podstawowym poziomie czas podawania należy ustawić na 5 sekund, przerwę w podawaniu na 40 sekund a moc nadmuchu na 50%.

Co istotne, moc nadmuchu nie ma wpływu na moc kotła. To w zasadzie regulacja ilości powietrza, jaka dostarczana będzie do pieca. Zbyt mały nadmuch powodować będzie wygasania kotła, zbyt duży - może spowodować krytyczny wzrost temperatury, w wyniku którego powstaną spieki.

Trzeba pamiętać, że poszczególne modele kotłów różnią się od siebie m.in. stopniem zaawansowania. Czasem poziom skomplikowania jest dość wysoki, jednak prawidłowe skonfigurowanie pieca nie wymaga wprowadzania w przyszłości kolejnych ustawień. W przypadku jednak, gdy parametry zostały ustawione błędnie, budynek może być niewłaściwie ogrzewany nawet, jeśli komin rozgrzany jest do czerwoności.

Może też dojść do sytuacji, w której ogień będzie co chwilę gasł, a system będzie wysyłał monity o zagrożeniu. Warto zaznaczyć, że do pieców 5. klasy nie ma możliwości wrzucenia innego materiału opałowego niż przeznaczony, dlatego ich wdrożenie jest naturalnym zabezpieczeniem przed nielegalnym spalaniem śmieci.

źródło i zdjęcie: Komiz