Jak działa piec na pellet?
Piec na pellet utrzymuje stałą temperaturę instalacji grzewczej. Jeśli temperatura pieca spada poniżej wartości minimalnej, piec automatycznie włącza palnik i podgrzewa wodę. Kotły pelletowe mają palnik automatyczny, wyposażony w zapalarkę, fotoelement oraz system czyszczenia palnika. Paliwo podawane jest do niego z zasobnika w trybie automatycznym - przez podajnik.
Paliwo w palniku ulega gazyfikacji i szybkiemu spaleniu. Zgromadzone w zasobniku, zapewnia automatyczną pracę pieca przez kilka dni (w zależności od zapotrzebowania na energię cieplną oraz wielkość zbiornika paliwa). Piece na pellet nie wymagają stałego nadzoru - funkcję tę wykonuje zaprogramowana automatyka oraz system informujący nas o jego działaniu przez moduł internetowy.
Pobór prądu przez piec na pellet
Automatyczne funkcjonowanie pieca wymaga zasilania energią elektryczną. Ile prądu zużywa piec na pellet? W czasie pracy pieca na pellet (np. Daspell 15kW produkcji Heiztechnik) energią elektryczną zasilane są następujące elementy:
- automatyka, pobór mocy stały ok. 5 W,
- zapalarka, pobór mocy tylko w okresie rozpalania (ok. 3 minuty) 200 W,
- podajnik główny paliwa, pobór mocy w okresie podawania paliwa 25 W,
- podajnik paliwa w palniku, pobór mocy w okresie podawania paliwa 15 W,
- siłownik palnika, pobór mocy w okresie czyszczenia 2 W,
- wentylator nadmuchowy palnika, pobór maksymalny 34 W a praktycznie w pracy ok.15 W.
Z mocy zamontowanych urządzeń oraz z czasu ich pracy wynika, ile prądu zużywa piec na pellet. Zapotrzebowanie na prąd w poszczególnych okresach pracy kotła jest dużo mniejsze, ponieważ energia jest pobierana przez jego elementy tylko w czasie ich pracy. Ilość zużytego prądu wynika z funkcjonowania kotła i z wytworzonej przez niego energii cieplnej.
Na podstawie obowiązujących przepisów każdy kocioł musi przejść badanie zgodnie z obowiązującymi wymogami określonymi Rozporządzeniem Komisji (UE) 2015/1189. Podczas badań określa się zużycie energii na potrzeby funkcjonowania pieca. Z zaświadczenia badań kotła DasPell 15kW firmy Heiztechnik zużycie energii elektrycznej wynosi:
- 48 W przy pracy z mocą maksymalną,
- 33 W przy pracy z 30% mocy maksymalnej,
- 4,8 W przy pracy w trybie czuwania.
Zapotrzebowanie budynków na energii cieplną jest zmienne w różnych porach roku i dnia. Gdy przeprowadzimy analizę pracy kotła w różnych warunkach, otrzymamy praktyczne zużycie prądu przez piec:
- jednorazowe rozpalenie pieca, załączenie grzałki 200 W na 4 minuty - zużycie energii ok. 0,03 kWh,
- przy pracy z mocą maksymalną przez 24 godziny - zużycie energii wynosi ok. 1,2 kWh,
- przy pracy z mocą 30% przez 24 godziny - zużycie energii wynosi ok. 0,8 kWh.
Automatyka sterująca pracą kotła firmy Heiztechnik optymalizuje jego pracę i zapewnia najmniejsze zużycie paliwa i prądu. Możemy praktycznie przyjąć takie rozwiązanie pracy dobowej: 4 rozpalenia i czyszczenie palnika, praca z mocą maksymalną przez 2 godziny, praca mocą 30% przez 12 godzin oraz praca w postoju przez 10 godzin.
W tym przypadku dobowe zużycie energii wynosi ok. 0,7 kWh. Przy takiej pracy kocioł 15 kW wyprodukuje około 90 kWh energii cieplnej.
Piece pelletowe Heiztechnik
Piece pelletowe Heiztechnik wyposażone są w automatykę pogodową HT-tronic® 900 z autoregulacją HT-Logic III - algorytm automatyki dopasowuje parametry pracy urządzenia do zapotrzebowania obiektu na energię cieplną.
Takie rozwiązanie umożliwia płynne sterowanie ilością energii potrzebnej do ogrzewania pomieszczeń, zmniejsza zużycie paliwa i w znaczący sposób minimalizuje ilość energii elektrycznej potrzebnej do pracy pieca pelletowego.
Źródło i zdjęcia: Heiztechnik