Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Ile prądu zużywa piec na pellet?

Współczesne piece na pellet są urządzeniami zautomatyzowanymi. Zarządzają całym procesem produkcji ciepła i odpowiadają za utrzymanie stałej temperatury wnętrz bez nadzoru ich właścicieli. Są zaprogramowane tak, by działały bezobsługowo, a o swojej pracy informują przez moduł internetowy. Automatyczne funkcjonowanie pieca wymaga jednak zasilania go energią elektryczną. Wyjaśniamy, ile prądu zużywa piec na pellet.

Ile prądu zużywa piec na pellet?
Heiztechnik Kotły na pellet i na biomasę, palniki na pellet, kotły na ekogroszek, pompy ciepła
www.heiztechnik.pl
Heiztechnik Kotły na pellet i na biomasę, palniki na pellet, kotły na ekogroszek, pompy ciepła
Dane kontaktowe:
58 560 85 57
Drogowców 7, 83-250 Skarszewy

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Jak działa piec na pellet?

Piec na pellet utrzymuje stałą temperaturę instalacji grzewczej. Jeśli temperatura pieca spada poniżej wartości minimalnej, piec automatycznie włącza palnik i podgrzewa wodę. Kotły pelletowe mają palnik automatyczny, wyposażony w zapalarkę, fotoelement oraz system czyszczenia palnika. Paliwo podawane jest do niego z zasobnika w trybie automatycznym - przez podajnik.

Paliwo w palniku ulega gazyfikacji i szybkiemu spaleniu. Zgromadzone w zasobniku, zapewnia automatyczną pracę pieca przez kilka dni (w zależności od zapotrzebowania na energię cieplną oraz wielkość zbiornika paliwa). Piece na pellet nie wymagają stałego nadzoru - funkcję tę wykonuje zaprogramowana automatyka oraz system informujący nas o jego działaniu przez moduł internetowy.

Pobór prądu przez piec na pellet

Automatyczne funkcjonowanie pieca wymaga zasilania energią elektryczną. Ile prądu zużywa piec na pellet? W czasie pracy pieca na pellet (np. Daspell 15kW produkcji Heiztechnik) energią elektryczną zasilane są następujące elementy:

 • automatyka, pobór mocy stały ok. 5 W,
 • zapalarka, pobór mocy tylko w okresie rozpalania (ok. 3 minuty) 200 W,
 • podajnik główny paliwa, pobór mocy w okresie podawania paliwa 25 W,
 • podajnik paliwa w palniku, pobór mocy w okresie podawania paliwa 15 W,
 • siłownik palnika, pobór mocy w okresie czyszczenia 2 W,
 • wentylator nadmuchowy palnika, pobór maksymalny 34 W a praktycznie w pracy ok.15 W.
Piec na pellet firmy Heiztechnik DasPell NEXT
Piec na pellet firmy Heiztechnik DasPell NEXT 

Z mocy zamontowanych urządzeń oraz z czasu ich pracy wynika, ile prądu zużywa piec na pellet. Zapotrzebowanie na prąd w poszczególnych okresach pracy kotła jest dużo mniejsze, ponieważ energia jest pobierana przez jego elementy tylko w czasie ich pracy. Ilość zużytego prądu wynika z funkcjonowania kotła i z wytworzonej przez niego energii cieplnej.

Na podstawie obowiązujących przepisów każdy kocioł musi przejść badanie zgodnie z obowiązującymi wymogami określonymi Rozporządzeniem Komisji (UE) 2015/1189. Podczas badań określa się zużycie energii na potrzeby funkcjonowania pieca. Z zaświadczenia badań kotła DasPell 15kW firmy Heiztechnik zużycie energii elektrycznej wynosi:

 • 48 W przy pracy z mocą maksymalną,
 • 33 W przy pracy z 30% mocy maksymalnej,
 • 4,8 W przy pracy w trybie czuwania.
Kocioł pelletowy ONE PLUS
Kocioł pelletowy ONE PLUS to nowoczesny kompaktowy kocioł o niewielkich wymiarach i bogatym wyposażeniu - nowość w ofercie firmy Heiztechnik 

Zapotrzebowanie budynków na energii cieplną jest zmienne w różnych porach roku i dnia. Gdy przeprowadzimy analizę pracy kotła w różnych warunkach, otrzymamy praktyczne zużycie prądu przez piec:

 • jednorazowe rozpalenie pieca, załączenie grzałki 200 W na 4 minuty - zużycie energii ok. 0,03 kWh,
 • przy pracy z mocą maksymalną przez 24 godziny - zużycie energii wynosi ok. 1,2 kWh,
 • przy pracy z mocą 30% przez 24 godziny - zużycie energii wynosi ok. 0,8 kWh.

Automatyka sterująca pracą kotła firmy Heiztechnik optymalizuje jego pracę i zapewnia najmniejsze zużycie paliwa i prądu. Możemy praktycznie przyjąć takie rozwiązanie pracy dobowej: 4 rozpalenia i czyszczenie palnika, praca z mocą maksymalną przez 2 godziny, praca mocą 30% przez 12 godzin oraz praca w postoju przez 10 godzin.

W tym przypadku dobowe zużycie energii wynosi ok. 0,7 kWh. Przy takiej pracy kocioł 15 kW wyprodukuje około 90 kWh energii cieplnej.

Kocioł Flat - najnowszy kocioł pelletowy firmy Heiztechnik
Kocioł Flat - najnowszy kocioł pelletowy firmy Heiztechnik

Piece pelletowe Heiztechnik

Piece pelletowe Heiztechnik wyposażone są w automatykę pogodową HT-tronic® 900 z autoregulacją HT-Logic III - algorytm automatyki dopasowuje parametry pracy urządzenia do zapotrzebowania obiektu na energię cieplną.

Takie rozwiązanie umożliwia płynne sterowanie ilością energii potrzebnej do ogrzewania pomieszczeń, zmniejsza zużycie paliwa i w znaczący sposób minimalizuje ilość energii elektrycznej potrzebnej do pracy pieca pelletowego.

Źródło i zdjęcia: Heiztechnik