Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Grupy pompowe duro system - kompaktowe rozwiązanie techniczne gotowe do montażu

Grupy pompowe duro system umożliwiają łączenie kilku elementów instalacji grzewczej, które wcześniej były montowane osobno. Sprawdzają się w instalacjach z kilkoma obiegami grzewczymi, są bezpieczne, efektywne i trwałe. Można je łatwo serwisować, a ich montaż jest wyjątkowo prosty.

Grupy pompowe duro system - kompaktowe rozwiązanie techniczne gotowe do montażu
ARKA Sp. z o.o. ogrzewanie podłogowe: rury i złączki, armatura, pompy obiegowe, sterowanie, osprzęt
arka-instalacje.pl

Grupy pompowe duro system to kompaktowe, gotowe do montażu rozwiązanie techniczne. Są dostępne w wielu konfiguracjach, dzięki którym można łączyć kilka elementów instalacji grzewczej uprzednio montowanych osobno.

Ich zastosowanie przenosi projektowaną, budowaną lub modernizowaną instalację na wyższy poziom sprawności hydraulicznej, poprawia parametry jej pracy i pracy źródła ciepła. Ponadto znacznie skraca czas kompletowania i montowania instalacji oraz ułatwia jej serwisowanie.

Grupy pompowe duro system to zestawione ze sobą fabrycznie elementy instalacji, sprawdzone przez zespół doświadczonych pracowników. Przy ich projektowaniu i produkcji parametry komponentów dobierano tak, by działanie grupy pompowej było optymalne i nie doszło do przewymiarowania instalacji. Grupy pompowe są łatwe w montażu i w prosty sposób można je serwisować.

Wszystko to sprawia, że układ grzewczy wykonany z ich wykorzystaniem jest bezpieczny, efektywny oraz trwały. Grupy pompowe można stosować w instalacjach z kilkoma obiegami grzewczymi, np. ogrzewanie grzejnikowe wysokotemperaturowe oraz ogrzewanie podłogowe niskotemperaturowe.

Elementy grupy pompowej

Grupy pompowe duro system są przeznaczone do rozdziału obiegów instalacji grzewczej. Są dostępne w konfiguracji z dwoma oddzielnymi obiegami grzewczymi lub z trzema. Obiegi grzewcze połączono specjalnym rozdzielaczem lub sprzęgło-rozdzielaczem ze stali nierdzewnej.

W skład grupy pompowej duro system wchodzą również:

  • zawór zwrotny Calido,
  • pionier o pełnym przepływie,
  • zawór mieszający obrotowy z siłownikiem elektrycznym,
  • zawór termostatyczny mieszający Calido,
  • pompa elektroniczna Circula,
  • zawór kulowy z uszczelnieniem dynamicznym Calido S30 W/W 1” z ruchomą nakrętką i termometrem.

Do instalacji c.o. stosuje się sekcję grzewczą bezpośrednią (bez podmieszania), a do ogrzewania podłogowego - z trójdrogowym zaworem termostatycznym lub trójdrogowym zaworem mieszającym. Wszystkie elementy grup pompowych duro system są fabrycznie zmontowane i zamknięte w szafce, co zapewnia ich szybki i bezproblemowy montaż oraz sprawne uruchomienie całej instalacji.

Elementy grupy pompowej duro system

Sposób montażu grupy pompowej

Grupy pompowe duro system, w zależności od potrzeb, można montować w różnych konfiguracjach. Czynnik grzewczy może być dostarczany od dołu, z góry, a także z boku (z prawej lub lewej strony). Należy jednak pamiętać, że przy ustawieniu bocznym zalecana jest instalacja odpowietrznika automatycznego na szczycie sprzęgło-rozdzielacza, a na jego dole - zaworu spustowego.

Zalety grup pompowych

Grupy pompowe duro system zwiększają sprawność projektowanego, budowanego i modernizowanego układu grzewczego. Łączą wymagania stawiane kotłom i obiegom odbiorczym. Ich zastosowanie pozwala na zaoszczędzenie czasu zarówno na etapie doboru, jak i montażu poszczególnych elementów układu grzewczego.

Zapobiega również rutynowym pomyłkom, które zdarzają się podczas tradycyjnego, oddzielnego doboru poszczególnych elementów i ich montażu - dzięki czemu zminimalizowane jest ryzyko ich nieszczelności oraz awarii.

Komponenty grup pompowych duro system są montowane fabrycznie i łączone ze sobą z zastosowaniem odpowiednich materiałów uszczelniających. Dodatkowym ich walorem jest kompaktowa konstrukcja ułatwiająca obsługę serwisową. Grupy pompowe duro system dostępne są w 16 konfiguracjach z rozdzielaczem oraz 16 konfiguracjach ze sprzęgło-rozdzielaczem.

Gotowa instalacja przekłada się na inwestora krótszy czas oczekiwania na zakończenie inwestycji i tańsza eksploatacja. Z kolei dla wykonawcy to dodatkowy czas wygenerowany przez efektywny i szybki montaż.

 

Źródło i zdjęcia: ARKA Sp. z o.o. Sp.k