Stropy typu filigran - zalety i wady

Stropy typu filigran - zalety i wady

Stropu typu filigran są w zasadzie odmianą żelbetowych stropów monolitycznych wykonywanych bezpośrednio na budowie, jednak przygotowanie części ich konstrukcji odbywa się w zakładzie betoniarskim - są więc prefabrykowane.

Streszczenie artykułu
Stropy typu filigran to prefabrykowane wersje żelbetowych stropów monolitycznych, które łączą w sobie zalety konstrukcji prefabrykowanych i wykonywanych na miejscu budowy. Składają się z cienkich płyt betonowych (5-7 cm) z wbudowanym zbrojeniem, których wymiary są dostosowane do możliwości transportowych. Po dostarczeniu na plac budowy, płyty są opierane na ścianach i podporach, następnie montowane są dodatkowe zbrojenia i układana jest warstwa nadbetonu, przy czym płyty służą jako szalunek. Stropy filigran charakteryzują się elastycznością kształtowania, niewielką wysokością i dobrą izolacyjnością dźwiękową. Wśród wad wymienia się ograniczoną dostępność, wymóg wysokich kwalifikacji wykonawców oraz konieczność użycia dźwigu przy montażu.

Charakterystyka stropów typu filigran

Stropy filigran składają się z wykonanych według indywidualnego projektu, stosunkowo cienkich (5-7 cm) płyt betonowych z ułożonym zbrojeniem. Wymiary płyt mogą być różne i zależą od możliwości transportowych.

Po przewiezieniu na plac budowy opiera się je na ścianach i podporach montażowych, wykonuje zbrojenie wieńca stropowego oraz układa dodatkowe zbrojenie stropu - zależnie od projektu może to być zasadnicze zbrojenie konstrukcji lub jedynie dodatkowe zbrojenie w miejscach łączenia płyt.

Następnie układa się po prostu warstwę nadbetonu, a rolę szalunku pełnią prefabrykowane płyty.

Zalety stropów typu filigran:

Wady stropów typu filigran:

  • niewielka dostępność, bo firm produkujących takie stropy jest niewiele, a transport elementów ze znacznej odległości jest kosztowny;
  • wysokie kwalifikacje wymagane od wykonawców;
  • montaż wymagający użycia dźwigu.

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Leier

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Czym są stropy typu filigran?

    Stropy filigran to odmiana żelbetowych stropów monolitycznych, które są prefabrykowane w zakładzie betoniarskim, ale finalnie montowane i wykańczane na miejscu budowy.
  • Jak są budowane stropy typu filigran?

    Płyty betonowe stropu filigran, wykonane według indywidualnego projektu i mające 5-7 cm grubości, są przewożone na plac budowy, gdzie są opierane na ścianach i podporach. Następnie dodaje się zbrojenie wieńca stropowego oraz dodatkowe zbrojenie, a na koniec układa warstwę nadbetonu, gdzie płyty pełnią rolę szalunku.
  • Jakie są zalety stropów typu filigran?

    Zalety stropów filigran obejmują możliwość dowolnego kształtowania, niewielką wysokość konstrukcji oraz dobrą izolacyjność dźwiękową.
  • Jakie są wady stropów typu filigran?

    Wady to między innymi niewielka dostępność ze względu na ograniczoną liczbę producentów, konieczność transportu elementów z daleka, co generuje wysokie koszty, a także wymóg wysokich kwalifikacji wykonawców i użycie dźwigu podczas montażu.
  • Jakie są wymiary płyt używanych w stropach filigran i co wpływa na ich wielkość?

    Wymiary płyt betonowych są różne i zależą głównie od możliwości transportowych, co oznacza, że są dostosowane do łatwości przewozu na miejsce budowy.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Komentarze

Dnia 1.04.2018 o 09:45, Gość Adam Lundin napisał: Czym najlepiej wypełnić ten strop? Czystym betonem czy betonem z domieszka izolacji? Nadbeton w stropie filigran też pełni funkcję konstrukcyjną i użyty do wylania beton musi mieć wymaganą wytrzymałość. ...
Gość Adam Lundin
01-04-2018 09:45
Czym najlepiej wypełnić ten strop? Czystym betonem czy betonem z domieszka izolacji?
Gość supporterwnc
15-10-2017 11:58
Odpowiadam Piotrowi 1,5 roku po jego pytaniu, ale może się komuś przyda odpowiedż. Wszystkie otwory w takim stropie wykonuje się w fazie produkcji (prefabrykacji). Zgłaszasz się do firmy, pokazujesz projekt, otrzymujesz wstepną wycenę, na podstawie projektu firma przeprojektowuje strop,wpłacasz ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Sprawdź asortyment firmy
LEIER Polska
LEIER Polska
Elementy ceramiczne
Zobacz firmę
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz