Izolowany sufit podwieszany zmniejszy poziom tzw. dźwięków powietrznych (muzyki, rozmów) ale nie ochroni przed rozchodzeniem się dźwięków materiałowych (podskakiwania, upadku przedmiotów). Niekiedy sufit taki może stać się wtórnym źródłem hałasu, na skutek drgań jego konstrukcji wywołanej uderzeniami w podłogę. W praktyce jedynie ułożenie podłogi pływającej na izolacji akustycznej będzie skutecznym sposobem wyciszenia stropu.
Materiał izolacyjny układa się na stropie i dociska wylewką betonową (warstwa dociskowa) grubości 4-5 cm. Jako materiał tłumiący wykorzystuje się najczęściej styropian elastyczny lub półtwardą wełnę mineralną. Wraz ze wzrostem grubości warstwy dociskowej zwiększa się wytłumienie, ale trzeba pamiętać o dopuszczalnym obciążeniu stropu. Wszystkie warstwy podłogi pływającej muszą być oddzielone od ścian i innych elementów budynku - trzeba wykonać dylatacje brzegowe - zapobiega to przenoszeniu dźwięków z posadzki na konstrukcję ścian, a przez to do innych pomieszczeń.
Ułożenie wykładziny dywanowej spowoduje dodatkowe wyciszenie, ponieważ ogranicza ona rozchodzenie się drgań w warstwie pokrycia. Nieco mniej skuteczne będzie utworzenie izolowanej podłogi pływającej z użyciem płyt gipsowo-włóknowych o grubości 25 mm. Rozwiązanie to eliminuje jednak konieczność prowadzenia robót mokrych i po zmontowaniu podłogi niemal natychmiast można przystąpić do układania dowolnej posadzki.
Redakcja BD
Na schemacie otwierającym: Jedyny naprawdę skuteczny sposób wyciszenia stropu to utworzenie na nim tzw. podłogi pływającej - warstwy wylewki na elastycznej, dźwiękochłonnej izolacji