Wykonanie 30 m2 wylewki betonowej - krok po kroku

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Wykonanie 30 m2 wylewki betonowej - krok po kroku

Jastrychy betonowe pod parkiet można wykonać systemem gospodarczym, przy użyciu prostych urządzeń i narzędzi. Należy wiedzieć, że aby uzyskać wymaganą jakość, należy przestrzegać składu mieszanki oraz zasad mieszania, ułożenia i zacierania powierzchni jastrychu.

Narzędzia do przygotowania wylewki betonowej
Do przygotowania mieszanki użyjemy betoniarki o pojemności roboczej 90L, łopaty, dwóch 10 litrowych wiaderek oraz pojemnika litrowego z podziałką.

Posłużmy się przykładem pomieszczenia o powierzchni 30 m2, z ułożonym styropianem, folią PE i taśmą z pianki wokół ścian oraz z zaznaczonym poziomem wylewki. Dla zachowania poziomu i powierzchni jastrychu można wykorzystać rurki stalowe 25 mm lub profile 25x25 mm, które układamy na podkładkach drewnianych.

Schemat: Pomieszczenie o powierzchni 30 m2, z ułożonym styropianem, folią PE i taśmą z pianki wokół ścian oraz z zaznaczonym poziomem wylewki
Pomieszczenie o powierzchni 30 m2, z ułożonym styropianem, folią PE i taśmą z pianki wokół ścian oraz z zaznaczonym poziomem wylewki

Dla wykonania 30 m2 wylewki grubości 6 cm powinniśmy zgromadzić minimum:

  • 25 worków cementu,
  • 1450 kg czystego piasku,
  • 1800 kg żwiru,
  • 250 l wody
  • 5 l plastyfikatora.

Niezbędny będzie kilkunastoprocentowy zapas w/w materiałów, aby płytę wylewki można było wykonać w całości. Do przygotowania mieszanki użyjemy betoniarki o pojemności roboczej 90L, łopaty, dwóch 10 litrowych wiaderek oraz pojemnika litrowego z podziałką. 

Zakładamy 25 zarobów (załadunków betoniarki), każdy 0,07 m3 betonu, co daje ok. 1,2 m2 jastrychu grubości około 6 cm.

Przykładowy skład mieszanki do załadowania 90-litrowej betoniarki
Przykładowy skład mieszanki do załadowania 90-litrowej betoniarki

Dla prawidłowego wykonania wylewki potrzebna jest dobra organizacja pracy. Powinniśmy zaangażować trzy osoby - jedna przygotowująca mieszankę w betoniarce, druga transportująca i trzecia układająca jastrych.

Mieszanie zaczynamy od wlania do betoniarki połowy z odmierzonej ilości wody z plastyfikatorem, następnie wsypujemy po wiaderku piasku i żwiru, dalej cement, po czym reszta wody, oraz na przemian reszta piasku i żwiru. Całość mieszamy kilka minut, do uzyskania jednorodnej masy betonowej. Po przetransportowaniu mieszanki taczką, układamy ją wg schematu na rysunku:

Schemat wykonania wylewki betonowej
Schemat wykonania wylewki betonowej

Podczas wykonywania jastrychu należy zwrócić uwagę na:

  • równomierne rozłożenie masy mieszanki, bez pustek powietrznych, szczególnie przy rurkach.
  • ściąganie po rurkach łatą metalową ruchem zygzakowym, umożliwiającym zagęszczenie mieszanki i ukształtowanie powierzchni jastrychu. 
  • zacieranie pacą drewnianą lub styropianową "na ostro", tzn. bez skrapiania ułożonej powierzchni wodą i używania pacy metalowej.
  • zakończenie płyty jastrychu w miejscu planowanego skrzydła drzwiowego.

Następnego dnia, płytę jastrychu należy delikatnie zrosić wodą i przykryć folią malarską.

Do wykonania jastrychu można wykorzystać pospółkę czyli kruszywo niesortowane "ze ściany", które należy przesiać na siatce 8 mm. Jakość jastrychu zależy od udziału poszczególnych frakcji i jest na ogół niższa, niż przy zastosowaniu kruszywa sortowanego. Pospółka zanieczyszczona, np. glinką nie nadaje się do wykonywania jastrychu pod parkiet.

Przy innych powierzchniach lub innej wielkości betoniarki należy zachować odpowiednią proporcjonalność składników mieszanki.

Tadeusz Woźniak

Zakład Stolarski PARKIET KOMPLEX
www.parkietkomplex.eu

Zdaniem naszych Czytelników

17 Jun 2023, 02:50

Komentarz dodany przez Krzysztof: Z matematyką też na bakier 25 załadunków w każdym worek cementu plus woda żwir i piasek i wychodzi 0,07 m3. To w tych proporcjach jakieś dobre fundamenty lejemy

Gość Andrzej

06 Sep 2022, 20:17

Jeśli autor zmieści w 90 litrowej betoniarce 0,7m3 betonu to jest cudotwórcą bo 0,7m3 to ni mniej ni więcej tylko 700 litrów !

Gość NiePrzedstawiamSię

14 Sep 2018, 13:05

Cześć zamiast drewnianych podkładek można wykorzystać placki gipsowe na których układamy prowadnice i odpowiednio długą łatą wyrównujemy. Oczywiście przy kolejne rzędy prowadnic poziomujemy z poprzenimi.

11 May 2018, 22:01

Drewnianych podkładek nie musimy wyjmować. Czemu mogły one w istotny sposób szkodzć?

Gość JJ

11 May 2018, 20:50

A jak wyjąć drewniane podkładki regulujące? Pozostawianie ich w betonie nie jest chyba najlepszym rozwiązaniem.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!