Płyty drewnopochodne tworzą na belkach drewnianych sztywny, idealnie równy i gładki podkład pod przyszłą posadzkę, która może być wykonana z dowolnego materiału, np. desek, paneli, płytek ceramicznych lub wykładziny. Nawet jeżeli montaż podłogi zlecimy specjalistycznej firmie, warto dopilnować osobiście poszczególnych etapów montażu podłogi.
Podłogę można wykonać dopiero po zakończeniu wszystkich prac mokrych, takich jak tynkowanie i wyschnięciu budynku. Inaczej drewno będzie wchłaniać wilgoć, co grozi jego wypaczeniem i zagrzybieniem.
Podłoga na legarach - krok 1
Rozpoczynamy od ułożenia na oczyszczonym i suchym stropie żelbetowym lub betonowym folii paroizolacyjnej. Aby folia ta mogła skutecznie odizolować drewno od wilgoci, która zawsze kumuluje się w elementach betonowych, należy skleić wszystkie połączenia i zakłady folii taśmą oraz wywinąć ją na ściany na wysokość 3-5 cm powyżej przyszłego poziomu wykończonej podłogi (fot. 1).
Podłoga na legarach - krok 2
W miejscu montażu drewnianych belek układa się pasy izolacji akustycznej z filcu lub gumy technicznej. Legary powinny mieć przynajmniej 5-6 cm szerokości. Ich rozstaw jest uzależniony od przewidywanych obciążeń oraz grubości zastosowanych płyt drewnopochodnych. Dla płyt MFP powinien być następujący:
- 90 cm - płyty 25 mm;
- 60 cm - płyty 22 mm;
- 40 cm - płyty 18 mm (fot. 2).
Podłoga na legarach - krok 3
Przy montażu legarów należy pamiętać o ich dokładnym wypoziomowaniu - najlepiej łatą o długości 2 m. Dopuszczalne odchylenia mogą wynosić 1 mm na odcinku 2 m. Następnie do górnej powierzchni legarów przyklejamy taśmę filcową, która będzie tłumić dźwięki uderzeniowe (fot. 3).
Podłoga na legarach - krok 4
Jeśli podłoga ma być ocieplona, pomiędzy legarami układamy wełnę mineralną. Można też zastosować elastyczne płyty z włókien celulozowych lub podobne (fot. 4).
Podłoga na legarach - krok 5
Płyty drewnopochodne MFP można montować prostopadle lub równolegle do legarów, pamiętając o ich wzajemnym przesunięciu o połowę długości przyległych krawędzi (fot. 5).
Podłoga na legarach - krok 6
Płyty najlepiej mocować do legarów samonawiercającymi wkrętami do drewna. Umieszcza się je nie bliżej niż 8 mm od krawędzi płyty, w rozstawie nie większym niż 15 cm na obwodzie, a w części środkowej w odstępach co 30 cm, unikając umieszczania wkrętów w narożach płyt. Wkręty sąsiednich płyt powinny być przesunięte względem siebie o około 5-6 cm. Jeżeli płyty nie są łączone na pióro i wpust, należy pozostawić między nimi odstępy szerokości 3 mm, które później wypełnia się klejem do drewna. Przy ścianach trzeba pozostawić szczelinę dylatacyjną o szerokości 1,0-1,5 cm (fot. 6).
Podłoga na legarach - krok 7
Po wykonaniu całego poszycia można przystąpić do montażu posadzki.
Jarosław Antkiewicz
-
Jakie są główne cechy podłogi na legarach?
Prace związane z budową podłogi na belkach drewnianych (legarach) są stosunkowo proste i nie wymagają specjalistycznych narzędzi. Płyty drewnopochodne tworzą na belkach drewnianych sztywny, idealnie równy i gładki podkład pod przyszłą posadzkę, która może być wykonana z różnych materiałów, np. desek, paneli, płytek ceramicznych lub wykładziny. -
Kiedy można przystąpić do wykonania podłogi na legarach?
Podłogę można wykonać dopiero po zakończeniu wszystkich prac mokrych, takich jak tynkowanie, oraz po wyschnięciu budynku. W przeciwnym razie drewno może wchłaniać wilgoć, co grozi jego wypaczeniem i zagrzybieniem. -
Jakie są pierwsze kroki w budowie podłogi na legarach?
Rozpoczynamy od ułożenia na oczyszczonym i suchym stropie żelbetowym lub betonowym folii paroizolacyjnej. Następnie, w miejscu montażu drewnianych belek, układa się pasy izolacji akustycznej z filcu lub gumy technicznej. Legary powinny mieć przynajmniej 5-6 cm szerokości, a ich rozstaw jest uzależniony od przewidywanych obciążeń oraz grubości zastosowanych płyt drewnopochodnych. -
Jakie są kolejne etapy montażu podłogi na legarach?
Po montażu legarów należy pamiętać o ich dokładnym wypoziomowaniu. Następnie do górnej powierzchni legarów przyklejamy taśmę filcową, która będzie tłumić dźwięki uderzeniowe. Jeśli podłoga ma być ocieplona, pomiędzy legarami układamy wełnę mineralną lub elastyczne płyty z włókien celulozowych. Płyty drewnopochodne MFP montuje się prostopadle lub równolegle do legarów, pamiętając o ich wzajemnym przesunięciu. Płyty mocuje się do legarów samonawiercającymi wkrętami do drewna. -
Jakie są końcowe etapy budowy podłogi na legarach?
Po wykonaniu całego poszycia można przystąpić do montażu posadzki. -
Czytaj więcej Czytaj mniej