Podłoga na legarach - krok po kroku

Podłoga na legarach - krok po kroku

Prace związane z budową podłogi na belkach drewnianych (legarach) są stosunkowo proste i nie wymagają specjalistycznych narzędzi. Jak krok po kroku wykonać podłogę na legarach?

Streszczenie artykułu
Podłoga na legarach to popularne rozwiązanie stosowane zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, które zapewnia wysoki komfort użytkowania i poziom izolacji termicznej. Montaż podłogi na legarach rozpoczyna się od przygotowania podłoża, które musi być równe i stabilne. Następnie na podłoże układane są legary, czyli drewniane belki, które stanowią podstawę dla podłogi. Legary powinny być ułożone równolegle do siebie, w odstępach nie większych niż 60 cm. Kolejnym krokiem jest montaż desek podłogowych na legarach. Deski te mogą być wykonane z różnych materiałów, ale najczęściej wykorzystuje się do tego celu drewno. Ważne jest, aby deski były odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią i szkodnikami. Po zamontowaniu desek, podłogę należy zabezpieczyć przed wilgocią, na przykład poprzez nałożenie warstwy folii lub papy. Ostatnim etapem jest montaż warstwy izolacji termicznej i wykończenie podłogi. Podłoga na legarach to rozwiązanie, które pozwala na uzyskanie wysokiej jakości podłogi, zapewniającej komfort użytkowania i dobrą izolację termiczną.

Płyty drewnopochodne tworzą na belkach drewnianych sztywny, idealnie równy i gładki podkład pod przyszłą posadzkę, która może być wykonana z dowolnego materiału, np. desek, paneli, płytek ceramicznych lub wykładziny. Nawet jeżeli montaż podłogi zlecimy specjalistycznej firmie, warto dopilnować osobiście poszczególnych etapów montażu podłogi. 

Podłogę można wykonać dopiero po zakończeniu wszystkich prac mokrych, takich jak tynkowanie i wyschnięciu budynku. Inaczej drewno będzie wchłaniać wilgoć, co grozi jego wypaczeniem i zagrzybieniem.

Podłoga na legarach - krok 1

Rozpoczynamy od ułożenia na oczyszczonym i suchym stropie żelbetowym lub betonowym folii paroizolacyjnej. Aby folia ta mogła skutecznie odizolować drewno od wilgoci, która zawsze kumuluje się w elementach betonowych, należy skleić wszystkie połączenia i zakłady folii taśmą oraz wywinąć ją na ściany na wysokość 3-5 cm powyżej przyszłego poziomu wykończonej podłogi (fot. 1).

Podłoga na legarach - krok 2

W miejscu montażu drewnianych belek układa się pasy izolacji akustycznej z filcu lub gumy technicznej. Legary powinny mieć przynajmniej 5-6 cm szerokości. Ich rozstaw jest uzależniony od przewidywanych obciążeń oraz grubości zastosowanych płyt drewnopochodnych. Dla płyt MFP powinien być następujący:

  • 90 cm - płyty 25 mm;
  • 60 cm - płyty 22 mm;
  • 40 cm - płyty 18 mm (fot. 2). 
Ułożenie folii paroizolacyjnej
Fot. 1) Ułożenie folii paroizolacyjnej (fot. Pfleiderer)
Montaż drewnianych belek na pasach izolacji akustycznej z filcu lub gumy technicznej
Fot. 2) Montaż drewnianych belek na pasach izolacji akustycznej z filcu lub gumy technicznej (fot. Pfleiderer)

Podłoga na legarach - krok 3

Przy montażu legarów należy pamiętać o ich dokładnym wypoziomowaniu - najlepiej łatą o długości 2 m. Dopuszczalne odchylenia mogą wynosić 1 mm na odcinku 2 m. Następnie do górnej powierzchni legarów przyklejamy taśmę filcową, która będzie tłumić dźwięki uderzeniowe (fot. 3). 

Podłoga na legarach - krok 4

Jeśli podłoga ma być ocieplona, pomiędzy legarami układamy wełnę mineralną. Można też zastosować elastyczne płyty z włókien celulozowych lub podobne (fot. 4).

Na górnej powierzchni legarów przykleja się taśmę filcową
Fot. 3) Na górnej powierzchni legarów przykleja się taśmę filcową, która będzie tłumić dźwięki uderzeniowe (fot. Pfleiderer)
Układanie ocieplenia pomiędzy legarami
Fot. 4) Układanie ocieplenia pomiędzy legarami (fot. Pfleiderer)

Podłoga na legarach - krok 5

Płyty drewnopochodne MFP można montować prostopadle lub równolegle do legarów, pamiętając o ich wzajemnym przesunięciu o połowę długości przyległych krawędzi (fot. 5).  

Podłoga na legarach - krok 6

Płyty najlepiej mocować do legarów samonawiercającymi wkrętami do drewna. Umieszcza się je nie bliżej niż 8 mm od krawędzi płyty, w rozstawie nie większym niż 15 cm na obwodzie, a w części środkowej w odstępach co 30 cm, unikając umieszczania wkrętów w narożach płyt. Wkręty sąsiednich płyt powinny być przesunięte względem siebie o około 5-6 cm. Jeżeli płyty nie są łączone na pióro i wpust, należy pozostawić między nimi odstępy szerokości 3 mm, które później wypełnia się klejem do drewna. Przy ścianach trzeba pozostawić szczelinę dylatacyjną o szerokości 1,0-1,5 cm (fot. 6).

Płyty drewnopochodne MFP na legarach
Fot. 5) Płyty drewnopochodne MFP można montować prostopadle lub równolegle do legarów (fot. Pfleiderer)
Mocowanie płyt do legarów
Fot. 6) Płyty najlepiej mocować do legarów samonawiercającymi wkrętami do drewna (fot. Pfleiderer)

Podłoga na legarach - krok 7

Po wykonaniu całego poszycia można przystąpić do montażu posadzki.

 

Jarosław Antkiewicz

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Jakie są główne cechy podłogi na legarach?

    Prace związane z budową podłogi na belkach drewnianych (legarach) są stosunkowo proste i nie wymagają specjalistycznych narzędzi. Płyty drewnopochodne tworzą na belkach drewnianych sztywny, idealnie równy i gładki podkład pod przyszłą posadzkę, która może być wykonana z różnych materiałów, np. desek, paneli, płytek ceramicznych lub wykładziny.
  • Kiedy można przystąpić do wykonania podłogi na legarach?

    Podłogę można wykonać dopiero po zakończeniu wszystkich prac mokrych, takich jak tynkowanie, oraz po wyschnięciu budynku. W przeciwnym razie drewno może wchłaniać wilgoć, co grozi jego wypaczeniem i zagrzybieniem.
  • Jakie są pierwsze kroki w budowie podłogi na legarach?

    Rozpoczynamy od ułożenia na oczyszczonym i suchym stropie żelbetowym lub betonowym folii paroizolacyjnej. Następnie, w miejscu montażu drewnianych belek, układa się pasy izolacji akustycznej z filcu lub gumy technicznej. Legary powinny mieć przynajmniej 5-6 cm szerokości, a ich rozstaw jest uzależniony od przewidywanych obciążeń oraz grubości zastosowanych płyt drewnopochodnych.
  • Jakie są kolejne etapy montażu podłogi na legarach?

    Po montażu legarów należy pamiętać o ich dokładnym wypoziomowaniu. Następnie do górnej powierzchni legarów przyklejamy taśmę filcową, która będzie tłumić dźwięki uderzeniowe. Jeśli podłoga ma być ocieplona, pomiędzy legarami układamy wełnę mineralną lub elastyczne płyty z włókien celulozowych. Płyty drewnopochodne MFP montuje się prostopadle lub równolegle do legarów, pamiętając o ich wzajemnym przesunięciu. Płyty mocuje się do legarów samonawiercającymi wkrętami do drewna.
  • Jakie są końcowe etapy budowy podłogi na legarach?

    Po wykonaniu całego poszycia można przystąpić do montażu posadzki.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Komentarze

Gość Lukasz
07-10-2020 10:33
Czy legary przykrecamy do podloza? tu sa rozne opinie. Podobno sruby przenosza halas/drgania a podloga bedzie na pietrze.
Gość Yaras12
26-04-2019 14:29
Witam.Chcialbym zrobić podłogę na poddaszu żeby to użytkować. Budynek ma ok.40lat strop 9cm.jest zbrojony.Architekt mówi że można tylko zrobic podłogę z legarow i płyty osb. Proszę doradzcie mi jaka grubość legarow jaka płyta,wełna,rozstaw itd. Poddasze ma 9.5m*12m.Wyszly ...
Eksperci Rockwool
14-11-2018 15:54
Pozostaw szczelinę 1 - 2 cm pomiędzy podłogą a wełną bo pewnie to poddasze nieogrzewane czyli deski podłogowe (OSB) będą "zimne".
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz