Czy z pospółki można robić beton do wylania fundamentów i na konstrukcję stropową?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Czy z pospółki można robić beton do wylania fundamentów i na konstrukcję stropową?

Mam możliwość pozyskania bezpłatnie pospółki, którą chciałbym wykorzystać przy budowie domu zamiast drogiego żwiru. Czy z takiego materiału można robić beton do wylania fundamentów i na konstrukcję stropową?

aktualizacja: 2019-11-20 13:08:50

Odpowiedź eksperta: Pospółka wydobywana z lokalnych żwirowisk może mieć bardzo zróżnicowany skład i uziarnienie, a także zawierać wiele zanieczyszczeń wpływających negatywnie na wytrzymałość i trwałość przyszłego betonu. Bez badań laboratoryjnych trudno więc stwierdzić czy materiał ten będzie nadawał się do przygotowania mieszanki betonowej i jakiej klasy wytrzymałościowej uzyska się beton. Pospółka najczęściej zawiera zbyt dużo piasku jak również tzw. cząstek spławialnych (pyłu, iłu), co znacząco wpływa na pogorszenie jakości betonu.

Jeśli chcemy wykorzystać pospółkę do mieszanki betonowej, należy przynajmniej wstępnie sprawdzić, czy w ogóle można jej użyć. Do takiego zastosowania nie nadaje się materiał z licznymi bryłami gliny, zanieczyszczony korzeniami i pędami roślin, czy innym materiałem organicznym, mocno brudzący przy przesypywaniu ręką. Mniejsze ilości pospółki można spróbować uzdatnić poprzez płukanie i odsiewanie drobniejszych frakcji, bądź dodanie czystego piasku lub żwiru.

W praktyce, bez zbadania składu pospółki możemy jej użyć jedynie do wytworzenia betonu przeznaczonego na podrzędne elementy domu, np. podkład stabilizujący na gruncie. Taki beton odpowiadający w przybliżeniu klasie B 7,5 - B 10 (C 8/10) można uzyskać po zmieszaniu 100 litrów pospółki z 25 kg workiem cementu klasy 32,5 i dodatkiem ok. 10 litrów wody. Na elementy konstrukcyjne domu, zwłaszcza stropy czy schody, należy użyć betonu odpowiedniej klasy wytrzymałościowej, przygotowane w profesjonalnej wytwórni. Przy drobnych pracach można zaś przygotować go samodzielnie w betoniarce, z użyciem płukanego piasku i frakcjonowanego żwiru o granulacji 2-16 mm.

Przykładowo beton zwykły klasy B 20 (C 16/20) uzyskamy ze zmieszania 25 kg worka cementu, z 30 litrami piasku i 50 litrami żwiru oraz 9 litrami wody.

Redakcja BudujemyDom
Fot. Xella

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Klawisz

16 May 2016, 22:07

A co ma piernik do wiatraka? "Żre" dużo cementu, bo jest dużo wody w piaskobetonach ze względu na dużą zawartość frakcji mniejszej od 0.5mm ot cały problem. Co do zbrojenia to przenosi ono rozciąganie, któremu żaden beton jak na razie nie podoła:) Ze względu na wspomnianą wcześniej ...

Gość Barnaba

11 Apr 2016, 15:41

Absolutnie się zgadzam co do jakości cementu że bez pewnego i sprawdzonego niewiele wyjdzie. A czy z piaskobetonem to nie jest przypadkiem tak, że "żre" za dużo cementu i jeszcze trzeba go uzbroić, żeby się nadawał na strop? Bo bez tego to chyba tylko do krawężników...

Gość Klawisz

08 Apr 2016, 19:05

Małe sprostowanie, chodziło o dużą zawartość zaczynu, człowiek przemęczony co innego myśli co innego pisze. A co konkretnie potrzeba "bobiczek" ?

08 Apr 2016, 00:09

Cytat O piasko-betonach państwo słyszeli? Pozdrawiam. Technolog betonu. Z racji podpisu, wypadałoby chyba coś więcej i konkretniej napisać ,prawda?

Gość Klawisz

07 Apr 2016, 21:29

Ciekawy artykuł aczkolwiek bardzo ogólnie. O piasko-betonach państwo słyszeli? Stosuję się je na stropy tylko trzeba zwrócić szczególną uwagę w porze letniej na pielęgnacje takiego betonu ze względu na dużą zawartość zaprawy co powoduje jego skurcz. Pozdrawiam. Technolog betonu.

Gość Wojteczko

06 Apr 2016, 16:29

Zrobienie betonu z pospółki jest możliwe, ale trudno ocenić, jakiej jakości będzie taki beton. Ale żeby ta jakość była jako taka, musząbyć spełnione dwa warunki - po pierwsze, pospółka musi mieć odpowiednie proporcje frakcji, bo inaczej zwyczajnie nie spełni warunku szczelności. ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!