Wiertarki - rodzaje

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
aktualizacja: 2017-07-14 05:46:18
Wiertarki - rodzaje

Trudno obecnie wyobrazić sobie użytkowanie domu bez posiadania przynajmniej najprostszej wiertarki. Zawieszenie lustra, obrazu czy karnisza wymaga wywiercenia otworu pod kołek mocujący, a tradycyjne metody wykuwania dawno już odeszły do lamusa.

Wiertarka
(fot. Robert Bosch)

Do użytku domowego wystarczy stosunkowo mała wiertarka o mocy 500-600 W, wyposażona w mechanizm udarowy i regulację obrotów. Przy jej użyciu będziemy mogli wiercić otwory w drewnie, metalu, betonie i innych materiałach ceramicznych, a także będziemy mogli wykorzystać wiertarkę do mieszania zapraw, farby a nawet czyszczenia zardzewiałych przedmiotów. Najtańsze modele możemy kupić już za 50-60 zł. Przy okazjonalnym wykorzystaniu taki sprzęt będzie nam służyć wystarczająco długo.

Dla osób samodzielnie wykonujących poważniejsze prace wykończeniowe bardziej przydatna będzie wiertarka o większej mocy: 750-1000 W, wyposażona w przekładnię dwubiegową. Dzięki temu ma większy moment obrotowy przy jednocześnie niższych obrotach, można więc będzie taką wiertarkę bezpiecznie używać do np. otwornicy o średnicy kilku centymetrów, czy też bez przeciążania maszyny, mieszać zaprawę w dużym pojemniku.

Do cięższych prac - zwłaszcza przy wierceniu dużej liczby otworów w betonie – najlepsza będzie młotowiertarka wyposażona w pneumatyczny mechanizm udarowy. W porównaniu ze zwykłą wiertarką udarową znacznie skuteczniej kruszy beton i -dzięki uderzeniom wywołanym przez bijaka o energii udaru kilku J (Dżuli) - nie wymaga dużo wysiłku przy wierceniu otworów. W zwykłej wiertarce drgania wrzeciona wywołuje dość szybko zużywająca się zębatka.

Młotowiertarka
 (fot. Graphite)

Dodatkowa zaletą młotowiertarki jest pewne zamocowanie wiertła, które nie luzuje się w uchwycie podczas pracy udarowej. Najczęściej młotowiertarki umożliwiają również, dzięki wyłączalnym obrotom wrzeciona, kucie bruzd oraz większych otworów za pomocą dłut.

Choć większość wiertarek można stosować również do wkręcania i wykręcania śrub i wkrętów - dzięki regulowanym obrotom i przełącznikowi lewo/prawo - to przy precyzyjnych pracach są one dość niewygodne i łatwo "przekręcić" śrubę. Do takiego zastosowania służą wiertarko-wkrętarki akumulatorowe, wyposażone w wielopozycyjny regulator momentu dokręcenia. Własne źródło zasilania uniezależnia nas od sieci elektrycznej, a małe wymiary sprzętu umożliwiają pracę w trudno dostępnych miejscach.

Wiertarko-wkrętarki akumulatorowe wyposażone są w akumulator o napięciu 9,6-24 V, który pozwala na wkręcenie nawet kilkuset wkrętów bez konieczności ładowania. Wiertarko-wkrętarki o wyższym napięciu mają większa moc, ale są większe i cięższe, co przy precyzyjnych pracach może być niewygodne. Warto zaopatrzyć się w drugi akumulator (czasem oferowane są w komplecie). Usprawni to użytkowanie sprzętu, gdyż w razie rozładowania akumulatora czas potrzebny do jego naładowania wynosi 3-4 godziny.

Oczywiście wiertarko-wkrętarką można również wiercić otwory w drewnie i metalu. Niestety tylko nieliczne modele wyposażane są w mechanizm udarowy przydatny przy pracach w betonie.

Młotowiertarka udarowa Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa
 (fot. DWT)

Wybieramy wiertarkę

Wybór elektronarzędzia z grupy wiertarek uzależniamy przede wszystkim od przewidywanego zakresu zastosowania oraz intensywności użytkowania. W praktyce przy wykonywaniu różnorodnych prac przy budowie czy wykańczaniu domu często decydujemy się na zakup dwóch, trzech różnych wiertarek optymalnie przystosowanych do konkretnych zadań.

Przy ich wyborze powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na paramenty techniczne, takie jak: moc, średnice uchwytu, obroty, oraz na łatwość obsługi i fabryczne wyposażenie: uchwyt mocujący, sposób regulacji obrotów, sprzęgło przeciążeniowe, dodatkowa rękojeść.

Uchwyty mocujące - wiertarki i wiertarki udarowe wyposażane są w uchwyty trójszczękowe (popularnie nazywane futerkiem) o średnicy mocowania najczęściej 1,5-13 mm. Mogą być one tzw. samozaciskające lub dokręcane za pomocą kluczyka. Uchwyt samozaciskający jest wygodniejszy przy częstych wymianach wiertła, ale przy pracy z udarem dość często samoczynnie poluzuje mocowanie wiertła.

W uchwytach możną mocować wiertła i inne narzędzia robocze z chwytem walcowym, sześciokątnym lub trójkątnym. Natomiast w młotowiertarkach mających dużą moc udaru montowane są specjalne uchwyty samozatrzaskowe przystosowane do wierteł wyłącznie z końcówką mocującą typu SDS plus. Średnica części chwytnej wiertła jest zawsze taka sama niezależnie od jego wielkości, a mocowanie odbywa się przez wciśniecie w otwór uchwytu. Jeśli będziemy chcieli wykorzystać młotowiertarkę do wiercenia w metalu lub drewnie, konieczne będzie zastosowanie adaptera - uchwytu trójszczękowego z trzonkiem typu SDS plus.

W wiertarko-wkrętarkach montowane są z reguły uchwyty trójszczękowe samozaciskające przystosowane do mocowania wierteł o średnicy 1,5-10 mm, a także końcówek do wkręcania.

Regulacja obrotów - popularne modele wiertarek wyposażane są w proste układy regulacji obrotów (w zasadzie ograniczniki obrotów), które nie zapewniają precyzyjnego utrzymania nastawionej prędkości. Prędkość obrotowa zależny bowiem od obciążenia i przy nastawieniu na wolną pracę, przy obciążeniu wiertarka może po prostu zatrzymać się.

Niektóre modele wyposażone są w układ stabilizacji obrotów niezależnie od obciążenia, co jest szczególnie przydatne, gdy przy małej prędkości obrotowej występują duże opory. Urządzenia takie mają najczęściej również wyłącznik przeciążeniowy, który zapobiega przegrzaniu silnika pod dużym obciążeniem.

Sprzęgło przeciążeniowe - mechanizm ten zapobiega wykręceniu reki w przypadku,  gdy w czasie wiercenia nastąpi gwałtowne zablokowanie wiertła. Układ taki montowany jest głównie w wiertarkach i młotowiertarkach o dużej mocy i małych  obrotach (duży moment obrotowy) i znacząco podnosi bezpieczeństwo pracy takim elektronarzędziem.

Dodatkowe wyposażenie - niektóre modele oferowane są z dodatkowymi akcesoriami ułatwiającymi pracę, takimi jak:

 • ograniczniki głębokości wiercenia,
 • wbudowane oczko poziomnicy, 
 • nasadka do odsysania pyłu,
 • dodatkowa rękojeść,
 • wskaźnik naładowania akumulatora – wkrętarki akumulatorowe mogą też być wyposażone w taki wskaźnik, pozwalający kontrolować na bieżąco jego sprawność akumulatora.

Jak pracować?

Z pozoru praca wiertarka czy młotowiertarka nie wymaga specjalnych umiejętności, jednak w praktyce posługiwanie się tym elektronarzędziem nie jest proste. Warto przestrzegać następujących zasad.

 1. W pierwszej kolejności musimy zadbać o dobre zamocowanie narzędzia roboczego - wiertła czy mieszadła - co w przypadku uchwytu zaciskanego kluczykiem wymaga włożenia kluczyka i dokręcenia go we wszystkich trzech otworach.

   

 2. Następnie należy dostosować obroty wiertarki do rodzaju materiału i średnicy wiercenia przyjmując zasadę - czym większa średnica narzędzia tym mniejsze obroty.

   

 3. Docisk wiertarki podczas wiercenia nie powinien powodować wyraźnego spadku obrotów, a w przypadku wiercenia w betonie czy cegle, co pewien czas należy wycofać wiertło, aby usunąć nagromadzony w otworze pył.

   

 4. Jeśli to możliwe należy korzystać z dodatkowej rękojeści trzymając wiertarkę oburącz.

   

 5. Rękojeść powinna być ustawiona prostopadle do części chwytnej wiertarki, dzięki czemu łatwiej będziemy kontrolować położenie wiertła i nie dopuścimy do jego wyginania się.

   

 6. Jeśli pracujemy młotowiertarką, to silne dociskanie narzędzia nie ma sensu, bowiem o wydajności kruszenia decyduje energia udaru bijaka. Urządzenie dociskamy jedynie na tyle, aby nie odskakiwało od ściany. 

   

 7. Przy korzystaniu z wiertarko-wkrętarki do dokręcania wkrętów z nacięciem krzyżakowym musimy dobrać właściwą końcówkę. Z pozoru podobne nacięcia mogą być bowiem przystosowane do jednego z dwóch typów końcówek oznaczanych jako PZ lub PH, różniących się geometrią.

   

  Nacięcia typu PH stosowane są głównie we wkrętach do metalu (blachowkrętach), natomiast PZ we wkrętach do drewna. W razie wątpliwości jaki wkręt zmierzamy zamocować należny obejrzeć jego główkę - dodatkowe płytkie nacięcia miedzy rowkami głównymi wskazują, że jest to wkręt typu PZ. Użycie niewłaściwej końcówki prowadzi z reguły do uszkodzenia naciec i sporych trudności z usunięciem źle dokręconego wkrętu.

   

 8. Przy ustawianiu momentu dokręcania najpierw nastawiamy sprzęgło na przewidywaną niższa wartość, a dopiero później zwiększamy prędkość, tak aby nie spowodować uszkodzenia materiału. 

   

 9. Przy mocowaniu płyt gipsowo-kartonowych przydatne będą końcówki z ogranicznikiem głębokości wkręcenia.

 

Cezary Jankowski

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Piła łańcuchowa - konserwacja
Piła łańcuchowa - konserwacja
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny