Jaki agregat prądotwórczy na budowę?

Prowadzenie prac na budowie wymaga stałego dostępu do źródła energii elektrycznej. Często zdarza się jednak, że plac budowy oddalony jest od zabudowań i nie ma jeszcze doprowadzonej sieci elektroenergetycznej. Nawet jeśli ona jest, nierzadkie są przypadki przerw w dostawie prądu. W każdej z tych sytuacji rozwiązaniem jest agregat prądotwórczy. W tym artykule podpowiemy, jakimi kryteriami kierować się przy jego wyborze.

Jaki agregat prądotwórczy na budowę?
PROFIX Sp. z o.o. Elektronarzędzia, narzędzia akumulatorowe, wiertarki, wkrętarki, wyrzynarki, akumulatory 20 V
Dane kontaktowe:
22 78 59 600
Łomna Las, ul. Dobra 3 05-152 Czosnów

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?

Zastosowanie agregatu prądotwórczego na budowie

Każda przerwa w dostawie prądu powoduje przestoje, które pociągają za sobą dodatkowe koszty, mogą też skutkować opóźnieniami. Odpowiednio dobrany agregat może dostarczyć energię nawet bardzo zaawansowanym, profesjonalnym narzędziom, takim jak piły, frezarki, wiertarki, pompy, wkrętarki czy wiertnice. Dzięki stałemu dostępowi do zasilania można także zadbać o oświetlenie placu budowy, co pozwala na kontynuowanie prac nawet po zmroku.

Agregaty prądotwórcze – sposób działania

Agregat prądotwórczy inwertorowy w silniku, w procesie spalania przekształca energię kinetyczną na mechaniczną. Ta natomiast, w wyniku obrotu wirnika przekształca się w siłę elektromotoryczną, która następnie w obwodzie stojana staje się prądem elektrycznym. Proces ten zachodzi w prądnicy napędzanej przez silnik.

Bardzo ważnym elementem jest również  falownik - inwerter. To właśnie falownik inicjuje produkcję wysokiej jakości, czystego  prądu, który w dalszych etapach zamieniany jest na prąd stały. Większość agregatów inwerterowych wyposażonych jest w regulator napięcia - AVR.

Regulatory umożliwiają utrzymanie wytwarzanego przez prądnicę napięcia na stałym poziomie, bez względu na zmianę obrotów silnika. Agregat ramowy działa podobnie, jednak ważną rolę odgrywa w nim jeszcze jeden element - koło zamachowe. Agregaty prądotwórcze są urządzeniami elektromechanicznymi. Składa się na nie prądnica synchroniczna, silnik i rozdzielnica elektryczna.

Na rynku znaleźć można modele ze specjalną obudową wyciszającą i chroniącą sprzęt przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Na stojan (prądnicę) nawinięte jest uzwojenie, a jego ilość wskazuje na to, czy jest to agregat jedno- czy trójfazowy.

Najważniejsze parametry agregatu

Przed podjęciem decyzji o zakupie agregatu należy przeanalizować kilka parametrów, które będą wpływać na jego efektywną pracę. Jednym z ważniejszych jest czas jego pracy. Tu sprawa jest prosta - dłuższy czas jest bardziej korzystny, ze względu na to, że przekłada się to na możliwość dłuższego prowadzenia robót. Istotny jest także wybór pomiędzy agregatem jedno- i trójfazowym.

Pierwszy z wymienionych sprawdzi się, gdy na budowie wykorzystywane są jedynie narzędzia o napięciu 230 V. Drugi, trójfazowy będzie w stanie zasilić urządzenia o napięciu zarówno 230 V jak i 400 V, tak jak agregat prądotwórczy Tryton TOG5000K, z 25 l zbiornikiem paliwa i maksymalnym czasem pracy wynoszącym 8,2 godziny. Ten typ zdecydowanie częściej wybierany jest przez firmy budowlane.

Materiały, z których wykonany jest agregat pracujący na budowie powinny być wytrzymałe, ze względu na zagrożenie powstaniem uszkodzeń mechanicznych.
Materiały, z których wykonany jest agregat pracujący na budowie powinny być wytrzymałe, ze względu na zagrożenie powstaniem uszkodzeń mechanicznych.

Ze względu na koszty związane z eksploatacją urządzenia, warto się przyjrzeć również jego spalaniu. Z kolei patrząc pod kątem komfortu w użytkowaniu, należy zastanowić się nad wyborem agregatu wyposażonego w koła, dzięki którym w łatwy sposób można go przemieszczać.

W przypadku agregatu prądotwórczego Tryton TOG2000 i TOG2000K, koła są składane, dzięki czemu można nie tylko w łatwy sposób poruszać się nim po terenie budowy, ale też postawić go stabilnie w docelowym miejscu. I w końcu wytrzymałość - materiały, z których wykonany jest agregat pracujący na budowie powinny być wytrzymałe, ze względu na zagrożenie powstaniem uszkodzeń mechanicznych.

Rodzaj paliwa

Agregaty prądotwórcze jako paliwo mogą wykorzystywać benzynę, diesel lub LPG. Rozważając zakup pod względem rodzaju paliwa zasilającego silnik, warto zapoznać się z zaletami i wadami każdego z nich. Silnik benzynowy w agregatach prądotwórczych jest stosunkowo cichy i łatwy w serwisie, co wpływa na jego popularność.

Trzeba jednak mieć świadomość, że do dłuższej pracy należy wybrać silniejsze modele, oferowane przez renomowanych producentów, takie jak agregaty Tryton. Z pewnością warto – bo agregaty prądotwórcze z silnikiem na benzynę są stosunkowo niedrogie. To, o czym trzeba pamiętać podczas ich eksploatacji, to opróżnianie zbiornika w razie niekorzystania ze sprzętu przez okres dłuższy niż miesiąc. Po 30 dniach paliwo zmienia bowiem swoje właściwości.

Agregaty prądotwórcze z silnikiem diesla są bez wątpienia droższe, ale ich zaletą jest duża wydajność i małe spalanie, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji. Urządzenia wyposażone w taki motor doskonale sprawdzają się na budowach, mają wytrzymałą konstrukcję i bardzo małą awaryjność.
Szukając oszczędności na paliwie, dobrze jest przyjrzeć się agregatom z silnikiem LPG. Do ich walorów należy długa żywotność, którą zawdzięczają niewielkiemu mechanicznemu zużyciu silnika.

źródło i zdjęcia: Profix marka Tryton