PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Narzędzia

Co to znaczy - trwałe i dobre elektronarzędzia dla majsterkowicza?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty

Na rynku pojawiły się nowe system akumulatorowe 20V od marki TRYTON. Zważywszy na dobór maszyn, jest to niezwykle ciekawa propozycja. Ich konfiguracja pozwala zastąpić większość typowych prac zarezerwowanych dla elektronarzędzi.

System akumulatorowy TRYTON 20V i jego parametry 

Od przeszło dziesięciu lat na polskim rynku, dostępne są elektronarzędzia marki Tryton. Firma Profix jest właścicielem tej marki,a swoją rozpoznawalność zbudowała na fundamencie narzędzi ręcznych Proline.

Tryton to odpowiedź na coraz większe zainteresowanie rodzimych fachowców trwałymi i prostymi w obsłudze elektronarzędziami. Właściciel marki wprowadził na rynek już ponad 100 maszyn. Każdy produkt marki Tryton Marka przechodzi serię wymagających prób praktycznych i jest rozbierany na części pierwsze. Jest mierzony, ważony, a na koniec przez dział badań i kontroli jakości sporządzany jest obszerny raport. 

Cały proces badawczy, w przypadku maszyn sieciowych lub wkrętarek akumulatorowych trwa zazwyczaj kilka miesięcy. Jednak projekt „systemu akumulatorowego” okazał się trudniejszy. Laboratorium Profix wzięło na tapetę kilkadziesiąt konkurencyjnych rozwiązań. Po wielu badaniach udało się uzyskać informację, które jest najlepsze z punktu widzenia polskiego użytkownika.

W skrócie można powiedzieć, że wybrane rozwiązanie ma rewelacyjne parametry oraz pozwala w przyszłości na stabilne rozszerzanie oferty o nowe maszyny. Akumulator jest sercem systemu. Marka Tryton oferuje ich trzy rodzaje, które różnią się między sobą pojemnością. Model podstawowy ma standardową pojemność 1,5 Ah, pośredni – 2 Ah, a najpojemniejszy – 4 Ah.

Wybór najlepszego akumulatora

Wybór ten uzależniony jest od intensywności użytkowania. Bateria 1,5 Ah będzie w zupełności wystarczająca dla typowych użytkowników domowych. Natomiast akumulator 4 Ah będzie najlepszym wyborem dla rzemieślników.

Dzięki zgromadzonej energii maszynę można używać przez 60 min. Jest to wystarczający czas, aby wkręcić, wyszlifować lub przeciąć, co pokazał praktyczne testy. Również w tym kontekście świetnie radzi sobie bateria 2 Ah.

Jeśli maszyny służą do celów komercyjnych, lepiej sprawdzi się akumulator 4 Ah lub taki, który ma w odwodzie drugą baterię 2Ah. Akumulatory systemu Tryton 20V, wyposażone są w ogniwa renomowanego światowego producenta smartfonów i urządzeń RTV i AGD. Daje to gwarancję dużej żywotności i niezawodności.

Elementy sterujące oraz obudowa także charakteryzują się niezwykła trwałością. Jej konstrukcja ma za zadanie chronić delikatne wnętrze urządzenia, przed skutkami przypadkowych uderzeń czy upadków.

Niewątpliwym udogodnieniem jest również to, że każdy akumulator został wyposażony w intuicyjny wskaźnik poziomu naładowania. W zależności od stanu naładowania diody LED znajdujące się na tylnej ściance, zapalają się. O dużym zapasie świadczy ilość świecących lampek.

Akumulatorowe systemy Tryton różnią się od siebie przede wszystkim pod względem zastosowań. Ich połączenie wewnątrz zapewnia zarówno wymagalną wartość napięcia, jak i natężenie prądu. Sprawność ogniw jest wręcz podręcznikowa, a połączenia elektroniczne są perfekcyjne.  

Ładowanie akumulatorów 

Ładowarka jest oczywiście niezbędnym elementem do korzystania z narzędzi akumulatorowych. Marka dla akumulatorów Tryton 20V przygotowała dwie możliwości ładowania. Najtańsza ładowarka TJ3LD ładuje baterię w czasie od trzech do pięciu godzin.

Po założeniu na akumulator uruchamiają się diody, które informują o tym czy napięcie jest dostarczone do styków roboczych, oraz o stopniu naładowania. Tańsza bateria znajdzie swoje zastosowanie narzędziach, które używane są sporadycznie lub mamy do nich dodatkowy akumulator.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Oczywiście w systemie dostępna jest również szybka ładowarka. Model TJ1LD, naładuje każdy akumulator 1,5 i 2Ah w czasie około 1 godziny, a akumulator 4 Ah w około dwie. Jednak jest to zdecydowanie masywniejsza wersja. Wyposażono ją w gumowane podkładki, które chronią przed przypadkowym zsunięciem się urządzenia, a także zabezpieczają przed zarysowaniami powierzchnie, na których stoi.

Ładowanie baterii odbywa się przez odwrócenie styk do dołu i wsunięci ich w gniazdo ładowarki. Czerwona dioda stoi na straży odpowiedniego podłączenia, a po naładowani zmieni kolor na zielony. Zdecydowanie lepszym wyborem jest ładowarka jednogodzinna, bowiem różnica w cenie nie jest znaczna, a szybkość ładowania zdecydowanie większa. Często do kontynuowania pracy, będziemy potrzebowali całkowicie naładować lub uzupełnić napięciową zawartość baterii, wtedy szybkie ładowanie będzie miało znaczenie. 

Wkrętarki Tryton

Rodzina Tryton to osiem urządzeń zasilanych z systemowego akumulatora. Wiertarko-wkrętarkę TJV10 możemy kupić w zestawie z akumulatorem i ładowarką (TJV10AL) albo jako samą maszynę. Dobrze zbilansowaną maszyną jest właśnie wiertarko-wkrętarka TJV10.

W swojej kategorii cenowej zapewnia wysokie parametry pracy. Pozwala na wywiercenie w metalu otworów o maksymalnej średnicy 13 mm, a w drewnie do 25 mm. Można powiedzieć, że jest to jedna z najmocniejszych wkrętarek w ofercie Tryton, czego dowodem jest jej maksymalny moment obrotowy, który wynosi 24 Nm.

Mamy do dyspozycji dwa biegi. Pierwszy pozwala na pracę z prędkością 0–350 obr./min, a drugi do 1300 obr./min. Niewątpliwym udogodnieniem jest zastosowanie uchwytu wiertarskiego samozaciskowego z blokadą. Dlatego wiertła czy bity możemy zmieniać jedną ręką.

Akcesoria, które można zamontować w uchwycie mieszczą się w zakresie 0,8–10 mm. Zatem jeśli chcielibyśmy wiercić np. otwory o większych średnicach, należy użyć wierteł podtaczanych. Dioda doświetlającą, wykończenie soft grip na rękojeści, wygodny i precyzyjnie pracujący włącznik to elementy ułatwiające użytkowanie sprzętu.

Maszyna wyposażona jest aż 22 pozycje ustawień sprzęgła. Jedno do wiercenia i 21 dla wkręcania. Urządzenie charakteryzuję się także wysokiej jakości jednostką napędową, trwałym, sprawdzonym układem włącznika, a także wrzecionem obracającym się w miękkiej tulei ślizgowej ze zintegrowanym łożyskiem kulkowym, zwiększającym dodatkowo sprawność maszyny.

Tego typu rozwiązanie stosowane jest w maszynach przeznaczonych do długotrwałej pracy. W opakowaniu oprócz maszyn znajdziemy instrukcję obsługi oraz jeden dwustronny bit. Natomiast w modelu TJV10AL do tego dochodzi jeszcze akumulator 1,5 Ah i standardowa ładowarka.

Udarowa wiertarko-wkrętarka TJV20 jest równie ciekawą propozycją. Model ten poza standardowymi pracami, ma dodatkowe atuty. Dzięki zastosowaniu w nim zębatkowego mechanizmu udarowego pozwala wykonywać otwory w cegle, murze czy lekkim betonie.

Za wszechstronność udarowej wiertarko-wkrętarki TJV20 odpowiada konstrukcja i parametry techniczne, które czynią z niej wszechstronne narzędzie łączące w sobie cechy typowe dla wkrętarek oraz wiertarek z udarem mechanicznym.

Za pomocą pierścienia dokonuje się wyboru trybu pracy. Strzałkę ustawiamy na symbol młotka, jeśli chcemy wiercić w murze. W przypadku drewna i stali – analogicznie ustawiamy znaczek wiertła, a przy wkręcaniu – znaczek wkręta.

Udarowa wkrętarka Tryton ma aż 22-pozycyjne sprzęgło, które pozwala z dużą precyzją dostosować moment obrotowy do potrzeb użytkownika. Maszyna ma jednoczęściowy uchwyt wiertarski z autoblokadą wrzeciona o większym zakresie mocowania niż ten zastosowany w modelu TJV10.

Zmontować można w nich wiertła z uchwytami o maksymalnej średnicy 13 mm, pozwala to na pracę z akcesoriami o dużych średnicach, np. świdrami czy koronkami. Umożliwia to wykonanie otworów w murze i cegle o średnicy do 10 mm, w drewnie – do 25 mm, a w stali – do 13 mm.

Dzięki tej udarowej wiertarce wykonać można większość prac montażowych. Wniosek jest jeden, udarowa wiertarko-wkrętarka TJV20 to ciekawa maszyna o wysokich parametrach użytkowych.

Wkrętarka Tryton

Szlifierka kątowa Tryton TJS40

Szlifierka ta obsługuje tarcze o średnicy 115 mm, a jej cechą charakterystyczną jest niewielki rozmiar. Dzięki temu nie zajmuje dużo miejsca, pozwala to na dołączenie jej do zestawu podręcznych akcesoriów. Silnik prądu stałego, czyli jej jednostka - pozwala rozpędzić tarczę do prędkości 8000 obr./min.

Jest to wystarczająca moc, aby skutecznie ciąć i szlifować elementy metalowe. Można śmiało powiedzieć, że szlifierka Tryton TJS40 dobrze leży w dłoni. Osłona tarczy daje się łatwo ustawiać w najbardziej optymalnej pozycji, a rękojeść dodatkowa może być mocowana w trzech pozycjach.

Szlifierka Tryton

Dzięki włącznikowi, który znajduje się na górnej części obudowy, nie ma możliwości przypadkowego uruchomienia silnika. Szlifierka jest niezwykle cicha co znacząco wpływa na pracę.  to Przygotowanie do pracy akumulatorowej szlifierki kątowa Tryton TJS40, ogranicza się do wyjęcia jej ze skrzynki i torby. Nie wymaga rozkładania lub rozwijania przewodu zasilającego ani szukania gniazdka. Jest to narzędzie, które przyda się każdemu profesjonaliście. 

Akumulatorowa piła szablasta Tryton TJPS70

Jest to narzędzie przeznaczone głównie do cięcia drewna, płyt drewnopodobnych, gałęzi drzew, a także elementów metalowych: blach, profili. A to dzięki nowoczesnemu silnikowi, który dzięki przekładni wytwarza do 3000 suwów/min. Regulowane są one płynnie za pomocą włącznika spustowego.

Włącznik z blokadą zabezpiecza operatora przed przypadkowym uruchomieniem. Brzeszczot w urządzeniu montuje się beznarzędziowo. W tym celu wystarczy obrócić specjalny pierścień i włożyć w gniazdo osprzęt. Wyposażono ją w stopkę oporową, która służy do dociskania maszyny do powierzchni elementu obrabianego.

Akumulatorwa piła szablasta Tryton

Jak większość narzędzi marki Tryton, również akumulatorowa piła szablasta TJPS70, ma świetnie wyprofilowany uchwyt główny w kształcie litery „D”. Części chwytne obudowy pokryte są antypoślizgową miękką okładziną. Dodatkowo w części czołowej, tuż nad brzeszczotem zamontowano diodę LED, która w czasie pracy doświetla miejsce cięcia.

Akumulatorowa pilarka tarczowa Tryton TJP60

Dzięki pilarce tarczowej Tryton TJP60 przeciąć można elementy drewniane i drewnopochodne o maksymalnej grubości 48 mm. Jest to niezły wynik jak na narzędzie o tak małych rozmiarach. Nowoczesny silnik prądu stałego, który jest częścią tego urządzenia, nadaje tarczy obroty wynoszące 4200/min.

Przystosowana jest do obsługi tarczy o średnicy 150 mm. Maszyna mocowana do wrzeciona za pomocą standardowej śruby dokręcanej kluczem imbusowym. W górnej części osłony tarczy znajduje się krócieć do podłączenia odkurzacza przemysłowego odsysającego wióry.

Niezwykle ważnym elementem tych maszyn jest stopa pilarek tarczowych do drewna. Jej konstrukcja wykonana jest z aluminium i wyposażona w mechanizm regulacji kąta pochylenia tarczy w zakresie 0–50° z czytelną podziałką.

Stopa ma także regulację zagłębienia ostrza tarczy w ciętym materiale. Zamontować do niej można również przydatną prowadnicę równoległą i wykonywać dokładne cięcia elementów o stałej szerokości.

Akumulatorowa pilarka tarczowa Tryton

Rękojeść pokryta miękką, antypoślizgową okładziną pozwala na wygodne trzymanie urządzenia. Jego włącznik zabezpieczony jest blokadą przed przypadkowym uruchomieniem. 

Akumulatorowa wyrzynarka Tryton TJR50

Akumulatorowa wyrzynarka Tryton TJR50 przeznaczona jest do cięcia desek, paneli, płyt wiórowych oraz niewielkich elementów metalowych, blach, PCV, pleksi itd. Pozwala także na Można precyzyjne wycięcie różnego rodzaju kształtów w drewnie, metalach i tworzywach sztucznych. Urządzenie wyposażone jest w prosty w obsłudze samozaciskowy system mocowania brzeszczotu, nowoczesny silnik prądu stałego oraz regulację prędkości suwów brzeszczotu w zakresie 0–2400/min.

Tryton TJR50 pozwala na przecięcie elementów drewnianych o grubości do 65 mm, a stalowych – do 6 mm. Istotne jest, że w jej układzie napędowym zastosowano mechanizm podrzynania. Dzięki czterem poziomom ustawienia tej funkcji można wybrać optymalne ustawienie podczas cięcia różnych materiałów drewnianych.

Akumulatorowa wyrzynarka Tryton

Szybką wymianę osprzętu ułatwi beznarzędziowo obsługiwany uchwyt. Jej stopa mieści regulację skosu cięcia w pionie (maksymalnie 45°). Jej konstrukcja umożliwia zamontowanie prowadnicy równoległej, dzięki której wykonywanie dokładnych cięć prostoliniowych, jak też króciec do przyłączenia odkurzacza, odbędzie się bezpyłowo. Dodatkowo maszyna wyposażona jest w laserowy wskaźnik cięcia oraz układ doświetlający miejsce pracy.

Akumulatorowa dmuchawa do liści Tryton TJE100

Akumulatorowa dmuchawa do liści Tryton TJE100 przeznaczona jest do usuwania liści i innych drobnych zanieczyszczeń przy zachowaniu niskiego poziomu hałasu. Nie wymaga rozwijania kabla zasilającego co ułatwia operowanie maszyną nawet w trudno dostępnych miejscach.

Wentylator zamontowany bezpośrednio na silniku na pierwszym biegu rozpędza powietrze do prędkości 30 km/h, a w trybie fast na biegu drugim do 75 km/h. Wystarczy to w zupełności, aby przenieść mokre liście w inne miejsce.

Dzięki dwu poziomom siły dmuchania można efektywnie zarządzać energią przechowywaną w akumulatorze. Dysza dmuchawy jest niewątpliwym udogodnieniem konstrukcyjnym, ze względu na możliwość jej demontowania. Po jej zdjęciu maszyna zajmuje bardzo mało miejsca. Jest jeszcze jedno zastosowanie akumulatorowej dmuchawy do liści – idealnie nadaje się bowiem do rozpalania grilla.

Akumulatorowa dmuchawa do liści Tryton

Akumulatorowe nożyce do żywopłotu Tryton TJD90

Nie od dziś wiadomo, że zadbany żywopłot stanowi ozdobę każdego ogrodu. Dla zdrowia roślin, powinny być one regularnie przycinane. Aby czynność ta nie była męcząca wystarczy użyć odpowiedniego elektronarzędzia.

Narzędzie akumulatorowe świetnie sprawdzi się gdy nie mamy zbyt dużo żywopłotu. Łatwość poruszania się po podwórku, brak ograniczeń ze względu na plączący się wokół nóg kabel i bezpieczeństwo pracy nawet z wilgotną roślinnością to największe zalety tego typu rozwiązań.

Dwuelementowa listwa o długości 54 cm stanowi główny element akumulatorowych nożyc do żywopłotu Tryton TJD90. Podzielona jest na dwie części - stałą i ruchomą. Po podłużnej listwie z nieruchomymi zębami tnącymi porusza się element tnący z ostrzami.

Pędy żywopłotu, które trafiają między stałe elementy dolnej listwy są obcinane przez przesuwające się noże górnej części. Zęby tnące poruszające się z częstotliwością 1400 suwów/min i potrafią przeciąć gałęzie o maksymalnej grubości 14 mm.

Akumulatorowe nożyce do żywopłotu Tryton

Zęby tną bardzo skutecznie i są trwałe oraz odporne na tępienie, a obsługa urządzenia nie jest trudna. Sprzęt uruchamia się włącznikiem spustowym w tylnej rękojeści głównej. Aby rozpocząć pracę, trzeba równocześnie wciskać drugi włącznik bezpieczeństwa.

Także w tym urządzeniu producenci postawili na antypoślizgową powierzchnie na rękojeści. Przedni uchwyt pomocniczy w kształcie litery „D” pozwala wygodnie trzymać maszynę zarówno przy cięciu w poziomie, jak i w pionie.

Opracowanie: redakcja IRBJ

Źródło i zdjęcia: Profix