Porady: Ściany i stropy
Rodzaj stropów a dopuszczalne obciążenia
Jesteśmy z żoną na początkowym etapie inwestycji, gdyż dopiero szukamy odpowiedniego projektu domu. Na razie tylko dla nas dwojga, docelowo najpewniej również dla dzieci. W związku z tym wpadliśmy na pomysł, że obecnie właściwie wystarczyłby nam sam parter, najlepiej z dużym salonem połączonym z kuchnią, 2 pokoje (sypialnia i gabinet), łazienka itd. Natomiast w przyszłości zagospodarowalibyśmy poddasze.
Deklaracja środowiskowa EPD, co to za dokument i jak go czytać - na przykładzie deklaracji środowiskowej SOLBET?
Chcąc projektować, budować oraz użytkować budynki z myślą o środowisku konieczna jest wiarygodna ocena stosowanych wyrobów budowlanych oferowanych na rynku i ich wpływ na środowisko nie tylko w momencie zastosowania produktu, ale przez cały cykl jego życia. Taka ocenę produktu ułatwia nam dokument o nazwie Deklaracja Środowiskowa Produktu EPD (Environmental Product Declaration).
Jakie zalety mają ściany wznoszone z keramzytobetonu?
Keramzytobeton jest materiałem, który w zależności od projektowanej gęstości może charakteryzować się różnymi właściwościami. Również ściana wykonana z elementów keramzytobetonowych może mieć zróżnicowane parametry, ponieważ poza gęstością elementy murowe mogą różnić się drążeniami, zastosowanym cementem czy udziałem poszczególnych frakcji kruszywa.
Czym są mostki termiczne, gdzie występują i jak zapobiec ich powstawaniu?
Mostek termiczny nazwany również cieplnym jest to miejsce np. w ścianie zewnętrznej, gdzie przewodność cieplna przegrody jest zwiększona i dochodzi do większych strat ciepła niż dla typowego przekroju przegrody.
Beton komórkowy - ochrona przeciwpożarowa na najwyższym poziomie!
W przypadku budynków mieszkalnych jednorodzinnych nie ma specjalnych wymagań co do bezpieczeństwa pożarowego, niemniej jednak ma ono znaczenie podczas nieszczęśliwych wypadków, które się zdarzają. W kontekście bezpieczeństwa pożarowego budynku ma znaczenie z jakich materiałów wykonane są najważniejsze elementy budynku, a więc ściany, stropy, dach oraz inne elementy konstrukcyjne budynku. To one decydują o bezpieczeństwie pożarowym. Jest to oczywiście związane z materiałami, z których są one wykonane. Jeśli chodzi o materiału na ściany w kontekście bezpieczeństwa pożarowego, to beton komórkowy nie ma sobie równych.
Montaż stropów panelowych - łatwy, szybki i tańszy od innych?
Dostaliśmy w spadku po dziadkach niewielką działkę. Zaczęliśmy myśleć o postawieniu domu, ale warunkiem jest szybka realizacja, bo nie mamy czasu na pilnowanie budowy. Wiem, że nowoczesne technologie pozwalają budować szybko. O ile wznoszenie ścian można przyspieszyć, wybierając ściany jednowarstwowe (budynek na pewno będzie prosty), to nie bardzo wiem, jak zaplanować strop, by jego "wylewanie" nie przedłużało niepotrzebnie prac. Czytałem o stropach prefabrykowanych, ze względu na małą powierzchnię działki i brak możliwości wjazdu dużego dźwigu, najlepszym rozwiązaniem wydają się stropy panelowe. Czy faktycznie montaż ich jest łatwy i szybki? Nie planujemy piwnic, więc wykonanie fundamentu nie powinno pochłonąć dużo czasu.
Jakie miejsca w murach należy wzmocnić?
W murach, niezależnie od zastosowanych materiałów murowych jest wiele miejsc, które należy wzmacniać. Mury wzmacnia się najczęściej na etapie ich wznoszenia za pomocą elementów żelbetowych ulokowanych w płaszczyźnie muru lub przy użyciu zbrojenia umieszczanego w spoinach. Można też wzmacniać mury metodą powierzchniowego wzmacniania za pomocą specjalnych siatek lub taśm. Oczywiście, w tym ostatnim przypadku dotyczy to już wykonanych murów, a najczęściej budynków już użytkowanych. W niniejszym artykule zajmiemy się wzmacnianiem murów, wznoszonych w trakcie budowy.
Solidne mocowanie w betonie komórkowym
Budujący swój dom inwestorzy, gdy podejmują decyzję o wyborze materiałów zazwyczaj się nie zastanawiają, jak materiały konstrukcyjne mogą mieć wpływ na komfort użytkowania budynku w kontekście wygody jego urządzenia i zagospodarowania. A to przecież ma również znaczenie. Urządzanie domu i jego użytkowanie jest związane z tym, że zachodzi konieczność wykonania wielu mocowań do różnych elementów budynku. Większość z nich wykonuje się do ścian mocując na nich zarówno ciężkie przedmioty takie, jak urządzenia instalacyjne np. kotły grzewcze, półki i szafki, które są później obciążone ciężkimi przedmiotami, ale i również lekkie. Niektóre mocowania są na stałe, ale niektóre wykonuje się jako tymczasowe.
Zmiana materiału na ściany
Zmiany w kontekście zastosowanych materiałów budowlanych względem projektu budowlanego wprowadzane są na każdym etapie. Jest to w zasadzie normalna sprawa, która ma dosyć często miejsce. Może to następować w tracie adaptacji projektu katalogowego, w którym jest już przyjęty budulec, a więc jeszcze przed uzyskaniem decyzji pozwolenia na budowę lub zgłoszeniem. Wprowadzane są też zmiany już po uzyskaniu decyzji pozwolenia na budowę i po zgłoszeniu. Dzieje się to czasami przed rozpoczęciem budowy albo już w trakcie realizacji budowy. Zobaczmy, jak to wygląda w kontekście zmiany materiałów na ściany.
Jak to jest z tą wilgotnością w trakcie budowania?
Wokół tematu wilgotności materiałów i struktur budynków w trakcie realizacji budowy powstało wiele mitów. A przecież jest to zupełnie naturalna sprawa. Po pierwsze - warunki klimatyczne w naszej strefie geograficznej są takie, że część budowy jest realizowana w warunkach powodujących zawilgocenie budynku. Po drugie - do budowy stosuje się też technologie mokre, które również na to wpływają. Jest więc to naturalna sprawa. Ale mimo tego zachodzą obawy i nasuwają się pytania, czy jest się czego obawiać w trakcie budowy w kontekście podwyższonej wilgotności materiałów oraz struktur budynków? Czy traktować to jako rzecz oczywistą i normalną? A może są możliwości podejmowania działań w trakcie budowy, które może wykluczą wzrost wilgotności materiałów budowlanych w budynku?
Co mogło spowodować zawilgocenie ścian i podłogi i jak w przyszłości tego uniknąć?
Jestem właścicielem domu w budowie, która trwa już drugi rok i tej zimy zauważyłem pojawienie się wilgoci wewnątrz na ścianach i podłodze, a w niektórych miejscach wystąpił nawet szron. Dom jest przykryty dachem i ma wstawione okna oraz drzwi, a od lata ubiegłego roku nie były prowadzone żadne mokre roboty. Co spowodowało takie zawilgocenie (nie ma żadnych przecieków) i jak w przyszłości tego uniknąć?
Na co zwrócić uwagę, wybierając technologię ułożenia stropu?
Przystępując do budowy domu należy zapoznać się szczegółowo z jego projektem, w którym został już przyjęty odpowiedni strop zaprojektowany jako żelbetowy monolityczny lub prefabrykowany (belki, pustaki, płyty, panele).
Na czym polega systemowa budowa domu?
Budowa to skomplikowany proces. Polega on m.in. na dobraniu odpowiednich materiałów i wyrobów budowlanych oraz ich połączeniu, by zapewnić odpowiednie właściwości użytkowe wszystkim elementom budynku, a tym samym budynkom globalnie.
Dlaczego warto wybierać materiały ścienne z keramzytu?
Wybór odpowiednich materiałów budowlanych jest kluczowy dla osiągnięcia trwałych, energooszczędnych i komfortowych domów. Keramzyt to materiał, który zyskuje coraz większą popularność w budownictwie ze względu na swoje unikalne właściwości i liczne korzyści, które oferuje zarówno w przypadku domów jednorodzinnych, jak i wielopiętrowych budynków komercyjnych. W tym artykule przedstawiamy główne powody, dla których warto wybierać materiały ścienne z keramzytu.
Jak wykonać najbardziej rozpowszechniony beton klasy C16/20?
Planuję dość poważny remont mojego domu. Większość prac chciałbym przeprowadzić we własnym zakresie. Prawdopodobnie do kilku robót będę potrzebował betonu. Jak go zrobić samodzielnie?
Na co zwracać uwagę podczas murowania ścian zewnętrznych z betonu komórkowego?
Mur jest kompozytem i niezależnie z jakich materiałów jest wznoszony oraz czy jest zewnętrzny, wewnętrzny, konstrukcyjny czy wypełniający, musi być wykonany zgodnie ze sztuką.
Czy warto wybrać strop panelowy?
Zastanawiam się, w jakiej technologii wykonać strop w domu, który będę niedługo budował. Natknąłem się ostatnio na informację o konstrukcjach panelowych, ale nie były one zbyt szczegółowe. Dlatego nie jestem pewien, czy takie rozwiązanie jest godne uwagi. A może lepiej postawić na którąś z tradycyjnych technologii?
Jak przyśpieszyć prace budowlane?
Czas to na budowie cenna waluta. Warto szukać sposobów na to, aby móc skrócić go bez utraty jakości robót. W przypadku ścian z betonu komórkowego nie jest to trudne, mury mogą się piąć do góry bezbłędnie i szybko.
Murowanie z betonu komórkowego w warunkach łagodnej zimy
Bloczki z betonu komórkowego są całkowicie odporne na działanie mrozu, jednak niska temperatura może mieć negatywny wpływ na zaprawę murarską. Dlatego co do zasady zaleca się nie planować prac murowych w okresie potencjalnego ochłodzenia. Nie oznacza to jednak, że prowadzenie budowy należy na czas zimy zupełnie wstrzymać, zwłaszcza, że ostatnie lata raczej nie są pod tym względem srogie. Należy jednak odpowiednio się do prac przygotować i przestrzegać kilku kwestii wykonawczych.
Jaka jest różnica między współczynnikiem lambda i U?
Podpowiadamy, czym są współczynniki przewodności cieplnej λ i współczynnik przenikania ciepła U.
Jak parametry ścian zewnętrznych wpływają na energooszczędność domu?
Budynek energooszczędny powinien być prawidłowo zaprojektowany - ważna jest zwarta forma, a także to, by strefy komfortu cieplnego były odpowiednio zgrupowane. Wiele zależy również od zastosowanych materiałów oraz prawidłowego wykonania wszystkich detali. To oczywiste, że nie powinno być mostków cieplnych, a wszystkie przegrody zewnętrzne powinny mieć izolacyjność cieplną co najmniej na poziomie wymaganym przez prawo.
Na co zwrócić uwagę wznosząc ściany z betonu komórkowego?
Beton komórkowy jest materiałem chętnie wybieranym przez inwestorów, w szczególności w budownictwie jednorodzinnym. Na jego popularność wpływają zarówno korzystne właściwości fizyczne, jak i prostota wykonawstwa.
Kiedy warto wybrać konstrukcję ścian jedno-, a kiedy dwuwarstwową?
Wybór technologii wykonania ścian w kontekście tego, czy mają to być ściany jednowarstwowe bez ocieplenia, czy z ociepleniem powinny wynikać z preferencji inwestora.
Strop szybki w budowie i odporny na błędy wykonawców
Na razie jestem wraz z architektem na wczesnym etapie projektowania. Na pewno dom będzie wąski (prawdopodobnie 7 m), z racji bardzo wąskiej i długiej działki. Chcę mieć pełne piętro i zupełnie nieużytkowy niski strych, bo skosy w pokojach wydają mi się bez sensu przy tak małej szerokości. Mam przy tym wątpliwości, jakie stropy najlepiej wybrać.
Jak skutecznie wyciszyć strop między piętrem a parterem?
Mieszkamy z rodzicami w domu jednorodzinnym zbudowanym w latach 60. ubiegłego wieku i chcemy skutecznie wyciszyć strop między piętrem a parterem. Myśleliśmy o zamontowaniu sufitu podwieszanego z izolacją z wełny mineralnej, ale czy wytłumi on odgłosy bawiących się na górze dzieci?
Jak wykonuje się nadproża?
Nadproża to elementy umieszczone nad otworami drzwiowymi lub oknami, które przenoszą obciążenia znajdujących się nad nimi ścian. Muszą być więc odpowiednio wytrzymałe. W projekcie podawane są informacje o sposobie wykonania nadproża. Zmiana jego konstrukcji wymaga konsultacji z projektantem.
Czy da się wybudować budynek do 70 m2 bez nadzoru?
Wchodzące w życie z początkiem 2022 roku zmiany w Prawie Budowlanym dające możliwość budowy wolnostojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70m2 wzbudziły skrajne emocje. Inwestorzy upatrują w tym szanse na swój dom, który można zrealizować we własnym zakresie.
Czy można zamienić materiały ścienne?
Przygotowuję się do budowy domu i mam problem z wyborem materiału, z którego mają być wykonane ściany. W projekcie jest ceramika, ale murarz, którego chcę zatrudnić, proponuje zamianę na beton komórkowy. To ponoć materiał, z którego się szybciej buduje. Jestem laikiem w tych sprawach - przeczytałem tylko, że budulce te różnią się znacznie pod względem wytrzymałości. Czy mogę zastosować inny materiał niż wymieniony w projekcie?
Odstępstwa w montażu nadproży prefabrykowanych z betonu komórkowego SOLBET
Pomimo jednoznacznej instrukcji montażu nadproży zdarzają się sytuacje odbiegające od niej, opisuję takie przypadki.
Co potrafi wełna mineralna do ocieplenia poddasza?
Wełna mineralna to jeden z najpopularniejszych materiałów ociepleniowych. Wykorzystywana jest zamiennie ze styropianem do izolowania ścian, można jej używać również do ocieplania podłóg. Ale bezkonkurencyjna jest na poddaszu, gdzie tworzy barierę przez zimnem jako warstwa skośnego dachu.
Materiały ścienne polecane ze względów zdrowotnych
Po doświadczeniach z okresu pandemii postanowiliśmy przenieść się z mieszkania do domu z ogrodem. Działkę już mamy, upatrzony projekt też. Chciałam jednak zapytać czy jakieś rodzaje materiałów ściennych, a przede wszystkim tynków i farb, są szczególnie godne polecenia ze względów zdrowotnych. To dla nas ważna kwestia, bo wszyscy w rodzinie mamy skłonność do chorób dróg oddechowych, a w dotychczasowym mieszkaniu musieliśmy uporać się z grzybem.
Jakie są zalety stropów gęstożebrowych?
Stropy gęstożebrowe wypierają z rynku stropy żelbetowe, ponieważ wykonanie ich jest łatwiejsze i tańsze. Na samą dostawę materiału nie trzeba także czekać wielu miesięcy.
Wpływ materiału na szybkość budowy domu
O tym, jak szybko zespół budowlany upora się z wybudowaniem domu w stanie surowym, nie decyduje jedynie jej sprawność i dobra organizacja pracy. W zależności od rodzaju materiału, jedna budowa będzie trwałą krócej lub dłużej.
Jak obliczyć izolacyjność ściany?
Izolacyjność termiczna, czyli ciepłochronność ściany jednowarstwowej, a więc jednorodnej, zależy od grubości ściany oraz przewodności cieplnej materiału użytego do jej zbudowania. Cechę tę określa współczynnik U, który oblicza się dzieląc współczynnik λ materiału ściany przez jej grubość d.
Beton komórkowy czy silikat?
Zamierzam zbudować dom ciepły, energooszczędny i ładny. Planowałem ściany z cegły silikatowej (trójwarstwowe), bo nie trzeba ich tynkować, ale moje wątpliwości budzi ciepłochronność tego materiału. Jakiej grubości izolację zastosować? A może zrezygnować z silikatów i wybrać beton komórkowy?
Jak uniknąć mostków termicznych w ścianach wznoszonych z betonu komórkowego?
Beton komórkowy jest materiałem, który ma bardzo dobrą izolacyjność cieplną. To najcieplejszy materiał konstrukcyjny. Można z niego budować nowoczesne, energooszczędne i trwałe budynki. Ściany energooszczędnych budynków z betonu komórkowego można wykonać jako ściany jednowarstwowe, czyli ściany bez ocieplenia, albo jako ściany z ociepleniem.