Montaż stropów panelowych - łatwy, szybki i tańszy od innych?
Montaż stropów panelowych - łatwy, szybki i tańszy od innych?
Dostaliśmy w spadku po dziadkach niewielką działkę. Zaczęliśmy myśleć o postawieniu domu, ale warunkiem jest szybka realizacja, bo nie mamy czasu na pilnowanie budowy. Wiem, że nowoczesne technologie pozwalają budować szybko. O ile wznoszenie ścian można przyspieszyć, wybierając ściany jednowarstwowe (budynek na pewno będzie prosty), to nie bardzo wiem, jak zaplanować strop, by jego "wylewanie" nie przedłużało niepotrzebnie prac. Czytałem o stropach prefabrykowanych, ze względu na małą powierzchnię działki i brak możliwości wjazdu dużego dźwigu, najlepszym rozwiązaniem wydają się stropy panelowe. Czy faktycznie montaż ich jest łatwy i szybki? Nie planujemy piwnic, więc wykonanie fundamentu nie powinno pochłonąć dużo czasu.
Joanna Dąbrowska
Data publikacji: 2024-06-05
Data aktualizacji: 2024-06-05
Właściciele niewielkiej działki odziedziczonej po dziadkach planują szybkie postawienie domu, ponieważ nie mają czasu na nadzorowanie budowy. Wybierają ściany jednowarstwowe, ale zastanawiają się nad szybkim sposobem wykonania stropu. Rozważają użycie stropów prefabrykowanych, a ze względu na ograniczoną przestrzeń i brak możliwości użycia dużego dźwigu, decydują się na stropy panelowe. Stropy prefabrykowane są popularne ze względu na szybki montaż, wysoką wytrzymałość i możliwość uzyskiwania dużych rozpiętości. Tradycyjne stropy żelbetowe wymagają czasochłonnego przygotowania szalunku, zbrojenia i pielęgnacji betonu, co może trwać nawet miesiąc. Prefabrykowane płyty żelbetowe są montowane szybciej, ale wymagają ciężkiego sprzętu do transportu i montażu. Stropy panelowe, wykonane z lekkich strunobetonowych płyt, nie potrzebują ciężkiego sprzętu, co jest idealne na małych działkach. Montaż paneli na jednej kondygnacji domu o powierzchni około 120 m² zajmuje dwie godziny dla dwóch osób, a cały proces może być zakończony w ciągu jednego dnia. Panele charakteryzują się wysoką wytrzymałością, dobrą izolacyjnością akustyczną i brakiem zjawiska klawiszowania, co eliminuje ryzyko pęknięć i rys na suficie. Prefabrykaty spełniają wszystkie normy techniczne, co minimalizuje ryzyko błędów wykonawczych. Stropy panelowe są również tańsze od tradycyjnych, ze względu na mniejsze zużycie materiałów i robocizny.
Stropy prefabrykowane są obecnie coraz częściej stosowane, ze względu nie tylko na szybkie tempo budowy i łatwy montaż, ale też bardzo dobrą wytrzymałość i możliwość uzyskiwania elementów o większej rozpiętości, niż w przypadku wersji tradycyjnych, np. żelbetowych.
Wykonanie stropów żelbetowych jest bardzo praco- i czasochłonne, bo składa się z kilku etapów. Najpierw konieczne jest przygotowanie szalunku (deskowania) i wykonanie skomplikowanego zbrojenia. Następnie zalewa się je odpowiednią mieszanką betonową, pielęgnuje świeży beton i czeka (minimum kilkanaście dni) aż uzyska on wytrzymałość pozwalającą na kontynuację prac. Cały proces może trwać nawet miesiąc.
Budowa stropu żelbetowego zajmuje sporo czasu i wymaga wysiłku doświadczonych fachowców, którzy potrafią precyzyjnie wykonać i ułożyć dość skomplikowane zbrojenie. (fot. Stalexport)
Tradycyjne stropy prefabrykowane
Znacznie szybciej montuje się stropy prefabrykowane. Najczęściej wykonuje się je z żelbetowych płyt kanałowych o szerokości od 60 do 149 cm i długości do 600 cm. Im dłuższa jest płyta, tym większą musi mieć grubość (zwykle jest to 24 cm). Płyty opiera się bezpośrednio na ścianach nośnych oraz podciągach, a połączenia między nimi i wieńcem zalewa się mieszanką betonową.
Nie trzeba wykonywać deskowania i stempli, zaś konstrukcję można obciążać zaraz po ułożeniu.
Pamiętać jednak należy, że kolejną kondygnację można stawiać dopiero po osiągnięciu odpowiedniej wytrzymałości przez wieniec stropowy.
Niestety, do transportu i montażu takich stropów konieczne jest użycie ciężkiego sprzętu, bo płyty są długie i bardzo ciężkie.
Stropy panelowe - lżejsza wersja stropu prefabrykowanych
Produkowaną od niedawna, nowocześniejszą wersją stropów prefabrykowanych są wyroby panelowe. Wykonuje się je z przygotowanych w fabryce strunobetonowych płyt ze wstępnie naprężonym zbrojeniem. Taki sposób zbrojenia znacznie poprawia parametry wytrzymałościowe paneli. Są one długie, dość wąskie (szerokości 60 cm) i cieńsze od płyt kanałowych. Są też znacznie od nich lżejsze - wyroby o grubości 15 cm ważą 250 kg/m2, te o grubości 20 cm - 300 kg/m2.
Stropy panelowe to brak konieczności korzystania z ciężkiego sprzętu
Ze względu na niewielką masą, panele można przewieźć i ułożyć na budynku przy użyciu lekkiego hydraulicznego dźwigu samochodowego HDS, wykorzystywanego standardowo do dostarczania materiałów na każdą budowę. Jest to istotna zaleta stropów panelowych, szczególnie w przypadku działek, na których nie ma miejsca na wjazd i pracę dużego dźwigu (tak jak w Państwa przypadku).
Stropy panelowe to szybkie tempo prac
Prace na budowie polegają na ułożeniu paneli na ścianach zewnętrznych budynku i zabetonowaniu połączeń płyt oraz wieńca. Czasem należy dodatkowo całość przykryć warstwą nadbetonu. Niepotrzebne są belki i pustaki wypełniające przestrzeń pomiędzy nimi.
Ułożenie stropu panelowego na jednej kondygnacji domu jednorodzinnego o powierzchni ok. 120 m2 zajmuje dwóm osobom tylko dwie godziny. W ciągu jednego dnia strop jest gotowy.
Poza tym prace, zarówno na stropie, jak i pod stropem, można prowadzić nieprzerwanie, co znacznie przyspiesza proces budowy. Z murowaniem ścian kolejnej kondygnacji trzeba wprawdzie poczekać do czasu osiągnięcia odpowiedniej wytrzymałości przez wieniec, ale będzie to najwyżej kilka dni, jeżeli użyje się specjalnej szybkowiążącej mieszanki betonowej.
Prefabrykowany strop panelowy można ułożyć w dwie godziny, bez konieczności korzystania z ciężkiego dźwigu, wystarczy samochód z dźwigiem typu HDS. (fot. Stropy.pl)
Większa rozpiętość stropu panelowego
Kolejną zaletą tego rodzaju technologii jest możliwość uzyskania stropu o dużej rozpiętości bez podpór pośrednich, nawet 10,5 m (stropy drewniane mają na ogół rozpiętość nie większą niż 6 m, a gęstożebrowe 7,5 m). Dzięki temu łatwiej jest zaaranżować wnętrza, których nie dzielą ściany i słupy.
Wysoka wytrzymałość stropów panelowych
Taki strop cechuje wysoka wytrzymałość. Odporność na obciążenia wynosi od 5 do nawet 40 kN/m2 (4000 kg/m2) i zależy od wysokości konstrukcyjnej stropu, średnicy zbrojenia płyty oraz rozpiętości. Takie parametry są możliwe do uzyskania ze względu na fakt stosowania do produkcji paneli specjalnego zbrojenia i betonu o wytrzymałości 50 MPa, podczas gdy strop gęstożebrowy zalewa się mieszanką betonu o znacznie mniejszej wytrzymałości 20-25 MPa.
Dobra izolacyjność akustyczna stropów panelowych
Stropy panelowe mogą być dowolnie konfigurowane, np. w wariancie z wypełnieniem z lekkich materiałów izolacyjnych. Przy tej samej grubości, wyraźnie przewyższają parametrami izolacyjności akustycznej stropy gęstożebrowe. W odniesieniu do dźwięków powietrznych, wyroby panelowe osiągają izolacyjność akustyczną na poziomie 54 dB, czyli o 4 dB więcej od izolacyjności akustycznej wersji gęstożebrowych. Jednak pamiętajmy, że i tak największy wpływ na akustykę stropu ma wykonanie na nim tzw. podłogi pływającej, czyli jastrychu na warstwie tłumiącej ze specjalnego styropianu lub wełny mineralnej.
Brak klawiszowania w stropach panelowych
Stropy panelowe nie podlegają zjawisku klawiszowania, czyli uginania się pod obciążeniem pojedynczych elementów. Na suficie nie powstają więc pęknięcia i rysy.
Stropy panelowe nie są narażone na klawiszowanie, na suficie nie powstają pęknięcia. (fot. Stropy.pl)
Małe ryzyko popełnienia błędów przy budowie stropów prefabrykowanych
Ponieważ prefabrykaty już podczas produkcji muszą spełniać wszystkie normy, poddawane są skrupulatnej kontroli parametrów technicznych, a sam montaż nie jest skomplikowany, ryzyko popełnienia błędów wykonawczych na budowie jest niewielkie. Przy wykonywaniu większość stropów, wymagane jest wylanie dużej ilości betonu na budowie, użycie odpowiedniej jego jakości, ułożenie zbrojenia i wypoziomowanie, co nie tylko zajmuje czas, ale też wiąże się z koniecznością solidnego wykonania i przerwy w pracach na utwardzenie. Na każdym z tych etapów mogą zostać popełnione błędy. Natomiast w przypadku stropów prefabrykowanych takie ryzyko jest o wiele mniejsze, gdyż na budowę trafia już niemal gotowa konstrukcja.
Stropy panelowe to porządek na budowie
Zastosowanie stropu panelowego pozwala także uniknąć bałaganu na placu budowy, jak to się często dzieje w przypadku tradycyjnych technologii, w których wykorzystuje się stemple, deski, palety.
Koszt wykonania stropu prefabrykowanego
Nie bez znaczenia są też nakłady finansowe. Wykonanie stropu prefabrykowanego jest znacznie tańsze od monolitycznego i gęstożebrowego, głównie z powodu robocizny (łatwy i szybki montaż) oraz materiałów - stali (zbrojenie) i drewna (szalunki, stemple, podpory), które nie są tu potrzebne.
Wykonanie stropu prefabrykowanego jest tańsze od monolitycznego i gęstożebrowego, bo niższe są koszty robocizny oraz niepotrzebne są szalunki, zbrojenie, stemple i podpory. (fot. Stropy.pl)
FAQ Pytania i odpowiedzi
Jakie są zalety stropów prefabrykowanych?
Stropy prefabrykowane są szybkie w montażu, wytrzymałe i mogą osiągać większe rozpiętości niż tradycyjne stropy żelbetowe. Nie wymagają deskowania i stempli, co przyspiesza prace budowlane.
Dlaczego stropy panelowe mogą być lepszym rozwiązaniem niż tradycyjne stropy prefabrykowane?
Stropy panelowe są lżejsze, co pozwala na ich transport i montaż bez użycia ciężkiego sprzętu. Są szybkie w montażu, a ich parametry wytrzymałościowe są lepsze dzięki specjalnemu zbrojeniu. Ponadto, mają dobrą izolacyjność akustyczną.
Czy montaż stropów panelowych jest szybki i łatwy?
Tak, montaż stropów panelowych jest szybki i łatwy. Dwóm osobom układanie stropu na jednej kondygnacji domu o powierzchni około 120 m² zajmuje tylko dwie godziny, a cały proces może być zakończony w ciągu jednego dnia.
Czy do montażu stropów panelowych potrzebny jest ciężki sprzęt?
Nie, stropy panelowe można montować przy użyciu lekkiego hydraulicznego dźwigu samochodowego HDS, co jest szczególnie korzystne na małych działkach, gdzie nie ma miejsca na wjazd dużego dźwigu.
Jakie są parametry techniczne stropów panelowych?
Stropy panelowe mają dużą rozpiętość do 10,5 m bez podpór pośrednich, wysoką wytrzymałość na obciążenia od 5 do 40 kN/m², oraz dobrą izolacyjność akustyczną, osiągającą 54 dB. Stropy te nie podlegają zjawisku klawiszowania, co oznacza brak pęknięć i rys na suficie.
W prasie budowlano-wnętrzarskiej od początku drogi zawodowej. W miesięczniku „Budujemy Dom” pracuję od kilkunastu lat. Moja ulubiona tematyka to architektura i aranżacja wnętrz. Śledzę trendy i nowości rynkowe. Cenię sobie kontakt z naturą. Kocham jazdę na nartach i pływanie kajakiem. W wolnym czasie spełniam marzenia podróżnicze - bliskie i dalekie.