Rozmowy o budowaniu ścian zewnętrznych

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Rozmowy o budowaniu ścian zewnętrznych

Inwestor pyta eksperta budowlanego o sposoby wznoszenia ścian zewnętrznych budynków jednorodzinnych.

aktualizacja: 2024-04-16 05:42:43
Streszczenie artykułu
Inwestor omawia z ekspertem budowlanym różne aspekty wznoszenia ścian zewnętrznych domów jednorodzinnych, zwracając uwagę na istotność odpowiedniego doboru materiałów i technologii. Ekspert podkreśla, że ściany zewnętrzne są kluczowe dla ochrony wnętrza przed warunkami atmosferycznymi oraz przenoszenia obciążeń takich jak ciężar stropu, dachu i parcie wiatru. Wymienia różne technologie budowy ścian: jednowarstwowe, dwuwarstwowe i trójwarstwowe, które różnią się materiałami, metodą wykonania oraz właściwościami izolacyjnymi i akustycznymi. Podkreśla znaczenie odpowiedniej ciepłochronności, zdolności do akumulacji ciepła oraz tłumienia hałasu. Dodatkowo omawia estetyczne aspekty wykończenia ścian oraz przedstawia alternatywne metody budowy, takie jak użycie kształtek styropianowych, prefabrykatów czy konstrukcji szkieletowych, które różnią się szybkością montażu i wymaganiami dotyczącymi sprzętu.
Czego dowiesz się z artykułu?
 • Jakie są wymagania dotyczące budowy ścian zewnętrznych domów?
 • Czy można dowolnie wykończyć ściany zewnętrzne?
 • Ściany zewnętrzne można wznosić w różnych technologiach. Co je charakteryzuje?
 • Czym charakteryzuje się technologia dwuwarstwowa?
 • Czym charakteryzuje się technologia trójwarstwowa?
 • Jaką technologią, oprócz murowanej, można wznosić ściany zewnętrzne?

Inwestor: - Dzień dobry, porozmawiamy o ścianach domu. Zauważyłem, że wybór materiałów i technologii, w jakich mogą być wykonane, budzi wśród inwestorów wiele emocji.

Ekspert budowlany: - I nic dziwnego, bo ściany to jeden z najistotniejszych elementów każdego domu. Oferta rynkowa w tym segmencie jest bardzo bogata, co z pewnością nie ułatwia decyzji. Na szczęście wielu producentów wciąż unowocześnia swoje wyroby. Dzięki temu, i fachowym poradom, można zminimalizować ryzyko, że wybudowane przegrody nie będą spełniały aktualnie obowiązujących wymagań.

- Jakie to wymagania?

- Najważniejszym zadaniem ścian jest ochrona wnętrz przed warunkami atmosferycznymi i przenoszenie różnych obciążeń. A te są niemałe: strop, dach, ale także własny ciężar i parcie wiatru. Dlatego przegrody muszą być odpowiednio wytrzymałe. Warunek ten będzie spełniony z bardzo dużym zapasem, jeśli do ich wzniesienia użyty zostanie beton zwykły, silikaty i ceramika. Materiały te są bardzo rozpowszechnione w budownictwie jednorodzinnym. Dużą popularnością cieszą się też beton komórkowy i ceramika poryzowana. To materiały lekkie i porowate, ale bez problemu można z nich wznosić nawet budynki wielokondygnacyjne.

Drugi kluczowy parametr to ciepłochronność. Ma on wpływ zarówno na komfort mieszkańców, jak i rachunki za ogrzewanie budynku. Ciepłochronność określa wartość współczynnika przenikania ciepła U. Zgodnie z obowiązującymi normami, nie może on przekraczać 0,2 W/(m²·K).

Dobierając materiały należy również dopilnować, aby przegrody miały zdolność do akumulacji ciepła, czyli jego gromadzenia. Zapewniają to ciężkie budulce, takie jak beton, silikaty i pełna cegła. Spełniające ten warunek ściany to gwarancja, że w domu będzie stabilna temperatura, nawet wtedy, gdy na pewien czas wyłączymy ogrzewanie. Parametr ten ma znaczenie również poza sezonem grzewczym. Latem taki budynek jest mniej podatny na przegrzanie.

Wznoszenie ścian zewnętrznych
Jednym z najważniejszych parametrów ścian jest ciepłochronność - od tego zależą późniejsze koszty ogrzewania budynku i komfort mieszkania. Określa ją wartość współczynnika przenikania ciepła U. Nie może ona przekraczać 0,2 W/(m²·K). (fot. SOLBET)

Kolejną ważną cechą ścian jest zdolność do tłumienia hałasu. Ma ona znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy dom położony jest w głośnej okolicy - przy arterii komunikacyjnej, torach kolejowych, przy warsztacie samochodowym itp. W takim przypadku ściany najlepiej budować z materiałów o dużej gęstości i masie. Należą do nich beton, tradycyjna ceramika i silikaty. Jeżeli chodzi o technologię wykonania, przed hałasem najskuteczniej chronią przegrody trójwarstwowe z ociepleniem z wełny mineralnej i z pustką powietrzną. Przy czym hałas znacznie gorzej od ścian tłumią okna, dlatego przy wyborze należy zwrócić uwagę na ich parametry akustyczne. Najlepiej też zaplanować ich jak najmniej od źródła hałasu, np. ulicy.

Ważną cechą ścian jest zdolność do tłumienia hałasu. Ma ona znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy dom położony jest w głośnej okolicy - przy arterii komunikacyjnej, torach kolejowych, przy warsztacie samochodowym itp.

- A co z estetyką ścian?

- Zależy ona przede wszystkim od sposobu wykończenia. W przegrodzie jedno- lub dwuwarstwowej stosuje się różne rodzaje tynków, a w ścianie trójwarstwowej - np. cegłę klinkierową. Decydując się na elewację z drewna musimy się liczyć z koniecznością jego regularnego odnawiania. Pielęgnacja elewacji wymagana jest zresztą niezależnie od zastosowanego wykończenia. Aby zachować atrakcyjny wygląd ściany, musimy ją co jakiś czas czyścić, malować, uzupełniać ewentualne wykruszenia itp.

Schemat: Ściana jednowarstwowa z ceramiki poryzowanej
Ściana jednowarstwowa z ceramiki poryzowanej.
Belki nadprożowe w ścianach jednowarstwowych
Wykonanie ścian jednowarstwowych wymaga dużej staranności. Aby uniknąć mostków termicznych, warto stosować elementy systemowe, jak docieplone kształtki czy belki nadprożowe. (fot. Wienerberger)

- Ściany zewnętrzne można wznosić w różnych technologiach. Czy mógłby je pan po kolei scharakteryzować?

- W naszym kraju zdecydowaną większość stanowią przegrody murowane - jedno-, dwu- i trójwarstwowe. Zacznijmy od pierwszej technologii. Teoretycznie to najprostszy sposób wznoszenia przegród murowanych. Lekkie i łatwe w obróbce elementy z ceramiki poryzowanej bądź betonu komórkowego łączy się za pomocą zaprawy klejowej lub specjalnej pianki montażowej. Do tego typu przegród przeznaczone są też bloczki z wypełnieniem z wełny mineralnej lub styropianowym - są droższe od tradycyjnych, ale charakteryzują się lepszymi parametrami cieplnymi. Jako wykończenie stosuje się zazwyczaj tynk cementowo-wapienny, a jeśli ściana jest wystarczająco gładka - tynk cienkowarstwowy.

Problemy zaczynają się w miejscach narażonych na powstawanie mostków termicznych - tam, gdzie ze względów konstrukcyjnych materiał ścienny musi być zastąpiony betonem. Ze względu na brak izolacji, przy nadprożach okien i drzwi czy wieńcu stropowym może dochodzić do punktowego wychładzania przegrody. Aby tego uniknąć, należy stosować rozwiązania systemowe oferowane przez niektórych producentów - prefabrykowane belki nadprożowe, docieplone kształtki itp.

Budynek z keramzytobetonu
W naszym kraju domy wykonuje się najczęściej w technologii murowanej. Na zdjęciu budynek z keramzytobetonu. (fot. Czamaninek)

- Czym charakteryzuje się technologia dwuwarstwowa?

- To najbardziej rozpowszechniony sposób wykonania przegród w naszym kraju. Konstrukcję stanowi mur z wyrobów ceramicznych, bloczków silikatowych lub betonu komórkowego o grubości 18-25 cm, ocieplony 15-25-cm izolacją. Najczęściej jest nią styropian lub wełna mineralna. Oba materiały charakteryzują się podobnymi właściwościami termoizolacyjnymi. Ich współczynniki przewodności cieplnej λ wynoszą 0,030-0,045 W/(m∙K). Różni je niewiele - styropian jest tańszy i lżejszy od wełny mineralnej, ale słabiej tłumi dźwięki. Wełna z kolei źle reaguje na wilgoć - zawilgocona traci swoje właściwości izolacyjne.

Izolację można zamocować do muru na dwa sposoby. W bardziej rozpowszechnionej metodzie lekkiej mokrej styropian lub wełnę mineralną przytwierdza się bezpośrednio do przegrody i wykańcza elewację tynkiem cienkowarstwowym. W metodzie lekkiej suchej ocieplenie układa się na ruszcie drewnianym bądź metalowym, a całość osłania wiatroizolacją i okładziną elewacyjną z drewna, sidingu itp.

W tym przypadku nie ma problemu z mostkami termicznymi, bo na całej ścianie - również przy nadprożach i wieńcach - zachowana jest ciągłość izolacji. Zaletą ścian dwuwarstwowych jest też możliwość rozłożenia inwestycji na dwa etapy - najpierw wzniesienie muru, a w kolejnym sezonie ocieplenie budynku. Kolejny atut to znajomość tej technologii przez wykonawców. Wadą przegród dwuwarstwowych jest natomiast utrudnione mocowanie cięższych przedmiotów (np. markiz) do elewacji. Innym mankamentem jest mała odporność na uszkodzenia mechaniczne tynku cienkowarstwowego, którymi najczęściej wykańczane są tego typu ściany.

Schemat: Ściana dwuwarstwowa ocieplona metodą lekką mokrą
Ściana dwuwarstwowa ocieplona metodą lekką mokrą.
Ocieplanie ścian zewnętrznych styropianem
Niezbędnym elementem ścian warstwowych jest termoizolacja. Ocieplenie powinno mieć grubość od 15 do 25 cm. (fot. Austrotherm)

- Została nam jeszcze technologia trójwarstwowa.

- To bardzo dobra, choć najbardziej pracochłonna metoda wznoszenia ścian. Pierwsza warstwa to mur, druga - ocieplenie, podobnie jak w technologii dwuwarstwowej. Trzecią stanowi dodatkowa murowana ścianka elewacyjna o grubości 8-12 cm, którą mocuje się do muru za pomocą kotew. Ma ona chronić izolację przed działaniem czynników atmosferycznych i uszkodzeniami mechanicznymi. Do tych celów najlepiej nadaje się cegła klinkierowa, ewentualnie łupane bloczki silikatowe lub inne materiały odporne na czynniki atmosferyczne. Powinny nie tylko dobrze znosić niską i wysoką temperaturę oraz deszcz, ale także być bardzo estetyczne.

Ściany trójwarstwowe mają bardzo dobre parametry cieplne i akustyczne. Elewacja jest bardzo trwała i odporna na uszkodzenia. Można na niej wieszać również cięższe przedmioty.

Mankamentem tej technologii jest wyższa - w porównaniu z poprzednimi metodami - cena wykonania. Wynika to z tego, że konieczne jest przygotowanie szerszego fundamentu.

Ponadto zazwyczaj więcej zapłacimy za materiał elewacyjny. Taka przegroda wymaga też właściwego nadzoru nad robotami. Jeżeli bowiem podczas wykonywania ocieplenia popełnione zostaną błędy, bardzo trudno będzie je wyeliminować po wzniesieniu ścianki osłonowej.

Schemat: Ściana trójwarstwowa
Ściana trójwarstwowa.
Ściana trójwarstwowa - poszczególne warstwy
Ściany trójwarstwowe mają bardzo dobre parametry cieplne i akustyczne, a elewacja jest trwała i odporna na uszkodzenia. (fot. Wienerberger)
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

- Wspomniał pan, że w naszym kraju najpopularniejsze są technologie murowane. A co z pozostałymi metodami budowy?

- Jeśli chodzi o metody alternatywne, warto rozważyć budowę ścian z kształtek styropianowych. Elementy te układa się warstwami, podobnie jak klocki. Są lekkie i łatwe w obróbce, dodatkowo montaż ułatwiają specjalne łączenia (zamki). Taki szalunek wypełnia się następnie zbrojeniem i zalewa betonem. Dzięki dwóm warstwom styropianu - od środka i od zewnątrz - budynek jest dobrze chroniony przed stratami ciepła. Dokładne parametry izolacyjne i grubość przegrody zależą od budowy kształtek.

Ściany z kształtek styropianowych buduje się bardzo szybko i łatwo, układając elementy podobnie jak klocki
Ściany z kształtek styropianowych buduje się bardzo szybko i łatwo, układając elementy podobnie jak klocki. (fot. Izodom 2000 Polska)

Ściany mogą być też prefabrykowane. Wznosi się je z elementów przygotowanych w wytwórni. Prefabrykaty produkowane są zazwyczaj z keramzytobetonu, który jest ocieplony wełną mineralną lub styropianem. Największą zaletą tej technologii jest szybkie tempo prac. Wadą - konieczność użycia ciężkiego sprzętu do montażu elementów wielkowymiarowych. Nie na wszystkie działki da się wjechać dźwigiem.

Szybko buduje się również ściany szkieletowe. W tym przypadku konstrukcję stanowi drewniany lub stalowy ruszt, do którego mocuje się deski bądź płyty drewnopochodne (od zewnątrz) oraz płyty gipsowo-kartonowe, gipsowo-włóknowe lub drewnopochodne (od wewnątrz). Pomiędzy nimi umieszcza się materiał izolacyjny, zazwyczaj wełnę mineralną. Niezbędnym elementem jest folia zapobiegająca przenikaniu wiatru przez ścianę oraz kondensacji w niej pary wodnej. Po wewnętrznej stronie układa się folię paroszczelną, a po zewnętrznej - paroprzepuszczalną.

By dowiedzieć się, jak budować ściany działowe przeczytaj ➡️ rozmowy o budowaniu ścian działowych.

- Dziękuję za rozmowę.

Redakcja BD
fot. otwierająca: Betard, SOLBET

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Jakie są wymagania dotyczące budowy ścian zewnętrznych domów?

  Ściany zewnętrzne muszą być wytrzymałe, aby wytrzymać obciążenia takie jak ciężar stropu, dachu, własny ciężar oraz parcie wiatru. Powinny również zapewniać odpowiednią ciepłochronność (współczynnik U nie większy niż 0,2 W/(m²·K)), zdolność do akumulacji ciepła oraz tłumienie hałasu, szczególnie w hałaśliwych lokalizacjach.
 • Czym charakteryzuje się technologia jednowarstwowa, dwuwarstwowa i trójwarstwowa w budowie ścian?

  Jednowarstwowa: Najprostszy sposób, wykorzystuje lekkie materiały takie jak ceramika poryzowana lub beton komórkowy. Wykończenie najczęściej tynkiem. Dwuwarstwowa: Mur plus ocieplenie (styropian lub wełna mineralna), wykończenie tynkiem cienkowarstwowym. Charakteryzuje się dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi, ale może mieć problemy z mostkami termicznymi. Trójwarstwowa: Składa się z mura, warstwy izolacyjnej i dodatkowej murowanej ścianki elewacyjnej, najczęściej z cegły klinkierowej. Zapewnia bardzo dobre parametry cieplne i akustyczne oraz estetykę.
 • Jakie materiały są najpopularniejsze w budowie ścian zewnętrznych?

  Popularne materiały to beton, silikaty, ceramika, beton komórkowy i ceramika poryzowana. Wartość izolacyjna, wytrzymałość oraz łatwość w obróbce to kluczowe czynniki wyboru tych materiałów.
 • Czy można dowolnie wykończyć ściany zewnętrzne?

  Wykończenie zależy od technologii ściany; może obejmować różne rodzaje tynków, cegłę klinkierową, a także elewację z drewna. Niezależnie od wykończenia, wymaga regularnej pielęgnacji, takiej jak malowanie czy czyszczenie.
 • Jakie są alternatywne metody budowy ścian zewnętrznych poza tradycyjnym murowaniem?

  Alternatywy to ściany z kształtek styropianowych, które są lekkie i łatwe w obróbce, prefabrykaty z keramzytobetonu, szybkie w montażu ale wymagające ciężkiego sprzętu, oraz konstrukcje szkieletowe, które mogą być wykonane z drewna lub stali, z dodatkowym ociepleniem i foliami ochronnymi.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej
Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Michal Kowalczyk

28 Sep 2018, 21:28

Płytki klinkierowe zawsze powinno się wykonywać na ruszcie, a nie kleić do np. wełny mineralnej. To błąd wykonawczy, który może skutkować odpadaniem klinkieru i kondensacją pary wodnej w murze. U mnie stelaż dla płytek klinkierowych jest odsunięty od izolacji na ok. 3 cm - jako ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!