Jakie są różnice pomiędzy tynkiem gipsowym a cementowo-wapiennym?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jakie są różnice pomiędzy tynkiem gipsowym a cementowo-wapiennym?

Wśród moich znajomych, którzy już wykończyli domy krążą różne opinie na temat rodzaju tynku wewnętrznego - jedni twierdzą że lepszy jest tynk gipsowy a inni że tradycyjny cementowo-wapienny. Ponieważ niedługo będę wykańczał wnętrza chciałbym dowiedzieć się jakie są rzeczywiście istotne różnice między tymi rodzajami tynków i jakie są ich koszty.

Odpowiedź eksperta: Tynki wewnętrzne pełnią przede wszystkim funkcję dekoracyjną i osłonową np. dla przewodów instalacyjnych, muszą również mieć odpowiednią wytrzymałość na uszkodzenia i zawilgocenie, dostosowaną do warunków panujących w pomieszczeniu.

Pod względem estetycznym, a więc gładkości i równości otynkowanej powierzchni, zarówno tynki gipsowe jak i cementowo-wapienne mogą osiągnąć wysoką jakość, jednak przy dość znacznym zróżnicowaniu nakładów pracy jak i kosztów. Tynki gipsowe przy starannym wykonaniu zapewniają uzyskanie gładkiej powierzchni bez konieczności dodatkowego jej wygładzania.

W praktyce jednak często okazuje się, że warstwa gładzi jest konieczna, a to dodatkowy wydatek 12-15 zł. Natomiast tynki cementowo-wapienne - zwłaszcza wykonywane z zaprawy przygotowywanej na budowie - mają dość chropowatą powierzchnię. Jej wygładzenie, ze względu na większe nierówności, to wydatek 15-20 zł.

Jednak pod względem użytkowym tynk tradycyjny przewyższa tynki gipsowe głównie ze względu na większą odporność na zawilgocenie i uszkodzenia mechaniczne. Tynki gipsowe mają skłonność do wchłaniania wilgoci i wody tracąc w stanie zawilgocenia swoją wytrzymałość. Dlatego nie powinny być układane w pomieszczeniach, gdzie może pojawić się długotrwałe zawilgocenie.

Charakteryzują się co prawda lepszą paroprzepuszczalnością niż tynki cementowo-wapienne, ale w przypadku ścian zewnętrznych nie jest to cecha korzystna, gdyż zwiększa prawdopodobieństwo wykraplania się pary wodnej w przekroju warstw muru. Gips ma silne własności korodujące przy kontakcie z niezabezpieczonymi elementami stalowymi, dlatego muszą być one pokryte powłoką cynkową, fosforanową lub farbą.

Dotyczy to zwłaszcza wszystkich ukrytych pod tynkiem elementów stalowych (wystających końcówek zbrojenia, drutów, opasek mocujących przewody itp.) gdyż w krótkim czasie w tych miejscach pojawią się brunatne wykwity na powierzchni tynku. Trzeba też pamiętać, że przed naprawą uszkodzonego tynku gipsowego lub nałożeniem dodatkowej warstwy gipsu wygładzającej konieczne jest zagruntowanie podłoża, gdyż nowe warstwy wykazują słabą przyczepność i mogą ulec złuszczeniu.

Redakcja BD
fot. Baumit

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość jamik

15 Paź 2016, 12:09

zgadzam się z użytkownikiem, was używałem tynku akrylowego, który jest gotową do użycia masą tynkarską przeznaczoną do ręcznego lub natryskowego wykonywania cienkowarstwowych, dekoracyjnych wypraw tynkarskich więc polecam

time image

Gość was

24 Cze 2010, 17:40

tynk gipsowy to nieporozumienie, nigdy więcej..Ludzie uwaga na tynki gipsowe nikt już nie robi gipsem to syf.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje