Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Szpachle i gładzie

Samodzielne wygładzanie ścian w domu krok po kroku

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Idealnie gładka powierzchnia ścian, nadająca się pod malowanie czy klejenie tapet, wymaga dużo nakładu pracy oraz czasu. Zazwyczaj trzeba wynająć specjalistyczną firmę. Osoby, które nie mogą sobie na to pozwolić ze względów finansowych, mogą wykorzystać dostępne rozwiązania i technologie, aby wygładzić ściany samodzielnie.

Zastosowanie efektywnej metody aplikacji za pomocą wałka, w połączeniu z nowoczesnymi, gotowymi gładziami polimerowymi STABILL, daje wreszcie możliwość samodzielnego wykonywania tego typu robót także przez mniej wprawionych "wykonawców". Zaskakująco szybki postęp robót, doskonały efekt końcowy, oszczędność kosztów to atuty, które mogą przynieść inwestorowi i wykonawcy wiele satysfakcji.

Potwierdza się opinia , że warto inwestować w nowoczesne produkty, dobre narzędzia oraz nowe technologie. Raz, ale dobrze wykonane gładzie polimerowe, to efekt na lata. Także w przyszłości, zaowocują niskim kosztami remontów. Naprawy ewentualnych uszkodzeń będą proste i praktycznie niewidoczne a gdy zmienią się trendy kolorystyczne szybkie przemalowanie ścian nie będzie już stanowiło żadnego problemu.

Przygotowanie do samodzielnego wygładzania ścian

Należy pamiętać, że dla osiągnięcia sukcesu, kluczowe jest właściwe przygotowanie ścian do wykonywania gładzi. Wszystkie duże ubytki, dziury po kołkach i gwoździach oraz duże nierówności, należy najpierw wyrównać i uzupełnić. Najlepszym materiałem do tego celu jest gips szpachlowy STABILL START PW-01. Po rozrobieniu z wodą, otrzymujemy plastyczną masę, która umożliwi zarówno wypełnienie wszelkich większych ubytków jak i zniwelowanie nierówności płaszczyzn powyżej 3 mm.

Po wyschnięciu szpachli, należy przetrzeć naprawiane i wyrównane miejsca papierem ściernym lub siatką ścierną o granulacji 80 do 120 a następnie, po odkurzeniu ściany, zagruntować jej powierzchnię gruntem uniwersalnym STABILL PP-80. Wbrew pozorom, te proste czynności są bardzo ważne. Im lepiej przygotowana jest powierzchnia ściany, tym szybsze, tańsze iوٴłatwiejsze będzie wykonanie na niej wysokiej jakości gładzi.

Gips szpachlowy PW-01 i grunt uniwersalny PP-80
Nierówną ścianę należy najpierw pokryć gipsem, a następnie zagruntować fot. Stabill

Metody aplikacji gładzi

Technologie wykonywania oraz rodzaje gładzi dostępne na rynku są różne. Dla mało wprawionego wykonawcy lub inwestora, najbardziej efektywnym i zdecydowanie najłatwiejszym rozwiązaniem, będzie jednak zastosowanie wałka do aplikacji gładzi, w połączeniu z gotowymi masami polimerowymi, specjalnie dostosowanymi do tej metody nakładania.

W porównaniu ze standardową aplikacją pacą stalową, nakładanie gładzi wałkiem jest nie tylko znacznie prostsze ale również zdecydowanie szybsze. Jeżeli wykonawca opanuje także nietrudną sztukę pracy specjalną szeroką szpachlą do gładzi (tzw. "nożem" lub "kosą), prace będą przebiegać zaskakująco szybko. Gotowe masy STABILL PM-50, STABILL PM-60 i STABILL PM-70 dostosowane są do tej metody wykonywania i sprawdzą się w tym zastosowaniu wyśmienicie.

Ściana wygładzona produktami Stabill
Niedoświadczony wykonawca powinien zdecydować się na metodę aplikacji wałkiem fot. Stabill

Dobór gładzi do indywidualnych potrzeb

Odpowiedni produkt z tej grupy należy dobrać w zależności od jakości przygotowanego podłoża oraz wymagań co do efektu końcowego. W przypadku ścian nierównych, o znacznych odchyłkach płaszczyzny, należy stosować masę STABILL PM-50, którą można nakładać jednorazowo do grubości aż 4 mm. 

Dodatkową zaletą gładzi PM-50 jest to, że jest ona łatwo szlifowalna, nie zamula papieru ściernego i można ją szlifować bez problemu nawet po 14 dniach od nałożenia. Pozwala to na elastyczne rozłożenie robót w czasie. Po wyschnięciu i przeszlifowaniu pierwszej warstwy można wykonać drugą warstwę tzw. finiszową, którą po wyschnięciu wystarczy przeszlifować delikatnie papierem ściernym o drobnej granulacji 200 lub większej.

Masa STABILL PM-50 utwardza się całkowicie po około 14 dniach i jest idealnym podłożem pod malowanie farbami wewnętrznymi. Dzięki dużej przyczepności i odporności na rozwarstwienia, nie odchodzi z taśmami odcinającymi stosowanymi do odcinania kolorów. Jest także doskonałym podłożem pod różnego rodzaju tapety, w tym także ciężkie tapety typu hotelowego.

Biała gładź polimerowa PM-50
Biała gładź polimerowa PM-50 fot. Stabill

Masa STABILL PM-60 jest idealnym rozwiązaniem dla wymagających inwestorów i do pomieszczeń, gdzie wymagana jest bardzo twarda powierzchnia końcowa, czyli np. szkół, przedszkoli i innych pomieszczeń, gdzie może dochodzić do porysowania i obijania ścian. Gładź tą można nakładać w cieńszej warstwie do 2 mm, należy więc zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża. Przy większych nierównościach podłoża, sprawdzonym rozwiązaniem jest zastosowanie gładzi STABILL PM-50 do wstępnego wyrównania, a następnie gładzi STABILL PM-60 jako twardej i odpornej na uszkodzenia warstwy finiszowej.

Biała gładź polimerowa PM-60
Biała gładź polimerowa PM-60 fot. Stabill

Gładź STABILL PM-70 to produkt do szybkiego i precyzyjnego wygładzania dobrze przygotowanych powierzchni. Rozprowadza się na obrabianej powierzchni prawie bez oporu, w warstwie o bardzo małej grubości. Może być stosowana do grubości 2 mm ale ze względu na wyższą cenę najlepiej sprawdza się właśnie jako cienki, ostateczny finisz najwyższej jakości. Przy takim zastosowaniu, zużycie gładzi PM-70 może być bardzo niewielkie i sięgać jedynie 0,5 kg/m2.

Łatwość nakładania i rozprowadzania tej gładzi robi wrażenie na każdym, kto stosuje ją po raz pierwszy. Gładź PM-70 ma także dodatkową szczególną cechę, która ułatwia wykonywanie prac. Powierzchnie przeszlifowane delikatnie zmieniają odcień i odróżniają się od powierzchni jeszcze nieprzeszlifowanych. Ocena wykonywanych robót jest więc ułatwiona co gwarantuje oczekiwany efekt finalny.

Lekka gładź polimerowa PM-70
Lekka gładź polimerowa PM-70 fot. Stabill

źródło i zdjęcia: Stabill

Budujemy Dom październik 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze listopad 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum