Jaki jest możliwy rozstaw profili w suficie podwieszanym?

Sufity podwieszane nie tylko poprawiają estetykę wnętrz, ale także pełnią szereg funkcji użytkowych. Ukrywają instalacje, obniżają pomieszczenie, służą za stelaż dla oświetlenia a także maskują nierówności sufitu. Aby jednak sufit podwieszany był odpowiednio stabilny, konieczne jest zachowanie właściwego rozstawu pomiędzy profilami.

Jaki jest możliwy rozstaw profili w suficie podwieszanym?
Etex Poland Sp. z o.o. Systemy suchej zabudowy na bazie płyt gipsowych, gipsowo-kartonowych oraz ogólnobudowlanych płyt cementowych Cementex
Dane kontaktowe:
INFO NIDA 801 11 44 77
Przecławska 8 03-879 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?

Jaką wybrać konstrukcję sufitu podwieszanego?

Konstrukcja sufitu podwieszanego najczęściej przyjmuje jedną z trzech form - jednopoziomową, jednopoziomową krzyżową lub dwupoziomową krzyżową. Wybór właściwej uzależniony jest od miejsca, w jakim montowany jest sufit podwieszany oraz od funkcji, a co za tym idzie - wymaganej nośności sufitu.

Do najprostszych konstrukcji należy ruszt jednopoziomowy, stosowany najczęściej w niewielkich pomieszczeniach.

Nieco większą sztywność a także odporność na pękanie na połączeniach płyt zapewnia konstrukcja jednopoziomowa krzyżowa. Tam jednak, gdzie konieczne jest większe obniżenie sufitu i ukrycie pod nim instalacji lub izolacji, najlepszym wyborem będzie ruszt dwupoziomowy krzyżowy. Taki system oferuje m.in. firma Siniat.

Do budowy stelaża niezbędne są profile przyścienne UD, profile główne CD oraz uchwyty ES lub obrotowe wieszaki do przytwierdzenia profili głównych. O tym gdzie je umieścić decyduje rozstaw profili, który jest zależny od rodzaju stelaża, oczekiwanej nośności sufitu oraz tego, w jaki sposób zostaną zamontowane płyty gipsowo-kartonowe.

Jak pokazuje praktyka, w inny sposób rozmieszcza się profile w stelażach jednopoziomowych pojedynczych i w inny w stelażach krzyżowych. W tych drugich z głównymi profilami łączy się dodatkowo profile nośne. Warto także zapamiętać, że im większe jest maksymalne dopuszczalne obciążenie sufitu, tym rozstaw profili powinien być mniejszy.

Natomiast jeśli chodzi o sposób montowania płyt g-k, to przypadku profili, do których będą one mocowane prostopadle, rozstaw może być większy, natomiast tam, gdzie płyty będą zamocowane równolegle, rozstaw powinien być mniejszy.

W tym miejscu trzeba także pochylić się nad rozstawem wieszaków. W tym przypadku pod uwagę brany jest przede wszystkim ciężar sufitu, a zatem ilość płyt zastosowanych jako poszycie oraz stopień skomplikowania jego konstrukcji. Jak łatwo się domyśleć, im sufit jest cięższy, a jego projekt bardziej złożony, tym odległość pomiędzy wieszakami musi być mniejsza.

Rozstaw profili w zależności od rodzaju sufitu podwieszanego

W przypadku sufitu podwieszanego jednopoziomowego, najczęściej stosuje się rozstaw w zakresie 40 cm, z pewnością jednak odstęp pomiędzy profilami nie powinien być większy niż 60 cm. Czym większy rozstaw, tym stabilność sufitu jest mniejsza.

Rozstaw profili w suficie jednopoziomowym krzyżowym uzależniony jest od podziału na profile główne oraz nośne. Odległość pomiędzy profilami głównymi może być stosunkowo duża - przyjmuje się, że może wynosić nawet 120 cm, natomiast odległość pomiędzy profilami nośnymi nie powinna być większa niż 50 cm.

Fragment konstrukcji sufitu podwieszanego. fot. Siniat
Fragment konstrukcji sufitu podwieszanego. fot. Siniat

W tym miejscu warto zwrócić uwagę na to, że sufit sufitowi nierówny. Jeśli mamy do czynienia z sufitem ciężkim, wielowarstwowym należy skrócić również odległość pomiędzy profilami głównymi - do 65 cm.

Ruszt sufitów dwupoziomowych składa się z poziomu dolnego oraz górnego. Zastosowanie znajdują tu specjalne profile do sufitów podwieszanych.

Dolny poziom tworzą nośne profile na sufit (np. oferowany przez firmę Siniat profil Nida CD 60), do których bezpośrednio mocuje się płyty g-k tworzące poszycie sufitu podwieszanego. Maksymalny rozstaw nośnych profili do sufitów podwieszanych wynosi 40 cm.

Z kolei górny poziom złożony jest z profili głównych sufitu podwieszanego (np. Nida CD 60). O tym, w jakiej odległości powinny znajdować się od siebie profile, decyduje ilość płyt poszycia suchej zabudowy oraz ewentualne dodatkowe obciążenie (np. sufit podwieszany z wełną mineralną).

Błędy montażu sufitów podwieszanych

Główne profile do sufitów podwieszanych przy poszyciu bez dodatkowego obciążenia można rozmieścić co 120 cm, przy cięższej zabudowie - co ok. 65 cm. Istotne jest także, czy płyty mocuje wzdłuż czy w poprzek profili nośnych. W pierwszym przypadku rozstaw nie powinien być większy niż 40 cm, z kolei w drugim może wynosić nawet 50-60 cm.

Montaż poszycia z dedykowanych płyt g-k do konstrukcji sufitu podwieszanego. fot. Siniat
Montaż poszycia z dedykowanych płyt g-k do konstrukcji sufitu podwieszanego. fot. Siniat

Warto także pamiętać, aby podczas wykonywania konstrukcji rusztu sufitu podwieszonego dwupoziomowego wziąć pod uwagę takie czynniki, jak rozmieszczenie dylatacji w poszyciu z płyt g-k, rozmieszczenie ewentualnych dylatacji w konstrukcji budynku oraz występowanie klap rewizyjnych, opraw oświetleniowych i instalacji wentylacyjnych lub elektrycznych.

Autor: Damian Żabicki

Opracowanie: Aleksander Rembisz

Zdjęcia: Siniat

Autor
Damian Żabicki
Damian Żabicki

Damian Żabicki to doświadczony autor, który od 2020 roku dostarcza czytelnikom portalu Budujemydom.pl wartościowych treści z zakresu budownictwa. Jego artykuły charakteryzuje połączenie wiedzy technicznej z praktycznym podejściem, co czyni je niezwykle przydatnymi zarówno dla profesjonalistów, jak i osób planujących samodzielne prace remontowe lub budowę domu.