Naprawa pęknięć w płytach gipsowo-kartonowych w sześciu krokach

Pęknięcia w złączach płyt gipsowo-kartonowych to uciążliwy problem, który może negatywnie wpływać na estetykę wnętrza, a w niektórych przypadkach świadczyć o poważniejszych problemach konstrukcyjnych. W tym artykule przedstawiamy skuteczne metody naprawy pęknięć, krok po kroku.

Naprawa pęknięć w płytach gipsowo-kartonowych w sześciu krokach
Etex Poland Sp. z o.o. Systemy suchej zabudowy na bazie płyt gipsowych, gipsowo-kartonowych oraz ogólnobudowlanych płyt cementowych Cementex
www.siniat.pl systemynida.pl

Przygotowanie do naprawy:

  • Dokładnie oczyść miejsce pęknięcia z pyłu i kurzu.
  • Zagruntuj pęknięcie środkiem gruntującym, aby zmniejszyć chłonność podłoża i poprawić przyczepność masy szpachlowej.

Materiały potrzebne do naprawy:

  • Środek gruntujący
  • Masa szpachlowa NIDA Planfix Fresh
  • Naczynie do rozrobienia masy szpachlowej NIDA Planfix Fresh
  • Szpachelka do nanoszenia masy szpachlowej NIDA Planfix Fresh
  • Papier ścierny do wyrównania spoiny
Masa szpachlowa Nida Planfix Fresh
Masa szpachlowa Nida Planfix Fresh

Naprawa pęknięcia - 5 kroków:

1. Przygotuj masę szpachlową zgodnie z instrukcją na opakowaniu. W przypadku pęknięć zaleca się stosowanie gipsu szpachlowego NIDA Planfix Fresh, tzw. gipsu beztaśmowego. Należy pamiętać, że masa szpachlowa powinna zostać zaaplikowana w ciągu maksymalnie 60 minut od rozrobienia.

2. Nałóż masę szpachlową na pęknięcie szpachelką, dokładnie wypełniając wszystkie luki. Po wstępnym stwardnieniu nadmiar masy można delikatnie wygładzić papierem ściernym.

3. Poczekaj do całkowitego wyschnięcia gipsu, a następnie wyrównaj powierzchnię za pomocą papieru ściernego.

4. Nałóż preparat gruntujący na naprawione miejsce.

5. Pomaluj ścianę.

Dodatkowe wskazówki:

  • W przypadku dużych pęknięć lub ubytków, przed nałożeniem masy szpachlowej, zaleca się zastosowanie taśmy zbrojącej.
  • Aby uzyskać idealnie gładką powierzchnię, po nałożeniu masy szpachlowej i jej wyschnięciu, można zastosować szpachlówkę wykończeniową.
  • Regularnie sprawdzaj stan płyt gipsowo-kartonowych w swoim domu i reaguj na pojawiające się pęknięcia, aby zapobiec ich rozszerzaniu się.

Stosując się do tych prostych instrukcji, bez problemu naprawisz pęknięcia w płytach gipsowo-kartonowych i przywrócisz estetyczny wygląd swoim ścianom.

źródło i zdjęcia: Siniat Sp. z o.o.

Autor
Aleksander Rembisz
Aleksander Rembisz

Ciągły kontakt z ludźmi to dla mnie prawdziwa przyjemność i naturalne środowisko pracy. Może właśnie dlatego w redakcji czuję się niczym ryba w wodzie. Moja przygoda z pracą w wydawnictwie i budowlaną prasą branżową zaczęła się całkiem niewinnie - ponad 20 lat temu - jeszcze na studiach. I tak oto inżynier budowlany został redaktorem. Początkowo zakres moich obowiązków obejmował przygotowanie do druku wydań branżowych, ale wraz z rozwojem mediów musiałem siłą rzeczy przebranżowić się na copywritera, moderatora forum branżowego i administratora profili redakcyjnych na platformach SM. Znajdziecie mnie na Facebook - Budomisja Złote Porady Budowlańców, Linkedin - Grupa Budujemy Dom, forum.budujemydom.pl, oraz ślad po mnie na portalach budujemydom.pl i budownictwob2b.pl.